ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Астрология

Страници: 1
ШехерезадаМодератор
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
Културно мероприятие - За мегалитите, долмените, светилищата
    #2338763 - 26.03.2009 10:08

ПЪРВИ СИМПОЗИУМ „МЕГАЛИТИ НА БАЛКАНИТЕ”
Симпозиумът ще се състои на 27 МАРТ 2009 (петък) от 11 до 17ч. в Дома на архитектите, София, ул. Кракра, залата на І етаж

През 2006 и 2008г. учени от Института по астрономия, БАН, Института по физика на твърдото тяло, БАН, и Мадридския автономен университет осъществиха две архео-астрономични експедиции за регистрация и измервания на долмените в България. Събраният снимков материал бе представен за кратко пред широка публика чрез фотоизложбата „Мегалитите в България – какво оцеля до началото на ХХІ век” 15-18.09.2008, Галерия Академика, БАН.

За да се постигне още по-голяма популяризация на тези археологични паметници, да се обсъдят хипотези за същината им, както и пътища за спасяването им от по-нататъшна разруха, инициаторите на експедициите взеха следните решения:

• Да покажат ФОТОИЗЛОЖБАТА „Мегалитите в България – какво оцеля до началото на ХХІ век” в нов преработен и обогатен вид 09-27.03.2009 в Дома на архитекта, София, І етаж.

• Заедно с нея да проведат ПЪРВИ СИМПОЗИУМ „МЕГАЛИТИ НА БАЛКАНИТЕ” на 27.03.2009 също в Дома на архитекта, София, І етаж, 11-17ч.

Организаторите се обръщат с настоящата ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В СИМПОЗИУМА към всички учени в областта на археологията и древната архитектура, както и към добронамерените ценители на скално- ориентираната култура ІV-І хил.пр.Хр.

Подготвен е сборник с докладите, които ще бъдат изнесени на симпозиума. Той ще се продава в деня на сбирката, а впоследствие в някои книжарници.
Досега са заявени и/или представени следните доклади:

1. Магическата сила на мегалитите – проф. Валерия Фол
2. Мегалитните паметници на Балканите – Любомир Цонев
3. Птичи поглед върху света на мегалитите – Джорджо Димитриадис
4. Девташларите край Плиска изискват точна интерпретация – Любомир Цонев
5. Тракийски долмени в България – Димитър Колев и съавтори
6. Долмени в село Граничар, Странджа – д-р Любомир Калудов
7. Тракийски култов комплекс „Големия камък” в Странджа – Светослав Соловьов
8. Мегалитна култура в Харманлийска община – Западен Сакарски дял – Тошо Спиридонов
9. Пещерите-утроби – Костадин Димов
10. Обредни места – Константинос Марицас
11. От долмените до пирамидите – Константинос Марицас
12. Едно друго виждане за духовните ценности и вярвания на древните цивилизации – Илиана Магерова
13. Знаци, гравирани върху долмени в Кавказ – Васил Томов
14. Скално светилище при с. Долно Дряново, Западни Родопи – Тодор Бояджиев

КАНИМ всички заинтересувани:

• да дойдат на откриването на изложбата 9.3.2009, 17ч., Дом на архитектите, етаж І;
• да посетят симпозиума на 27.03.2009 и да участват в дискусиите по докладите.

ОТ ИМЕТО НА ОРГАНИЗАТОРИТЕ:
Любомир Цонев,Ст.н.с. ІІ ст., д-р по физика, Институт по физика на твърдото тяло – БАН.
Константинос Марицас, автор на книгата “Цивилизация и естествен подбор” link , инженер

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Редактирано от Шехерезада (09.04.2009 15:45)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Културно мероприятие
    #2338913 - 26.03.2009 15:33 [Re: Шехерезада]

Нещо интересно по въпроса:

http://www.kamennataepoha.com/kabatas_devri_02.php

и тук за единия от организаторите:

http://www.de-zorata.de/sites/oshte-info/oshte.info/004/000105/01/1801/02.htm

--------------------
is to create it !

Mistique
ентусиаст

Регистриран: 02.03.2005
От: Варна
    #2340928 - 29.03.2009 16:00 [Re: Шехерезада]

Очаквам с нетърпение да споделиш впечатления ))

--------------------
MISTIQUE

ШехерезадаМодератор
Anima

#2343321 - 02.04.2009 00:18 [Re: Mistique]

Веднага, щом намеря време за това. Обещавам.
Толкова много интересни неща бяха изнесени. Ще ги споделим с Магистра, само малко търпение.

--------------------
is to create it !

ШехерезадаМодератор
Anima

#2349259 - 09.04.2009 16:09 [Re: Mistique] Прикрепен файл (81 тегления)

Урана така ме е отвъртял, че не мога да се приземя. Та, извини ме, че чак сега повдигам темата.

Състоя се Симпозиум за мегалитите в Бг, на който бях поканена да изнеса доклад, защото организаторите /чест им прави/ искаха да съберат различни гледни точки.

Лично аз бях изумена от всичко, което се представи на Симпозиума за долмените в България. Толкова малко съм обръщала внимание точно на тях. Адриана Вотей за мое щастие, присъства също на Симпозиума и въпреки,че в сборника с докладите не можа да се включи, беше поканена да каже мнението си, което предизвика голям интерес в аудиторията. Аз лично не предполагах такова оживление към изнесените факти.

Издадения сборник изглежда така, могат да се прочетат почти всички доклади в него

Самият семинар е с цел опазването на тези древни паметници на културата и картотекирането им.

Ето снимки на долмени. Включително и снимката върху корицата на сборника горе.

Кромлех: Небезизвестния, тук във форума имаме снимка на щастливи астролози медитиращи върху скалните структури:

Менхир:

Изумителното е, че долмените са възникнали между средата на 4-то хилядолети до около 3100 г. преди Христа.
Също така скалните светилища - Перперикон, Бекликташ, Белинташ и други, които половината форум сме посетили - например има още в началото мисля 2005 година май тема за траките и храма в Старосел, тракийските гробници, а това лято бяхме една готина дружинка, включая и Мистик на посещение край Исперих на също толкова древно тракийско светилище, превърнато в гробница на един Алиан - Демир Баба. Както и посещение на храма на Хероон, където както отбеляза Адриана Вотей на симпозиума случайно или не на портата на храма, който ние астролозите си го нарекохме Хирон, защото беше на новолуние в тригон на Хирон с Юпитер и разни там интересни конфигурации около майското миналогодишно новолуние. На портата отгоре има огромен камък, на който е изобразен САТУРН!!! с пръстен и забележете - един от спътниците му! Е питам, как са ги виждали като не са имали далекогледи!

То много тайни и загадки има от онова време и вече такава треска ме тресе по този въпрос, че смятам да си взема отпуск за да осмисля всичко. Стигнах до там с Румен Колев да водим доста интересна кореспонденция около знаците оставени по нашите земи в древността.

Та, да се върна на симпозиума. Онова, което ми направи огромно впечатление и не пропуснах да отбележа в доклада си, че появата на долмените е във време на преход от една ера в друга, както впрочем в момента се намираме. На симпозиума се изказаха, математици, професори, историци, физици, геодезисти, и др.

Особено внимание беше отделено и на пещерите утроби - нямам снимка в момента, но ще потърся по-късно и ще постна. Също беше отбелязан един интересен факт, че единствено на зимно слънцестоене един лъч прониква в пещерата. Бяха направени доста опити да се тълкува този култ от древността, но за всички нас е ясно, че това си е начин за отчитане настъпването на Новата година, както и преклонение пред Слънцето и Луната - символите на енергиите даряващи живот на земята.

Интересен беше и един доклад изнесен от проф. Тодор Бояджиев - математик и преподавател във физико-математическия факултет, с който имах още по-интересни разговори по-късно. Той беше открил в родопите странни фигури - огромни, тежки няколко тона скални фигури, скрепени под много интересни ъгли - забележете - 36 градуса или наклони от 72 градуса. Беше измерил старателно всичко. По-късно в лична среща сподели още по-изумителни факти и ми предостави снимки, но още никъде не са публикувани и идеите му ще трябва да изчакам да бъдат казани някъде. Този симпозиум направо ме изкара от астрологията и ме приземи в някакво друго време и пространство. Още не мога да откъсна мисълта си. На това отгоре и Румен Колев сподели информация, която никъде не е публикувал, последваха и няколко мейла с една симпатична жена, изкуствовед, която също подготвя интересна хипотеза върху символите и тяхното значение от онова време, написана съвместно с организатора на събитието - физика Любомир Цонев от института по физика в БАН.

Най-любопитното за мен, беше че мегалитите без изключение са направени само от един вид скала, съдържаща кварц. Извън залата се изказаха и становища, че това са специални отливки и че са строени по технология на Пирамидите в Египет. Съдържат кварц и един от физиците посочи какви са свойствата на кварца, като "небрежно" обясни, че кварца задържа информация и е задължителен елемент за производството на компютрите. На мен ми бяха интересни версиите извън клоарите на академичността, които всички гонеха и никой не смееше да изкаже онези хипотези, които граничеха с "лудостта". На семинара бяха казани само броя, местата, където се забелязват, ориентацията на долмените, която не е като тази на пещерите утроби, а е безразборна на пръв поглед, но винаги сочи към някакъв връх. С огромно съжаление се говореше, че долмените се разрушават от недобросъвестни иманяри или хора, които ги използват за различни битови нужди. Около долмените стана ясно, че няма никакви следи от съкровища, но те системно са разбивани и разкопавани. Долмените служат за нещо различно... Физиците са открили повишено енергийно поле около тях - интересно защо? И го обясняват с наличието на кварц в тях. Останаха много въпроси отворени? Защо са използвани кварцови скали? За какво са служели?

Изказаните хипотези си бяха чисто научни опити, а извън научното, бурното ми въображение роди аналог на компютъра в древността - представяте ли си - древния човек застанал пред долмен си чати с някой от Владивосток и предава инфо.

Остана открит въпроса, дали долмените имат лечебни свойства? Разбира се, не беше зададен в залата. Всеки си тръгна с достатъчно информация върху която да разсъждава.

Открих в интернет някакви откъси от Анастасия, която говори за долмените. Интересното е, че една плоча тежи около 4 тона! И че за да бъде пренесена трябват най-малко 15-10 човека, които няма как да се наредят на разстояние от по 15 сантиментра, за да могат да я повдигнат на раменете си. Тъй, статистиките бяха направени, остава да разберем кой и как е строил долмените, като желязото и колелото не са били познати? Кой и как е дялкал и дооформял Пещерите-утроби, защото геодезиците се изказаха, че в медната епоха, преди откриването на желязото е доста трудоемко и трябват години за да бъдат така старателно изваяни и оформени стените с камък или друг известен за онези години материал.

С две думи - мистериите около долмените са не по-малко любопитни от тези за построяването на Пирамидите, нещо повече направи се аналог между долмени и пирамиди в един от докладите, което беше почти потвърждение на изложеното становище от мен за ценностите в ерата на Бика. Аз направих преход между ерите и загатнах за най-любопитните митове и легенди достигнали до наши дни за светилищата в Родопите. Всъщност не очаквах с такъв интерес да бъде изслушано всичко от астрологична гледна точка, е в залата имаше и възмутени, които слушаха с двете си уши обаче.

--------------------
is to create it !

Редактирано от Шехерезада (09.04.2009 17:06)

Страници: 1

Допълнителна информация
1 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Шехерезада 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3571

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.052 seconds in which 0.038 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.