ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
merrybot
вярващ в Исус Христос

Регистриран: 22.06.2009
Откровението на Йоан
    #2407295 - 28.06.2009 15:30

"След това, ангелът ми показа река с вода на живот, бистра като кристал, която извираше от престола на Бога и на Агнето и течеше {Или: Която беше.} всред улицата му.
2 И от двете страни на реката имаше дърво на живот, което раждаше плод дванадесет пъти, като даваше плод всеки месец; и листата на дърветата бяха за изцеление на народите.
3 Нищо проклето не ще има вече; и престолът на Бога и на Агнето ще бъде в него, и Неговите слуги ще Му служат.
4 Те ще гледат лицето Му; и Неговото име ще бъде на челата им.
5 Нощ не ще има вече; и не ще имат нужда от светене на светило или от слънчева светлина, защото Господ Бог ги осветява. И те ще царуват до вечни векове.
6 И рече ми: Тия думи са верни и истинни; и Господ Бог на пророческите духове, прати ангела Си да покаже на Неговите слуги това, което трябва скоро да стане.
7 ето, ида скоро. Блажен, който пази думите на написаното в тая книга пророчество.
8 Аз, Иоан, съм, който чух и видях, и когато чух и видях, паднах да се поклоня пред нозете на ангела, който ми, беше показал това.
9 Но той ми рече: Недей! Аз съм служител на тебе и на братята ти пророците и на тия, които пазят думите на тая книга. Поклони се Богу.
10 Още ми каза: Не запечатвай думите на написаното в тая книга пророчество; защото времето за изпълнението му е близо.
11 Който върши неправда, нека върши и за напред неправда; и който е нечист, нека бъде и за напред нечист; и праведният нека върши и за напред правда, и светият нека бъде и за напред свет.
12 Ето, ида скоро; и у Мене е наградата, която давам, да отплатя на всекиго, според каквито са делата му.
13 Аз съм Алфа и Омега, първият и последният, началото и краят.
14 Блажени, които изперат дрехите си, за да имат право да дойдат при дървото на живота, и да влязат през портите на града.
15 А отвън са псетата {Виж. Фил. 3:2.}, чародейците, блудниците, убийците, идолопоклонниците и всеки, който обича лъжата и лъже.
16 Аз, Исус, изпратих ангела Си, за да ви засвидетелствува това за църквите. Аз съм коренът и потомъкът Давидов, светлата утринна звезда.
17 И Духът и невестата казват: Дойди. И който чуе, нека рече: Дойди. И който е жаден нека дойде. Който иска, нека вземе даром водата на живота.
18 Аз свидетелствувам на всекиго, който слуша думите на пророчеството в тая книга: Ако някой притури на тях, Бог ще притури върху него язвите, написани в тая книга,
19 ако някой отнеме от думите на тая пророческа книга, Бог ще му отнеме дела от дървото на живота и от светия град, които са описани в тая книга.
20 Оня, Който свидетелствува за това, казва: Наистина ида скоро. Амин! Дойди, Господи Исусе!
21 Благодатта на Господа Исуса Христа да бъде със светиите. Амин

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
rosalinda
-{--,--{-'-@

Регистриран: 18.12.2005
От: където грее слънчице
Re: Откровението на Йоан
    #2408189 - 29.06.2009 22:28 [Re: merrybot]

В отговор на Звездна с приказка.

Като за начало не ми се иска да останеш с впечатление, че се заяждам или не уважавам мнението ти Просто питам и коментирам, без претенции да съм разбирач. Та по повода с притчата за галерията и картините ето ти една приказка, надявам се да я разбереш откъм забавната й страна и да не се засегнеш.

Едно малко момиченце си седяло на една катерушка. Русите му косички, прибрани с кадифяна панделка, се спускали игриво като златист водопад. Момиченцето наблюдавало от катерушката слънчицето, как игриво се закача с облачетата и образува чудати форми. Лъчите му достгали до листенцата на дърветата и те засиявали заради милионите капчици сутрешна роса по тях. Момиченцето гледало слънцето и дърветаа и тревичките и трудно можело да им се нарадва. В мъничките му ръчички, между малките пристчета на слънчевата светлина проблясвала чаша със сапунена вода. След като се уморило да наблюдава от катерушката сънцето, момиченцето извадило от джобчето си една сламка и я потопило в сапунената вода. След като я извадила от чашката, на върха на сламката започнал да расте красив сапунен мехур. Той светел- в жълто, розово, синьо, лилаво. Когато се отделил от сламката мехурът полетял към синьото небе. Отразявал слънцето.
В този момент покрай катерушката минало едно момченце и си помислило "Какъв красив мехур. Син е като небето. " Мехурът продължавал да лети и да да свети с цветовете на дъгата. Минал над главата на майка с малко дете- "Колко е прекрасен, помислило си детето- бял е като облаче". След това го забелязъл един възрастен дядо, който си почивал на близо и се радвал на деня: - "Колко хубав сапунен мехур. Напомня ми за диамантите на жена ми".
Така сапунения мехур се виждал от много хора. Едни си мислели, че свети като слънцето, други- че е шарен като дъгата, трети - че е лилав като теменужка, четвърти - че е син като небето, пети- че си сменя цвета като хамелеон и т.н.
Накрая сапунения мехур се понесъл от вятъра, закачил се в клонката на едно дърво и се спукал. След него русокосото момиченце направило още много сапунени мехури- едни малки, други големи. Едни шарени, други блестящи. Всички ги виждали по различен начин, макар и те да били едни и същи- мехури от сапунена вода, които излизали изпод ръчичката на русото момиченце с кадифяна панделка. Всеки един от тях политал на високо носен от вятъра и умирал след като се срещне с първото дърво.

--------------------
They call me the wild rose

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2408214 - 29.06.2009 23:08 [Re: rosalinda]

Добре написано! Ти ли си авторката?
Е, и аз бях авторката на моята притча, ама незнайно защо не ми повярваха, че аз съм я писала.

--------------------
Sola scriptura

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2408223 - 29.06.2009 23:25 [Re: звездна]

Аз ти повярвах. И никак не се изненадах, че тъкмо в картини си я изразила.

звездна

#2408225 - 29.06.2009 23:28 [Re: rosalinda]

Исая 59:14 Затова правосъдието отстъпи назад
и правдата стои далеч;
защото истината падна на площада
и правотата не може да влезе.

Йоан 8:45 А понеже Аз говоря истината, вие не Ми вярвате.

Йоан 14:6 Исус му каза: Аз съм пътят и истината, и животът; никой не идва при Отца освен чрез Мен.

Йоан 17:17 Освети ги чрез истината; Твоето слово е истина.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2408227 - 29.06.2009 23:32 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Аз ти повярвах. И никак не се изненадах, че тъкмо в картини си я изразила.

Благодаря ти, Фенке!
От сърце ми дойде! Сигурно щото съм много ревнива за Словото.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2409016 - 30.06.2009 22:35 [Re: merrybot]

Библията е уникална книга. Тя може да бъде оприличена на един гигантски пъзел, който трябва да бъде разглеждан в своята цялост . Понякога можем да виждаме ясно само една част, а другите да са неясни. Важно е обаче да сглобим пъзела в неговата цялост, за да видим цялата красота на картината.

Библията е писана от 36 автори от 3 континента на 3 езика в продължение на 1 500 години. Всеки автор допринася за разкриването на опеделена истина. Само когато вземем всички текстове от всички автори, тогава получаваме цялата картина.

Откровението е една от най-важните книги на Библията. То съдържа пророчества, някой от които вече са се случили, някои се изпълняват сега, в настоящия момент, а някои все още предстоят.

1.Откровението от Исус Христос, което Му даде Бог, за да покаже на слугите Си онова, което има да стане скоро; а Христос прати и го яви чрез ангела Си на своя слуга Йоан,
2. който възвести Божието слово и свидетелството за Исус Христос, и всичко, което е видял.
3. Блажен, който прочита, и онези, които слушат думите на това пророчество и пазят написаното в него; защото времето е близо.
"

Откровението ни е дадено от самия Исус Христос и чрез свой ангел Бог го е явил на апостол Йоан. Видно е, че Бог иска да прочитаме това, което ни е дал „защото времето е близо.

При тълкуванието на Откровението е важно да знаем, че в Библията има още една много важна пророческа книга и това е книгата на пророк Данаил. Двете книги са свързани неразривно по между си , имат общи пророчества и се обесняват една друга. И още един важен фактор за успешното изучаване на Библията и пророчествата е, че Библията тълкува сама себе си.

Нека насочим поглед към книгата на пророк Данаил, там се съдържа едно от най-драматичните пророчества в Библията относно идващото Божие царство.

В него Бог предсказа издигането и упадъка на земните нации, от времето на Вавилон (чийто съвременник е самият Данаил) и до края на света и Второто идване на Христос. Данаил е бил пленен юдеин във Вавилон, един от малкото останали, които служели на истинския Бог.

Той бил високо образован и заемал един от най-високите постове в правителството.

В Дан. 2:1 се описва как цар Навуходоносор сънувал сън. Сънят бил толкова впечатляващ, че той се събудил уплашен. И въпреки това, не можел да си спомни какво е сънувал!
Тогава той събрал своите магьосници и астролози и им заповядал да разберат какво е сънувал, както и да му разтълкуват съня!
Разбира се това било невъзможно и докато се препирали за това, царят осъзнал, че всъщност издържа от царската си каса много твърде безполезни хора. Затова решил да ги убие всичките. (стих 12) Докато командирът на екзекуторския отряд ги събирал, някои от тях отишли при Даниил.

Даниил бил изненадан от този прибързан царски указ и бързо отишъл при царя да го помоли за отсрочка. (стих 16) След като Даниил се помолил на Бога, Той му открил съня и значението му през нощта. (стих 19). След това Даниил се явил пред царя.
Историята продължава в стихове 26,27 – “Царят, проговаряйки, рече на Даниила, чието име бе Валтасасар: Можеш ли да ми откриеш съня, който видях и значението му? В отговор Даниил рече на царя: Тайната, която царят изисква, не могат да явят на царя ни мъдреци, ни вражари, ни врачове, ни астролози.”

Тук Даниил съвсем ясно посочва мястото на астролозите и гадателите, разкривайки тяхната безполезност и безпомощност. (Между другото, техните методи и практики са точно толкова глупави и безполезни, както и тогава.)

В стихове 28,29 Даниил отдава слава на Бога. – “Но има Бог на небеса, Който открива тайни; и Той явява на цар Навуходоносора онова, що има да стане в последните дни. Ето сънят ти и това, което си видял в главата си, на леглото си:

Царю, размишленията ти дойдоха в ума ти на леглото ти за онова, което има да стане по-после; и Оня, Който открива тайни, ти е явил онова, що има да стане.”

Тук акцента е, че пророчеството отправя погледа ни към последните дни.

След това Даниил разкрива съня – стихове 31-36 “Ти, Царю, си видял и ето – голям образ, който е бил велик и чийто блясък е бил превъзходен, е стоял пред тебе и изгледът му е бил страшен. Главата на тоя образ е била от чисто злато, гърдите и и мишците му - от сребро, коремът и бедрата му - от мед, краката му – от желязо, нозете му – отчасти от желязо, а отчасти от кал.

Ти си гледал, догдето се е отсякъл камък – не с ръце, който е ударил образа в нозете му, които са били от желязо и кал и ги е строшил. Тогава желязото, калта, медта, среброто и златото са се строшили изведнъж и са станали като прах по гумното лете и вятърът ги е отнесъл, и за тях не се е намерило никакво място.

А камъкът, който е ударил образа, е станал голяма планина и е изпълнил целия свят. Това е сънят и ще кажем пред царя значението му.”

Нека разрешим на Библията сама да разтълкува това.
Какво символизира златната глава? – стихове 37,38 “Царю, ти си цар на царете, на когото небесният Бог даде царство и сила, могъщество и слава. И където и да живеят човеците, горските зверове и небесните птици, Той ги е дал в твоята ръка и те е поставил господар над всички тях. Ти си оная златна глава.”

Ясно е, че тук е представен Навуходоносор и неговата Вавилонска империя, управлявала света от 606г.пр.Хр. до 538г.пр.Хр.
Какво представляват сребърните гърди и ръце? Стих 39 (първата част) “И подир тебе ще се издигне друго царство – по-долно от твоето…

Следващата империя беше Мидо-Персия. Точно както среброто е по-малко ценно от златото, така и Мидо-Персия не беше така величествена, както Вавилон, въпреки че го завладя през 538г.пр.Хр. и управлява до 331г.пр.Хр.

Следват коремът и бедрата от мед. Стих 39 (втората част) “… и друго, трето царство от мед, което ще обладае целия свят.”
Третата империя, управлявала света, е Гърция. Под предводителството на Александър Велики тя бързо завладяла Мидо-Персия през 331г.пр.Хр. и управлявала до 168г.пр.Хр.

Накрая стигаме до четвъртия метал – желязото. Стих 40 – “Ще се издигне и четвърто царство – яко като желязо. Понеже желязото сдробява и строшава всичко, и то ще строшава и стрива, както желязото, което строшава всчко.”

Четвъртата и последна империя беше Рим. Той владее света от 168г.пр.Хр. до 476г.сл.Хр. Мощно царство, управлявало целия свят повече от 600 години!

Невероятно е как точно се изпълняват Божиите пророчества!

Но, предсказвайки последвалите събития, Бог прави това поророчество все по-удивително!

Стихове 41,42 – “А понеже си видял нозете и пръстите отчасти от грънчарска кал и отчасти от желязо, това ще бъде едно разделено царство. Но в него ще има нещо от силата на желязото, понеже си видял желязото смесено с глинена кал. И както пръстите и нозете са били отчасти от желязо и отчасти от кал, така и царството ще бъде отчасти яко и отчасти крехко.”

Бог казва, че Рим – четвъртата империя ще бъде разделена, както пръстите на краката и ще има както силни, така и слаби части. Историята потвърждава това, защото когато Рим пада през 476г., той не е завладян от друга империя, а по-скоро се разпада под натиска на варварските племена от север. Разделя се на 10 по-малки царства – АЛЕМАНИ (днешните германци), ВЕСТГОТИ (днешните испанци), ФРАНКИ (днешните французи), СУЕВИ (днешните португалци), БУРГУНДИ (днешните швейцарци и австрийци), АНГЛОСАКСОНЦИ (днешните англичани), ЛОМБАРДИ (днешните италианци), ХЕРУЛИ, ВАНДАЛИ и ОСТГОТИ (които днес не съществуват, били са унищожени)
Тук отново виждаме удивителното изпълнение на пророчеството, което става все по-драматично. Стих 43 – “И както си видял желязото смесено с глинена кал, така те ще се размесят с потомците на други родове човеци. Но няма да се слеят един с друг, както желязото не се смесва с калта.” Тук Бог предсказва, че тези царства ще се размесят, но никога няма да се обединят. Помислете колко много хора през вековете са се опитвали да докажат, че Бог греши и да обединят Европа - Карл Велики, Хитлер, Сталин, Наполеон и други. Всички тези мъже с могъщиге си армии бяха спрени от седем думички в Библията – “…няма да се слеят един с друг…”.

И накрая идва тържествения финал на Данаиловото пророчеството.

Нека прочетем това – стихове 44,45 “И в дните на ония царе небесният Бог ще издигне царство, което до века няма да се разруши и владичеството над което няма да премине към други люде. Но то ще строши и довърши всички тия царства, а само то ще пребъде до века. Както си видял, че камък се е отсякъл от планината не с ръце и, че е разтрил желязото, медта, калта, среброто и златото, великият Бог открива на царя онова, което има да стане по-после. Сънят е истинен и тълкуванието му – вярно.” Бог казва, че в дните на тези царе (или царства) Той ще установи Своето царство, което ще съществува завинаги![/color]

Следващата световна империя ще е Божията!
Книгата Откровение рисува прекрасната картина на идващото царство – Откр. 21:1-5 “И видях ново небе и нова земя, защото първото небе и първата земя преминаха. И море нямаше вече. Видях и святия град – новия Ерусалим – да слиза из небето от Бога, приготвен като невеста, украсена за мъжа си. И чух силен глас от пестола, който казваше: Ето, скинията на Бога е с човеците. Той ще обитава с тях, те ще бъдат Негови люде и сам Бог – техен Бог – ще бъде с тях. Той ще обърше всяка сълза от очите им и смърт не ще има вече; нито ще има вече жалеене, ни плач, ни болка. Първото премина. И Седящият на престола рече: Ето, подновявам всичко. И каза: Напиши, защото тия думи са верни и истинни.”

--------------------
Sola scriptura

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2409063 - 30.06.2009 23:10 [Re: звездна]

изтървали са без да искат май да пророкуват за най-яката империя на сички времена -САЩ

Може би бог по това време да не подозирал за съшествуването на континентите северна и южна америка

за СССР не е ли споменато нещо, тва не беше ли огромна империя?, Китай? Англия? Австралия? Индонезия? Арабските завоевания? Османската империя?

ай, ай, ай

звездна

#2409072 - 30.06.2009 23:14 [Re: Grim]

Цитат:

изтървали са без да искат май да пророкуват за най-яката империя на сички времена -САЩ

Може би бог по това време да не подозирал за съшествуването на континентите северна и южна америка

за СССР не е ли споменато нещо, тва не беше ли огромна империя?, Китай? Англия? Австралия? Индонезия? Арабските завоевания? Османската империя?

ай, ай, ай

И до САЩ ще стигнем ако искаш.
Самo имай търпение.

--------------------
Sola scriptura

Grim

#2409089 - 30.06.2009 23:30 [Re: звездна]

тее империи в какъвто и ред на съществувание да ги подредиш, все правилно ше ти излезе тълкуванието

звездна

Re: продължение на тълкованието на Откровение - кой е звяра?
    #2409153 - 01.07.2009 03:14 [Re: звездна]

Скоро Бог дава важно видение на пророк Данаил. То донякъде дублира първото, но има и нови елементи.

. Дан. 7:2,3 – “Даниил, проговаряйки, рече: Видях в нощното си видение – и ето, четирите небесни ветрища избухнаха върху
голямото море. И четири големи зверове излязоха из морето – различни един от друг.”
4. Първият беше като лъв и имаше орлови крила; а като го гледаха, крилата му се изскубнаха и той се вдигна от земята, и беше заставен да се изправи на два крака като човек, и му бе дадено човешко сърце.
5. След това, ето, друг звяр, вторият, приличен на мечка, който се повдигна от едната страна и имаше три ребра в устата си между зъбите си; и му казваха така: Стани, изяж много месо.
6. След това, като погледнах, ето, друг звяр, приличен на леопард, който имаше на гърба си четири птичи крила; този звяр имаше и четири глави; и му бе дадена власт.
7. След това, като погледнах в нощните видения, ето четвъртия звяр, страшен и ужасен, и много як; той имаше големи железни зъби, с които поглъщаше и сломяваше, като стъпкваше останалото с краката си; той се различаваше от всички зверове, които бяха преди него, и имаше десет рога.
8. Докато разглеждах роговете, между тях излезе друг рог, малък, пред който три от първите рогове се изкорениха; и, ето, в този рог имаше очи като човешки очи и уста, които говореха надменно.
Какво представляват зверовете в пророческия език?
Отговорът е в стих 17 – “Тия четири големи звяра са четирима царе, които ще се издигнат от земята.” По-нататък стих 23 казва: “Той каза така: Четвъртият звяр ще бъде четвъртото царство на света, което ще се различава от всички царства и ще погълне целия свят и ще го стъпче и разруши.”

Това означава, че четирите звяра представляват четирима царе и техните царства.
И до днес тази практика – държавите да се представят с животни – продължава да съществува. Има американски орел, руска мечка, китайски дракон и т.н.
Бог казва, че в света ще се издигнат четири царства. И факт е, че от дните на Вавилон, когато Даниил пише своята книга, е имало само четири световни империи. Нека ги разгледаме отблизо.

ПЪРВОТО ЦАРСТВО

Дан. 7:4 – “Първият бе като лъв и имаше орлови крила. А като го гледах, крилата му се изскубаха и той се дигна от земята и биде заставен да се изправи на две нозе като човек и даде му се човешко сърце.”

Коя беше тази първа световна империя? Вавилон, представен от царя на животните. Крилата в пророческата символика означават скорост. (Авак. 1:8). В Библията Вавилон е оприличен на лъв. Сравнете с 4Царе 24:1; Ерем. 4:7 и Ерем. 51:37,38. Освен това, днес руините на Вавилон са разкопани и по стените на този древен град могат да се видят издълбани много крилати лъвове.

ВТОРОТО ЦАРСТВО

Дан. 7:5 – “След това, ето друг звяр – вторият, приличен на мечка, който се подигна от едната страна и имаше три ребра в устата си между зъбите си. И му думаха така: Стани, изяж много месо.”

Това е втората световна империя – Мидо-Персия, “която се подигна на една страна”. Тя се появи като съставна империя, но в нея персите бяха по-силни от мидите. Трите ребра, без съмнение, означават трите Вавилонски провинции – Вавилония, Египет и Лидия – т.е. целият тогавашен свят, които тя завладя. Мидо-Персия управлява от 538 до 331г.пр.Хр.

ТРЕТОТО ЦАРСТВО

Дан. 7:6 – “Подир това, като погледнах, ето друг звяр, приличен на леопард, който имаше на гърба си четири птичи крила. Тоя звяр имаше и четири глави. И даде му се власт.”

През 331г.пр.Хр. се издига третият звяр. Той има четири крила, символизиращи двойно по-висока скорост – изключително подходящ символ за бързината, с която Александър Велики завладява целия тогавашен свят и установява господството на Гърция. Четирите глави представляват четирите временни царства, на които се разделя империята след смъртта на Александър, управлявани от четиримата му най-високопоставени генерали. Северните територии се поемат от Лизимах; Южните – от Птолемей; Източните – от Селевк и Западните – от Касандър. Гърция владее света от 331 до 168г.пр.Хр.

ЧЕТВЪРТОТО ЦАРСТВО

Дан. 7:7 – “Подир това погледнах в нощните видения – ето, четвъртият звяр – страшен и ужасен, и твърде як. Той имаше големи железни зъби, с които пояждаше и сломяваше, като стъпкваше останалото с нозете си. Той се различаваше от всичките зверове, които бяха преди него. И имаше десет рога.” Четвъртият звяр беше странен – Даниил никога дотогава не беше виждал нещо подобно! Той познаваше лъва, мечката и леопарда, но този звяр беше уникален! Ужасното желязно царство беше четвърто и последно. Стих 23 – “Той каза така: Четвъртият звяр ще бъде четвъртото царство на света, което ще се различава от всичките царства. И ще погълне целия свят, и ще го стъпче, и разруши.”

Това е Рим, който управлява света от 168г.прХр. до 476г.сл.Хр. Рим е страховит, ужасен и силен. Исус умря, когато Рим владееше света. Умря на римски кръст. От всички царства Рим е най-жестокото и управлява света най-дълго.

А какво да кажем за десетте рога на звяра? Какво представляват те? –
Дан. 7:24 – “А за десетте рога – те са десет царе, които ще се издигнат от това царство. И след тях ще се издигне друг, който ще се различава от първите и ще покори трима царе.”

Десетте рога са десет царе. В предишното пророчество разгледахме това. Когато Рим пада под натиска на варварските племена, той се разделя на десет части. Това са алеманите (германците), вестготите (испанците), франките (французите), суевите (португалците), бургундите (швейцарците), англосаксонците (англичаните) и ломбардите (италианците). Останалите три – херулите, вандалите и остготите – не съществуват вече.

За да разберем защо е така, нека прочетем Дан. 7:8 – “Като разглеждах роговете, ето, между тях излезе друг рог – малък, пред който три от първите рогове се изкорениха. И, ето, в тоя рог имаше очи като човешки и уста, които говореха надменно.”

Внезапно се появява друг “малък рог” или малко царство. Този малък рог се явява и първата разлика ( или по скоро допълнение) към предишното пророчество ( златният образ в съня на цар Навуходоносор)
Бог иска да насочим цялото си внимание към този малък рог.

Ако разбулим загадката на малкия рог, ще получим много важен отговор, за това кой е звяра, описан ни многократно в книгата Откровение и очвидно имащ голяма роля в заключителните сцени на земната история.

Ще видим, че този малък рог-царство е силата на Антихриста – същата, която е представена със звяра в Откр. 13 глава, за която Бог ни предупреждава.

Нека отворим Откр. 13 глава и прочетем за тази сила, наречена “звяр”, за която ни предупреждава Бог.

Откр. 13:1-3 – “И видях звяр, който излизаше от морето; и имаше десет рога и седем глави; и на роговете му – десет корони; и на главите му – богохулни имена. И звярът, който видях приличаше на леопард, и краката му бяха като крака на мечка; устата му – като уста на лъв. И змеят даде нему силата си, престола си и голяма власт. И видях една от главите му като че ли смъртно ранена, но смъртоносната му рана оздравя. И цялата земя учудена отиде след звяра; и поклониха се на змея по причина, че даде властта си на звяра.

Ето ви един странен звяр! Дали е истинско животно? Не, той е символ, който представлява нещо. Библията трябва да ни каже какво е то. Нека проследим библейското тълкуване на всяка част от текста.

Най-напред – звярът излиза от морето. Какво символизира това? В Откр. 17:15 намираме отговора – “Каза ми още: Водите, които си видял – гдето стои блудницата – са люде и множества; народи и езици.”

Моретата в библейските пророчески текстове винаги символизират смес от много нации, които говорят различни езици.

Трябва да бъдем много внимателни и съвсем ясни, когато идентифицираме това “малко” царство или сила. И Бог постъпва точно така. В следващите няколко стиха Той ни дава десет идентификационни белега, по които тази сила може да бъде разпозната, така че, да не спекулираме или предполагаме каквото и да било.

Бог дава десет белега и всичките десет не могат да се приложат към нито една световна сила с изключение на една. Затова, трябва да приемем тези десет белега. Нека ги разгледаме един по един, за да разберем Божието Слово.

ДЕСЕТ ИДЕНТИФИКАЦИОННИ БЕЛЕГА
1. Дан. 7:8 – Тази сила излиза “между тях”. Така можем да я локализираме по географски признак. Другите десет рога или царства бяха в Западна Европа. Така че, ако тя се появява “между тях”, би трябвало да се появи някъде в Западна Европа.
2. Ако тя се появява между тях, трябва да се е появила след 476г.сл.Хр., защото десетте царства не ги е имало до 476г., а се появяват след като Рим – четвъртият звяр – пада.
3. Тя би трябвало да е “малък рог” според стих 8 или малко царство. Не голяма империя като останалите, а малка.
4. Дан.7:8 – “…пред който три от първите рогове се изкорениха…” Вече установихме , че тези три царства са остготите, ванадлите и херулите.
5. Дан 7:8 (последната част) – “… имаше очи като човешки и уста, които говореха…” За разлика от останалите рогове.
6. Дан.7:24 – “…друг, който ще се различава от първите…” По какво? Той не просто ще управлява като останалите, но ще установи система на управление, каквато не е имало дотогава.
7. Дан 7:25 – “Той ще говори думи против Всевишния…” Според Откр. 13:5 “… говори и с устата си горделиво и богохулно…”. Каква е библейската дефиниция за богохулство? В Йоан 10:33 е казано: “Юдеите Му отговориха: Не за добро дело искаме да те убием с камъни, а за богохулство, защото Ти – бидейки човек, правиш Себе Си Бог.” А в Марко 2:7 пише: “Тоя защо говори така? Той богохулства! Кой може да прощава грехове, освен един Бог?” Така че, “човекът”, който ще е начело на това царство, ще прави именно това.
8. Дан. 7:25 – “…ще изтощава светиите на Всевишния…” Тази сила ще се бори срещу Бога, срещу Божиите последователи и ще бъде една преследваща сила. Божият народ ще бъде измъчван и убиван от нея.
9. Дан 7:25 – “… и ще замисли да промени времена и закони…” Тази сила ще замисли и ще опита да премахне Божиите свещени времена и закони. Това няма да се осъществи, но ще има замисъл и опити.
10. Дан. 7:25 ни казва колко дълго ще управлява тази сила. – “… и те ще бъдат предадени в ръката му до време и времена, и половин време.” Това е пророчески период. Библията сама ни обяснява колко дълъг е той. Сравнете Откр. 12:14 със 12:6. Става въпрос за един и същи период и той е дълъг 1260 дни. Това означава, че време е една година, времена са две години, а половин време е половин година. Колко дни има в три години и половина по библейския календар, който е 30 дни в месеца? – Хиляда двеста и шестдесет.

Ето сега още един ключ към разбирането на пророчествата. Не забравяйте, че в прочествата боравим със символи. “Денят” също е символичен. Той символизира една година. (Езек. 4:6; Числа 14:34). Когато Бог говори на пророчески език, както в тези текстове, винаги се следва принципът ден=година. Това се отнася само за пророческите текстове. Значи, тази сила ще управлява 1260 дни или години.

Единствената сила, която отговаря на тези 10 белега е Свещената римска империя, Ватиканът и Папството.

Нека отново прегледаме десетте белега, за да бъдем сигурни, че не сме объркали нещо.

ПРЕГЛЕД НА ДЕСЕТТЕ БЕЛЕГА
1.,2. Рогът излезе “между” останалите десет рога, след 476г. Има само едно “малко царство”, което подхожда по описание и това е Ватиканът, Свещената Римска Империя.
3.И до ден днешен това е “малко царство”. Ватиканът заема само 109 акра, но е с огромно влияние и най-богатото царство в света. Никое друго царство не подхожда на това описание.
4.Той “изкоренява три царства”. Историята ясно е документирала как армиите на паския Рим унищожават херулите, вандалите и остготите. Последни са изчезнали остготите, през 538г. През същата тази година римскят император Юстиниан дава на Римския епископ властта над цялата държава.
5“Имаше очи като човешки и уста” – До ден днешен Ватиканът е единственото царство, което е персонифицирало властта си в един човек – папата.
6.“Ще се различава от другите”. Всички предишни царства преди него са управлявани по обичайния начин, с нормални политически средства.
Папският Рим, за разлика от тях, е бил и е уникален с това, че той е църква, която управлява. Политиката се осъществява от кардинали и папи.
7.“Говореше думи против Всевишния и богохулстваше.” Библейската дефиниция за богохулство се състои от две части – 1. Човек, който се представя за Бог и 2. Човек, който твърди, че има право да прощава грехове. Днес има само една сила, която отговаря на това описание. Папството

В Католик Нешънъл от юли, 1895г. четем: “Папата е не само представител на Исус Христос, той е Исус Христос – самият Той – скрит под покривалото на плътта.”

8.“Ще изтощава светиите на Всевишния”. Макар че, сега това е останало в миналото, всички хора знаят за милионите мъченици, избити от папските армии през Средните векове. Най-занижените цифри сочат 50 милиона избити мъже и жени. Просто трябва да прочетете стотиците страници исторически документи, които потвърждават това. Папа Инокентий ІІІ (1198-1216) носи отговорностт за хиляди умъртвени мъченици. Испанската инквизиция, Вартоломеевата нощ и историята на валдензите са само няколко примера за това.

9.“Ще замисли да промени времена и закони.” Нека отново цитираме Католическия речник, статията под думата папа.
“Папата има толкова голяма власт и сила, че може да поправя променя или тълкува дори свещените закони. Папата може да поправи свещен закон, защото неговата власт не е човешка, но божествена и той действа като наместник на Бога на земята с абсолютната власт да връзва и освобождава своите овце.”
10.“Ще управлява 1260 години”. Това е много драматично пророчество! Като започнем от 538г., когато папският Рим най-накрая разбива остготите и император Юстиниан предава властта на Римския епископ, и добавим 1260 години, стигаме до 1798г. Това е годината на Френската революция. През 1798г Наполеоновите армии отхвърлят властта на папата, конфискуват собствеността на монархията, обявяват република и свалят папата от трона. По-късно той умира във Франция като изгнаник. Точно 1260 години… както е порокувано!

Сега, след като Библията сама ни изясни всичко, нека се върнем обратно към звяра-царство от Откр. 13 глава и да направим сравненията.

Малкият рог-царство от Дан. 7 глава и звярът от Откр. 13 глава са една и съща сила.

В Откр. 13 глава звярът, който говори надменно и богохулно, също управлява 42 месеца, което отново е равно на 1260 дни. В Откр. 13:7 се описва как той воюва с Божия народ. В Откр. 13:3 се казва, че е получил смъртоносна рана. И това е същата сила, за която Бог казва, че не трябва да й се покланяме, нито да се покланяме на образа й, нито да получаваме белега й.

--------------------
Sola scriptura

merrybot
вярващ в Исус Христос

Регистриран: 22.06.2009
Re: продължение на тълкованието на Откровение - кой е звяра?
    #2409177 - 01.07.2009 07:38 [Re: звездна]

Радвам се, че има хора, които изучават Библията, защото тя е писаното Божие слово и ни е дадена да се учим от нея всеки ден. Как става това? Когато сме предали живота си на Бога и се молим да ни дава разбиране чрез Святия Дух, утешителят който Исус каза, че ще изпрати за да ни учи на всяка истина.

звездна

Re: продължение на тълкованието на Откровение: VICARIUS FILII DEI = ??
    #2409698 - 01.07.2009 19:53 [Re: звездна]

Звяра обаче може да бъде индетифицитан и по още един начин. Бог иска да е сигурен, че разбираме правилно пророчествата му и дава още един индетификационен белег. Нека видим за какво става въпрос.

Откр. 13:18 – “Тук е нужно мъдрост. Който е разумен, нека сметне числото на звяра, защото е число на човек. А числото му е 666.”

Интересното е,че името трябва да се сметне.

Библейското пророчество казва, че звярът-Антихрист има глава като човешка.

Човекът, който единствен отговаря на неговото описание е папата.

Библята казва, че неговото число е 666. Рим, а и църквата по-късно, използва латинската азбука. А в латинската азбука буквите са едновременно и цифри.

Всяко лично име е имало и числен израз, който се е получавал от сбора на числените стойности на всяка буква. Бог ни казва само, че това е число на човек и е 666.
Този въпрос е бил отправен и към официалното издание на католическата църква “Нашият неделен гост” и в колонката за читателски писма на 18 април 1915г. му се отговаря – “Какво пише на короната на папата и какво означава?” Ето и отговорът на самото католическо списание: “Буквите, изписани на папската тиара са тези: VICARIUS FILII DEI. Което на латински означава Заместник на Божия Син.”
Това е една от най-възвишените титли на римския понтифекс и е официалното име на папата. След като пресметнем числената стойност на латинските букви, откриваме един удивителен факт:

V...5; I...1; C...100; A...0; R...0; I...1; U...5; S...0 = 112
F...0; I...1; L...50; I...1; I...1 = 53
D...500; E...0; I...1 = 501

Ако сумираме стойностите на трите думи – VICARIUS=112 + FILII=53 + DEI=501, получавате 666. Папата има още четири официални имена, на латински – официални титли, дадени му в католическата литература – и всяко едно от тях има числена стойност 666. Има още три имена на гръцки и две на еврейски - и всички те дават 666.

--------------------
Sola scriptura

Grim

#2409709 - 01.07.2009 20:12 [Re: звездна]

числената стойност викаш

C - 100?
A- 0?!?!?
R - 0?!?!
S- 0?!?!
L -50?!?!
D -500 /!?!?!?!?!?!?

и така нататъчи.. само аз ли съзирам уникалния идиотизъм в туй очисляване?

звездна

#2409733 - 01.07.2009 20:44 [Re: Grim]

Цитат:

числената стойност викаш

C - 100?
A- 0?!?!?
R - 0?!?!
S- 0?!?!
L -50?!?!
D -500 /!?!?!?!?!?!?

и така нататъчи.. само аз ли съзирам уникалния идиотизъм в туй очисляване?

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%B8

--------------------
Sola scriptura

Grim

#2409759 - 01.07.2009 21:10 [Re: звездна]

безумно е, това е измислица, не начин на очисляване, повечето от буквите остават без число, няма как да бъдат нулирани повечето, този начин на очисляване е невъзможен и обезмисля и отрича сам себе си, на сичкото отгоре идеята за нули и за нулиране оше не е била изобретена, а повечето букви в случая нямат числа и съответно са белязани с нули

stoianski

Регистриран: 27.05.2008
    #2409874 - 01.07.2009 22:45 [Re: Grim]

За нулите си прав, ама не е толкова далеч до мисълта незначестите нищо като число римски букви да са нули. Важното е че папата се е определил и действа като "Намесник на Божия син", което е богохулство и напълно го определя като 666.
Между другото римляните пишели U като V, та за това U е 5.

Grim

#2409876 - 01.07.2009 22:47 [Re: stoianski]

добре

звездна

Re: продължение на тълкованието на Откровение : обещание за вражда
    #2409941 - 02.07.2009 00:02 [Re: звездна]

Какво става със звяра?

Откр. 13:2 – “И звярът, който видях приличаше на леопард и краката му бяха като крака на мечка, устата му – като уста на лъв. И змеят дад нему силата си, престола си и голяма власт.”

“Змеят”. Кой е той?

Откр. 12:7-9 ни дава изненадващ отговор:

И стана война на небесата – излязоха Михаил и Неговите ангели да воюват против змея и змеят воюва заедно със своите ангели. Обаче те не надвиха, нито се намери вече място за тях на небето. И свален биде големият змей – оная старовременна змия, която се нарича дявол и сатана, който мами цялата вселена. Свален биде на земята, свалени бидоха и ангелите му заедно с него.”

Змеят не е никой друг, освен самият дявол или Сатана!

Нека погледнем разглежданата картина по-обширно.

Стих 9 казва: “… дявол и сатана, който мами цялата вселена…”
Кога дяволът измами света? Това беше в Едемската градина – с Адам и Ева. Нека се върнем малко по-назад в текста - стихове 7-9 говорят за война в небето между Бога и Сатана. Сатана започва да се бунтува срещу Бога. Той желае да бъде като Бога, да седне на Неговия трон.

Исая 14:12-14 – “Как си паднал от небето, ти – Деннице, Сине на зората! Как си отсечен до земята – ти, който поваляше народите! А ти думаше в сърцето си: Ще възляза на небесата, ще възвиша престола си над Божиите звезди и ще седна на планината на събраните богове към най-крайните страни на север. Ще възляза над висотата на облаците, ще бъда подобен на Всевишния.”

А в Езек. 28:14 откриваме, че – въпреки че заемаше един от най-високите постове в небето - той не беше доволен. – “Ти беше херувим, помазан да засеняваш и Аз те поставих така, щото беше на Божия свят хълм. Ти ходеше всред огнените камъни.

Стих 17 посочва, че сърцето му се възгордя поради красотата му. Гордостта и алчността станаха част от неговата същност и той започна да разпространява своя бунт из цялото небе.– “Сърцето ти се надигна поради хубостта ти, ти разврати мъдростта си поради блясъка си. Аз те хвърлих на земята, изложих те пред царете, за да те гледат.”

Когато се стигна до конфликт, Бог трябваше да изхвърли Сатана и ангелите, които го последваха, на земята.

Откакто дяволът предизвика Бога и повлече толкова много ангели след себе си, Бог в Своята мъдрост, реши да не унищожи злото веднага, а да го остави да се развие докрай. Само така Той можеше да покаже истинското лице на злото и на неговия автор пред цялата вселена. Все още имаше ангели, които му симпатизираха, неуспяващи да схванат естеството и последствията на греха. Ако Бог бе унищожил сатана незабавно, някои щяха да му служат от страх, а не от любов. Влиянието на измамника нямаше да бъде премахнато напълно, нито духът на бунта да бъде изкоренен. За доброто на целия всемир, сатана трябваше по-пълно да развие своите принципи. До тогава грехът бе непознат, сега сатана обаче имаше възможността да покаже в какво се състоят неговите идеи.
Когато Сатана беше свален на тази земя, тя беше съвършена, безгрешна и неопетнена. Всъщност, Бог каза на Сатана: “Добре, Сатана, ето ти един съвършен свят. Ти изпълни своята програма в него, развии плановете си, покажи, че аз греша и управлението ми е не е достойно за доверие" . Сатана твърдеше че иска да бъде подобен на Всевишния, той искаше Неговият трон. Тук на земята той получи пълната възможност да покаже себе си.

Резултатът от управлението на сатана дойде мигновено. Човек и природа вече отделени от Създателя си чрез греха, започнаха да изпитват първите последици. Смъртта, болката, сълзите, завистта, гордостта, болестите влезнаха в безгрешния до тогава свят на нашите първи родители.

Но Бог в милостта си не остави нещата до тук.
Бог даде едно важно пророчество.

Бит. 3:15 – “Ще поставя вражда между тебе и жената и между твоето потомство и нейното потомство. То ще ти нарани главата, а ти ще му нараниш петата.”

Сатана и жената. Сатана ще има потомство, жената също. Потомството на Сатана ще бъде смъртоносно наранено, а потомството на жената ще получи временно нараняване. Когато Бог говори на пророчески език, жената винаги представлява църквата или Божия верен народ.

Тази присъда в същност е едно обещание. Тя предсказваше война между човека и сатана.

В Откровение Бог дава още едно пророчество.

Откр. 12:1-5 – “И голямо знамение се яви на небето – жена, облечена със слънцето, с луната под нозете й и на главата й – корона от дванадесет звезди. Тя бе непразна и викаше от родилни болки, като се мъчеше да роди. И яви се друго знамение на небето – и ето, голям червен змей, който имаше седем глави и десет рога, и на главите му седем корони. И опашката му, като завлече третата част от небесните звезди, хвърли ги на земята. И змеят застана пред жената, която щеше да роди, за да изяде чадото й щом роди. И тя роди мъжко дете, което има да управлява всичките народи с желязна тояга. И нейното чадо бе грабнато и занесено при Бога; дори при Неговия престол.”

Нека разтълкуваме това. Змеят е Сатана. Жената е църквата. Забележете, освен това, че змеят има седем глави. Какво представляват те?

Откр. 17:9 – “Ето разумното значение на това – седемте глави са седем хълма, на които седи жената.”

Тези глави представляват седем хълма. Седемте хълма на Рим. Техните имена са: Палатин, Капитолий, Квиринал, Виминал, Есквилин, Циелин и Евантин.
Ето, че виждаме как Сатана (змеят) работи чрез Рим, за да убие детето на жената, когато се роди. Детето на жената, очевидно, е Исус Христос.

И наистина, римската власт в лицето на Ирод се опита да убие Исус при Неговото раждане. Въпреки това, Исус беше запазен, живя и след това умря на Голготския кръст. Това беше временното поражение или “наранената пета”, защото на третия ден Исус възкръсна от гроба и възлезе на небето.

Да се върнем на звяра.

Откр. 13: 1-2
И видях звяр, който излизаше от морето и имаше десет рога и седем глави; и на роговете му десет корони, а на главите му богохулни имена.
2. Звярът, който видях, приличаше на леопард, а краката му бяха като крака на мечка, устата му като уста на лъв; и змеят му даде силата си, престола си и голяма власт.

Звярът от Откр. 13 глава е обрисуван като съставен от четирите звяра на Дан. 7 глава – с тяло на леопард, крака на мечка, уста на лъв и роговете на четвъртия звяр.

Какво означава това? Тук влиза в изпълнение един от най – перфектните планове на сатана.
След като не можа да изкорени християнството в първите векове след Христа, той реши да създаде една нова фалшива религия съчетала в себе си елементи и доктрини от християнството и езичеството
Сатана състави майсторски план. Ако успееше да създаде една всесветска църква, основана на вавилонските учения, маскирани и прикрити от мантията на християнството, би могъл да заблуди целия свят – и то в името на Бога! По този начин “потомството” на дявола продължи преследването на потомството на жената и по нататък – вече като звяра от Откр. 13 глава. Потомството на жената беше Исус Христос. А потомството на змията беше Антихристът! Ето защо стих 2 казва, че “…змеят даде нему силата си, престола си и голяма власт.”
Затова и този звяр е съставен от частите на другите зверове понеже , когато се формира, той взе части от техните доктрини, вярвания, практики и учения – от тези четири звяра или езически царства, а не само от Библията.

Вавилон беше създал система на по клонение, съсредоточена около
планетарните богове – слънцето, луната и звездите. Роди се астрологията. Започна идолопоклоството. Окултизмът, езическите философии и фалшивите учения бяха създадени във Вавилон с една единствена цел – да заведат света далеч от библейската истина и знанието за Бога.
Тази система от лъжи започна да се разпространява много бързо. Следващата империя, владяла света – Мидо-Персия – продължи нейното разпространение, след това и Гърция, и Рим. Дотогава дяволът беше разпространил фалшивите учения на Вавилон толкова успешно,че дори и Божият избран народ – юдеите – бяха силно повлияни от езическите учения и практики на Вавилон.

Бог просто ни показва, че силата на звяра беше само средството, чрез което бяха пренесени заблудите на Вавилон. През 1260-те години на своето управление, той разпространи същите фалшиви учения и практики по целия свят, но под маската на християнството и по този начин те бяха още по-измамни.
Ето, за това ни предупреждава Бог в книгата Откровение.

--------------------
Sola scriptura

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2410334 - 02.07.2009 14:47 [Re: звездна]

Цитат:

“Буквите, изписани на папската тиара са тези: VICARIUS FILII DEI. Което на латински означава Заместник на Божия Син.”

VICARIUS FILII DEI не е и никога не е било титла на папата.
Макар че той има един куп титли, например Vicarius Christi(наместник на Христос,което смислово е идентично с горното ,но аритметиката не излиза), Servus Servorum Dei (Слуга на Слугите на Бог), Pontifex Maximus, Successor Petri (Наследник на Петър) и т.н ,да бяха си избрали някоя действителна ...Цялата тази глупост(прости за грубото определение ,но тази аритметика другояче немога да я нарека)тръгва от църквата на Адвентистите. Интересна подробност е, че името на основателя на църквата на Адвентистите също прави сбор от 666 , но... този куриоз удобно се премълчава от тях

На папската тиара (тройната корона )всъщност не пише нищо :

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2410424 - 02.07.2009 16:18 [Re: Ellia]

Спекулациите относно 666 са ново явление ,тогава през 1-ви век гематрията е била изключително модерна и популярна .Играли са с нея,предавали са си послания и са я използвали като средство за кодирани съобщения.В Помпей има запазени надписи ,примерно от рода на-Еди кой си обича 537,като само тази чието име има въпросната числова стойност знаела кой на коя се обяснява в любов...
Името Император Нерон (Emperor Nero) дава стойност 666.Като се има предвид количеството изгорени християни след Големия пожар в Рим ,изобщо не е чудно,че името на Нерон е кодирано като числото на Звяра.Но в папирус Oxyrhynchus(2век) числото е друго-616.Името на император Калигула (Emperor Caligula)е с тази стойност .Калигула е поставил статуи на себе си с еректирал пенис в центъра на Йерусалим и в двора на Храма ,което станало повод за въстание и било считано от евреите за оскверняване на Храма и явна обида към тях.Така че появата на числото 616 и Калигула едва ли са са съвпадение.
Папирус Oxyrhynchus е намерен в Египет , там Нерон не е успял за краткото си битие на император да сътвори кой-знае какви поразии, Рим далеко и нещата дето са се вършели в столицата слабо засягали местните.За разлика от Калигула,който е бил ненавиждан във всички провинции заради "божествените" му изхвърляния ,бил е олицетворение на разврат и морално разложение -не само човешко,но и държавно,(никой друг император не се е подигравал като него на изконно римската институция - сената,вкарвайки кон за сенатор)....
Тъй като Откровението започва със серия от седем писма, адресирани към християнските общности в седем града - Ефесус, Смирна, Пергамум, Тиатира, Сардис, Филаделфия и Лаодикия(а всички те са в Мала азия) ,доста историци считат ,че оригиналното число на Звяра е по-скоро това , зад което наднича името на Калигула-616.....
Според други пък числото е нумерологичният код за изписване на император Дометиан, актуалният враг и гонител на християните по времето на написването на Откровението.

А един рави ,който много уважавам и го считам за свой учител поне що се отнася до лабиринта наречен Талмуд ми даде още едно обяснение за появата на числото 666,все пак св. Йоан Богослов е бил евреин по-рождение,възпитание и убеждение.
Та обяснението на равина е свързано със цар Соломон ,който за евреите е нещо като месия и звяр едновременно....На върха на управлението си е получавал по 666 златни таланта годишно(1 Царе 10:14; 2 Лет. 9:13). Това число бележи връхната точка на неговото царуване и началото на неговото падение- оттогава всичко върви надолу ,в отстъпление. Стъпка по стъпка Соломон нарушава трите закона за праведното царуване, записани във Второзаконие 17:16-17: срещу умножаването на златото (3 Царе 10:14-25), срещу умножаването на конете (3 Царе 10:26-29), и срещу умножаването на жените (3 Царе 11:1-8 ).
За евреите 666 е бил ужасният белег на отстъплението, белегът на цар и на Държава по образа на Звяра.

П.П.От 2000 години няма век ,в който проповедници да не са провъзгласили дата за края на света и всички са давали"солидни" доказателства за настъпили знамения ,бедствия и т.н.и ....всички са сгрешили
Откровението е своего рода психологически текст ,който всяко поколение намира своите "доказателства" и тълкува според своите виждания и разбирания

--------------------

звездна

#2410487 - 02.07.2009 18:02 [Re: Ellia]

Ellia, аз самата имам привилегията да изучавам Божието слово от 20 години и ползвайки всякакви източници - християнски и нехристиянски. Това с годините е довело до формиране на определено мнение у мен, което изразявам и тук във форума.
Знам, че въпроса за числото 666 е много спорен. Най - добре е всеки да си го изследва сам за себе си. А що се отнася за самите адвентисти,доколкото знам и те отхвърлят сега това учение, въпреки, че в миналото са го подкрепяли.
Но така или иначе този белег с числото на звяра е последният от 10 други записани в Библията. нека ги видим пак:

ПРЕГЛЕД НА ДЕСЕТТЕ БЕЛЕГА
1.,2. Рогът излезе “между” останалите десет рога, след 476г. Има само едно “малко царство”, което подхожда по описание и това е Ватиканът, Свещената Римска Империя.

3.И до ден днешен това е “малко царство”. Ватиканът заема само 109 акра, но е с огромно влияние и най-богатото царство в света. Никое друго царство не подхожда на това описание.

4.Той “изкоренява три царства”. Историята ясно е документирала как армиите на паския Рим унищожават херулите, вандалите и остготите. Последни са изчезнали остготите, през 538г. През същата тази година римскят император Юстиниан дава на Римския епископ властта над цялата държава.

5“Имаше очи като човешки и уста” – До ден днешен Ватиканът е единственото царство, което е персонифицирало властта си в един човек – папата.

6.“Ще се различава от другите”. Всички предишни царства преди него са управлявани по обичайния начин, с нормални политически средства.

Папският Рим, за разлика от тях, е бил и е уникален с това, че той е църква, която управлява. Политиката се осъществява от кардинали и папи.

7.“Говореше думи против Всевишния и богохулстваше.” Библейската дефиниция за богохулство се състои от две части – 1. Човек, който се представя за Бог и 2. Човек, който твърди, че има право да прощава грехове. Днес има само една сила, която отговаря на това описание. Папството.

В Католик Нешънъл от юли, 1895г. четем: “Папата е не само представител на Исус Христос, той е Исус Христос – самият Той – скрит под покривалото на плътта.”

8.“Ще изтощава светиите на Всевишния”. Макар че, сега това е останало в миналото, всички хора знаят за милионите мъченици, избити от папските армии през Средните векове. Най-занижените цифри сочат 50 милиона избити мъже и жени. Просто трябва да прочетете стотиците страници исторически документи, които потвърждават това. Папа Инокентий ІІІ (1198-1216) носи отговорностт за хиляди умъртвени мъченици. Испанската инквизиция, Вартоломеевата нощ и историята на валдензите са само няколко примера за това.

9.“Ще замисли да промени времена и закони.” Нека отново цитираме Католическия речник, статията под думата папа.
“Папата има толкова голяма власт и сила, че може да поправя променя или тълкува дори свещените закони. Папата може да поправи свещен закон, защото неговата власт не е човешка, но божествена и той действа като наместник на Бога на земята с абсолютната власт да връзва и освобождава своите овце.”

10.“Ще управлява 1260 години”. Това е много драматично пророчество! Като започнем от 538г., когато папският Рим най-накрая разбива остготите и император Юстиниан предава властта на Римския епископ, и добавим 1260 години, стигаме до 1798г. Това е годината на Френската революция. През 1798г Наполеоновите армии отхвърлят властта на папата, конфискуват собствеността на монархията, обявяват република и свалят папата от трона. По-късно той умира във Франция като изгнаник. Точно 1260 години… както е порокувано!

Църковният речник на Ферари обяснява думата папа по следния начин:
“Папата е толкова възвишен и величествен, че той не е човек, но е бил и е Бог и Заместник на Бога. Папата е наречен “пресвят”, защото по право е такъв. Единствен папата заслужава да носи името “Най-святият”, защото само той е Заместник на Христос, който е основа и източник на пълнота и святост. Той е Свещен Владетел, Върховен император и Цар на царете. Затова папата е коронясан с тройна корона като цар на небето, земята и подземния свят. Нещо повече, върховенството и властта на Римския Понтифекс, без съмнение дадени му от небето, са над небесните неща, над земните неща и над подземните неща. Те са над тези на ангелите, от които той е по-велик. Така че, ако за ангелите беше възможно да съгрешат против вярата или биха намислили да се борят против вярата, те щяха да бъдат съдени и низвергнати от папата. Папата е като Бог на земята, свещен суверен над вярващите в Христос, началник на всички царе, притежаващ пълната власт.”
В Католик Нешънъл от юли, 1895г. четем:
“Папата е не само представител на Исус Христос, той е Исус Христос – самият Той – скрит под покривалото на плътта.”

Ами прощаването на грехове? Катехизисът на Жозеф Девар на стр. 279 казва: “Свещеникът наистина и буквално прощава грехове с правото и силата, дадени му от Христос.” На стр. 78,79 в Католически проповедник пише: “Търсете където си искате – на небето или земята – и ще намерите само едно сътворено същество, което може да опрощава грешника, да го освобождава от веригите на ада. Това изключително същество е свещеникът – римският католически севещеник. Да, възлюбени братя, свещеникът не само декларира, че грешникът е опростен, но и истински го опрощава. Свещеникът издига ръката си, произнася думите на опрощение и на мига, с бързината на светкавица оковите на ада се строшават на две и грешникът става Божие чадо. Така велика е силата на свещеника, който има власт да съди дори небесните същества.”

Дори и да не вземем числото 666 пред вид, то с другите индентификационни белега не би модло да се спори. Най- малкото историята доказва това.

--------------------
Sola scriptura

master666

Регистриран: 02.03.2006
    #2410758 - 03.07.2009 06:16 [Re: звездна]

Цитат:

“Буквите, изписани на папската тиара са тези: VICARIUS FILII DEI. Което на латински означава Заместник на Божия Син.”
Това е една от най-възвишените титли на римския понтифекс и е официалното име на папата. След като пресметнем числената стойност на латинските букви, откриваме един удивителен факт:

V...5; I...1; C...100; A...0; R...0; I...1; U...5; S...0 = 112
F...0; I...1; L...50; I...1; I...1 = 53
D...500; E...0; I...1 = 501

Ако сумираме стойностите на трите думи – VICARIUS=112 + FILII=53 + DEI=501, получавате 666. Папата има още четири официални имена, на латински – официални титли, дадени му в католическата литература – и всяко едно от тях има числена стойност 666. Има още три имена на гръцки и две на еврейски - и всички те дават 666.

Грешна ти е аритметиката звездо, както и библейската и папската и която и да било друга коато твърди нелепицата по-долу...Обяснявам:

Римската бройна система е непозиционна, което прави аритметиката по-различна от която и да било позиционна система.Каквато е например десетичната, която вероятно познаваш най-добре.

Там ако имаш две числа 10 и 100 единицата в първият случай означава 10, а във втория 100.

При римската бройна система,теглото на цифрата в завизимост от позицията липсва.И за да може да се смята все пак, числата се четат от ляво надясно , като се спазва следното просто правило:

Ако две последователно записани римски цифри, са записани така, че стойността на първата е по-голяма или равна на стойността на втората - то техните стойности се събират,

например III- 3 или VI - 6

,тъй като [I(1)+I(1)+I(1)]=III(3) ,защото по условие 1=1 имаме равенство

или

V(5)+I(1)=VI(6),защото по условие 5>1 първата е по-голяма от следващата я..

, а ако две последователно записани римски цифри, са в намаляващ ред на стойностите им, то техните стойности се изваждат

например: IV-4 тъй като I(1) < V(5) = (1)-(5)= IV = (4)

такааааа.... ето какво имаме:

V I C A R I U S или VICIV или

VI- C+IV = 6-100+4=98

[((5 + 1)=6--> -100) = 94-->+ (1 - 5)=4] = 98

дава резултат - 98, а не 112

F I L I I или ILII или I-L+II = 1-50+2=51

0 1 50 1 1

[( 1 -50)= 49-->+1-->+1]=51

дава резултат - 51, aне 53

D E I или DI

500 + 1 = 501

дава резултат-501, тук в последното папата е познал резултата...

Такааа..и каква стана тя като теглим чертата- получаваме 98+51+501=650!!!?

И какво излиза ако помислим логически по твърденията, които даваш, значи виждаме,че тълкуванието на католическото списание, по условие задава верността на съждение А - (което всъщност е горния пример), приемаме това за стойност -"ИСТИНА" по условие,и доколкото ти го твърдиш за такава, то тогава излиза че звяра всъщност има нов номер и той е - 650!

От друга страна, пак по условие, имаме съждение Б -(което съждение всъщност е, че номерът на звяра е число на човек и то е 666! и тук приемаме стойността на съждението за "ИСТИНА"доколкото Откровението и библията са най авторитетната и единствена ИСТИНА както твърдиш ти) и като вземем предвид приоритета на библията като безапелзционна аксиома и абсолютна ИСТИНА потвърждаваща съждение Б- присвояваме на съждение Б стойност "ИСТИНА".

Точка.

Заключение: Имаме две съждения със стойност "ИСТИНА",
1.Номера на звяра е 650
2.Номера на звяра е 666

Забелязваме, че двете съждения са еднакво верни, но взаимноизключващи се в своя краен резултат и в контекст, доколкото той е общ.Тоест т едновременно твърдиш, че звяра има два номера -650 и 666 !?Но по условие от библията звяра е само един, освен ако не допуснем че има 2ри Звяр със същите характеристики?

Разбираш ли сега с този нагледен пример по логика, как ТИ за пореден път откровено, ясно, очевидно и дори вече дразнещо за аудиторията си противоречиш в съжденията ?!

Извод : понеже логиката в контекста не допуска две истини, както ти самата многократно твърдиш - "ИСТИНАТА Е САМО ЕДНА..." по условие от картинната галерия..примерно, но за целите на анализа това се приема - имаш възможност на следните 4 възможни изхода...

1.Да смениш номера на звяра от 666 на 650 и да си посипеш главата с пепел и да не се обаждаш повече, поне до 2ро пришествие, като по този начин се откажеш от написаното в библията доколкото то автоматично приема стойност "ЛЪЖА"

2.Да оставиш номера на звяра на 666 приемайки Библията като стойност ИСТИНА, и отново да си посипеш главата с пепел но този път заради факта, че твърдиш НЕИСТИНИ като постваш неверни и недоказуеми цитати и ги обявяваш за истини и по този начин манипулираш форумното пространство открито. :

3.Да допуснеш варианта че ти си Антихриста, доколкото по условие неговите атрибути и свойства ще оправдаят крайният и съмнителен резултат в твърденията ти и всичко в логиката ще си дойде по местата.В този изход посипването на глава с пепел отпада по условие, но пък е възможно да имаш
изход в огнено езеро, според собствената си логика и твърдения, което пък има по висок приоритет на непоносимост..И изхода не е препоръчителен, но все пак е вариант.Не знам, ти си решаваш..The choice is
yours, както се казва..

4.Незабавно да си регистрираш нов никнейм,като хвърлиш настоящият в забвение и го посипеш с пепел, и занапред спреш да спамиш публичното пространство с нелепици и да се
пробваш никой да не те усети в последствие.Предимството тук е , че спестява срам.Аз лично ти го препоръчвам.

Генерална препоръка : На основание на факта че постваш твърдения със стойност "ЛЪЖА", което горният анализ неоспоримо вече доказа, може да се допусне, че крайният резултат от всяко твое минало, настоящо или бъдещо твърдение( дори да съдържа някакви стойности "ИСТИНА" в себе си) , като цяло би имало крайна стойност - "ЛЪЖА", и така и би следвало да се приема от форумното пространство, доколкото :

ИСТИНА + ЛЪЖА = ЛЪЖА,

1*0=0

Доколкото твърденията ти съдържат "ИСТИНА" -1 и "ЛЪЖА"-0 тоест имаме операция логическо "И".

Логическото "и" (нарича се логическа конюнкция) - има два аргумента 1 и 0 и има стойност 0, когато поне един от аргументите й има стойност 0, и стойност 1, тогава и само тогава, когато и двата аргумента са равни на 1.Та твойте твърдения казно простичко имат стойност "0" !

UNDERSTOOD ?!

Тази операция не подлежи на диспут.Конюнкцията е съждение, получено от две или повече прости съждения, свързани чрез логическата връзка “и”...

АКСИОМА един вид , като библията.

Noa
вярващ в Исус Христос

Регистриран: 28.05.2009
    #2410806 - 03.07.2009 09:04 [Re: Ellia]

Господ Исус е категоричен относно факта на това, кой ще го замества докато той не е тука с нас.

Цитат:"Ако Ме любите, ще пазите Моите заповеди.16 И Аз ще поискам от Отца, и Той ще ви даде друг Утешител, за да пребъдва с вас до века.17 Духът на истината, когото светът не може да приеме, защото го не вижда нито го познава. Вие го познавате, защото той пребъдва във вас, и във вас ще бъде.18 Няма да ви оставя сираци; ще дойда при вас.19 Още малко, и светът няма вече да Ме вижда, а вие Ме виждате; понеже Аз живея и вие ще живеете.20 В оня ден ще познаете, че Аз съм в Отца Си, и вие в Мене, и Аз във вас.21 Който има Моите заповеди и ги пази, той Ме люби; а който Ме люби ще бъде възлюбен от Отца Ми, и Аз ще го възлюбя, и ще явя Себе Си нему." Йоан 14 глава

Мнозина са искали неговото място на земята. Мнозина са се правели и още се правят на утешители, изпратени от Бащата, но не са. Утешителят е Святия Дух. И поради новия завет с Бога чрез кръвта на Исус ние имаме равен достъп до Бога чрез вяра. Ако вярващите ги манипулират, че папата е посредник, то те е необходимо само да си отворят Библиите и след няколко месеца четене, размишления и молитва ще са изхвърлили и папи, и патриарси, и попове, и пастори, и ще се радват на истинско общение със Святия Дух.

--------------------
Който мисли, че стои, да внимава да не падне./Библията

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2410811 - 03.07.2009 09:09 [Re: звездна]

Звездна, аз самата имам привилегията да изучавам историята от 20 години и мога да ти изведа доказателства за пет различни исторически личности в пет различни исторически периода ,които ще са дори по-убедителни

Цитат:

Грешка , царството на херулите е покорено от лонгобардите и спира да съществува през 510 г.
През 474 г., вандалския водач Гейзерих приема титлата "Крал на Земята и Морето".
През 533 г. армията на вандалите била разбита от пълководеца на Юстиниан Велизарий и така кралството на вандалите престанало да съществува.
Остготите са победени от армиите на Юстиниан Велики през 552 г.Последният крал на остготите Тотила успява на два пъти да превземе Рим през 546 и 550 г.,така че през 538 г няма как да са изчезнали.
Юстиниан I род. 482 - поч. 565 е император на Източната Римска Империя със столица Константинопол,известен е с факта ,че се меси постоянно в делата на църквата и държи да се чува предимно неговата воля .

Останал е в историята с прозвището Велики и това не е ,защото е давал цялата власт на някого ,точно обратното

Цитат:

Католик Нешънъл

Грешка ,името на вестника на американската католическа конкгрегация е "Нешънъл католик рипортър“.Официоза на Ватикана е "Л'Осерваторе Романо".
Не ,че се хващам за сламки ,но такива малки грешцици са показателни .
Всъщност доколкото виждам тълкуването е част от лекция взета оттук
да не се хващам и за другата сламка
Цитат:

“Ще управлява 1260 години”

Пий VI е папата, чиято власт е свалена във Франция ,а следващият Пий VII лично коронясва Наполеон I за император.Папската институция не е прекъсвала и не е намалявала влиянието си в останалата католическа общност ,защото католицизма не е само Франция
Основоположници на папизма: Лъв I (V в.) - теория за трона на св. Петър .
Григорий I (VІ в.); (учение за преосъществяване на св. дарове)
Адриан I(VІІІ в.), който “открил” т.н. “КОНСТАНТИНОВО ПИСМО” (фалшификат, според който Константин Велики (не Юстиниан)дал на римските епископи власт над цялата църква както и над светската власт още през 4 в.).

Исторически Ватикана е наследник на Папската област, съществуваща от 756 г. Тогава френският крал Пипин Къси подарил на папа Стефан II Рим и няколко провинции от централна Италия.
На 25 декември 800, след като завладява Северна Италия,Карл Велики е коронован от папа Лъв III за пръв император на Свещената Римска империя.
Лъв III (VІІІ в.) издава була ,чрез която кралете могат да бъдат коронясвани само след одобрение на папата.
Николай I (858 – 867 г.), налага идеята, че папата е наместник на Христос на земята (Vicarius Christi)
По времето на Лъв IХ (1049-1054) бил създаден Съветът на кардиналите, - сиреч папски кабинет.
Папа Григорий VII (1073 – 1122 г.) решава да приложи на практика идеята за империя, управлявана от папата. Принципите на тази супердържава са изложени в 27 основни положения, наречени "Диктат на папата", съставен през 1075 г. Някои от тях са: "Само римската църква е била основана от самия Господ", "Само римският папа има право да се нарича вселенски", "Всички князе са длъжни да целуват краката на папата" , "Папата има право да ръкополага императори", "Римската църква никога не е грешала, тя вечно ще бъде непогрешима".
Пълната власт на папите датира оттогава и какво следва от това....-1260 плюс 1075 =2335 г ....явно ще трябва да почакаме още три века

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2410813 - 03.07.2009 09:11 [Re: Noa]

Цитат:

Господ Исус е категоричен относно факта на това, кой ще го замества докато той не е тука с нас.

Цитат:"Ако Ме любите, ще пазите Моите заповеди.16 И Аз ще поискам от Отца, и Той ще ви даде друг Утешител, за да пребъдва с вас до века.17 Духът на истината, когото светът не може да приеме, защото го не вижда нито го познава. Вие го познавате, защото той пребъдва във вас, и във вас ще бъде.18 Няма да ви оставя сираци; ще дойда при вас.19 Още малко, и светът няма вече да Ме вижда, а вие Ме виждате; понеже Аз живея и вие ще живеете.20 В оня ден ще познаете, че Аз съм в Отца Си, и вие в Мене, и Аз във вас.21 Който има Моите заповеди и ги пази, той Ме люби; а който Ме люби ще бъде възлюбен от Отца Ми, и Аз ще го възлюбя, и ще явя Себе Си нему." Йоан 14 глава

Мнозина са искали неговото място на земята. Мнозина са се правели и още се правят на утешители, изпратени от Бащата, но не са. Утешителят е Святия Дух. И поради новия завет с Бога чрез кръвта на Исус ние имаме равен достъп до Бога чрез вяра. Ако вярващите ги манипулират, че папата е посредник, то те е необходимо само да си отворят Библиите и след няколко месеца четене, размишления и молитва ще са изхвърлили и папи, и патриарси, и попове, и пастори, и ще се радват на истинско общение със Святия Дух.

Това поради каква причина реши да го адресираш към мен

--------------------

звездна

#2410818 - 03.07.2009 09:19 [Re: master666]

Аз не разглеждам цялата дума, като една число. А просто всяка буква, като отделно число.
Но това беше очевидно. Не съм казвала, че VI (началото на VICARIUS) e 6, или IV e 4. Казах V = 5 и I = 1 и т.н.

--------------------
Sola scriptura

rosalinda
-{--,--{-'-@

#2411053 - 03.07.2009 15:04 [Re: звездна]

Хващам се за последния

Хора, пощурявате ли

1. Всеки има право да си вярва в каквото си ще, да си цитира гокото или каквото си ще и да проповядва каквото му е кеф. Това е утвърдено в Конституция на РБ

Дали вярно, невярно, тъпо, остро, умно, малоумно- въпрос на личен избор, вкус, предпочитание, достойнство и т.н.

Както често се споменава "въпрос на вкус, казало кучето и се близнало под опашчицата "

Егаси световния въпрос стана кое е точно числото на звяра, коя личност е съществувала и коя не. Все едно има съществено значение

В този ред на мисли ако аз има примерно 10 лични карти и в 10 различни държави фигурирам по различен начин, но се занимавам с много важни и значими 10 неща с 10те си фалшиви самоличности, кел файда ако възникне спора :

"Ба таа същата ли е или са повече от една или са 10 различни, или са сестри 10значки, ако са сестри 10значки тва възможно ли е да стане и ква е тая майка дето ще ги износи и роди 10те "

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2411057 - 03.07.2009 15:13 [Re: rosalinda]

Цитат:

Егаси световния въпрос стана кое е точно числото на звяра, коя личност е съществувала и коя не. Все едно има съществено значение

Тцъ ,просто си запълваме времето и си чешем клавиатурите

макар че ,когато някой реши да ми хвърли предизвикателство и използва моята територия ,демек историята, се запъвам кат магаре на мост ако дори мъничко ми замирише на манипулация

--------------------

Grim

#2411274 - 03.07.2009 18:21 [Re: Ellia]

тя звездна най-добре да кажа с каква цел лъже,че на папската тиара пишело уж разни неща, след като в действителност нищо не пише

Пълнят им главите в църквите с откровени лъжи, и те горките овчици на сичко верват, имат пасторите за бог в човешки образ

Grim

#2411283 - 03.07.2009 18:27 [Re: Grim]

я, тука ена тиара с надпис - само че надписа е различен - нека звездна го сметне на кое число отговара

Hard Rock fan

#2411301 - 03.07.2009 18:42 [Re: Grim]

Цитат:

тя звездна най-добре да кажа с каква цел лъже

Аз предлагам да я линчуваме

Тъй кат гледам, желаещи ш'са намерят.

Като изключа Ели, която чисто&просто си споделя, което знае по въпроса, т.е. с аргументи възразява на (и единствено на) тезата, която изрази Звездна (и което, в крайна сметка, е идеята на дискусионния форум, а именно - дискусия), то ти и Мастъра я изядохте.
Браво на вас, дето се казва.

master666

#2411358 - 03.07.2009 19:51 [Re: звездна]

Хич не се оправдавай и не се опитвай да ми се измъкваш - очевидно е че си в грешка.
Което само по себе си се случва на вссеки, голяма работа, всеки греши...но по-лошото при теб е че не си признаваш, след като не го и признаваш, нито пък го разбираш, още повече и след подробният и нагледен пример който ти дадох по-горе - ами това вече те прави и виновна!
Все още ли твърдиш че папата е "звяра" ?

Не въведи нам в заблуждение ако обичаш!
Беги да мамиш народа другаде..

Цитат:

Аз не разглеждам цялата дума, като една число. А просто всяка буква, като отделно число.
Но това беше очевидно. Не съм казвала, че VI (началото на VICARIUS) e 6, или IV e 4. Казах V = 5 и I = 1 и т.н.

Понеже съм свикнал да се изясняват нещата по категоричен начин и до последно, ще ти кажа -очевидното е което сама си написала по-горе :

"След като пресметнем числената стойност на латинските букви, откриваме един удивителен факт:

V...5; I...1; C...100; A...0; R...0; I...1; U...5; S...0 = 112 -90
F...0; I...1; L...50; I...1; I...1 = 53 -51
D...500; E...0; I...1 = 501 -501

"Ако сумираме стойностите на трите думи – VICARIUS=112 + FILII=53 + DEI=501, получавате 666. Папата има още четири официални имена, на латински – официални титли, дадени му в католическата литература – и всяко едно от тях има числена стойност 666. Има още три имена на гръцки и две на еврейски - и всички те дават 666."

Говориш за пресмятане на числена стойност на латински букви, както си написала..И това е очевидното.
Е аз просто ти дадох коректния начин за целта.Цитираният от теб метод е грешен.Просто не е правилен, ако държиш на истината и действително я търсиш, то не може да искаш да твърдиш истини на базата на лъжи и грешки...Нали ти го обясних логично вече.

Не знам по каква логика и с какво право можете да промивате мозъците на хората по подобен евтин, грешен и откровено лъжлив и нагъл начин?!А когато не ви повярват, да им изливате тонове библейски цитати.Е позволи ми да не се съглася, при дадените обстоятелства..
Това ми е мисията в случая- да разобличавам лъжите.В частност твоите.

Дори да смяташ всяко число само за себе си , което не е правилно, тъй като е съставно такова, но въпреки след като твърдиш и това, пак ще ти кажа че не се получава търсеното от теб зверско число - 666

Защото:

V...5 + I...1 - C...100 + I...1 - U...5 = 90 !

I...1 - L...50 + I...1 + I...1 = 51

D...500 + I...1 = 501

90+51+501= 642 !!!???

Други аргументи имаш ли ?

Я по добре сподели, какво толкова си му ядосана на Папата ?Или защо търсиш под "вола теле"?
Или пък ако само копипействаш щуротии, които си прочела някъде без да ги премислиш и анализираш преди това - защо се излагаш да ги твърдиш по такъв категоричен начин ?

master666

#2411359 - 03.07.2009 19:55 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

тезата, която изрази Звездна (и което, в крайна сметка, е идеята на дискусионния форум, а именно - дискусия), то ти и Мастъра я изядохте.
Браво на вас, дето се казва.

Фенче , нали търсиме истината? Ето и аз я търся, обаче с лъжи и то очевидни глупости, не мога да се съглася и да ги приема за истина.
Иначе никого не ям.Много съм си хрисим и послушен даже.

master666

#2411362 - 03.07.2009 20:01 [Re: Noa]

Цитат:

Ако вярващите ги манипулират, че папата е посредник, то те е необходимо само да си отворят Библиите и след няколко месеца четене, размишления и молитва ще са изхвърлили и папи, и патриарси, и попове, и пастори, и ще се радват на истинско общение със Святия Дух.

Така е.Святият ти дух е във всеки един по дефолт.Някои го наричат разум, други проникновение, трети интуиция ,четвърти вдъхновение и т.н той е всичко това както и още много, много други неща..Просто човек трябва повече да се вслушва в него, да го разбира и да му се доверява.

master666

#2411377 - 03.07.2009 20:16 [Re: rosalinda]

Цитат:

1. Всеки има право да си вярва в каквото си ще, да си цитира гокото или каквото си ще и да проповядва каквото му е кеф. Това е утвърдено в Конституция на РБ

Да, вероятно е утвърдено, но когато въпросната свобода най-общо се използва с манипулативна функция която цели други интереси най-общо, се намесват по-други кодекси, в които са утвърдени по-други нещица. Конституцията е просто основен източник на правото в най-общ смисъл.И повечето от правата залегнали в нея много лесно се регресират, от спецификата на конкретния противообществен казус, доколкото той е общественоопасен и приоритетен, докато личността е частен субект.Ако не е така, то трябва да бъде.Замисли се колко от ислямистките и екстремиски църкви без оглед на религията например, са довели в своето свободно проповядване жестоки конфликти в световен мащаб.Само защото някои лумпен е решил да проповядва че еди какво си е "правилно" за него и иска джихад, като в последствие е промил мозъците на няколко милиона души?!

Hard Rock fan

#2411397 - 03.07.2009 20:53 [Re: master666]

Аз по същината на спора ви не бих могла да взема отношение, понеже не съм запозната с тълкуванието относно папата.
Ама ОК: ако Звездичка е сбъркала, има все начин човек да изрази несъгласие с тезата й, обяснявайки защо мисли, че тя бърка и без да я обвинява, че лъже, че била сатанист, че промивала мозъци, че нейният бил промит и т.н....за това говоря.

Инак, аз също съм привърженик на истината, само истината и винаги истината.

Но едно не може да се отрече по отношение на "Светия отец" (независимо дали е the number of the beast, или не), (както и на всеки отец, пастор или учител или какъвто там се титулова): с изумително наглата претенция за Святост (при все да е казано за праведните!); за опрощаване на греховете (той ли не знае Кой Едничък го прави!), и да се има равен с Христа, т.е. да се има за Бог...ами и без да му съвпадат номерата, все си е в "оня списък".

Grim

#2411409 - 03.07.2009 21:11 [Re: Hard Rock fan]

говорят и за католиците и за дънов и за исляма, говорят разни нещица говорят ги хора дето не са прочели едно изречение извън библията, обаче са мноо запознати кое как е и зашо е така из целия свят ето - не си чела нишо от дънов - обаче знаеш какъв измамник бил, какво знаеш за католицизма? - нищо най-вероятно, нали, само тва дето си чела от форумите, разни изреченийца писани от такива като звездна, дето и те нищо извън библията немат прочетено, ами дето са го чули по техните си църкви ни мое така ей! не мое

звездна

#2411420 - 03.07.2009 21:31 [Re: master666]

Не разбра ли че всяка буква я разглеждам като отделно число, а не като цифра която си взаимодейства с другите. IV e нe 4, a 1+5=6. Ако си взаимодействат ти си прав, разбира се.
Та ще го напиша по друг начин:
V = 5
I = 1
C = 100
R = 0
I = 1
U = 5
S = 0

F = 0
I = 1
L = 50
I = 1
I = 1

D = 500
E = 0
I = 1

---------
666

A колкото до папата дала съм вече обстойни обяснения в предните си постинги. Римокатолическата църква прави една гениална фалшификация на чистото Божие учение, смесвайки езичество и християнство и разпространявайки го по целия тогавашен свят. С това целта на сатана се изпълнява перфектно. Понеже християните не можаха да бъдат унищожени по времето на преследванията на езическия Рим, то Божият противник замисли да направи от християнството държавна религия, но загубила вече чистотата на Истината. Така света възприе една отровна комбинация от лъжа и истина, а чистото Божие слово беше потъпкано. Тук хитростта на сатана е невероятна. Преследването на християните спря, езичнизите бяха принудени да приемат някои истини от християнската вяра, а други важни се отхвърлиха. Те изповядвали, че приемат Исус като Божи син и вярват в неговатата смърт и възкресение, но не чувствали нужда от покаяние и промяна на сърцето.Така полека християнските ценности били занижени. Вмъкнали се идолопоклоннически обреди , церемонии и обреди .
Тази трансформация на чистите библейски истини в една фалшива поклонническа система е отразена и в пророчеството за четирите конника. Те символозират точно тази промяна и израждане на истиннското християнство. Бих могла да говоря и за това, но вече не знам има ли смисъл.
Защо въпроса за папството е толкова важен?
Защото Бог предупреждава верните си, че това ще се повтори още веднъж в края на земната история.

Откровение 13:3 И видях една от главите му като че ли смъртно ранена; но смъртоносната му рана оздравя; и цялата земя удивена отиде след звяра и се поклониха на змея, защото даде властта си на звяра;

Откровение 13:12 Той упражняваше цялата власт на първия звяр в неговото присъствие и принуди земята и живеещите на нея да се поклонят на първия звяр, чиято смъртоносна рана беше оздравяла.
Бог предсказва,че раната на звяра оздравява. Нараняването на звяра символизира края на папското владичество по времето на френската революция( има удивително пророчество за това и бих могла да го разгледам ако има желаещи) и съответно възход и възстановяване на авторитета на папството в наши дни и ние всички сме свидетели на това. Защо е важно това?
Бог казва в пророчествата си, че папството отново ще играе важна роля в края на земната история, ето защо Той иска да разучим този въпрос. За съжаление темата е безкрайно обширна и не мога с два три реда да изтълкувам всичко.
Духът на папството, а именно гонения и непоносимост към пазителите на чистото Божие слово , ше се възобнови отново то с подкрепата на големи политически сили.
Това разбира се би могло да звучи невероятно, но аз се доверявам на Бог и Словото му.
А дали, и кой ще приеме това си е лично негово решение.

Матей 12:37 Защото от думите си ще се оправдаеш и от думите си ще се осъдиш.

--------------------
Sola scriptura

Grim

#2411424 - 03.07.2009 21:39 [Re: звездна]

дай некоя истинска снимка на тиара с тоа надпис, плийз

Grim

#2411425 - 03.07.2009 21:44 [Re: звездна]

май са излезнали нови тълкувания напоследък - Антихриста бил Обама

звездна

#2411429 - 03.07.2009 21:51 [Re: Grim]

Цитат:

май са излезнали нови тълкувания напоследък - Антихриста бил Обама

Гриме, когато папата ме покани на аудиенция, то специално за теб ти обещавам да го щракна.
А иначе си прав, Америка и Ватикана ще се сближат много.

--------------------
Sola scriptura

Hard Rock fan

#2411431 - 03.07.2009 21:54 [Re: Grim]

Цитат:

не си чела нишо от дънов - обаче знаеш какъв измамник бил

Всеки, който претендира да се чете неговото собствено слово (вместо да настоява на Божието!), да поучава хората как да мислят правилно, да чувстват правилно, та да намерели пътя към Бог и да се има за Христос, е много слабо и меко казано измамник.
Дори няма да отделям внимание на танците и песните и приемането на енергиите от водата, щото го намирам за несериозно.

За католицизма на човек му стига "Името на розата" да прочете , та да се сдобие с известна представа.
Та, предлагам, да не се подценяваме дотам, все нещичко било в исторически, било в художествено-литературен, било в теологически, било в научно-популярен план, сме попрочели.
Ама щом в подценяването на събеседниците и подигравката с тях, е силата на аргументацията ти, не че кой знае колко ми пречи, ама не ми изглежда авторитетно, сори.

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2411434 - 03.07.2009 21:58 [Re: Grim]

Цитат:

дай некоя истинска снимка на тиара с тоа надпис, плийз

Цитат:

Promoters of the claim that Popes hold the title Vicarius Filii Dei in past alleged that the proof could be found on the Papal Tiara, the papal crown, on which they claimed the words could clearly be seen spelt out in jewels. Some Protestant groups in the past claimed that it is a title possessed by the Pope. The claim was particularly strongly made by the Seventh-day Adventist Church. Central to the claim that Vicarius Filii Dei is a papal title is the statement that when numerised in a certain way (see below), the words Vicarius Filii Dei produce the total of 666, the number described as the 'number of the beast' (i.e., the Antichrist in the Book of Revelation). This was used, among other things, to identify the Pope is the Antichrist. The conviction that the Pope is the Antichrist was once a common belief among Protestants. Most mainstream Protestant denominations have since rejected this teaching, but it is still part of the confession of faith of some Protestant churches, such as those within Confessional Lutheranism.

Според твърденията на някои протестантски църкви
Думите образуващи числото 666 са написани чрез скъпоценните камъни украсяващи папската тиара т.е информация ,
до която не всеки може да се добере и още по- малко да и качи снимка в нет-а.

--------------------
Истината е за всички!

Grim

#2411436 - 03.07.2009 22:01 [Re: Believer]

Цитат:

Думите образуващи числото 666 са написани чрез скъпоценните камъни украсяващи папската тиара т.е информация ,

ааааааааа.... а-хааа

Cato
nemo

Регистриран: 09.03.2009
    #2411523 - 04.07.2009 00:44 [Re: master666]

Цитат:

Хич не се оправдавай и не се опитвай да ми се измъкваш...
след като не го и признаваш, нито пък го разбираш, още повече и след подробният и нагледен пример който ти дадох по-горе - ами това вече те прави и виновна!...

Понеже съм свикнал да се изясняват нещата по категоричен начин и до последно...

Получаваш ли оргазъм от осъзнаването на собствената си себедостатъчност? А от усещането за неизмеримата си правота? Някакъв гъделичкащ спазъм по напречнонабраздената и част от гладката мускулатура в такъв сюблимен момент, като този, в който доказваш себе си пред себе си?

Ако ти се е получило - поздрав! Милиони хора по света не успяват, а ти си си изнамерил немедикаментозен начин.

Адмирацията ми е леко приглушена единствено от неспособността на ограмотения човек (за какъвто очебийно смяташ себе си) да долови есенцията от писанията на съфорумката. Които всъщност не са нейни... И не са дори и на конгрегацията, която посещава - най-малко заради четиривековната възраст на въпросните идеи.

Тя наистина се изказа неподготвена... но пък ти би трябвало да си чувал за Donatio Constantini и последиците от неговата поява. Проблемното vicarius filii dei се намира именно там, а това място в продължение на векове е тежало повече от папската тиара. Ти си образован (стана ясно) човек и завръщането ти с още 900 г. назад не би трябвало да представлява трудност някаква...

Цитат:

Дори да смяташ всяко число само за себе си, което не е правилно...

Налагаш собствената си представа, която, макар и правилна, не е единствена такава. Подходът "всяко число само за себе си" е първи избор в подобни случаи. Не е изненадващо, че Хелвиг е останал доволен от резултата.

BTW Очаквам Елиа (понеже се позова на историята) да не пести светлина по отношение на Donatio Constantini.

master666

#2411534 - 04.07.2009 02:16 [Re: Hard Rock fan]

Съгласен съм, моля завездна да приеме моите извинения!Изглежда прекалих.

master666

#2411538 - 04.07.2009 02:30 [Re: звездна]

Цитат:

Не разбра ли че всяка буква я разглеждам като отделно число, а не като цифра която си взаимодейства с другите. IV e нe 4, a 1+5=6. Ако си взаимодействат ти си прав, разбира се.

Разбрах го от пръв поглед, тъй като е очевидно и именно за това дадох мнение ,че сметката е грешна.
Останалата "емоционалната" част се дължеше на факта, че не одобравам, (и това е меко казано) "фундаментални открития" или такива с подобна претенция, които в основата си са кръгла нула.И съответно проводниците на тези мнения наследяват същото отношение.В един по-друг поглед мнението ми съдържаше голяма доза хумор, който беше напълно доброжелателен.Приеми моите извинения, ако не си го разбрала по този начин.

Цитат:

Тази трансформация на чистите библейски истини в една фалшива поклонническа система е отразена и в пророчеството за четирите конника. Те символозират точно тази промяна и израждане на истиннското християнство. Бих могла да говоря и за това, но вече не знам има ли смисъл.

Всъщност именно конниците провокираха въпросите ми в темата, така че ако имаш какво да споделиш относно алегорията им, ще ти бъда задължен.

ElliaМодератор
яхнала метлата

Re: Donatio Constantini
    #2411582 - 04.07.2009 08:56 [Re: Cato]

Constitutum Donatio Constantini or Constitutum domini Constantini imperatoris

Споменах го ,но само в ред- два.
Да, там папата действително е наречен така.
Каква е предисторията на документа -в него се обяснява как Константин Велики решил да премести своята столица в Константинопол, след като бил изцелен от проказа от папа Силвестър, за да може да предаде на папата и неговите приемници своята върховна власт над Италия и страните от целия Запад.Фактически в този документ ,императора предоставя власт и почести на папата, равни на императорските .
Лоренцо Вала учен -хуманист ,след критически анализ на латинския език използван в документа доказва през 1444г,че той е писан в периода 8-9 век и безспорно е фалшификат .Естествено предизвиква гнева на Ватикана,съден е от Инквизицията и само застъпничеството на неаполитанския крал го спасява от жестока присъда.
Въпреки това постепенно Ватикана се отказва от "Donatio Constantini",но този документ е намерил толкова дълбоко отражение в политиката на папството и прогласените от него права на Римокатолическата църква дотолкова са се вкоренили в съзнанието на масите, че до наши дни, много след обявяването му за фалшификат, Ватикана поддържа и се опира на влиянието си, придобито по силата на "Константиновия дар".

Вероятно Donatio Constantini е написан или в периода между властването на папите Стефан ІІ(752-757) -Адриан I (772 -795) или малко преди „Лъжеисодоровите декреталии“ (847 - 852 г.).Документ написан от някой наричащ себе си Исидор Меркатор (Isidoris Mercatoris). „Лъжеисодоровите декреталии“ се състоят от 3 части:
1. 60 папски писма от Климент I (90-99) до папа Милтиад (311-314)???. Всички те, без изключения, са фалшиви.
2. Откъс, препращащ към Donatio Constantini , а също и галска преработка на един испански сборник за решения на събори ,несъмнени фалшификати.
3. Папски декрети от времето на папа Силвестър I (314-335) и папа Григорий I (590-604) 48 от тях - фалишиви.

Тези два "документа" са основа за процеса довел до пълната власт на папите -духовна и светска ,който описах в по-ранен пост

П.С.Същият Лоренцо Вала доказва ,че съчиненията, приписвани на св. Дионисий Ареопагит не са негови ,а са писани от някой подписвал се с неговото име ,но живял 400 г. по-късно.Сега този автор е известен като Псевдо-Дионисий.

--------------------

master666

#2411617 - 04.07.2009 11:28 [Re: Cato]

Цитат:

Получаваш ли оргазъм от осъзнаването на собствената си себедостатъчност?

Единствено факта, че света е достигнал миилиардна популация, чието присъствие самият той осъзнава, но приемайки я по-скоро имагинерно, ме кара да изпитвам някакъв вид удовлетворение, поради невъзможността тази популация да стане реален градивен фактор в същия този свят.Иначе казано човешката природа в нейната мотивация за живот не ми е особено убедителна.Като цяло е безсмислена и хаотична, като най-вероятно се свежда до отчаяна и порочна репродукция на случайно или произволно мутирал геном.

Съжалявам, но не ме провокираш да се замисля сериозно, за да ти дам някакъв по-смислен отговор, ако изобщо очакваш такъв..
Което по същество не е лош атестат за мнението ти..просто темата за мен се изчерпа като интерес.

Благодаря ти за коментара.

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2411652 - 04.07.2009 13:10 [Re: Believer]

Цитат:

Според твърденията на някои протестантски църкви

Разбира се ....таен надпис

Сега сериозно този цитат :
Цитат:

Този въпрос е бил отправен и към официалното издание на католическата църква “Нашият неделен гост” и в колонката за читателски писма на 18 април 1915г. му се отговаря – “Какво пише на короната на папата и какво означава?” Ето и отговорът на самото католическо списание: “Буквите, изписани на папската тиара са тези: VICARIUS FILII DEI. Което на латински означава Заместник на Божия Син.”
Това е една от най-възвишените титли на римския понтифекс и е официалното име на папата.

от поста на звездна се ползва щедро като аргумент в лекциите на пастор Агоп Тахмисян и други от неговата конгрегация ,ползва се също и от други пастори(срещала съм го в сайтове на йеховисти ,примерно).

Значи хем католическата църква сама си признала през 1915 ,хем надписа е скрит и тайната е достъпна за малцина
Противоречието щеше да е комично ако толкова народ не вярваше сляпо на въпросните пастори ....
Всъщност във вярата няма нищо лошо ,аз дори изпитвам известно възхищение от вярата на звездна.
Лошото е ,че отвреме на време сред евангелистките редици се пръкват пастори като Джим Джоунс,Маршъл Епълуайт, Дейвид Кореш и други ,но само тези тримата са отнесли със себе си в отвъдното над 1000 души.Куриозното е ,че ръкордьора пастор Джим Джоунс е обявен в Лос Анджелис през 1976 г. за хуманист на годината ,явно е успял да заблуди не само тези 914 души ,които умряха с него в джунглите на британска Гвиана....

--------------------

Hard Rock fan

#2411656 - 04.07.2009 13:29 [Re: Ellia]

Ели, а как би могла да се коментира достоверността на следното:

През 1870 г. римската църква издига непогрешимостта на папата в догма. Ето какво гласи тя:

"Папата е божествен човек и човешки Бог. Затова никой не може да го съди. Той притежава неограничена божествена власт. За него на земята е възможно всичко, което е възможно за Бога на небето. Всичко, сътворено от папата, е все едно сътворено от Бога. Неговите заповеди трябва да се изпълняват като Божиите заповеди. Само един Бог е подобен на папата. Папата има власт над небесните и земните дела. В света той е това, което олицетворява Бога, той е душата в тялото. Властта на папата е по-висша от всяка друга власт, защото тя, един вид, се разпростира над Небето, земята и преизподнята, и словата на Писанието, "всичко се покорява под неговите нозе", се отнасят единствено за римския първосвещеник. Всичко е във властта и по волята на папата и никой и нищо не може да му се противопостави. Ако той повлече със себе си в ада милиони хора, то никой няма правото да го запита: "Свети отче, защо правиш това?".
.....и т.н. и т.н.
взето оттук: http://www.pravoslavieto.com/inoverie/catholicism/za_rimokatolicite_papata_e_Bog.htm

Ясно, че едните кладат другите и сигурно обратното, пък аз хич и не бих могла или искала да вземам страна (а и ги имам за един дол дренки ), ама ми е любопитно.
Тоест (любопитното ми е): претендира ли папата (респ. католицизмът) за равенство на папата с Христа? (извън очеизвадното, т.е. "святостта му", ама те и наште отци са "святи", опрощаването на греховете...)

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2411666 - 04.07.2009 14:00 [Re: Hard Rock fan]

Претенциите на папите за непогрешимост са много по-ранни.
"“Ние обявяваме, утвърждаваме, определяме, провъзгласяваме, че подчиняването на Римския първосвещеник е за всяко човешко същество съвършено необходимо условие за спасение"написано от ръката на папа Бонифаций VIII в края на 13-ти в.

Догмата за непогрешимостта на римския папа по въпросите на “вярата и нравствеността”, когато говори от катедрата (ex cathedra) като “върховен пастир и учител на всички християни” е провъзгласен на I Ватикански събор (1869-1870 г.) от папа Пий IХ (1846-1878), който три години преди събора заявява: “... аз съм път, истина и живот. Който е с мене, той е в Църквата, а който не е с мене — той е вън от пътя, вън от истината, вън от живота” .

Изобщо папа Пий IХ е доста продуктивен откъм смехотворни догмати.Другият му шедьовър е за “непорочното зачатие” на св. Дева Мария от нейните родители, праведните Иоаким и Анна. Под “непорочно зачатие” се разбира, че св. Дева Мария не била унаследила последиците от първородния грях на прародителите. Това странно учение възниква като частно богословско мнение през IХ в., но за догмат е провъзгласено през 1854 г.от Пий IХ с булата “Ineffabilis Deus”.

--------------------

Hard Rock fan

#2411669 - 04.07.2009 14:20 [Re: Ellia]

Благодаря.

За мене това е същината в дискусията, не дали числото на папизма е три шестици, но същината е, че си позволява (не че е уникално, де ) да налага тези, не само в грубо противоречие със Словото (и тук напълно изключвам, понеже са всеизвестни, и святите подходи на святите им институции, подчиняващи се на същото това противоречие) и не просто притуря и отнема от Него, но безобразно нахалства да е Пътят и Истината и Животът, т.е. да е Самото Слово!

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2411670 - 04.07.2009 14:29 [Re: Hard Rock fan]

Няма християнска църква ,която да се е запазила чиста ,всички имат грехове към Словото на Исус,католицизма естествено бил най-изобретателен и брутален в това отношение .Но ,всички останали ,включително и протестантсвото не се свенят нагло да манипулират за собствена власт и изгода

--------------------

Hard Rock fan

#2411692 - 04.07.2009 15:23 [Re: Ellia]

И не е чудно; защото сам сатана се преправя на светъл ангел;
тъй че, не е голямо нещо, ако и неговите служители се преправят на служители на правдата. Но тяхната сетнина ще бъде според делата им.

Есенцията в резюме (@Привет, МонСеньор! )

звездна

#2411951 - 04.07.2009 19:11 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

И не е чудно; защото сам сатана се преправя на светъл ангел;
тъй че, не е голямо нещо, ако и неговите служители се преправят на служители на правдата. Но тяхната сетнина ще бъде според делата им.

Есенцията в резюме (@Привет, МонСеньор! )

Радвам се, че поне един човек в този форум е разбрал същината на въпроса.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2412182 - 05.07.2009 00:33 [Re: Hard Rock fan]

А, и понеже виждам, че форума е пълен с видни Историци, Математици, Философи, мъдреци и прочее капацитети,то смятам да оттегля своята плиткоумна и с промит мозък, папагалстваща,незаслужаваща уважение персона, за да дам път на Великите да изтълкуват Откровението.

--------------------
Sola scriptura

master666

#2412214 - 05.07.2009 02:49 [Re: звездна]

звездна

#2412221 - 05.07.2009 04:22 [Re: master666]

Цитат:

Чудесно! Тогава те приканвам най-после са изложиш и твоята версия на Откровението, например можеш да почнеш с конниците.

--------------------
Sola scriptura

Hard Rock fan

#2412244 - 05.07.2009 07:42 [Re: звездна]

Не че се изненадвам, мила ми звездна сестрице, но ми е тъжно. И ядосано.

Стой си! За мен е загуба...

Написах ти веднъж (във вече заключената тема "Откровение"), ще го повторя, с надежда, ако не успея да те разубедя (което ми се иска), то поне да ти кажа: До-виждане, сестричке и ти благодаря!:

Питах се още дали е по-подходящо да споделя лично с тебе, но сметнах, че си струва да е публично...хората като теб, които срещам в този форум, ми дават увереност (каквато нямам), че един ден, ще съумея и аз да опозная Бог така, щото да Го обикна с онази, адекватна на Неговата, и разбира се, по силите ми човешки, обич.

rosalinda
-{--,--{-'-@

#2412778 - 05.07.2009 23:44 [Re: master666]

Цитат:

Цитат:

Да, вероятно е утвърдено, но когато въпросната свобода най-общо се използва с манипулативна функция която цели други интереси най-общо, се намесват по-други кодекси, в които са утвърдени по-други нещица. Конституцията е просто основен източник на правото в най-общ смисъл.И повечето от правата залегнали в нея много лесно се регресират, от спецификата на конкретния противообществен казус, доколкото той е общественоопасен и приоритетен, докато личността е частен субект.Ако не е така, то трябва да бъде.Замисли се колко от ислямистките и екстремиски църкви без оглед на религията например, са довели в своето свободно проповядване жестоки конфликти в световен мащаб.Само защото някои лумпен е решил да проповядва че еди какво си е "правилно" за него и иска джихад, като в последствие е промил мозъците на няколко милиона души?!

Ok, принципната ти постановка е (да кажем) справедлива. Обаче по аргумент от противното- има свобода на печата, словото, събранията, сдруженията и др тем подобни. Медийте са всеизвестен "източник" на масова манипулация. Това значи ли, че трябва да сложим по една бомба с часовников механизъм на всяка медия или да им избием репортерите, за да възстановим баланса

--------------------

master666

#2412925 - 06.07.2009 05:52 [Re: rosalinda]

Цитат:

Медийте са всеизвестен "източник" на масова манипулация. Това значи ли, че трябва да сложим по

една бомба с часовников механизъм на всяка медия или да им избием репортерите, за да възстановим баланса

?

Не разбира се.Никъде не твърдя подобно нещо.Първо времето е пари и в този ред на мисли часовниците биха стрували скъпо.

За да не сме изцяло в офтопик, ще използвам темата за медиите, манипулативно разбира се , в контекста на идеята която сега ми хрумна, че единствената форма на икономически независима медия през времето и досега вероятно е библията, доколкото основният библейски PR и меценат не се нуждае от нищо, и няма никакви потребности, бито претенции за авторско право, така да се каже...както към момента на първоначален рилииз, така и до днес...
И освен това тълкованието на въпросното Откровение и на библията като принцип и схема не се различава от тълкованието на която и да било друга медийна проява, ако човек просто чете текстовете, без да влага част от божественото си проникновение наречено акъл.

Често срещано клише е, че медийте биха могли да бъдат манипулативни.

Но всъщност в общия случай, медийте представят на аудиторията фактология в суров и безпристрастен вид
.Визирам медия в смисъл на информационна агенция, отразяваща реални факти, градяща своята репутация изключително на условието за безпристрастно отразяване на фактите.Световните агенции - Ройтерс, Авраам, Асошиейтед пресс ,ИТАР ТАСС, Моисей, Би БИ Си, Давид, Новия завет и т.н..са донякъде пример за това.

Не говоря за пропаганда, която просто намира медийна форма на представяне, поради други известни фактори..Но и в този сличай, все пак медийте са икономически зависими, както всеки бизнес.

ЕДИТ-
По отношение на манипулативният момент- това зависи изключително и единствено от съзнанията, които
приемат предоставената им фактология.

За да си спестя писане ще закача едно видео по-долу:

[url=

уеб] страница[/url]

Дори няма да задавам въпрос, защото съм сигурен,че всеки може да прецени - милиони хора гледайки клипа, ще чуят единсттвено алах акбар- (алах е велик..) която се повтаря поне 18000 пъти там....
И възприятията им ще се ограничат до там, защото това е именно есенцията, която тези съзнания искат да чуят, нужното което търсят и искат да видят, но техните съзнания са предварително формирани, за да чуват и търсят точно това, а не са станали такива вследствие на въпросния репортаж...

Други милиони хора пък, наблюдавайки сцената от видеото, освен че ще чуят въпросният скучен и налудничав рефрен,( в контекста, без да искам да засегна въпросната религия) ще се замислят и за още много други неща...и няма да спрат до там само с възприятието си защото техните съзнания са предварително формирани, за да чуват и търсят не само това, а и други неща...но отново не са станали такива вследствие на въпросния репортаж...

Сега тук вече идва въпросът, дали това видео отразява деиствителен факт, или е произведено по-поръчка в някое студио за заснемане на каскади в холивуд, или в някое пакистанско гето например, с цел манипулиране както на едните така и на другите съзнания..?Тук вече източникът на представяне на фактите е авторитетен и гарантира.В случая You Tube - не е по-авторитетен от Йоан, да кажем, но все пак...

И по-нататък, дори ако е доказан действителен факт, това конкретно видео, изнесено от Ал Джазира например, би изглеждало и украсено по един начин, акцентирайки събитието към целевата си аудитория по съответния начин, а представено от CNN, би било съпроводено от съвсем друг коментар със същата цел.Но това са само щрихи.И не са манипулативни.А са обективната позиция на пробладаващият обществено осъзнат или политически, бизнес и т.н интерес в конкретния социум към дадения момент.А пък всичките тези фактори са функция на същото това общество и самите хора, без значение дали е демократично или авторитарно.И в двата случая хората са част от този си избор.

Така или иначе съзнанията са важни - онези които приемат фактологията в нейната обективна форма и съответно си правят изводите, въпреки конкретния медиен коментар.

Редактирано от master666 (06.07.2009 05:55)

master666

#2412935 - 06.07.2009 06:40 [Re: звездна]

Цитат:

Чудесно! Тогава те приканвам най-после са изложиш и твоята версия на Откровението, например можеш да почнеш с конниците

Виждаш ли, според Откровението на Йоан, Бог е оставил човек сам да отвори свитъците му, като той само е разчупил печатите...тоест създал предпоставките в света, но оставил човека сам да ги тълкува( свитъците), тоест да извърши сам действията си, да избере и извърви стъпките си в света, идеята е, че човек сам ще реши дали да допусне това което е описано да се случи, като вероятен сценарии или да не се случва.Така мисля.

От собствено му "тълкувание" тоест човешките му действия, разбирай глобално в световен и вековен апект, не като отделна личност, конниците или ще си свършат работата така както са описани или не.А това зависи единствено от човека.Нито Бог нито звяр имат отношение по тази точка..Изборът е предоставен на човек.Доколкото Бог му е дал воля да избира.Въпреки товва Описаното в Откровение според мен , далеч не е "кауза пердута", а е просто предупреждение, за това което би могло да настъпи.От тук идва и разсъждението ми, че човек трябва да достигне определено и принципно "ново ниво" в развитието си, за да избегне злощастния сценарии в откровение...

Казва се че християнството е толерантност, мир и любов..Но доколкото се убеждавам то е такова може би единствено към идеята си за бога, но не и към човека до теб.

Дали това е смисълът на религията - може би, така изглежда..
А дали това е значението на вярата,която идва от Христос? По скоро не.Аз вярвам че не е "божи" промисълът хората да се отчуждават и самоунищожават, по причина че те самите вярват в Бог, но смятат че другите или не вярват или вярват недостатъчно, или пък в по-различен Бог.
Христос умира заради цялото целокупното общочовешкото..заради всички хора.Нали така ако правилно съм разбрал..
Докато отделния вярващ християнин го е грижа единствено за собствената му вяра, абсолютизирайки собствената си идея и визия за Бог, но не и за човека до себе си.

И Не правят ли това същото и всички останали религии малко или повече ?
Не е ли това именно и метафорично описаното в Откровението?И защо тогава конниците да не символизират именно войнстващите религии по света? Бял, Червен, Жълт и накрая черен...Не са ли това човешките раси със своите характерни религии? И не казва ли това че човек сам, различните раси, всичките в купом ще самоунищожат и света и себе си ?
Конниците на апокалипсиса са самите хора.Човекът.

rosalinda
-{--,--{-'-@

#2413887 - 07.07.2009 09:49 [Re: master666]

Драка

--------------------

hold on
конспиратор))

Регистриран: 21.07.2007
От: програма "спрайт"
    #2413904 - 07.07.2009 10:37 [Re: master666]

Цитат:

Конниците на апокалипсиса са самите хора.Човекът.

A седемте църкви?

звездна

#2414394 - 07.07.2009 23:42 [Re: Hard Rock fan]

Малко интересни неща за четене.

http://www.pravoslavie.bg/content/view/7713/162/

http://www.pravoslavie.bg/content/view/2236/162/

http://www.dveri.bg/content/view/5985/320/

--------------------
Sola scriptura

master666

#2414461 - 08.07.2009 05:55 [Re: hold on]

Цитат:

A седемте църкви?

Значи, конниците ги сънувах по много определен начин, затова и прочетох откровението в последствие.Нямах представа, че съществува дори.Библията съм отварял два три пъти на посоки преди това и май стария завет, съвсем в началото.Да видя за какво става въпрос.Обаче църкви не съм сънувал.Нямам никаква идея. Последният път като ходих на църква и палнах една свещ, после същата нощ, покойният ми дядо цяла нощ ми беше на гости на цветно и живо , 3D...Църквите са особено място. Кажи ми ти ако имаш теория ?

hold on
конспиратор))

Регистриран: 21.07.2007
От: програма "спрайт"
    #2414598 - 08.07.2009 12:35 [Re: master666]

Цитат:

Кажи ми ти ако имаш теория ?

Чак теория...

Не мисля че църквите са "особено място". Твоето преживяване е интересно, но не го свързвам с мястото, а по скоро с действието или още по-точно с размислите, съпроводили го и като вероятна реакция на него. Пални още една свещ и сподели ако искаш по-подробно преживелиците.

Връщам се на църквите в Откровението – 2 и 3 глави.
Църква – еклезия, означава събрание, общност на свободни граждани /на вярващи в случая/. Това не е сграда с кръст отгоре, нито юридическо тяло с нестопанска цел, регистрирано в някоя дирекция по вероизповедание. Или поне НЕ към такива "еклезии - църкви" е отправено посланието на господ в Откровението, макар че са обозначени местата, където е имало "еклезии" – общности на вярващи /със сигурност без сградите с кръста / – Сардис, Филипи, Лаодикия и тнт...Седем на брой.
Според мен това са основните белези на духовното състояние на всяка "еклезия" – като част от Цялостния Божи Организъм = Църквата Христова, която не може да има регистрация в която и да е точка на земята, пред никое правителство и държава, защото земята е твърде малка за тази "Еклезия". Или дори е друг хронотоп, да спомена и тая дума.

Аз обаче имам нахалството да си мисля, че еклезията тук може да се екстраполира до /да се сведе до/ биологичната единица човек, със свободната му воля, отговорност и тнт, защото накрая /пък и във всеки момент от живота му/, пред господ ще се изправи да отговаря всяка биологична единица, а не църквата му, партията му, фирмата му...
И тези седем /култово число/ църкви от Откровението може да се каже че са седемте основни духовни състояния на всяка биологична и Еклезийна единица. На всеки вярващ човек. Нещо такова става с всеки човек, от времето на повярването му – с първоначалната любов и дързост, през духовните му лутания и търсене на "още нещо, ама ПО така", та до духовното му заспиване...добре илюстрирано с лаодикийската история.
Показателното на тези седем духовни състояния на вярващия е, че само едното /филаделфия/ е заслужило божията похвала, а към всички други е отправен призив за покаяние /не разкаяние, да не се бъркат тия понятия/, но пък и на всички е обещано нещо.

Край на нахалството ми.

babyb
новак

Регистриран: 09.09.2009
    #2732561 - 27.12.2010 08:20 [Re: звездна]

Звездна, разясни пове4е от Откровението на Йоан,моля те.А каква е връзката на Ватикан със САщ?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 4631

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.206 seconds in which 0.17 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.