ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
bozman
старо куче

Регистриран: 15.07.2006
От: Madrid
Българските кръстове
    #2314228 - 22.02.2009 16:04

Поста на stasik1199 ме подсети за едни наблюдения през това лято върху кръстовете на някои български църкви. Кръста на "Св.Неделя" в София ( лицето му е обърнато към "Стамболийски" и паралелен на "Витоша") е кръст със кръг вписан в кръста. От четирите огромни кръста на Варненската катедрала трите са също със вписан кръг. Имаше още една църква, но в момента не се сещам къде са бележките по въпроса. Отделно най-високите кръстове ( на куполите с камбанариите) е са със разширения в краищата. От този вид с разширенията има има удебеления които завършват като лотус.
Не говорим за гробищните кръстове, защото там се поставят кръстове каквито ти предложи каменоделеца. Църковните кръстове би следвало да са "по-надзираваните" по изработка от църковната управа и по ясни изразители на православните схващания според мен. Тези кръгове в кръста обаче са репит на един друг кръст, който се среща също много често из България и е класифициран като келтски кръст. Именно кръста който е вписан в кръг. Вторият вид кръст, този с удебеление в краищата също е репит на галския кръст известен още и като "тамплиерски". Приликата на галският кръст с този от камбанариите може и да се приеме като стилно украшение, което няма връзка с галският кръст. При кръста с вписан кръг обаче такава констатация е невъзможна. Това си е точно галски кръст или неговата по-късна модификация и двата вида кръстове несъмнено са плод на една и съща "божа" идея.
Ами това и обект на коментар ако сте съгласни - как православната Ни църква, издънка на фанариотската църква и Източната Римска империя,има символ От един народ, за който с много недомлъвки и уговорки се споменава, като "преминал" през българските земи и отишъл ...без значение накъде. И символите се изработват като такива и до днес, защото преди десетина години двата по-ниски кръста(но не по-малки) на Варненската катедрала ги нямаше. Нямаше ги на кубетата, може да са били някъде из мазетата - не знам.
Поздрави.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
marinko
неориентиран

Регистриран: 19.02.2009
Re: Българските кръстове
    #2320290 - 02.03.2009 12:32 [Re: bozman]

За кръстовете не знам ,но когато Одриското царство е във възход ,воюва с келтска държава. Би трябвало да се намира в Одринска Тракия.Как се пръкнала келтска държава в Тракия не е изяснено, но на скоро четох една книга в която се твърди че галските друиди и тракийските жреци са поддържали доста добри отношения. Защо пък тези кръстове да не са привнесени в нашата традиция чрез тези отношения.

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2320325 - 02.03.2009 14:03 [Re: marinko]

Цитат:

Как се пръкнала келтска държава в Тракия не е изяснено

Цитат:

... След смъртта на Александър Велики в Мизия отново започнали раздори. Тракийските племена започнали да възвръщат свободата си. Това направили и мизите. Те ревностно защитавали своята държава - било от одрисите или от даките, които често нахлували за грабеж, било от трибалите при бягството им от напора на аварите. От това положение се възползвали келтите, които от север започнали да минават Дунава и да подлагат на грабеж и разорение мизийските земи. Келтите (галите) били многоброен народ и живеели в Западна Европа по северните брегове на Адриатическо море. Наскоро след смъртта на войводата им Аисимаха в 280 г.пр. н.е. те се вдигнали, минали Дунава, разделили се на три части и навлезли в земите на юг.

Керстрин нахлул в земите на трибалите и мизите, покорил ги, а след това. минал Балкана и завладял и одриската държава. Акихори завладял земите на пеонците. Болгий завладял илирийците.

След няколко несполуки и победа в 278 г.пр. н.е. пълководецът им Комонтори създал келтската държава с главен град Тиле.

В продължение на 60 години келтите грабили, отвличали в робство, безпокоили често елините, особено в областта на търговията. Край на келтските безчинства турили одрисите, които успели да покорят царството им.

Вълчедръм – докосване до миналото
Й. Перчинков

Смята се, че келтите са били първите хора, населявали Европа на Север от Алпите. Хекатеус от Милет (500-476 пр.н.е) и Херодот от Халикарнасус (490-425 пр.н.е) са били първите, които оставят документ за "Keltoi" и тяхното "рождено място" - реката Danube, Rhine and the Rhone, за които има научни доказателства.
Свидетелство за съществуването и произхода на келтите е имало и в много други места по света: Ирландия, Британия, Турция, България. Келтскта култура се е развивала до началото на Новата Ера. Техните оръжия са били високо развити, имали са познания по металолеене, което им е позволило да произвеждат дълги брадви,оръдия и други инструменти. Но не само оръжия са правили те. Прокарвали са и пътища през непроходимите северни гори в Европа.
Келтите населявали почти цяла Европа и дори достигнали до Мала Азия както и Галатия, където те за първи път били покръстени в Християнската Вяра. Описвали ги като горди, невежи, свирепи и диви. Този образ е останал и до днес. Но тези описания са били далеч от истината. Келтите са били предимно земеделци и скотовъди. Все пак няма съмнение,че ако се е наложило да се бият, те са ставали свирепи, но не са били в никакъв случай безумна тълпа, която е била жадна за кръв и варвари, които са се скитали из Европа, както казват много от писателите...
Нещо повече! Те са имали богата култура-така поне показват археологическите разкрития. Имали са превъзходна поезия, изкуство, бижутерия, грънчарство, емайл и метали. Използвали са много дърво, понякога и камък, от което са получавали разкошни архитектурни произведения.
Имали са и други познания, свидетелства за които се откриват в Британия от Втори Век преди Христа. Имали са добре развита правна система, дори здравеопазване!
Понеже са били дълбоко свързани със Земята,то и тяхната религия си остава такава. Едновременно възвишени и близки до същността на човека са техните Богове. Техните жреци - магьосници са се наричали друиди. Тяхната слава не е изчезнала дори и днес. Много от приказките, в които се говори за феи, могъщи вълшебници, всъщност пазят спомена именно за друидите и келтската митология.
Какво означава друид и друидство?
Друидството е пробуждане на древната келтска вяра, която вижда Земята като свещенна . То насърчава нравственост, основана на истината, честта, силата и справедливостта.
Друидите са били жреци на келтските богове. Те са били хора, познаващи тайните на живота и смъртта. Имали са осем Велики Празника, свързани със Слънчевите цикли. Благодарение на
обредите, които са изпълнявали по това време, светът е оцелявал и се е крепял на тях. Всъщност, само два са били най-големите от тях: Белтане на 1 май и Самхаин - 31 Октомври.
Единият наричали Огънят на Живота а другият - Огънят на Мира.
Празниците на друидите били свързани, макар и в по-малка степен с фазите на Луната. След шестият лунен ден те събирали бял имел - растение, на което те придавали голямо ритуално значение.
Друидите са изпълнявали ролята на съдии, лекари, ясновидци, магьосници, мистични и духовни учени; с други думи те са били религиозната интелигенция в своето общество.
Митологията описва друидите като хора притежаващи редица магически сили като ясновидство и пророчество, контрол над времето, лекуване, левитация и превръщане в различни животни. Обучението им е било толкова задълбочено, че в края му те са били буквално ходещи енциклопедии. Една от думите, които добре ги описва е "жреци". Връзката на друидите с природата е източник на всичките им сили, както в обществото, така и в магиите. Разбирайки тази връзка друидът се обединява с природата и така научава всичко, което е известно на природата. Така друидът се превръща в нещо като природен мистик.

През 60-те години в цяла България беше направено пълно антроположко проучване. Съвместно с това беше направено и антропометрично изледване.
Резултатите от тези изследвания бяха потулени. Защото никак, ама никак, не говореха в полза на (предимно) славянския ни произход. Даже се оказа, че българският народ, включително и малцинствата (даже и циганите и турците) са предимно от индоевропейски произход. За циганите е ясно - мешавица между дравиди и малко арийци (75 на 25%). За "турците" се оказа, че са в много, изключително малка, част с тюркски произход (антропометрически доказано). И те ("турците") по нашите земи са основно с кавказки тип характеристики. Изключение правят някои малки етнически общности (като татарите в Шуменско и гагаузите във Варненско).
Останалата, именно българската част от населението поне в 25-30% е със западноевропейки характеристики. А именно келти и малко германи.
Именно келтските черти съвпадат (почти) по територия на описваните в древните исторически анали места на заселването на келти у нас. Още в предисторическо време от 3-4 век преди Новата ера и после до 5-6 век след Новата ера.

В БЪЛГАРИТЕ тече 17% келтска, 42% тракийска, 12% славянска, 12% прабългарска и 17% кръв от племето пеласги, населявало Балканите преди идването на гърците.

Статистиката е от генетични изследвания на т. нар. "мъжка" Y-хромозома. По женска линия резултатите са още по-интересни.

"В Централните Балкани най-застъпена е хаплогрупата Н, представена с около 40%. Тя е произлязла преди около 20 000 г. в района на днешна Южна Франция. Очевидно става въпрос за 40% келтски произход на днешните българи по майчина линия. Това, съпоставено със 17% по бащина линия, ни прави около 28% келти, което си е сензация", обяснява любителят-генетик Галин Стоянов, който предлага да бъде създадена "База от генетични данни на българите".

Има келтско влияние на целия балкански полуостров, не само при нас. Сърбите отдавна се бият в гърдите с келтския си произход.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2321355 - 03.03.2009 16:33 [Re: cherkezs]

Ами Ганчо Ценов пише, че мнозина от древните автори пишат не просто "скити" а "келтоскити" и според тях това е един народ. От друга страна това бъхтането между най-близки роднини не е нищо ново и нищо извънредно не само сред скитските (келтоскитските) племена и народи, а навсякъде по света. Така че мнозина автори и то професионални историци просто злоупотребяват като използват термина "нахлули" в много негативен смисъл, че има нахлуване на някакви съвършено непознати диви и страшни народи взели се от кой знае откъде. А става дума за известните отдавна на истинските професионали вътрешни миграции, вътре в ареала на скитите (келтоскитите), придвижвания на отделни почти винаги много близкородствени племена/народи. Както пише канадския изследовател Георги Сотиров, тези придвижвания винаги са се извършвали след много сериозно и обстойно обмисляне на ръководителите на племето и са били винаги съгласувани и владетелите на тия земи, в които са възнамерявали да имигрират принудените да направят това племена/народи. След това тези, които е щяло да се преселват се разделят на 3 части, от които едната е щяла да остане в изконните земи на племето, а другите две е щяло да се преселват и т.н В тая част на Европа - на изток от германските планини (Шварцвалд) и в древността до оттатък езерото Байкал в Източен Сибир е бил ареала на скитите (келтоскитите). И като при всяка биологична популация той е пулсирал - ту се е разширявал, ту се е свивал успоредно с флуктуациите на самата популация.
Ето един интересен научен факт (не някаква спекулация или фантасмагория!) - разкопките на погребални могили в Алтайските планини дават изключително интересен археологически материал спец. за материалната култура на някогашните бели обитатели на района. Особено пищно и богато на артефакти е погребението на млада, около 20-25 годишна благородна жена, наречена от археолозите "Принцесата от Укок". Намерените в погребалната камера дрехи, постелки и проче тъкани се оказало, че са напълно идентични с подобни находки от келтски погребения, извършвани горе-долу по същото време (преди около 2000 години) само че по атлантическия бряг. Подобно е положението с дрехите, тъканите, обувките и на мумиите от Такламахан. Всички тези артефакти са твърде сходни с български тъкани, дрехи, обувки, кожени изделия широко използвани от нашия народ допреди няколко десетки години само!
Друга извънредно интересна особеност - фолклорната музика, неравноделните тактове, маниер на пеене и т.н - удивителна прилика. Ама за томва трябва да се произнесе някой специалист, който познава тънко тия неща и у нас и сред антлантическите калти, сред келтите в Испания и т.н.
Според Емил Живков "друид" е модификация на "дъруит" - "даровит".
Едно нещо само ме смущава - защо днешния език на атлантическите келти, специално живущите на британските острови уелсци и корнуолци и в Ирландия се различава толкова много от останалите индоевропейски езици?
ЧичоВладо

Spoko
newbie

Регистриран: 20.09.2006
    #2321492 - 03.03.2009 20:00 [Re: cherkezs]

Цитат:

...не са били в никакъв случай безумна тълпа, която е била жадна за кръв и варвари, които са се скитали из Европа, както казват много от писателите...
Нещо повече! Те са имали богата култура...

Така е. Но забрави да кажеш, че любимото им украшение е било отрязана човешка глава.

Цитат:

Техните жреци - магьосници са се наричали друиди.

Друидизмът, като собствено келтско явление търпи преразглеждане. По-скоро е привнесено такова от Британия, но за културата, която го е родила все още се знае малко.
Трудно може да се каже, че келтите от 5-и век пр. Хр. са си имали друиди. /и вълшебни питиета/

Цитат:

... не говореха в полза на (предимно) славянския ни произход. Даже се оказа, че българският народ, включително и малцинствата (даже и циганите и турците) са предимно от индоевропейски произход.

Аз пък си мислех, че славяните са индоевропейци.

В заключение - недейте да си правите изводи от филма "Астерикс и Обеликс"!

bozman
старо куче

#2322827 - 05.03.2009 12:16 [Re: Spoko]

Здравейте,
Така обаче не видях и един пример с кръст с вписан кръг вътре. Ами нали това е темата. Обобщаванията са лесни, конкретиката обаче е по-важна. С тази тема просто се твърди, че този кръст, келтският е най разпространен все още из българско - на български църкви. Защото има арменски, руски и т.н. Това се опитваме да изясним, а обобщенията са после.Където живеете църква няма ли господа ?!
поздрави.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

~^Miss Kapriz^~
почетен член
**

Регистриран: 02.03.2009
    #2339655 - 27.03.2009 15:17 [Re: bozman]

Интересна тема.

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2340665 - 29.03.2009 01:19 [Re: bozman]

Това са късни реминесценции, художествена стилистика в 17-18в.Тамплиеролозите търсят под вола теле.Флорални мотиви в ориенталски кръстове са причина за странната стилистика на храмовите кръстове.Келтски кръст пък си е оксиморон,универсализма на християнската религия не се отнася само до България, дваж по силно се отнася до уеднаквяване на стотици диви племена в западна европа, толкова диви, че само християнски папо ди тути капи е можел да ги инкорпорира.Държава-пфу, фантастика в Западна Европа до Вилхелм Тел.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2340826 - 29.03.2009 13:10 [Re: Kaiaktzar]

Цитат:

Това са късни реминесценции, художествена стилистика в 17-18в.Тамплиеролозите търсят под вола теле.Флорални мотиви в ориенталски кръстове са причина за странната стилистика на храмовите кръстове.Келтски кръст пък си е оксиморон,универсализма на християнската религия не се отнася само до България, дваж по силно се отнася до уеднаквяване на стотици диви племена в западна европа, толкова диви, че само християнски папо ди тути капи е можел да ги инкорпорира.Държава-пфу, фантастика в Западна Европа до Вилхелм Тел.

Не, не, много обобщаваш, а в такива случаи и грешките растат в геометрична прогресия. Ами всеки вариант на изповядваната религия си е имал свои стилни особености - и в архитектурния план на църквата/светилището, и в украшенията й/му, и в символа и т.н. и т.н.
ЧичоВладо

Kaiaktzar
темник
**

#2342477 - 31.03.2009 22:27 [Re: chichovlado]

Не и в България.Архитектурата е формална, официозна, религията е наложена, по късно клерикална, пресилено е да търсим апокрифна архитектура и изкуство.Еднаквостта е влудяваща, а отклоненията доколкото ги има, не мисля че са били осмислени.Ще ми се да не съм прав.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2346278 - 06.04.2009 21:27 [Re: bozman]

Цитат:

Така обаче не видях и един пример с кръст с вписан кръг вътре.

Наскоро попаднах на грабищата на село Труд, Пловдивдско.
Селото е на десетина километра от града.
Направи ми впечатлени, че всички стари надгробни кръстове са с вписан кръг.
След 60-те години на ХХ век се появяват правоъгълните плочи. На доста плочи, освен кръст има и по две шистлъчни звезди.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Kaiaktzar
темник
**

#2346448 - 07.04.2009 00:39 [Re: cherkezs]

Пловдив в Османската империя е световно средище на стилове.По време на 30- годишната и 100- годишната европейски войни, всичко живо талантливо и неограбено е бягало в Османската империя.Да не говорим за испанските евреи и за всички набедени за евреи, вещици, дяволски изчадия и др. п.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (07.04.2009 00:43)

bozman
старо куче

#2352745 - 14.04.2009 03:21 [Re: cherkezs]

Цитат:

Цитат:

Така обаче не видях и един пример с кръст с вписан кръг вътре.

Наскоро попаднах на грабищата на село Труд, Пловдивдско.
Селото е на десетина километра от града.
Направи ми впечатлени, че всички стари надгробни кръстове са с вписан кръг.
След 60-те години на ХХ век се появяват правоъгълните плочи. На доста плочи, освен кръст има и по две шистлъчни звезди.

Това ми беше и мисълта. Този кръст е твърде разпространен, за да се свързва само с пришълци. Тези кръстове за които говоря са все още на Варненската катедрала. Тя доказано е строена от ученик на К.Фичето. По какви съображения не е поставил православни кръстове?. Това определено не са православни или руски кръстове. Такъв кръст бях видял и преди много време край Перник, на една височина, покрай пътя.

--------------------

Kaiaktzar
темник
**

#2354580 - 16.04.2009 00:56 [Re: bozman]

Православни, че и руски са късни наименования, неизвестени във верските среди до Паисий гарантирано, а и по късно.А Колю Фичето е оригинал, четох че е правил езически календарни скулптури на къщи, полумесеци и звезди и кръстове всякакви.Универсалността на твореца. Пък че е имало ордени на соломоновия дворец, на пришествието, на Йоановото царство и още един билюк, е ясно от гибелта на държавата само по себе си.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (16.04.2009 01:07)

Vredesbyrd
неориентиран

Регистриран: 20.06.2009
    #2401522 - 20.06.2009 13:44 [Re: bozman]

Любопитен ми е произходът на едни кръстове. Историята им отдавна се е загубила и никой не знае нищо за тях. Ориентирани са на запад. Няколко от тях, може би 4-5 имат следния символ:
http://www.album.bg/netheranimal/images/15067353/
При един, който изглежда най-запазен, кръстът е прав:
http://www.album.bg/netheranimal/images/15067355/

bozman
старо куче

#2401861 - 21.06.2009 01:21 [Re: Vredesbyrd]

Цитат:

Любопитен ми е произходът на едни кръстове. Историята им отдавна се е загубила и никой не знае нищо за тях. Ориентирани са на запад. Няколко от тях, може би 4-5 имат следния символ:
http://www.album.bg/netheranimal/images/15067353/
При един, който изглежда най-запазен, кръстът е прав:
http://www.album.bg/netheranimal/images/15067355/

Здравей Vredesbyrd,
Кръстовете на предлаганите снимки са два вида. Единият е кръст - монолит, кругият - кръстове графика. Естествено графичните кръстове са изписани на кръста монолит. На вторият вариант (09-cross) има изписани около "витлото" "Ж" от ляво и "КА" от дясно. Тъй като са под титли индикиращи числа, то прочита на годината е според кирилицата е 741. Също много интересна година преди "българското покръстване".
Давай още неща.
Поздрави.

Ако снимките са твои, за бъдеще е хубаво да ги правиш под малък ракурс, така, че образуваните сенки да помагат за разчитането на графологията. Иначе информацията е просто популярна и не става да се работи с нея като с паметник - източник на непознати знания.

--------------------

Vredesbyrd
неориентиран

#2402355 - 21.06.2009 21:16 [Re: bozman]

Да, снимките са мои, но съм зле с фотографията. А и някои са правени с телефон.. Една позната ми каза че тези символи с титли вероятно са християнски съкращения, понеже се срещат на всички кръстове:
http://www.album.bg/netheranimal/images/15110266/
Потърсих в нета и намерих в някакви руски сайтове за IC XC HI KA:
http://chudinov.ru/kommentariy-k-russkoy-istoriografii-at-fomenko/#more-970
Годината вероятно е най-долу, също под титли, но не се чете:
http://www.album.bg/netheranimal/images/15067350/

Тъй като кръстовете се намират в северо-западна България, предполагам че са от времето на Цар Срацимир, т.е около 14 век. Опитах се да открия подобен знак върху монети от онова време и намерих нещо подобно, но може и да е съвпадение.
http://www.album.bg/netheranimal/images/15111676/
http://www.album.bg/netheranimal/images/15111680/

bozman
старо куче

#2402470 - 22.06.2009 01:10 [Re: Vredesbyrd]

Цитат:

Да, снимките са мои, но съм зле с фотографията.
--- Не са толкова зле като фотоси. Например фотоса на преславската розета с която се запознах и за който фотос се търди че е направен от фотографа на НИМ е пълна трагедия в сравнение с твоите. Исках да кажа, че дадена фотография може да бъде направена така (под лек ъгъл и филтър - с червен филтър за релеф), че "фотото" да може да се чете по-добре от самият оригинал. Ти си пълни Албума, пък аз ще надничам от време на време в него. Току виж си попаднал на нещо разтърсващо. Даже бих те помолил за едно нещо. И така си започнал с " кръстовете" защо не специализираш една страничка в Албума си само с кръстове. Български. Досега няма такава класификация. Дори в този форум Черкеза е отделил специална несменяема тема ( най-горе) за такива исконни данни за българщината.

А и някои са правени с телефон.. Една позната ми каза че тези символи с титли вероятно са християнски съкращения, понеже се срещат на всички кръстове:
--- Въпроса е решен в abv.bg -то. Не това "намиране" се очакваше обаче.

--- Този чишит Чудинов е завършил пълният курс в школата на Азиристо. Прочитите му са сътворени с толкова елементарно и очевидно ментарджийство от най-ниска класа, че дори не се струва да се говори за него.

--- Ще ти кажа какво очаквам от тези кръстове. Очаквам някои от тях да са отпреди 850г. По-късните не са ми интересни.

Тъй като кръстовете се намират в северо-западна България, предполагам че са от времето на Цар Срацимир, т.е около 14 век. Опитах се да открия подобен знак върху монети от онова време и намерих нещо подобно, но може и да е съвпадение.
--- Поздрави.

--------------------

bozman
старо куче

#2402478 - 22.06.2009 01:42 [Re: Vredesbyrd]

Цитат:

Да, снимките са мои, но съм зле с фотографията. А и някои са правени с телефон.. Една позната ми каза че тези символи с титли вероятно са християнски съкращения, понеже се срещат на всички кръстове:
--- След малко игра с рикчъра на микрософт се четат двете средни: първата е "оукъ" - у, която има числена стойност 400 и втората е - "нже" -И, или "нашь" - Н, със стойност съответно 50 и 8. Тъй като е трета подред мисля че е "нашь" - 80, въпреки, че по-прилича на "иже". Като цяло
?48?г. По подразбиране от 1480 до 1489г.Сто години след като пада император Срацимир горе-долу.
.

--------------------

Редактирано от bozman (22.06.2009 01:45)

Vredesbyrd
неориентиран

#2402697 - 22.06.2009 13:39 [Re: bozman]

Благодаря за информацията и за годината, тя ме интересуваше най-вече. Име и по-стари кръстове, но едва ли са по-стари със 100-200 години от тези. В момента цялото място е покрито с висока трева. Късно есента ще направя още снимки.
Благодаря пак!

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2402742 - 22.06.2009 14:41 [Re: Kaiaktzar]

Цитат:

Това са късни реминесценции, художествена стилистика в 17-18в.Тамплиеролозите търсят под вола теле.Флорални мотиви в ориенталски кръстове са причина за странната стилистика на храмовите кръстове.Келтски кръст пък си е оксиморон,универсализма на християнската религия не се отнася само до България, дваж по силно се отнася до уеднаквяване на стотици диви племена в западна европа, толкова диви, че само християнски папо ди тути капи е можел да ги инкорпорира.

Тъй като темата е много интересна,аз също поразгледах църковните кръстове.
Разнообразието им едва ли е само въпрос
творческа идея.
Може би формата им в миналото се е определяла от интересите
на този ,който е правел дарението или
е имал влияние през конкретния период?

--------------------
Истината е за всички!

bozman
старо куче

#2436386 - 04.08.2009 00:59 [Re: bozman]

Здравейте,
Ето и адрес на една лавина от кръстове посочен ми от "Трапер 333":

http://www.omda.bg/bg_krast/web/2.htm

Тази тема е изключително интересна и неразработена , но. . .кое по-напред.

Поздрави.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5257

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.05 seconds in which 0.035 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.