ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
MilenaMila
почетен член

Регистриран: 27.10.2008
От: София
Живот и разум във Вселената
    #2327917 - 12.03.2009 13:16

Живот и разум във Вселената

Няма по-вълнуващо от търсенето на живот и разум във Вселената. Човекът, притежаващ интелект и живеещ в земната биосфера, не би се успокоил докато не разкрие загадката на своя произход. Като опознава природата, като разкрива тайните на раждането на Вселената, той ще се опита да реши проблема с възникването на живота, да разбере природата и разума и да си отговори на въпроса:Сами ли сме във Вселената? Главните твърдения против възможността да съществува извънземен разум се базират най - вече на остарялото схващане: "Ние сме единствените, неповторими и специални. "

Но, дали е така?

Благодарение на умела и шумна реклама днес е известна хипотезата за палеоконтакта, според която Земята е била посещавана в миналото от разумни същества, дошли от други светове. Поддръжниците на тази теория, сочат различни факти в своя подкрепа. Едни от тях са монументалните древни паметници, като пирамидите в Египет, статуите на Великденските острови в Тихия океан, рисунките в пустинята Наска в Перу, каменната гора в Аякучо и др. Твърди се, че досега не е ясно как са изградени тези паметници. Всичко би се изяснило, ако се допусне, че те са построени от представители на високоразвити цивилизации, озовали се в далечното минало на Земята. Други свидетелства са митове и легенди, в които се говори за същества, слезли от небето. Тези свидетелства са крайно несигурни, защото са художествена измислица, която може да се тълкува по различен начин. От неизчерпаемото митологично творчество на народите винаги могат да се подберат тези, които да "доказват" предварително намислената теза. Аналогични доводи имат сила и за други свидетелства - рисунки и др., от древността.

Уникалните явления трудно се поддават на научно изследване. Ако бихме могли да открием други населени планети, тогава тайната на живота щеше да бъде решена. А ако върху тях бихме открили разумни същества? А ако те някога са били на нашата планета?

Но какви са реалните перспективи пред една такава възможна среща? Къде в Космоса могат да се намерят подходящи кътчета за живот? На толкова много въпроси човечеството иска да отговори..

Американският астроном Ото Струве пресметнал, че в нашата Галактика има поне 106 звезди с планети, при които условията са подобни на земните. Ако приемем че във Вселената има 10 млрд. галактики, което е явно занижена оценка, то ще получим, че в нея има поне 106 млрд. подобни на Земята планети. Според други астрономи съществува зона на живота в една планетна система, която те назовали “зелена зона”. Планетата, намираща се в тази зона трябва да има условия, сходни с тези на Земята. Нашата планета Земя се оказва точно в средата на тази “зелена зона”, а Венера и Марс са в краищата `и. Според астрономите песимисти наличието на благоприятни условия за съществуване на живот не гарантира неговото възникване. Но поне в част от планетите с подходящи условия, живот вероятно съществува.
Разсъждавайки по този начин се стига до хипотезата, че животът е разпространено явление във Вселената. Тази хипотеза съществува от векове.

За сега е позната само една форма на живот - белтъчната и във Вселената съществува само едно място където има живот - нашата планета Земя. Други основи на форми на живот са въглеродните съединения. Въглеродът е основния структурен елемент на земните организми. Нашите знания не ни дават право да бъдем категорични за границите на възможното приспособяване на живот и за възможността той да съществува, например на неорганична основа . Трябва ли химичната структура на извънземния живот да бъде същата като на земния? Защо земния живот е така свързан с водата, а не с амоняка или метанола?

Нека се разходим в парка Йелоустоун, който се намира в северозападните части на САЩ. Сред най-големите му забележителности е Големият призматичен извор. Различните му цветове се дължат на различни видове бактерии, които живеят във врящата вода. През 1977 г. американският биохимик Карл Воуз (Woese) широко оповестил в едно свое изследване, че е открил първата форма на живот именно в горещите (65-70°С) извори на Йелоустоун. Той намерил микроорганизми, които поглъщат въглероден диоксид и водород и отделят метан. Съществуват различни видове бактерии, които живеят при екстремални условия откъдето идва и името им – екстремофили. Термофилите се срещат в горещите води в парка Йелоустоун, както и в Исландия, Камчатка и др. Други, наречени халофили живеят при висока соленост в Мъртво море, Солт лейк, Юта. Те фотосинтезират, но не използват хлорофил, а друг пигмент (основно руберин) , който оцветява колониите им от розово до червено. Според други учени метаногените (създаващи метан), е възможно да са били първите организми. За метаногенезата няма нужда от кислород.
Съществуват много примери в подкрепа на факта, че някои видове организми живеят при особени условия, каквито се срещат и извън Земята.

Водата като основен разтворител и среда за протичане на биохимична реакция в организмите има свойството да се разширява при замръзване. Ако животът се основава на течност, която не се разширява при замръзване, ниските температури биха предизвикали така нареченото състояние на анабиоза, от която организмите лесно биха излезли чрез затопляне. При анабиозата спират жизнените процеси, като организмът може да се запази жизнеспособен стотици години. Днес вече е известно, че има организми, способни да се съхранят след 5–7 млн г. анабиоза при температури от -2,4 до -57°С. Можем да отбележим, че "космическите" температури са близки до абсолютната нула и са около 3–5 Kелвина При разширение водата би разкъсала клетките и организмът би загинал. Ако обаче вместо вода клетките съдържат амоняк или метанол, анабиозата би била възможна.

Единственият път за откриване на истината е търсенето да продължи, докато се докаже или съществуването на извънземен живот или пълното му отсъствие. Докато учените – скептици не докажат, че извънземните са плод на нашето въображение, то има надежда за мечтателите. Истината е, че няма научно - обосновани доказателства срещу съществуването на извънземен живот и извънземен разум.

Единственото, което можем да направим е да мислим, извън нормите и ограниченията, които сами сме си поставили, и да слушаме космическия шум.

Откакто съществува човечеството то събира знания и те непрекъснато се увеличават. Опирайки се на истината, човечеството ще се устреми към звездите, към нови пространства в търсене на братя по разум. Защото това е мечта, а човек живее с мечтите си и не се уморява да ги преследва.

И нека не забравяме думите на Блез Паскал :
“..Не в пространството трябва да търся своята човечност, а в реда на мислите си…Чрез пространството Вселената ме поглъща като трошица, чрез мисълта си я поглъщам аз.”

Mila

Ако не е позволено, но много ти се ще, значи може.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
Re: Живот и разум във Вселената
    #2328897 - 13.03.2009 17:31 [Re: MilenaMila]

Най изчерпателният анализ на всички аспекти относно живот във Вселената,технологии за транспорт,език за комуникации и още хиляди въпроси които може и да не се сеща човек мислейки си по тая тема не професионално съм чел в книгата- анализ "Ние не сме сами " на Уолтър Съливан.

Вселената е необятна,има граници на събитията,наложени от скоростта на предаване на информация.Безумно е да се интересуваш има ли живот на 20 милиарда светлинни години оттук,разстоянието,времето,спускат бариера,зад нея въпреки и видими те не съществуват.Не съществуват в същият порядък в който за давещият се корабокрушенец по средата на Тихия океан,дори преди последната глъдка вода, континентът Африка например или който и да е друг,или пък вестник Ню Йорк Таймс не съществуват,просто не съществуват.
Та да си грабнат задниците извънземни от дори 20 светлинни години,на екскурзия за да търсят насам и натам ,дори да владеят хипотермични методи за изпадане в физиологичен сън е тъпо.Машините са измислени да вършат работата по добре от измислилият е,дори вилицата е машина,лъжицата,патерицата,изкуствената става,очилата,телескопът парната свирка на парахода.Апропо колко моряци на палубата смяташ че трябва да държи капитана вместо парната свирка ?
Мисленето изисква специално оборудване,как ли пък не,слизат извънземните майстори с нивелири и прочие теодолите и почват да пренасят камъни за Стоунжендж за да могат да се чудят и почесват след хилядолетия професорите по големите си,плешиви глави
Разум се търси в спектъра на радиовълните,всяка напреднала цивилизация би стигнала до тях.
А как ти се струва идеята за живот вътре в Слънцето ? но помисли добре преди да отговаряш.

MilenaMila
почетен член

Регистриран: 27.10.2008
    #2335181 - 21.03.2009 17:36 [Re: Huckleberry]

Всеки знае защо не може да има живот вътре в Слънцето, а разум се търси само там където има условия за такъв!

Дано мултимедията даде отговори на много въпроси!

http://www.vbox7.com/play:715d8276

Бъдете здрав!

Mila

Ако не е позволено, но много ти се ще, значи може.

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2335185 - 21.03.2009 17:38 [Re: MilenaMila]

е как така слънцето мое да дава живот, пък то да си няма? секи трезвомислещ човек би ти задал подобен въпрос?

karakas
шемет или шеметен

Регистриран: 21.03.2006
От: BG
    #2370385 - 08.05.2009 17:45 [Re: Grim]

Цитат:

е как така слънцето мое да дава живот, пък то да си няма? секи трезвомислещ човек би ти задал подобен въпрос?

Я земи да дадеш определение за живот, па че гледаме дали има или нема

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2452747 - 01.09.2009 11:40 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Най изчерпателният анализ на всички аспекти относно живот във Вселената,технологии за транспорт,език за комуникации и още хиляди въпроси които може и да не се сеща човек мислейки си по тая тема не професионално съм чел в книгата- анализ "Ние не сме сами " на Уолтър Съливан.

Вселената е необятна,има граници на събитията,наложени от скоростта на предаване на информация.Безумно е да се интересуваш има ли живот на 20 милиарда светлинни години оттук,разстоянието,времето,спускат бариера,зад нея въпреки и видими те не съществуват.Не съществуват в същият порядък в който за давещият се корабокрушенец по средата на Тихия океан,дори преди последната глъдка вода, континентът Африка например или който и да е друг,или пък вестник Ню Йорк Таймс не съществуват,просто не съществуват.
Та да си грабнат задниците извънземни от дори 20 светлинни години,на екскурзия за да търсят насам и натам ,дори да владеят хипотермични методи за изпадане в физиологичен сън е тъпо.Машините са измислени да вършат работата по добре от измислилият е,дори вилицата е машина,лъжицата,патерицата,изкуствената става,очилата,телескопът парната свирка на парахода.Апропо колко моряци на палубата смяташ че трябва да държи капитана вместо парната свирка ?
Мисленето изисква специално оборудване,как ли пък не,слизат извънземните майстори с нивелири и прочие теодолите и почват да пренасят камъни за Стоунжендж за да могат да се чудят и почесват след хилядолетия професорите по големите си,плешиви глави
Разум се търси в спектъра на радиовълните,всяка напреднала цивилизация би стигнала до тях.
А как ти се струва идеята за живот вътре в

Здравей Хъклбери,
Абе скоро ми попадна една книга от Маркъс Чоам (дали такав му беше фамилията?) за 12-те най-страхотни и невероятни факта установени от модерната физика. Само зачетох първата глава - за възможността за обратен ход на времето и т.н. Ще гледам да си я купя, че ми е много интересно. Ти знаеш ли я? Какво би казал за нея?
ЧичоВладо

Huckleberry

#2453841 - 02.09.2009 19:52 [Re: chichovlado]

Цитат:

Здравей Хъклбери,
Абе скоро ми попадна една книга от Маркъс Чоам (дали такав му беше фамилията?) за 12-те най-страхотни и невероятни факта установени от модерната физика. Само зачетох първата глава - за възможността за обратен ход на времето и т.н. Ще гледам да си я купя, че ми е много интересно. Ти знаеш ли я? Какво би казал за нея?
ЧичоВладо

Не съм чел тази книга,бих си я купил.

Времето не е параметър на пространството,не е "четвъртото му измерение" не е общ знаменател в една отделно взета кинематична система /тази вътре в кораба на близнака да кажем от "Парадокса на близнаците на Айнщайн/та не е общ знаменател за построени на различни логикообосновени процеси.Като пример - бързината на растежа на бегонията ,или стареенето на заека дължащо се на ред причини,включително скъсяването на теломерите /Теломерът е повторяема ДНК-последователност, открита в опашката на всеки хромозом и често сравнявана с предпазния пластмасов връх на връзката за обувка. / и периодът на полуразпада на газ радон например.
Пътуването във времето за жалост е невъзможно,просто защото времето несъществува.Но има друго,всичко е сега,и ако мислоформите съществуват в "етера" казвам етер условно,но има нещо,нещо което ражда фотони и частици.Защото не фотона се движи със скорост 300 000 км. сек,движи се импулса енергиен,също така електрона се движи доста по бавно от електрическият импулс по проводника,даже да илюстрираме с йоните в галванотехниката.Та ако мислоформите съществуват в "етера" дълго време,би могло да бъдат уловени от наше,за нас минало,и за нас бъдеще,но всичко е сега,под всичко конкретизирам репер,към който да привържеш мисълта си равноотдалечена от всичко,включително от себе си Вече е факт,появяването на частици от "нищото" така че нищото е нещо Единна теория на полето няма,тази която да сведе до общ корен четирите основни взаимодействия,тогава може би теорията за "Холографската" структура на Вселената ще звучи по логично.Теескопът Хъбъл откри далечни хоризонти,и астрофизиците първоначално се смазаха от величината на Необята, но какво ли ще причини на човешкият разум ново откритие,че това до което стига Хъбъл, да кажем 20 милиарда светлинни години радиус, по някакъв начин бъде установено че е прашинка от множеството Вселени чийто първоизход въобще не е "Големият Взрив" и въобще не е само на 20 милиарда години,а тия двайсе милиарда са песъчинка на океанско крайбрежие. Човешкото мислене,въобще мисленето,не може да се изправи пред БЕЗСМИСЛЕНОТО , а мащаби които смазват, те просто те забиват в собственият ти мозък.Хеле пък ако се докаже че еволюират бавно константите на финните структури които определят начина на подредба на тухличките в субмикрокосмоса,и дори самите "тухлички" ,тоест константите не са константи,а Вселената е жива!! "Теломерите и се скъсяват" и всеки миг натрупанато напрежение може да "изкълчи" подредбата в субмикрокосмоса,така както кихналият зъболекар в кабинетът си променя картината в калейдоскопа в ръцете на детето чакащо майка си че и чистят зъбен камък

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
    #2453850 - 02.09.2009 20:14 [Re: chichovlado]

НЯМА време!
Тва е няква величина, която ни олеснява за разни мижави Земни случки.
Истинското тъждество с време е промяна. Тва е. Ама ме мързи да обяснявам

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2453906 - 02.09.2009 21:23 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Цитат:

Здравей Хъклбери,
ЧичоВладо

Не съм чел тази книга,бих си я купил.

Времето не е параметър на пространството,не е "четвъртото му измерение" не е общ знаменател в една отделно взета кинематична система /тази вътре в кораба на близнака да кажем от "Парадокса на близнаците на Айнщайн/та не е общ знаменател за построени на различни логикообосновени процеси.Като пример - бързината на растежа на бегонията ,или стареенето на заека дължащо се на ред причини,включително скъсяването на теломерите /Теломерът е повторяема ДНК-последователност, открита в опашката на всеки хромозом и често сравнявана с предпазния пластмасов връх на връзката за обувка. / и периодът на полуразпада на газ радон например.
Пътуването във времето за жалост е невъзможно,просто защото времето несъществува.Но има друго,всичко е сега,и ако мислоформите съществуват в "етера" казвам етер условно,но има нещо,нещо което ражда фотони и частици.Защото не фотона се движи със скорост 300 000 км. сек,движи се импулса енергиен,също така електрона се движи доста по бавно от електрическият импулс по проводника,даже да илюстрираме с йоните в галванотехниката.Та ако мислоформите съществуват в "етера" дълго време,би могло да бъдат уловени от наше,за нас минало,и за нас бъдеще,но всичко е сега,под всичко конкретизирам репер,към който да привържеш мисълта си равноотдалечена от всичко,включително от себе си Вече е факт,появяването на частици от "нищото" така че нищото е нещо Единна теория на полето няма,тази която да сведе до общ корен четирите основни взаимодействия,тогава може би теорията за "Холографската" структура на Вселената ще звучи по логично.Теескопът Хъбъл откри далечни хоризонти,и астрофизиците първоначално се смазаха от величината на Необята, но какво ли ще причини на човешкият разум ново откритие,че това до което стига Хъбъл, да кажем 20 милиарда светлинни години радиус, по някакъв начин бъде установено че е прашинка от множеството Вселени чийто първоизход въобще не е "Големият Взрив" и въобще не е само на 20 милиарда години,а тия двайсе милиарда са песъчинка на океанско крайбрежие. Човешкото мислене,въобще мисленето,не може да се изправи пред БЕЗСМИСЛЕНОТО , а мащаби които смазват, те просто те забиват в собственият ти мозък.Хеле пък ако се докаже че еволюират бавно константите на финните структури които определят начина на подредба на тухличките в субмикрокосмоса,и дори самите "тухлички" ,тоест константите не са константи,а Вселената е жива!! "Теломерите и се скъсяват" и всеки миг натрупанато напрежение може да "изкълчи" подредбата в субмикрокосмоса,така както кихналият зъболекар в кабинетът си променя картината в калейдоскопа в ръцете на детето чакащо майка си че и чистят зъбен камък

Здравей Хък,
Да знаеш, че замалко щях да получа удар (вътрешен) като ти четях постинга. Ама аз съм си виновен - къде на стари години се наврях във форум на физици! Все пак ще се опитам да смеля това, което си писал (а и Кас след тебе) - това за нямането на време и може и да се поздравя ако успея.
ЧичоВладо

Huckleberry

#2454464 - 03.09.2009 17:52 [Re: chichovlado]

Цитат:

Здравей Хък,
Да знаеш, че замалко щях да получа удар (вътрешен) като ти четях постинга. Ама аз съм си виновен - къде на стари години се наврях във форум на физици! Все пак ще се опитам да смеля това, което си писал (а и Кас след тебе) - това за нямането на време и може и да се поздравя ако успея.
ЧичоВладо

Илюстратор на Приказки

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 12047

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.012 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.