ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1
nightjoker
неориентиран

Регистриран: 30.06.2009
да се намали скалата за оценяване от изпита по мат
    #2408981 - 30.06.2009 22:04

Здравеите идвам с една молба на помогнете аз съм 7 клас и знам трудноста на теста както зн 4е всичкитеми приятетели (които са доста) включително и аз сме се провалили което нени дава бал за учили6тата които изскаме.Може да мислите ,че цяла година сле дремали и затова сме се провалили но не е така всички се скъсаха от ре6аване цяла година в учили6те или в курсове, и пове4ето знаем задачите но ето че провала беше неибежен , и ако още си мислите ,че нени пука се запитаите защо сме толко изнервени и разтревожени. А за тези които изкат да ни подкрепят ето и адреса на които да го направите: http://bgpetition.com/matematika-skala-7-klas/sign.html

Моляви подкрепете ни !

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mokov
заслужил ветеран

Регистриран: 30.01.2009
Re: да се намали скалата за оценяване от изпита по мат
    #2409028 - 30.06.2009 22:45 [Re: nightjoker]

Като те гледам как пишеш май наистина не заслужаващ оценка различна от 2 по български език и се чудя как си стигнал до 7 клас.
Относно изпита по математика мога да кажа, че съм пряко заинтересован от него, тъй като сина ми завърши тази година 7 клас и също държа този изпит. Добре съм запознат с нивото на трудност на задачите от учебниците по математика и с материала по който са обучавани учениците.Университетски преподавател съм, не по математика, но добре владея материала който се преподава в основния и средния курс по тази дисциплина. Поради това мога да кажа, че преобладаващата част от задачите, които бяха дадени на този "изпит" бяха нечовешки трудни за деца в 7 клас. Трябва да се има впредвид и че тези 50 задачи трябваще да се решат в рамките на 3 астрономически часа. Чудя се дали съставилите тези задачи изобщо си имат на представа какво се учи в училище. Убеден съм, че дори преобладаващата част от учителите по математика няма да могат да се справят с тези задачи за това време. Допълнителните частни уроци биха могли да подготвят учениците за задачи от такова естество, но за съжаление не всички родители биха могли да си позволят да запишат детето си на уроци, защото както се подразбира те са много скъпи. И все пак ходенето на уроци и къртовският труд, положен от ученолюбивите деца, не е гаранция за успех при този подбор на задачи! За съжаление трудът на умните деца се приравнява с нехайството на други(играли на "тука има, тука нема ") и по този начин не се дава шанс за реализация на тези,които наистина го заслужават!!!
Освен това съм против това изпита по математика да е тестов. Не може да се оценява една задача само по крайния резултат, без да се провери логоката и мисленето на ученика при решаване на задачата, защото грешният краен резултат може да е от случайна грешка (напр. резултат от моментна разсеяност). Трябва ли в този случай задачата да не му се признава (нали за това си има скала от 2 до 6), а за друг, заградил верния отговор, но играл на тото да се признава?

kratuna
старо куче

#2409098 - 30.06.2009 23:43 [Re: mokov]

Е, какво значение има скалата за деца, които се борят за влизане в елитни гимназии. Според мен тя е от значение само ако се бориш за тройка. Иначе просто балът ще е по-нисък, но то ще е за всички.

mokov
заслужил ветеран

Регистриран: 30.01.2009
    #2409114 - 01.07.2009 00:03 [Re: kratuna]

Явно не си разбрал какво искам да кажа. Задачите трябва да се дават за решаване, а не за отгатване (мисля, че има разлика, нали?) и времето трябва де се съобразява с възможностие на ученика в 7 клас. Условието трябва да бъде внимателно прочетено, възприето и осмислено, а решаването - да бъде последователно, обосновано и достигането до отговора и да може да бъде проследено от проверяващия. Само тогава може да се говори за реално оценяване.
Аз, въпреки, че съм добър по математика (смея да твърдя на нивото на учителите по математика от средния курс на обучение) не мога да реша тези задачи за 3 часа. Аз мога да ги реша за около 5 ч. или да ги налучкам за около 1,5 ч. Това сигурно могат и една част от учениците. Защото като се раздели времето от 180 минути на броя задачи (50), се вижда , че то е просто технически недостатъчно за да се решат задачите. Виж за отгатването им, може и да е достатъчно.

--------------------
Life isn't about waiting for the storm to pass... It's about learning to dance in the rain.

kratuna
старо куче

#2409118 - 01.07.2009 00:15 [Re: mokov]

Цитат:

Явно не си разбрал какво искам да кажа. Задачите трябва да се дават за решаване, а не за отгатване (мисля, че има разлика, нали?) и времето трябва де се съобразява с възможностие на ученика в 7 клас. Условието трябва да бъде внимателно прочетено, възприето и осмислено, а решаването - да бъде последователно, обосновано и достигането до отговора и да може да бъде проследено от проверяващия. Само тогава може да се говори за реално оценяване.
Аз, въпреки, че съм добър по математика (смея да твърдя поне на нивото на учителите по математика) не мога да реша тези задачи за 3 часа. Аз мога да ги реша за около 5 ч. или да ги налучкам за около 1,5 ч. Това сигурно могат и една част от учениците. Защото като се раздели времето от 180 минути на броя задачи (50), се вижда , че то е просто технически недостатъчно за да се решат задачите. Виж за
отгатването им, може и да е достатъчно.

Постът ми беше в отговор на въпроса за скалата.
Иначе има резон в това, което пишеш. И аз имам опит с кандидатгимназисти - определено си прав. Когато броят и сложността на задачите не са съобразени с времето за решаване, губят действително най-подготвените ученици, защото именно те не успяват да покажат максималните си възможности. Останалите решават най-лесното, налучкват останалото, но най-вероятно биха направили същото, дори и да разполагаха с повече време.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1829

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.