ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Реклама, ПР, Маркетинг

Страници: 1
thebravoman
неориентиран

Регистриран: 12.08.2009
Кой коя реклама е създал?
    #2441062 - 12.08.2009 01:21

Здравейте,

Знаете ли за някаква възможност аз като обикновен потребител, който не разбира нищо от реклама да разбера коя рекламна агенция е създала дадена реклама?
Примерно, кой е създателят на даден телевизионнен клип? (Нарочно не споменавам конкретен клип. Въпросът ми е в общия случай)

Благодаря ви.

--------------------
Училище по роботика "Robopartans"
http://bgmindstorms.wordpress.com

Редактирано от thebravoman (12.08.2009 01:22)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
imagemakers
копирайтър

Регистриран: 02.07.2009
От: София
Re: Кой коя реклама е създал?
    #2441221 - 12.08.2009 13:23 [Re: thebravoman]

Трудна работа, ако не си в бранша...
Фестивала на Асоциацията на Рекламните Агенции е един от начините за това, а другият досадно ровене из сайтовете на рекламните агенции.
Но защо всъщност ти трябва да знаеш кой коя реклама е правил? В повечето случаи рекламните агенции са само подизпълнители, и макар идеята да идва от тях, тя до такава степен е преработена от клиента, че почти нищо не остава.

--------------------
Получаваш точно това, за което плащаш.

thebravoman
неориентиран

#2441479 - 12.08.2009 18:40 [Re: imagemakers]

Проблемът ми е следният.
Въпреки, че никога не съм се занимавал с реклама имам някой според мен добри идеи за реклами. Както за телевизионни така и за печатни медии и радиа. Бих искал да "продам" тези идеи и евентуално да ги видя реализирани. Прецених, че ако отида при крайния клиент той ще поиска от мен много повече освен идеята. Тъй като най-малкото не разполагам с въозможности за реализация на идеите ми бих искал да се обърна към рекламните агенции.
За да се обърна към правилните обаче имам нужда да знам, кой са агенциите подизпълнители на най-популярните телевизионни, радио, и печатни реклами.

Това е което всъщност искам да постигна.

Поздрави

--------------------

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #2441846 - 13.08.2009 11:50 [Re: thebravoman]

Информацията, която търсиш, няма да ти бъде полезна с нищо. Така наречените "идеи за реклами" са упражнение на сляпо в твоя случай.
Една реклама е много повече от идея за забавна история във видеоклип или красив дизайн на прескаре. Обикновено рекламата е част от задълбочена стратегия, основана върху маркетингова база, разработена съвместно от клиента и рекламната агенция. Това, което ти се струва просто упражнение на творечската мисъл, всъщност е добре построена сграда върху скеле, което ти не виждаш, то е скрито за потребителя, но е най-важното в рекламата.
Целта на рекламата е не просто да е забавна, а да накара определен добре дефиниран таргет да купи продукта.
Затова има и "не толкова забавни" реклами - те са предназначени за таргет, различен от този, който ги гледа и могат да бъдат преценени погрешно. Но пък си вършат работата при хората, за които са предназначени.
Така че вместо да питаш кой прави рекламите, по-добре, ако ти е кеф, тръгни да се реализираш в някоя рекламна агенция, да си изясниш процеса и тогава можеш да проявиш творчество.

crass
16.9090...91

Регистриран: 09.12.2008
:-)
    #2441907 - 13.08.2009 13:21 [Re: thebravoman]

Не си губи времето, не си хаби нервите.

Никой няма да ти обърне внимание - нито клиент, нито агенция.

И - бъди сигурен, че идеите ти вече са реализирани, басси, как я мразя тази дума, някъде.

Иначе - записвай си идеите си, сигурен съм, че един ден ще ти свършат работа.

Успех!

thebravoman
неориентиран

#2442295 - 13.08.2009 23:24 [Re: pagane]

Благодаря ви за разясненията.

Да рекламата е много повече от просто идея. Разбирам го и го оценявам. Затова и не си правя илюзиите сам да създавам реклами. Но така или иначе ти трябва идея. И предполагам хората в агенциите се събират и заедно мислят и мъдрят идеи, като взимат предвид съответния продукт, таргет групата и тн.

Смятам, че на една агенция прилив на свежи идеи може само да и помогне. Вероятно някой от идеите да са вече реализирани. Но наистина много ме учудва, че не съществува пазар за подобни "консултации".

--------------------

imagemakers
копирайтър

Регистриран: 02.07.2009
От: София
    #2442591 - 14.08.2009 13:49 [Re: thebravoman]

Много правилно са те насочили колегите. И моя съвет е да не си губиш времето. В България пазар на идеи няма - те не струват даже хартията, на която са написани или отпечатани. Все пак нищо не ти пречи да провериш твърденията ни, като се обадиш на която и да е рекламна агенция. Приготви се за сериозни удари по его-то си. Във фирмата ни често ни изпращат подобни предложения и мога да те уверя, че за 13 години не съм получил дори един сценарии, в който да има хляб. За да са добри идеите ти им трябва рутината на опита - все едно да имаш добри идеи за автомобилостроенето от човъркането събота и неделя по колата.
Съжалявам, ако ти звуча грубо, но опитай на практика и ще се увериш в думите ми (ни).

--------------------
Получаваш точно това, за което плащаш.

thebravoman
неориентиран

#2443059 - 15.08.2009 01:25 [Re: imagemakers]

Благодаря ви за помощта.
В момента обаче в мен възникват още повече въпроси, които ще споделя в следващите теми във форума. И следващата е тази

--------------------

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1619

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.