ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1
Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
Даниел Вълчев за образованието у нас
    #2331499 - 17.03.2009 11:37

http://www.focus-news.net/?id=f11543

Даниел Вълчев, министър на образованието и науката

Водещ: Добро утро на Даниел Вълчев – специален гост днес. Здравейте.
Даниел Вълчев: Добро утро, благодаря за поканата.
Водещ: Да започнем с въпроса защо Яне Янев, а не Министерството на образованието предупредиха ДАНС, че е застрашена националната сигурност и има радикален ислям в едно село, в едно българско училище?
Даниел Вълчев: Ами вероятно защото той счита, че такова нещо е налице, а ние нямаме информация за подобно нещо. Истината е, че има много сигнали за няколко училища в страната, не само за това в село Рибново. Регионалните инспекторати по образованието са правили редица проверки, в които са установени различни нарушения, но така или иначе не в такива размери и не в такъв аспект, който се твърди от господин Янев.
Водещ: Установено ли е например, че насила като задължително избираема подготовка е трябвало да учат определена религия. За ислям учениците ...
Даниел Вълчев: /.../ да видим как може да се установи това? Това, което са направили нашите колеги – те са разговаряли с учителите, с децата и с родителите. Те не казват такова нещо. Сега дали обективно е така или не е така, аз не мога да кажа. Но в крайна сметка нека не забравяме, че това е едно население, което от много десетилетия, от векове са мюсюлмани. Те имат определени традиции, определени практики, които може на нас да не ни харесват или харесват, но в крайна сметка това си е техният бит.
Водещ: Носенето на шамии в разрез ли е със сега действащата уредба?
Даниел Вълчев: Зависи. Ако правилникът на училището предвижда носене на униформа, това може да е такава. Имаше ако помните един случай в Смолян, струва ми се, преди година и половина ...
Водещ: ... със забрадките.
Даниел Вълчев: Точно така, там имаше униформа в училището и това се оказа в разрез с униформата. Ако училището не е приело униформата, това не е така. Водещ: Тук няма правилник, който засяга униформата?
Даниел Вълчев: В случая не. Но това, което ние предлагаме с новия Закон за училищното образование – да има няколко текста, които регулират тази материя. И аз много се изненадвам, че и срещу тях имаше известна реакция от различни среди.
Водещ: Т.е. новият закон ще забрани това облекло, което в момента се смята за несветско в това училище?
Даниел Вълчев: Да. Това, което ние сме предвидили, са две неща. Първо, че според новия закон както учителите, така и учениците трябва да се явяват в училище във вид, който съответства на положението им на учник, респективно на учител и да е в съответствие с добрите нрави. А наред с това считаме за правилно да има запис, че учениците нямат право да носят религиозни символи, които по агресивен или натрапващ се начин демонстрират техните религиозни предпочитания.
Водещ: Т.е. това ще се забрани, а в никакъв случай поводът не е случката от сега.
Даниел Вълчев: Не бих казал, че непременно това трябва да се забрани, в крайна сметка забрадката не е най-типичният религиозен символ. Ние сме се опитвали да видим каква е ситуацията в Европа. Мисля, че за всеки интелигентен човек е ясно, че светът навлиза в ерата на мултикултурните общества. И това, че вашият съсед е мюсюлманин, от другата ви страна живее евреин, по-нататък живее католик и т.н. според мен не е основание да считаме, че сме чак толкова различни. Моето разбиране поне е, че в училище ... училището не е място, в което по агресивен, натрапващ се начин да демонстрираме своите религиозни предпочитания.
Водещ: Затова ще ви върна към този конкретен пример, за който казвате, че проверки са правени, но такива драстични нарушения не са констатирани от регионалния инспекторат в Благоевград мисля, че е правена проверката.
Даниел Вълчев: В случая за Рибново е Благоевград.
Водещ: Уточнено ли е дали са карани учениците да се обръщат вместо с господин учителю с ага или пък установено ли е кой носи отговорност, ако този конкретен арестуван и освободен по-късно вчера преподавател Мурад Бушнак няма дори диплома за средно образование, преподава в българско светско училище все пак?
Даниел Вълчев: Това също не е вярно, тъй като той е завършил Висшия ислямски институт. Но въпросът не е в това. Според мен въпросът ако разрешите малко ...
Водещ: Българско образование дали има.
Даниел Вълчев: Да, има. Но въпросът според мен не е в това. Според мен въпросът е малко по-различен. Ако помните миналата година, ние бяхме направили в министерството една комисия, с която най-накрая да изясним и да се обединим като общество върху това какво означава предметът религия в училище. Не знам дали помните, но тогава имаше реакция от практичеки всички големи вероизповедания, в това число разбира се и от Българската православна църква. В следния смисъл – моето разбиране е такова, училището не е място за преподаване на индоктриниращи предмети, т.е. предмети, които въвеждат във вярата. Това е място, където може да има информационен предмет религия. Там вашето дете, както и моето дете ...
Водещ: Не са ли индоктриниращи точно тези събития в момента?
Даниел Вълчев: Такива са, такива са. Това е индоктриниращо преподаване на исляма така, както има индоктриниращо преподаване на православието в много училища. Между другото, за да няма някакво недоразумение, нека да кажа, че броят на децата, които учат ислям като СИП или ЗИП, е изключително нисък. В момента ми е трудно да кажа колко е, но аз в петък ще отговарям на питане на господин Янев в парламента и ще дам съвсем точните цифри. То е с пъти по-ниско от броя на мюсюлманите като процент от българското население. Така че тук въобще не може да става въпрос за някаква кой знае каква тенденция.
Водещ: Раздухан ли ви се струва този скандал. От начина, по който говорите, ми се струва, че не сте притеснен толкова от събитията там, а от това, че се фокусира вниманието ...
Даниел Вълчев: Господин Николаев, не съм притеснен от положението в училище, защото позволявам си да кажа, че в последните години ние създадохме една нелоша система за контрол върху това, което става въобще в училищата. Само преди няколко седмици на вашите колеги по време на редовния брифинг и им казах колко проверки сме направили само през последните три месеца, колко директори са наказани, какви нарушения са констатирани и т.н. За пръв път и регионалните инспекторати по образованието, и министерството имат мобилни екипи, които изненадващо правят проверки по най-различни въпроси.
Водещ: Сега ще правите ли пак проверка?
Даниел Вълчев: Изпратил съм. Снощи съм подписал заповедта, пътуват колегите вече. Предполагам, че до половин – един час ще бъдат на място. Но имайте предвид следното. Според мен в условията на нарастващо политическо напрежение покрай изборите ми се струва изключително неуместно да се намесват децата и най-малко религиозната тема. Тези хора извинявайте, са мюсюлмани. На нас може да не ни харесва, може на някой да му харесва, да не му харесва – това няма никакво значение. Това е техният бит.
Водещ: Виждате ли злоупотреба в случая?
Даниел Вълчев: Аз не съм сега как да кажа, не се чувствам комфортно да казвам кой какво прави, но според мен това е една деликатна тема, тези хора, още веднъж казвам, от векове са живели по този начин и независимо дали на нас ни харесва или не те са малко по-различни от нас. Но те са си българи като нас.
Водещ: Тази разлика, те са по-различни, така е. Ако го приемате спокойно как да си обясним начина, по който ДАНС влиза и избива входната врата в 5 часа сутринта ...
Даниел Вълчев: Аз не познавам случая. Сигурно имат някакви основания. Вие ме питате от образователна гледна точка. Аз ще ви кажа – аз не съм ходил в Рибново, но съм ходил в Сърница. Друг подобен район. И искам да ви кажа, че редът в училището е забележителен. Там неща като пушене, употреба на алкохол, наркотици са абсолютно непознати. Не може да видите едно дете след 8-9 часа на улицата. Извинявайте, но малко нещата трябва да се гледат по-компактно.
Водещ: Т.е. това, което искате със закона да въведете като принципи и норми на поведение всъщност ислямските училища са го въвели?
Даниел Вълчев: Това не са ислямски училища, това са български светски училища, това са български светски училища.
Водещ: В Сърница не е ли духовно?
Даниел Вълчев: Не. Говоря за училището, което аз познавам, не познавам духовните училища. Това си е едно училище съвсем нормално СОУ и трябва да ви кажа, че децата много добре се справят с учебния материал. Има си дисциплина, съвсем нормални деца, които си рецитират „Аз съм българче”, обичат си България и мисля, че малко с тези от преди сто години приказки трябва малко да престанем.
Водещ: За да приключим с тази тема, вие не изпитвате никаква вина или отговорност по отношение на контрола и не сте стигнали до тези изводи, които вчера така бомбастично бяха представени пред публиката?
Даниел Вълчев: Аз мога да кажа, че откакто съм министър изпитвам постоянна вина за българското образование. Честно да ви кажа откакто съм и родител. Та в този смисъл не мога да кажа, че не изпитвам вина, но ако има и най-малките нарушения, уверявам ви, още веднъж казвам, ще има парламентарен контрол в петък, съвсем внимателно още веднъж правим проверка, правим проверка върху проверката на инспектората, правим проверка и на инспектората. И всички данни, които бъдат установени ...
Водещ: Нормите са спазени до момента ви казват тези изводи?
Даниел Вълчев: Ами това е, което аз имам като информация. Ако имам и най-малките нарушения, уверявам ви, мисля, че досега много пъти съм го доказвал, че като имаме някакви нарушения, вземаме необходимите мерки. Но такива приказки едно към гьотере извинявайте за израза, според мен са напълно неуместни.
Водещ: Предизборни са може би според вас?
Даниел Вълчев: Не знам предизборни ли са, дано да не останат и следизборни, защото това вече ще бъде опасно за това общество.
Водещ: Да поговорим малко за широко дискутирания Закон за училищното образование, който очакваме да бъде приет, струва ми се, че се опитвате да наложите нещо, около което има действително голям дефицит, натрупан през годините, а именно дисциплината. Може да звучи старомодно, но дисциплината е важна, важно е да не гледаме постоянно кадри, заснети с GSM-и как ученици и учителки си разменят шамари и то учениците доста успешно отвръщат. Имахме един последен случай, в който ученик в Шумен, ако не греша, счупи пръста на учителката си. Първо един по-общ коментар. Тази агресия прави ли ви впечатление и каква част от нея благодарение в кавички на училището? Говоря и за жестоките убийства. Днес има шествие във Варна например. Говоря и за тези по-комични на пръв поглед ситуации, в които се стига до там класната стая да прилича на зоопарк. Но крайните последствия са стряскащи.
Даниел Вълчев: Аз съм съгласен, но съгласете се, че ние имаме едно малко шизофренично отношение към това какво да е отношението ни към децата. От една страна, всеки път, когато ние предложим малко по-строги мерки, намират се хора, които излизат и казват – ама как така, децата винаги трябва с добро, не бива да ги наказвате, как такива наказания, защо характеристика, кой ще я пише, ама те училищата могат ли, не могат ли ... От друга страна, когато има такъв случай, а за съжаление такива случаи има винаги, във всички общества никой не се предпазва от тях. Видяхте какво стана в Германия.
Водещ: И във Варна видяхме какво стана.
Даниел Вълчев: И във Варна стана, но в Германия това е нещо, което потресе цяла Европа. Това означава ли, че образователната система в Германия е лоша? Мисля, че тези изводи са малко пресилени. Но това, което искам да кажа, прощавайте, е друго. В крайна сметка ние трябва да решим, че в училището ще има строги правила и това ще бъде една от институциите, които ще налага ред в обществото и както слава богу е имало периоди в българската история, това ще бъде една от институциите, които дърпат обществото напред. Или пък ще оставим нещата както през тия години.
Водещ: Огледален образ на безобразията на улицата.
Даниел Вълчев: Ако щете и на безобразията на улицата. И в крайна сметка всеки от родителите да си прави каквото си иска. Сега аз разбирам, че на хората не им е само до училището на децата. Това е разбираемо, аз самият съм родител и знам, че не е това всекидневието на един човек да види ... сега викат го в училище, какво е направил сина му и т.н. Добре, така е. Но в крайна сметка после защо се учудваме.
Водещ: Имаше ученик, който ходеше с два пистолета в училище, нали така?
Даниел Вълчев: Ами то тия пистолети изкопал от двора, сигурно ги е взел от баща си. Нали разбирате?
Водещ: Изключихте ли го, между другото? Изключва ли се сега ученик, ако ходи с нож, дори с пистолет на училище?
Даниел Вълчев: Забранили сме, то и сега е забранено, но в новия закон има съвсем изричен запис, че не може да носи оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност не само в училище, а и извън училище.
Водещ: Как ще ги проверяват, ако започнем сега по-конкретно да говорим?
Даниел Вълчев: Ами сега ако намекът е пак дали няма да има метален детектор във всяко училище, не предвиждаме такова нещо, въпреки че знаете, че ...
Водещ: В бюджета не е предвидено?
Даниел Вълчев: Извинявайте, то е малко обидно това нещо. Аз мисля, че един учител може да прецени кога децата носят такива предмети без да ги претърсва и мисля, че може да прецени кога едно дете има такава склонност. И нека не забравяме, че оръжията не стрелят сами, с тях стрелят хора. В този смисъл мисля, че съвсем е ясно – въпросът е по-скоро на дисциплина, на възпитание и не знам. Аз съм да ви кажа малко обезкуражен, защото струваше ми се, че по този закон има голямо обществено съгласие, струваше ми се, че като че ли всички сме наясно, че не може така повече да продължават нещата, а изведнъж появяват се хора, които от името на родителите, казвайки дайте да видим повече да ги занимаваме децата така, че да им е интересно в училище. Добре де, но ...
Водещ: Значи ясно е, че санкция трябва да има, защото ...
Даниел Вълчев: Добре, съгласен съм, трябва, разбира се, да им е по-интересно в училище, но има ли дете, на което по всички предмети да му е интересно в училище?
Водещ: Има деца, които умишлено пречат на дисциплината в клас.
Даниел Вълчев: Това е факт и затова ние предлагаме да бъдат изведени от клас.
Водещ: Изненадах се, че учителят в момента няма право да изгони ученик от час.
Даниел Вълчев: За съжаление е точно така.
Водещ: Кой го е въвел това? Аз не знаех, че в момента нямат ...
Даниел Вълчев: Сега аз не искам поименно, за да не прозвучи като агитация, но така или иначе това преди доста години е възприето. По мое време можеха да ни гонят от час учителите и от това, както виждате сме завършили съвсем нормално, никой нещо чак толкова не е пропуснал.
Водещ: Има в момента в новия закон и писане на неизвинено. Веднага възникна въпроса, който се постави – къде отива това дете. На улицата, където наркопласьори ще му продаде дрога, къде ще се извеждат тия деца, за да не бъдат излагани на опасност изгонените?
Даниел Вълчев: Сега от всеки въпрос в образованието следва следващ въпрос. Но ако трябва да отговоря, ние сме предвидили, че според правилника на всяко училище и според възможностите, които има училището детето така или иначе не трябва да напуска училището. Сега аз не мога всички житейски хипотези да ги опиша в момента, защото като кажа, че тия учители, които в момента нямат часове, ще се занимават с него, ще кажат – ами ако случайно няма нито един такъв. Като кажа директорът, ами директорът е болен и т.н. Но има безкрайно много хипотези, които правилникът на училището и съответно директорът трябва да уредят. Така или иначе правилото е средното – ученикът ако се прецени, че не може в негово присъствие да продължи часът ...
Водещ: ... гони се, пише се неизвинено ...
Даниел Вълчев: Изгонва се, пише му се неизвинено и отговорност на директора е той да има грижата, щото детето да не е на улицата. От тук нататък е въпрос на конкретна организация. Сега може ли да има някакви изключения, може ли да има нарушения? Разбира се, че може, всяко правило може да бъде нарушено, но това не е основания ние да не приемаме правилата.
Водещ: Като говорехме за облеклото в Рибново, записали сте да има прилично облекло, което всяко училище само ще преценява. Тука отново възниква въпросът – пиерсингът, дългата коса докъде да е дълга.
Даниел Вълчев: Да де, ама това също с извинение малко профанизира въпроса. Няма такъв закон, в който да е описано всичко в прозаистика. Кой ще го пише това нещо, ще бъде решено в правилника на училището и от директора, педагогическия коректив заедно с родителите. Това, което в село Рибново е да речем се счита за добрите нрави и за положението на ученик, може би в центъра на Варна да не се счита. И няма нищо лошо едно училище да има малко по-различно виждане по този въпрос, друго да има малко по-строги правила и т.н. И така е в цял свят. То между другото така е в момента. Само че ние просто не го признаваме. И нищо страшно няма в това, аз ще ви дам много примери. В българското законодателство има стотици примери, където има разпоредби, които се нуждаят от допълнително уточняване.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
georgiev_1980
почетен член
**

Регистриран: 23.02.2009
Re: Даниел Вълчев за образованието у нас
    #2331519 - 17.03.2009 12:12 [Re: Atman]

Всичко си е нормално.При човеците има една особеност:Дали нещо е вярно или не ,това се определя от социалният и политически статус на индивида.Ние не сме,като останалите живитни-не е необходимо да побеждаваме противниците и така да се доказваме.Приеми изказването му ,като временна истина,ако зад гърбът му не стой друга сила.

ShouShen
преориентиран

Регистриран: 26.12.2008
От: някъде там
Re: Даниел Вълчев за образованието у нас
    #2332188 - 18.03.2009 12:16 [Re: Atman]

За съжаление положението у нас става все по-трагично с всеки изминал ден. Това не е просто пародия - това е реалността, за съжаление, и ние или трябва да я приемем /което е по-лесния и постижим вариант за българското общество/ или да се надигнем и да кажем твърдо НЕ срещу тези абсурди. Даниел Вълчев може да си увърта и говори колкото иска, но той не прави гражданското общество. И е смешно да наарича българи, тези които се считат гордо за турци. Не можеш да интегрираш и приобщаваш хора, които сами не желаят това. Според мен всички тези, наричащи се турци трябва да се изпратят в РОДНАТА ИМ ТУРЦИЯ и там да си получават, адекватното за тях, образование, работа стандарт на живот и пр...те нямат място у нас.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1565

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.