ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Лов и Риболов

Страници: 1
Боил
консуматор на душевни отпадъци

Регистриран: 29.04.2004
От: Голямо Ябълково
На "Лов" с горският
    #514372 - 15.11.2004 05:58

И така някъде в полите на Стара Планина има едно село.И в селото ,разбира се има един супер 'горски'.(Извинявам се за анонимноста на местонахождението и личноста,но това се оказало много конспиративна професия в България).Та "Пенчо"-горският(така да го наречем),по времето на ударниците на труда и вярата в Партията ,беше най- върлият браконер в обхват от 4 окръга.Но тъй като времената се менят ,лошите станали"добри" в родината ни.Няма лошо.Пречистването на душата е препоръчително винаги.
Та Пенчо,ме видя случайно след 9 години и всеобилено и топлосърдечено ме обсипа с привети и трогателни думи.Естествено ракия,салата,мезета ,вино и т.н.И супер спомен от нашата среща.Запазил се е морално ,психически,физически.Може би благодарение на планината и любимото хоби- професия,която упражнява във всички посоки.И......
Пенката ме покани на лов.Но много необикновен лов.Значи без пушхка,без раница с екстри и темп подобни глупости.Единсвените неща които взехме бяха ножовете ни,по-едно много дълго копринено въже(около 50м-всеки),стоманени тънки въжета,малко специални гайки и болтове,и една кутия обезглавени пирони за мъртаци,10# гаичен клуч,клешти , кабелен трион и 2лт нафта(?????!!!!!!!).По пътя минахме покрай един язовир и той взе 4 шарана от пазача.Между другото ме предупреди,че има много идиотски бракониерски капани и средства.Така че да вървя след него,Понеже може да стане "Страшен сакътлък"
Може би вървяхме около 4-5 часа из планината и Пенката,взе да се пуска по пътеките на дивеча. По едно време спря и каза "тука,е идеално".И се започнаха едни системи от примки и капани,които са сложни за обясняване.Но ми направи впечатление ,че неговите познания са малко по-добри и от най елитните спец.части в света, по лов с примки ,капани и системите им.Като казвам капани изобщо не става дума са железните купешки капани ,а такива ,които се правят на място с подръчен материал и работят безупречно.И всяка система е за различен дивеч.Тази-първата беше за диво прасе.
Та след като превърна въжетата ,околните дървета и 2 перона в сложна система на впримчване,Пенката взе да разлива едната бутилка нафта по пътеката ,като прекара смърдящата следа през примката.Шах?!Питам ,а той ми вика-"прасенцата много я обичат.Въргалят се в нея и така гонят кърлежи и паразити по козината си."Аха.Супер.И много ме впечатли.Наистина.Изоставихме това място и потеглихме за друго.По едно време той се наведе и вика:" Ето го мамка му и кретен"Погледнах и видях следи в една влажна заголена тръпчина.Викам му,че това е чакал.И той ми намигна.Извади пак нещата и сглоби съвсем друга система ,като за стръв сложи рибата,разрязана на две,а с главата взе да маже околните дървета,за да привлече чакала с мирис . И така зареди няколко за глухар ,и един за лисица.Но този за лисицата беше отново приятна изненада.Оказа се много по сложен от предишните и малко по специален.Та капана беше заложен зад храст и клечки.Понеже лисицата била много хитра(найстина),той го сложи зад храста .Така тя върви по пътеката ,стига до храста,невижда капана от другата страна,скача и хоп в примката, която я вдига от земята и я изтрелва във въздуха.Този път накъса рибата на малки пърчета и я заложи по пътеката,като пак натри околните дървета . След тожа заредихме още 4 за диво прасе на различни места.И се оттеглихме на около километър-два от местата.
Седнахме, извадихме виното,сиренето,създармата,доматите и си направихме около 3 часа приказка .Над вечер чакалите заплакаха,совите се разпискаха и гората оживя по своемо.Преместихме се наоколо още един километър ,където той имаше малка пострйка.Супер местенце.Нищоцивилизовано всичко беше направено от дървета,мъх,тръстика,кожи от глигани и кви ли не животни и въжета.Разгледах я внимателно и бях удивен.Имаше няколко кожи на белки,лисици,чакали,малък череп от мече,анголски лък и стрели,стари пранги от турско робство,градушкова ракета,артилерииски фишек като камбана,няколко ловни книги,къса двуцефка антика ,глави на щуки , много красива пушка от 19 век и разбира се каракачанска овчарка в двора лаеща до скъсване със свирепи очи .Чуството в тази хижичка беше невероятно.
Точно след като извади ракията,по тъмно някъде се чу много силен взрив или изтрел.Но не беше от пушка нито от пистолет.Беше необикновенно силно.Пенката скочи веднага и двамата тръгнахме с голи ръце из гората.Не изминахме и 800 метра ,когато фар на мотор пресветна някъде в далечината.След като обходихме без прожектор доста растояние най- накрая стигнахме до пътеката по която мотора се задаваше на около повече от километър."Сега ще го чакаме да спре и после ,ще го резнем"Мотора спря доста далече от нас след,като мина покрай нас.Пенката ми каза да чакам на местото и се загуби в тъмнината.След около 20 минути се върна със свеща на мотора и някави кабели .От там много безшумно взехме да се приближаваме към местоназначението на мотора.Когато спряхме зад една височинка,видяхме силуета да се тюхка около мотора и да умува по-най глупавият начин.Пенката ми каза да излеза и да го приближа.Нищо особенно невиждах в младежа,освен ,че можеше да има нож,а аз нямах.Излязох и момчето се стресна в първият момент.Във вторият вече беше изял две крушета от горският.В третият беше наритан.След 2рата минута вързан с коланите ни.Ега си и смеха.Такъв акшън не бях усещал скоро.Там го завлекохме до колибата.Ега си и хлапето изкара ми всички фасове.
Почна разпита.Без да му се четят правата и без официални формалности.Горе долу се състоеше във въпрос,шамар,ритник и отговор.И за капак понеже ние се изморихме ,Пенката го накара да прегърне едно дърво и го заключи с турските пранги едни на ръцете и едни на краката.През огъня го гледам това 27 годишно момче и се чудя "ей кво ли не прави глада".Взех да убеждавам Пенчо да го пуска и майната му.Той ми вика "Абе ше го пусна, ма те са изроди бе.Знаеш ли кво беше тва дето гръмна?Оръдие."Викам- какво??!!"Оръдие бе будало.Стоманена тръба заредена с борми и гайки,в система с телове та като мине прасето да гръмне.Пък ако минем ние -оставаме без крака"Искаше ми се да припадна.Викам -"и колко често има такива изцепки?""Много-народа е гладен,побеснял"...........
На сутринта отидохме да проверим примките.Чакала като глупав се беше хванал и удушил.Пенчо го одра на место и го захвърли там.Когато наближихме една от глигамските,радоста беше супер.Младо прасе се беше хванало за муцуната и уморено висеше във въздуха.Пенчо го огледа от далече ,докато се мяташе.После нави една примка на един прът и го завърза за краката от разтояние.Откъсна един клон и го изостри много тънко на върха.След като го застопори с 2рата примка ,прониза го във сърцето и глигана издъхна след доста гърчене и мятане.Остави го там.Понеже не искаше младока да знае горският как патрулира.Върнахме се в хижата.Отвърза хлапето,след като му изпразни джобовете и го изпрати да си ходи пеша.За мотора:естествено трябва да си го 'прибере',срещу данък"уважение на служител".И понеже бащата на момчето бил някакъв си тракторист по лозята.Данъка бил 200 кг грозде за вино(ааа- без чепките и стеблата)
накрая останах удивен и объркан.Значи живота до такажа степен школува хората в БГ,че те са абсолютни оцелители.И то оцеляват доста добре.Въпреки всичко тръпката с Пенчо беше невероятна.И накрая гледам Пенчо къщата му е дворец,хладилниците пълни с месо и риба,виното му отлежава в мазето,ракията прави синджир на масата,Мерцедеса му в гаража,Пенчовица пъргаво шета с червени бузи и игрив смях,а пари няма."Няма братле,кът са парите,на една заплата сме и двамата.Мамка му и държава и оправия".........

--------------------
когато фактите говорят,боговете мълчат

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
зооманиак®
фАнАтик

Регистриран: 28.10.2004
От: София!
Re: На "Лов" с горският
    #514696 - 15.11.2004 12:23 [Re: Боил]

Прекрасен разказ - трябва повече да има такива. За да осъзнаеме положението в родината ни. Благодаря ти че си го написал......

simba
търсач
**

Регистриран: 15.06.2004
От: Варна
Re: На "Лов" с горският
    #517748 - 16.11.2004 23:50 [Re: Боил]

Браво на автора за хубавия разказ

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
Re: На лов с горския
    #2342092 - 31.03.2009 01:15 [Re: Боил]

Цитат:

И така, някъде в полите на Стара Планина има едно село. И в селото, разбира се, има един супер-горски...

Чудесен разказ. Благодаря на автора за удоволствието, за тръпката. И си мисля със съжаление за словесните бози, които се явяват в превод от модерни примадони в литературата.

Звучи чисто, хубаво като библейска притча или като така любимите автори от юношеските ми години - Майн Рид, Ръдиард Киплинг... със затаен дъх пред суровата хубост на Природата и затаена вяра в Доброто, в Справедливостта.

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 7151

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.