ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1
yordanp
неориентиран

Регистриран: 12.05.2009
Кое е по леко, водата или олиото?
    #2373395 - 12.05.2009 17:30

Мнозина навярно биха казали, есествено че олиото е по-леко. Да, но въпросът ми е възможно ли е при някакви условия да има изключение от правилото. Веднага посочвам следния пример: Имаме съд пълен до половината със вода, наливаме във него една лъжичка олио. По законите на физиката, олиото венага изплува на повърхноста и така си стои. (всеки готвач би го потвърдил ). До тук добре! Същият опит се повтаря, но този път от 3-ма човека. На един от тях се получава следното, при изливането на олиото, то се разделя на 2 части, като една голяма капка пада на дъното, а останалата част си плува на повърхноста. Този опит е правен в продължение на 3 месеца множество пъти от същия човек, като всеки път става дно и също.
Някой от вас навярно вече са се досетили, защо си задавам точно този въпрос. Само ще поясня, аз лично не вярвам в магии и тем подобни, и в повечето случаи търся научно обяснение (в случзая чрез физиката).
Надявам се да има някой по вещ, който да ми обясни защо се получава така, или поне да дадете своите предположения, хипотези и т.н.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
Re: Кое е по леко, водата или олиото?
    #2373424 - 12.05.2009 17:55 [Re: yordanp]

Възможно е маслото /което наричаш олио/ да е двукомпонентно,две съставки с различно специфично тегло,смесени от дифузия,и неразслоени поради специфики на повърхностно активните им олеофилни свойства.

При допир с вода,нещата стават различни,понеже разликата в теглата на двата компонента,тоест на по тежкия е по голям от силите на сцепление,да го наречем "вътрешно триене".
Тоест освен тегла тук са намесени две нещица на които почива офсетовият печат - повърхностно активни свойства хидрофобни,олеофобни,хидрофилни,хидрофобни свойства.

Това е моето предположение.

Цитат:

Дифузия

Взаимното проникване на веществата вследствие на хаотичното движение на градивните им частици.

Освен при газове дифузия се наблюдава при допир между две течности и при допир между две твърди тела. Но във втория случай скоростта на взаимното проникване е много малка. Дифузията може да се ускори чрез повишаване на температурата на веществата. Това показва, че при по - висока температура скоростите на градивните частици са по-големи.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3735

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.