ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
ves4o_1983

Регистриран: 21.07.2009
От: Бургас
проблем с моя Цикас
    #2425222 - 21.07.2009 00:13

Здравейте искам да питам защо на моя цикас новите листа не са толкова гъсти и са много издължени.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
Re: проблем с моя Цикас
    #2425368 - 21.07.2009 10:46 [Re: ves4o_1983]

Да, така са, не е проблем това. Купешките листа са плод на 24-часово осветление и хормонална терапия. Новите листа са по-големи... ама така са и в природата - ако потърсиш снимки ще видиш А иначе ако наистина са по-особени, това се дължи на малко светлина, цикаса иска много силна светлина, дори директно слънце.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

ves4o_1983

Регистриран: 21.07.2009
От: Бургас
    #2425524 - 21.07.2009 14:22 [Re: Black Adder]

Много ти благодаря за съвета ниамаше да е зле преди да го купя да се запозная с него

Black Adder
Advanced

#2426455 - 22.07.2009 10:30 [Re: ves4o_1983]

Е, сега лятото може да го изнесеш накъде на вън - на балкон, например. А зимата аз на моя му пускам една енергоспестяваща лапма да му грее цял ден и до късно през нощта (докато си легна), защото не мога да му осигуря достатъчно добре осветено място. Пак красиво си става растението, въпреки по-големите листа - виж има тука една тема специално за него.

--------------------

Лея

**

Регистриран: 02.01.2008
    #2427230 - 22.07.2009 21:43 [Re: Black Adder]

А през колко време изкарва листа?Аз имам цикас от един месец,но никъде не виждам дори и наченки на нещо такова?

Black Adder
Advanced

#2427331 - 22.07.2009 23:21 [Re: Лея]

Цитат:

А през колко време изкарва листа?Аз имам цикас от един месец,но никъде не виждам дори и наченки на нещо такова?

Еми... да не те разочаровам... но... горе-долу веднъж годишно, или най-много 2 пъти... но пуска по няколко листа едновременно, моя тази година пусна 5 А миналото лято го купих от магазина с 3 нови започнали да израстват. Това е едно от най-бавно растящите растения, но това всъщност е предимство при отглеждане в саксия, защото означава по-малко грижи - просто му осигуряваш силна светлина, поливаш колкото да не изсъхне, евентуално слагаш по малко тор (но наистина малко).
Друго такова приятно цвете е Zamioculcas. Tо е още по-приятно, щото даже не е задължително и да му осигуриш силна светлина

--------------------

sharks tale
новак

Регистриран: 14.07.2007
От: Мелбърн
    #2427429 - 23.07.2009 04:33 [Re: Black Adder]

на моя цикас долното листо почна да му покафенява и въпреки че прочетох темите за цикас и др инфо все още се чудя какво му е.тук в момента е зима, поливам го оскъдно и е саксията е до прозореца но за съжаление не е много светло тъй като през деня има спусната щора.ако някой има идея какъв може да е проблема ще бъда много благодарна.

Лея

**

Регистриран: 02.01.2008
    #2428150 - 23.07.2009 19:53 [Re: Black Adder]

Благодаря за информацията...поне да не си мисля,че аз нещо не го гледам както трябва.Иначе и така си е красив и му се радвам

Нерегистриран

#2733354 - 30.12.2010 15:21 [Re: Лея]

Моят цикас ми го подариха май месец но преди 1-2 седмици започнаха да му пожелтяват листата и две от тях са по ниски от другите две . Моля ви помогнете ми

Black Adder
Advanced

#2734143 - 02.01.2011 16:06 [Re: Анонимен]

Най-вероятно го преполиваш... но е трудно да се каже от толкова малко информация, все пак.

--------------------

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2734847 - 04.01.2011 21:11 [Re: Black Adder]

А нормално ли е да има по листата едни дребни жълтеникави образувания като пъпчици по-малки от глава на топлийка? Аз го имам в градината едва от около месец и все още не съм съвсем наясно В началото се бях притеснила доста, но тъй като в нашия град има много цикаси се загледах и забелязах, че и те имат такива неща, въпреки че изглеждат в много добро здраве Ако трябва ще снимам да покажа, но тези дни вали (дори днес едвам видяхме затъмнението, облаците по чудо се разтвориха точно около 10:30)

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Black Adder
Advanced

#2735217 - 05.01.2011 12:01 [Re: Shogoun]

Ами аз имам няколко цикаса от 2 различни вида и не съм забелязал такива образувания, затова ще ми е интересно наистина ако може да сложиш снимка... може да е особеност на вида който е популярен във вашия град. А кой е този град, ако не е тайна?

Пак да спомена че е много приятно растение не изисква много грижи, единсвено по-силна светлина - нагоре в темата някой се опитваше да го гледа в стая с пуснати през деня щори - не е подходящото растение за тези условия, уви.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2736406 - 07.01.2011 18:05 [Re: Black Adder]

При първа възможност ще пусна снимка, градът е Родос, но мисля, че не е месно растение, защото го виждам в градини, градинки, лехи и саксии, просто климата му е подходящ
Да, наистина има славата на некапризно растение, все пак е надживяло динозаврите, чието лакомство е било, пък аз бях с предубеждения и чак сега се реших

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2736772 - 08.01.2011 21:28 [Re: Shogoun] Прикрепен файл (48 тегления)

Една обща снимка

И една от близо

От намаляването не се вижда много хубаво, но се надявам да дава представа

--------------------

Редактирано от Shogoun (08.01.2011 21:31)

Black Adder
Advanced

#2737210 - 10.01.2011 11:34 [Re: Shogoun]

Не са нормални тези точки, но също така и не са фатални очевидно. Предположението ми е, че е имало капки вода и от силното слънце листата са изгорели (капките са сферични и концентрират слънцето). Но може да е и нещо друго... някаква болест, или насекоми... тогава обаче не би трябвало да е толкова равномерно разпределението на точките... всички листа ли са така?

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2738954 - 14.01.2011 10:53 [Re: Black Adder]

Да, така са всички листа и за сега не личи растението да страда особено

--------------------

kristina petkova

Регистриран: 01.09.2009
    #2761698 - 06.03.2011 07:54 [Re: Shogoun]

Имам цикас от 4 години - подариха ми го и не знаех как се отглежда, през какво ли не минахме "заедно"
При мен всяка година изкарва по един нов лист и по един губя- просто си пожълтява и изсъхва през зимата. Подариха ми го с 3 листа и след 4 години пак е с 3 листа. Не знам просто как да му угодя. А относно точиците по листата и моя цикас ги има, но не толкова много и моето лично мнение е, че някакъв паразит яде листата отдолу и се получава това обезцветяване. Листата му са много твърди така че не биха се повредили просто нямат добър вид. Подобен проблем имам със сакъзчетата през лятото. Но това е предположение все пак.

--------------------
Ако искаш да летиш като орел, недей да ровиш като пуйка.

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #2762439 - 07.03.2011 20:57 [Re: kristina petkova]

Цитат:

При мен всяка година изкарва по един нов лист и по един губя

Не е нормално. На година изкарва по една розетка листа (обикновено от три до пет). А изсъхването е различно. Нормално съхнат един по един, като за година достигат до три, понякога четири. Дори може да не стигнат до три. Имам такъв джоджен от шест години (или вече седем?). И аз го купих с три листа. Сега е с тринадесет.

Цитат:

Не знам просто как да му угодя.

Лесно е. През лятото на слънце, през целия ден. И обилно поливане. Това за поливане само в чинийката са глупости. Наливаш смело вода в саксията. Единствената тънкост е да го изкараш на открито преди големите жеги. Достатъчно е нощните температури да остават над 10 градуса. През зимата го държиш в отопляемо помещение и поливаш когато засъхне горния слой на почвата.

Ето ти една тема за цикасите , пусната от Надин.

А ето и моята тема за цикаса, която наистина се оказа на седем години... Тогава го купих за подарък на жената точно за 8-ми март. Беше с размерите на дребна борова шишарка с три пера отгоре. Точно като нещастна ряпа.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

kristina petkova

#2767965 - 18.03.2011 09:39 [Re: Цецо]

Цецо, много ти благодаря за инфото.Изчетох старите теми и открих няколко мои грешки в отглеждането на цикаса ми като най-големия ми проблем е явно пресушаването на растението, а също така и саксията му е много плитка. През лятото го изнасям на южната ми тераса и там му е много добре, но тъй като саксията му не е голяма и не го поливам достатъчно явно младите му листенца изсъхват още в зародиш. Виждала съм в сърцевината на шишарката едни такива мъхести сухи издатъци, но не съм знаела, че това са листенцата. Тази година се надявам да го съживя.

--------------------

Black Adder
Advanced

#2768018 - 18.03.2011 11:36 [Re: kristina petkova]

Не са листенца тези мъхестите сухи израстъци, но сега да не вземеш да го удавиш... по принцип издържа на засушаване, но заливане не знам как понася, така че просто проверявай почвата на дълбочина няколко сантиметра дали не е все още влажна, преди да поливаш.
А най-добре го извади от саксията и прегледай корените дали са добре - дали не са изгнили или изсъхнали, така ще разбереш дали полагаш правилните грижи.

--------------------

kristina petkova

#2768636 - 19.03.2011 13:11 [Re: Black Adder]

Така и ще направя - първо ще се заема с пресаждането за да видя дали му е било тесничко.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2833439 - 05.09.2011 23:46 [Re: Shogoun]

Докладвам - положението с петната се влоши, станаха повече и по-ръждиви на цвят, едно изсъхна и върха на още едно - също. И изведнъж преди около месец и половина за една седмица се отвориха 6 нови листа, които са без петна и изобщо растението е в много добра кондиция. Склонна съм да мисля, че се е аклиматизирало.

--------------------

Black Adder
Advanced

#2833717 - 06.09.2011 23:59 [Re: Shogoun]

Цикасовите са доста устойчиви растения... аз тук 2 ги бях отписал (бях ги занемарил съвсем и им бяха изсъхнали листата), но като започнах да им обръщам както трябва внимание и след време пуснаха нови листенца.

--------------------

batangoster
неориентиран

Регистриран: 18.09.2011
    #2837047 - 18.09.2011 11:46 [Re: Black Adder] Прикрепен файл (76 тегления)

Здравейте,цикаса у дома беше в много добро състояние. Преди около 4 месеца пусна три листа - по-скоро три дълги "пръчки" с малки заченки на листенца по тях. В един момент /преди около 1 месец/ всички малки листенца, включително и тези по върха на "пръчката", изглеждащи като гъсеница, почнаха да изсъхват. Процеса вече е необратим, но се чудя дали да не ги отрежа, тъй като не всички листенца са изсъхнали - има и такива, които все още растът, но вероятно и те ще изсъхнат. Моля, помогнете и ми дайте съвет как да процедирам от тук нататък. Само да поясня, че растението е на директна светлина целогодишно - на южен прозорец. Поздрави.

Black Adder
Advanced

#2841021 - 05.10.2011 13:05 [Re: batangoster]

А поливаш ли го? Освен тези 3-те нови има ли и стари още живи листа? Докато има зелено, не бързай да режеш...

--------------------

batangoster
неориентиран

#2841508 - 06.10.2011 22:32 [Re: Black Adder] Прикрепен файл (52 тегления)

Да, полива се веднъж или два пъти седмично - проверява му се почвата и тогава. Има листа да - 5 бр. здрави и хубави, тъмно-маслено зелени. Не знам ... няма да имаме май таз година нови листа.

Black Adder
Advanced

#2841654 - 07.10.2011 15:21 [Re: batangoster]

Ами работата е, може би, че шишарката (т.е. растението) в зависимост от големината и др. фактори може да подържа само определен брой листа... в смисъл щом има вече 5 големи листа тези новите са му дошли в повече... те изглеждат и доста странни и нетипични... Аз бих погледнал състоянието на корените за всеки случай.

А ториш ли го това растение? Аз моите не (имам 2), но мисля да започна...

--------------------

batangoster
неориентиран

#2841722 - 07.10.2011 18:35 [Re: Black Adder] Прикрепен файл (44 тегления)

Не сме торили, тъй като решихме, че не е нужно понеже добре вървеше. Мисля да резна двете - вече са им жълти и сухи стеблата. Да не тормозя добичето ...

Заблудена фея
сприхава

Регистриран: 10.10.2011
    #2842301 - 10.10.2011 20:12 [Re: batangoster]

Закачам се за последния. Аз пък имам проблем с трилистник, който си стои само с едно листо. Местих го из стаята, правих опити с поливането, не и не - в момента, в който тръгне да покарва ново листо, старото изсъхва и пада

Цецо
ПИЧ

#2842720 - 12.10.2011 09:08 [Re: Заблудена фея]

Ами значи не е трилистник. Най-вероятно е еднолистник.
(Аз имах на времето петлистник, ама темата е за цикасите и филодендрона изобщо няма да го споменавам...)

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2842808 - 12.10.2011 16:58 [Re: Цецо]

Има ли някой опит с разсаждане на цикас? Пуска едни издънки, но било трудно да се вкоренят та ако знаете някой номер, моля! Една приятелка опита, но не стана Освен това чух, че имало мъжки и женски растения, но в Уикито не пише нещо такова Та вярно ли е ?

--------------------

Black Adder
Advanced

#2842910 - 12.10.2011 23:04 [Re: Shogoun]

Чакаш издънките да станат големи и да си пуснат сами корени... чакане му е майката в цветарството.
Другото е че освен издънки със собствени корени, цикаса може и просто да си пусне разклонения на стъблото... сега там не знам как стои въпроса с вкореняването - при всички положения ще отнеме много месеци.

Иначе да - цикасите са двудомни растения, и мисля че си го пише в уикипедията - http://en.wikipedia.org/wiki/Cycas_revoluta ... но аз лично досега не съм виждал на живо цъфнал цикас - само на снимка...

--------------------

Заблудена фея
сприхава

Регистриран: 10.10.2011
    #2843284 - 14.10.2011 12:16 [Re: Цецо]

мерси за отговора. значи, това, от което ми дадоха моето, вече карало четвърто листо. ама моето не ще. сега ми казаха да го отрежа на 4-5 пръста височина и да видим какво ще стане

Цецо
ПИЧ

#2844281 - 18.10.2011 09:18 [Re: Shogoun]

Цитат:

Има ли някой опит с разсаждане на цикас?

В една от предните теми за цикасите една симпатяга каза, че отделяли издънките с права лопата и ги засаждали отделно. Ама при тях цикасите си растели в двора.
Моят вече няколко години държи едни малки шишарки до корена, но нито растат, нито пускат листа... Ще ги чакам да втасат и ще пробвам с лопата. Тогава ще кажа.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2844944 - 20.10.2011 09:56 [Re: Цецо]

Е, и моя цикас е в двора, и на приятелката също, а на нея уж градинаря й отделил издънката, обаче изсъхна Сега ще чакам моя и тя - друга издънка Имало значение дали е мъжко или женско растението, но как да го позная?

--------------------

Black Adder
Advanced

#2845731 - 23.10.2011 20:33 [Re: Shogoun]

Цитат:

Имало значение дали е мъжко или женско растението, но как да го позная?

Специално за издънките не би трябвало да има значение това, но мисля че единствения начин (като изключим генетичното изследване, може би) е да го почакаш да цъфне - женските и мъжките "цветове" са съвсем различни и не могат да се сбъркат.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2846242 - 25.10.2011 12:42 [Re: Black Adder]

Е, то се е разбрало че ще се чака така и така

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2853451 - 24.11.2011 19:01 [Re: Shogoun]

Като се прибрах от ваканция преди 2 седмици заварих приятна изненада - 9 нови листа, така стават общо 15 за 3 месеца. Доволна съм, само един изсъхна. Нямам търпение да стане кичест и голям, а и да пусне издънки, за да пробвам да го разсадя. Просто предизвикателство, а не че не мога да купя нов, вече не са скъпи
Това лято се сдобих и с една минипалма, с която нямам никакъв опит. Сега я изпитвам как ще прекара зимата...

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #2854060 - 28.11.2011 05:47 [Re: Shogoun]

Не е конкретно към теб, но май не е и изобщо по темата , просто ми попадна пред погледа.
Цитат:

Някои видове палми съдържат пиролизинови алкалоиди, които могат да доведат до рак на черния дроб. Такъв алкалоид е гликозидът циказин в ореха на палмоподобното дърво Cycas circinalis. Орловата папрат причинява рак на пикочните пътища на говеда, хранещи се с нея.

Явно трябва да се внимава, ако се срязва.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

Shogoun
костелив орех

#2854107 - 28.11.2011 13:43 [Re: gaiety]

Благодаря за предупреждението, но за сега не се каня да я ям, а само да я гледам

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7184

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.066 seconds in which 0.026 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.