ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1
lus
unreal

Регистриран: 16.04.2004
От: Млечен път
Вояджър: на прага на Слънчевата система се творят чудеса
    #996178 - 15.10.2005 01:37

Сондата на НАСА Вояджър 1 е преодолял границата на Слънчевата система и продължава полета вече в дълбокия космос. А пред учените отново са засипани с нови загадки.

Апаратът Вояджър 1, продължаващ да работи и предава на Земята научна информация вече три десетилетия, встъпи в геопаузата - областта, считана за крайният предел на Слънчевата система - и по този начин сам излезе в междузвездното космическо пространство.

"Това са най-последните изненади, поднесени ни от Вояджър за своето 28-годишно пътешествие, - допуска сегашният ръководител на проекта д-р Едуард Стоун. - Благодарение на тях ние научихме, че взаимодействието на нашето Слънце с обкръжаващата междузвездна материя, се явява много по-динамично и сложно, отколкото можем да си въобразим. И пак благодарение на Вояджър, започнал своя финален етап на пътешествието в междузвездното пространство, на нас ни предстои да изясним още много важни факти".

По планове на учените, Вояджър 1 преодолява дадена област за 8-10 години, Вояджър 2 върви по аналогичен курс с приблизително петгодишно закъснение. Както съобщава Space Daily, Вояджър 1 вече е преодолял така наречения "компресиран шок" - границата, на която слънчевият вятър, сблъсквайки се с междузвездния газ, внезапно се спира, сгорещява се и става по-плътен. Учените предполагали, че скоростта на разпространение на слънчевия вятър, разширяващ се в пределите на Слънчевата система със скоростта от милиони километри в час, пада в някакъв порядък, но Вояджър показал нещо обратно. Скоростта пада до значително по-малки величини, а понякога започват да "веят" назад, към Слънцето.

"Наблюдаваното явление може да е свидетелство за това, че налягането "отвътре" пада във връзка с факта, че Слънцето се намира не в най-активната област от своя 11-годишен цикъл", - предполага д-р Стоун.

Още един потресаващ за учените станал фактът, че направлението на силовите линии на магнитното поле от външните области на Слънцето зад границите на "компресиран шок" се променя по-бавно. Самото Слънце извършва оборот в кръг около оста си за 26 денонощия, а магнитното поле сменява ориентацията си два пъти по-често - на всеки 13 денонощия. "Преносителят" на полето се явява слънчевият вятър, а редуващите се направления на силовите линии формират характерен "раиран" рисунък, напомнящ шарките на зебра. Учените предполагали, че Вояджър ще продължи да наблюдава смяната на ориентацията на магнитното поле примерно веднъж на 13 денонощия, но сбъркали - зад границите на "компресиран шок" за това отиват повече от 100 денонощия.
Но не от тези наистина особено важни открития били обезкуражени учените. Смятало се, че междузвездните йони, пресичайки многократно "компресирания шок", постепенно губят енергията, която се излъчва във вид на космически лъчи. Това би означавало, че в областта на шока, уплътнението на плътността на йоните на междузвездния газ достига максимума. Въпреки това, Вояджър забелязал нещо съвършено различно - в зависимост от отдалечаването на сондата, плътността на йоните продължавала бавно да расте, което означава, че за учените все още предстои да да разгадаят източника на космическите лъчи, проникващи от външните области на Слънчевата система.

--------------------
Градски вести - новини от Перник и за Перник

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Котаракът с чизми
приказен

Регистриран: 10.03.2004
От: двореца или някъде из мазетата
Re: Вояджър: на прага на Слънчевата система се творят чудеса
    #999625 - 17.10.2005 23:53 [Re: lus]

E, най-много се кефя на научни клюки

Откъде ги изнамираш, lus? Давай още

--------------------
Ако юдаизмът на пророците и християнството - такова, каквото го е създал Христос - се изчистят от всички последвали ги допълнения и особено от онези, внесени от свещениците, ще се получи учение, способно да излекува всички социални беди на човечеството...

lus
unreal

#999727 - 18.10.2005 01:35 [Re: Котаракът с чизми]

Надявам се, че не се шегуваш:) Ами... и аз от такива се интересувам /но не само от астрономия:)/, сега ще постна една доста интересна за мен "клюка":)))), проблемът е, че не успях да й намеря точното място, така че - в Говорилнята:))))))
Заповядай:)
Следващата ще бъде за... комарите!:)))) А по-следващата - за заплахата от един астероид:) Но май в моя си форум, тук не знам доколко ще е удачно.

--------------------

lus
unreal

"замръзнала кал" или "кален лед".
    #999739 - 18.10.2005 02:16 [Re: lus]

Всъщност, ето нещичко кратичко и любопитничко:)

В кометите има повече прах, отколкото лед

Наблюденията над кометата Темпъл 1, направени от космическата станция ESA Rosetta,позволиха
на учените да установяват, че кометите се състоят от прах, свързван от лед, а не от лед, както
се смятало по-рано.

На снимката се виждат изхвърлянията от кометата Темпъл 1 - 13 секунди след сблъсъка й със
сондата.

На 4 юли тази година ударна част от кораба на НАСА Deep Impact произведе удар над кометата
Темпъл 1. Очаквало се, че вследствие на този удар ще се образува кратер с диаметър
приблизително 100-125 метра и ще се изпари вода от порядъка на 45 000 тона. Но в крайна
сметка прахът се оказал много повече, отколкото се предполагало. Също така се очаквало, че
въздействието на леденото ядро на кометата може да инициира нова серия на изхвърляне на газ
и прах от повърхността на кометата. За природата на тези изригвания нищо не е известно,
макар едно от тях да е било зарегистрирано с помощта на телескопа Хабъл, точно преди удара.

Станцията Rosetta се намирала на разстояние 80 млн. километра от кометата, в най-удобната за
наблюдение позиция. С помощта на екипировката на станцията състоянието на кометата се
проследявало до удара, по време на удара и след него. Всички бордови камери на Rosetta, с
широкоъгълни обективи (WAC) и тесноъгълни (NAC), които са част от инструмента OSIRIS,
фиксирали изригване на облак от лед и прах след удара. При оценката на състава на облака,
учените забелязали, че съдържанието на прах в него надвишава съдържанието на водата. Също
така, не били забелязани нови изхвърляния на кометата от удара с частта Deep Impact. Така
че, кометата се оказала повече "замръзнала кал", отколкото "кален лед".

Сега, комбинирайки данните на Rosetta и на земната обсерватория, учените се опитват да
създадат триизмерен модел на облака прах около кометата.

--------------------

lus
unreal

Re: "замръзнала кал" или "кален лед".
    #1000407 - 18.10.2005 14:31 [Re: lus] Прикрепен файл (174 тегления)

СНИМКАТА

--------------------

Котаракът с чизми
приказен

Регистриран: 10.03.2004
От: двореца или някъде из мазетата
    #1001070 - 18.10.2005 22:55 [Re: lus]

В профила си имаш някакъв линк, ама на мен нещо не ми се отваря. А, аз предпочитам да пиша тук, щото ме мързи да помня пароли и да отварям сайтове и т.н... Предпочитам този форум, щото пространството за реклами е сведено до минимум(една лента отгоре - и то не за всички прозорци - си е напълно достатъчна), а интерфейсът е ориентиран(според мен) към удобство и прегледност за потребителите. Хем е опростен(ненатруфен), хем е достатъчно богат с функции и възможности(е, имам забележки, ама това е най-доброто, на което съм попадал). А и свикнах вече с него

Разбера се, че се шегувам - че то без шега накъде сме

По тази тема засега нищо не мога да кажа... Темата ми е интересна Двуглавата комета Хейл Боб много се кефя, че съм я виждал. За съжаление точно тогава нямах възможност за "ВЪОРЪЖЕНО НАБЛЮДЕНИЕ" - хахаха... много ми е смешно защо казват "невъоръжено око" ... Че кое око е "въоръжено" тхихихи...

И на мен са ми интересни всякакви клюки от каквато и да е област на познанието

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #2315354 - 24.02.2009 03:36 [Re: Котаракът с чизми]

Ето, какви звуци от вибрациите на планетите е записъл Вояджър. Записът е от НАСА. Вълшебни, като звуците от тибетски купи!

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4179

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.