ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Джаз и блус

Страници: 1
Сополфлай
неориентиран

Регистриран: 26.04.2009
Смисъл? ANYONE?!
    #2361713 - 26.04.2009 18:16

Въпросът ми е: какъв е смисълът на джаз музиката? Нормалната музика има структура - A води до B, B води до C, C се връща към A... - и композиторът използва тази структура, за да изрази идея, създаде чувство, разкаже история... В джаза просто се изсвирва една основна тема и след това започват импровизациите, които могат да продължат до безкрай. Не знам, не виждам никакъв смисъл в това. Не мога да си обясня защо в днешно време на джазът се гледа не като на поп музика, а като на изкуство и защо класически композитори като Гершуин и Равел се вдъхновявали от джаза... Моля, обяснете.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
-dB

*

Регистриран: 05.03.2007
Re: Смисъл? ANYONE?!
    #2364201 - 29.04.2009 23:16 [Re: Сополфлай]

А какъв е смисълът на музиката?
Моля обяснете!

Сополфлай
неориентиран

#2364360 - 30.04.2009 08:22 [Re: -dB]

Какъвто и на всяко друго изкуство - да изрази дадена идея чрез определени изразни средства, основното от които, при всички видове изкуства, е структурата - книгата има начало и край и между това начало и край събитята са подредени по някакъв начин. Не може просто случайно да навързваш изречения.

smith
неориентиран

Регистриран: 13.03.2008
    #2364507 - 30.04.2009 12:50 [Re: Сополфлай]

"книгата има начало и край и между това начало и край събитята са подредени по някакъв начин.."
"Одисей" на Джойс едва ли би попаднала в тази рамка, а за нея казват :"Днес за всички вече е ясно, че „Одисей” е най-великият роман на столетието." Антъни Бърджес

Сополфлай
неориентиран

#2365166 - 01.05.2009 01:14 [Re: smith]

Е да, но пак присъства някаква структура. Писателят си е поставил някаква цел, идея, преди да започне да пише... Не е седнал просто да пише за каквото му хрумне или каквото "звучи добре".

Виж, отклоняваме се. Просто питам, и то съвсем добронамерено: по какъв начин се изразяват идеите в джаза, след като той се базира на импровизацията и реално няма за цел да създаде добра композиция, а добър "джем". Не е ли той просто музикален хедонизъм - свирня и музикантско самозадоволяване?

Редактирано от Сополфлай (01.05.2009 01:15)

smith
неориентиран

Регистриран: 13.03.2008
    #2366590 - 03.05.2009 13:26 [Re: Сополфлай]

Също добронамерено: Не знам как се изразяват идеите в джаза. Не знам и дали ги има. Просто ми харесва: някои неща, а други не. Както и в класическата музика или рока.
Вероятно в литературата по въпроса има подробни обяснения.

vorga
почетен член

Регистриран: 19.03.2006
    #2387899 - 30.05.2009 02:11 [Re: Сополфлай]

Цитат:

Просто питам, и то съвсем добронамерено: по какъв начин се изразяват идеите в джаза, след като той се базира на импровизацията и реално няма за цел да създаде добра композиция, а добър "джем". Не е ли той просто музикален хедонизъм - свирня и музикантско самозадоволяване?

Джазът не се базира на импровизация - по-скоро импровизацията при джаза е застъпена по-силно, отколкото в другата музика; импровизация има в различна степен във всички изкуства. 100% импровизация е много рядък случай и не е определяща за джаза; в повечето случаи, там, където има много импровизация в джаза, тя е мелодична, а не структурна или хармонична. Така че имплицираните ти изводи (за липса на структура и самоцелност) са грешни. Издават липса на разбиране, което е нормално при липса на слушателски опит. Относно импровизацията, тя е допустима в по-голяма степен там, където слушателят (не музикантите!) познава репертоара (т.нар. стандарти) много добре. В случаите, когато се изпълнява оригинална музика, тя неизменно стъпва върху вече утвърдени звукови и ритмични образци, които правят възможно възприемането на новата музика. Няма импровизация, която да пада от небето, да идва от нищото. Ако на тебе ти се струва, че е така, това е друго нещо. Просто ти трябва опит. Циганите например наричат всичко различно от чалгата "опера" и думата има силно негативен смисъл... По подобен механизъм много хора наричат музиката, която не им харесва, "джаз".

Съвсем добронамерено, заниманието с всяко изкуство иска четене и практика. Ако очакваш да ти влезе без усилие, няма да стане. Както не става с литературата, киното или изобразителното изкуство, или архитектурата. Ако наистина търсиш отговор на въпроса си, кажи да ти препоръчам няколко неща за слушане, ще се изненадаш колко приятно нещо бил джаза.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2118

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.