ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1
gentalmen
неориентиран

Регистриран: 11.04.2009
Аортна клапа
    #2350948 - 11.04.2009 17:19

използвам тази тема, ако е възможно да получа отговор и на моя проблем...
При преглед ми беше установена следната диагноза: РСП Ао недостатъчност от І-ва степен. Имам калцификат, захванат за лявото коронарно клапно платно с диаметър 7.54 мм, непозволяващ плътно прилепване на платната. Другите данни от прегледа ми са Vmax-3.71 m/s, EDV - 3.04 m/s, Slope - 1.49 m/s2, PHT - 729 ms, запазено отваряне на клапата (сепарация) - 16.0 mm.

Кардиологът, който извърши прегледа реши, че за момента не е належаща операция. Вероятно в детска възраст съм преживял възпаление, което според него е причина за калцификата. Даде ми общи указания (умерена активност, никакъв алкохол - аз и без това не пия, по- малко сол и т.н.) Разбира се, ще наблюдавам проблема с прегледи поне веднъж годишно.
Но:
Оставам с впечатлението, че клапата е здрава и всъщност проблемът е в премахването на калцификата.
Моля Ви, ако има възможност, за отговори на следните въпроси:
1. Обратимо ли е калцифицирането. Известно е, че при определен хранителен режим, вярно - бавно, но както и камъните в бъбреците и общото състояние на калциевата обмяна, има възможности (избягване на кисели храни, намаляване на калций- съдържащи храни, употреба на медикаменти или определени плодове например) за повлияване на отлагането на калций в организма.
2. В случай на повлияване на калцификата (евентуално намаляване, разбира се, независимо по какъв начин) как би се повлияла работата на аортната клапа? Възможно ли е калцификата да покрива (или компенсира) друг недостатък, който да се окаже дори по- лош за крайната работа на клапата?

Моля Ви за някакво мнение по тези въпроси. Във всички случаи, ако такава възможност има, трябва да опитам. Предварително БЛАГОДАРЯ за отговорите, бих се радвал дори и на обща информация или на съвети, написани от опит.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фaй

Регистриран: 18.01.2005
От: Подпалвачите на мостове
Re: Аортна клапа
    #2352084 - 13.04.2009 13:18 [Re: gentalmen]

Дайте, моля ви, още малко данни: на първо място - възраст.
А също абсолютно сигурен ли сте, че сте боледувал от ревматизъм?
Имате ли хипертония? Ако да - от колко години?
Сигурен ли сте във стойността на Vmax? До него няма ли отбелязан пиков градиент (PG)?

Въпреки че не сте посочили стойността на пиковия градиент на атортната клапа, по стойността на Vmax се вижда, че имате умерена аортна стеноза. Която по принцип все още не подлежи на оперативно лечение, ако нямате симптоматика и нарушение на левокамерната функция.

Единственото възможно лечение на заболяванията на аортната клапа е хирургичното.
Ако аортната стеноза е дегенеративна, е възможно повлияването й със статини. Затова и питам за възрастта.

--------------------
http://darksideofthemoon.hit.bg/

gentalmen
неориентиран

#2358072 - 21.04.2009 21:55 [Re: Фaй]

На 40 години съм.Нямам хипертония (слава Богу), но имам болка в сърдечната област, почти постоянно главоболие, сърцебиене и понякога през нощта се събуждам с толкова висок пулс, че не мога да го преброя.
В детството си (около 4-5 годишен и нямам спомени) съм прекарвал възпалителни заболявания на гърлото и майка ми споменава, че дълго време - около два месеца съм поддържал телесна темпетарура 37.1-37.3 градуса (Целзий) - тя беше здравен работник и многобройните прегледи при нейни колеги доведоха единствено до прием на антибиотици. След това, при прегледи ми бе установен шум, който всички кардиолози твърдяха, че е функционален, без да могат да установят причината (пазя ЕКГ от детството ми).
Сега, след Доплер - ехокардиография д-р Нанев (кардиолог) установи, че има връщане на кръв през аортната клапа от І-ва степен.
По негово нареждане ми бе направено изследване на кръвта - всички изследвани 8 показатели са в нормите. Факт е, обаче, че не се чувствам добре дори в спокойно състояние - главоболие и отпадналост.

Фaй

#2358128 - 21.04.2009 23:13 [Re: gentalmen]

Тази регургитация е незначителна и не би могла да създава такива проблеми. По-важна в случая е стенозата.
Та колко е пиковият градиент?

--------------------

gentalmen
неориентиран

#2359725 - 23.04.2009 23:24 [Re: Фaй]

PG е 4,87 mmHg. Впрочем, като съм взел да преписвам, да Ви напиша и че имам задебеляване на септум - 9,19/16,6 mm(80,6%), ЗСЛК - 9,49/17,8 mm (87,5%). Неприятно е усещането за слабост и високия пулс, а от три седмици имам и почти постоянно главоболие и някаква суха кашлица, която ме тормози непрекъснато през деня (нощно време нямам кашлица).

gentalmen
неориентиран

#2360807 - 25.04.2009 07:08 [Re: Фaй]

Междувременно ми бе направена втора ехокардиография. Този път изрично попитах - дали има и стеноза. Д-р Михайлова не видя такава... но около 5:30-6 часа сутрин започва едно (научих как се казва) предсърдно мъждене и се събуждам с една слаба, тъпа болка във и под раменете и кашлица...

Фaй

#2361484 - 26.04.2009 11:18 [Re: gentalmen]

Така, както сте дал PG, наистина няма данни за стеноза. Но при това положение Vmax не може да е вярно. Формулата е PG=4Vmax на квадрат. Значи една от двете стойности е грешна.

Освен това казвате, че имате хипертрофия на септума, а цифрите, които сте дал, не говорят за такава. Девет милиметра диастолен размер на септум и задна стена са си съвсем в норма.

Най добре скенирайте резултатите от ехата, за да мога да видя точно за какво става въпрос.
Любопитно ми е имате ли изписана терапия във връзка с оплакванията?

--------------------

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4591

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.045 seconds in which 0.029 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.