ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Изобразително изкуство

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
Техники за рисуване на икони
    #2447930 - 23.08.2009 20:34

Може ли да споделите някои от техниките за рисуване на икони и материалите,които използвате?

Ясно,че това е тема за цяла школа ,но все пак...
Благодаря

--------------------
Истината е за всички!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
FREZ
неориентиран

Регистриран: 14.09.2009
Re: Техники за рисуване на икони
    #2461260 - 15.09.2009 12:36 [Re: Believer]

1-prigotvi si darvena ploskost
2-zalepi varhy neq amerikan s c200
3-gryndirai s raztvor ot c200,vinervais i voda,rqdak kato boza.nqkolko pati v razli4ni posoki,kato iz4akva6 vseki pat da izsahne.
4-iz6kyrkai parvo s edra,posle s fina 6kyrka,dokato stane gladko kato 4erypka na qice.
5-kopirai/narisyvai izobrajenieto i si prigotvi cvetovete,kato gi razdeli6 na svetal i tamen za vseki detail i razbarka6 vseki edin v otdelno sad4e.za ikonite se izpolzva tempera.parvi nanasq6 tamniq cvqt,sled tova izvajda6 svetlinata sas svetliq.ikonite ne se risyvat kato obiknovenata jivopis.
6-kogato zavar6i6 risynkata napraskai s raztvor ot c200 i voda,kato izpolzva6 pylverizator.
7-ostava da sastari6 darvoto-izpolzvai specialna patina za sastaren efekt,ili doma6no prigotven lak.
E,tova e.jelaq ti yspeh!

Редактирано от FREZ (15.09.2009 12:37)

Believer
рекордьор

#2463852 - 18.09.2009 17:22 [Re: FREZ]

Много благодаря!

За други като мен ,които се учат сами,аз намерих това!

"Варак. Варакът е общо казано златно или сребърно фолио, което се лепи с C200. Предполага се, че иконата има злато като”фон”. Златото се прави преди всичко друго.

Там, където ще е златно, е хубаво да се оцвети с тъмно червена боя за фон, върху нея се слага тънък слой c200 и след това се лепи варак-а. Там, където „не хване”, остават петна от червеното, сякаш е изтрито златото от векове подмятане по църквите. "

--------------------
Истината е за всички!

FREZ
неориентиран

#2463884 - 18.09.2009 18:22 [Re: Believer]

ne sam sigyrna dali predniq pat yspqh da si pysna mnenieto,zatova go pi6a pak.hybavo e da zalepi6 varaka varhy temperna osnova,za6toto moje da ne hvane navsqkade,a ne e jelatelno da prozira bqlata povarhnost pod varaka.

:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
    #2463899 - 18.09.2009 18:53 [Re: Believer]

Believer, истината е, че сам човек не може да се научи. Не че няма да стигне до някъде, но... тази техника е много специфична + това и от уважение към същността и, мисля че е редно да се подходи по-сериозно.

Лично аз съм много против даването на общи съвети (смятам ги за вредни повече, отколкото полезни) от рода на по-горните "вземи С200 и мажи дъската" имайки предвид какво изкуство представлява само позлатата дори. Затова, мнението ми е, че е най-добре да имаш човек, който да те въведе, тъй да се каже, в нещата, някой който има нужния опит и отношение, да ти обясни и покаже.

Ето тук все пак има резюме на основните технологични особености на иконата. Едно от най-пълните, на които съм попадала в нета, всъщност.

Believer
рекордьор

#2464110 - 18.09.2009 22:56 [Re: :-)-:]

Благодаря много!
Уважавам традициите ,но поради липса на време няма как да се ангажирам с уроци и учител(засега).
Никога не съм и мислела ,че ще започна да рисувам икони.
Мислех да рисувам арка с цветя,когато появи лице на светец... и затова почнах да търся информация я нета...
Предполагам ,че се случвало на всички ,които се
занимават с този вид изкуство-
започваш с една идея,а се появява картина ,за която даже не си и мислил,но това е вече друга тема-
за вдъхновението ,за прозрението
за творческия път.

--------------------
Истината е за всички!

Believer
рекордьор

#2464115 - 18.09.2009 23:01 [Re: FREZ]

Ще опитам варианти. Защо не ползваш кирилизатора горе вдясно на екрана с опция "българска фонетична"?

--------------------
Истината е за всички!

FREZ
неориентиран

#2464410 - 19.09.2009 16:25 [Re: Believer]

Само да уточня-съветите,които ти дадох не са общи съвети,а съвети от личен опит.част от дипломната ми работа беше икона.Не виждам по какъв по-разбираем начин да обясня поне основните неща,при положение,че не си рисувала икони досега.Дано поне са ти от полза

Редактирано от FREZ (19.09.2009 16:27)

:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
    #2464433 - 19.09.2009 17:00 [Re: FREZ]

Фрез, честно - толкова ми изостри любопитството!!! че не мога да се стърпя и ще те попитам - дипломната ти работа по иконопис ли беше? Това ли бяха материалите, които с дипломният ти ръководител обсъдихте да използваш? Да грундираш с С200, да фиксираш с С200, да ''състаряваш дървото''?

Извинявай, нямам за цел да се заяждам, просто за свои лични изводи и информация питам и няма да коментирам повече.
Давам си сметка, че това са лични подробности, така че ако не желаеш, не ми отговаряй, разбира се.

FREZ
неориентиран

#2464453 - 19.09.2009 17:31 [Re: :-)-:]

Очевидно е,че се заяждаш,но ще ти отговоря.Казах част от дипломната ми работа,а не по иконопис.НЕ съм учила иконопис,но както вече казах,имахме такава задача.Да,точно така ми е преподадено,че се изработва икона,съобразено с това,че иконопис не е моята специалност.Но аз нямам претенциите,че съм професионалист точно по иконопис,именно защото САМО веднъж за дипломната работа съм правила икона.Аз не съм иконописец,аз съм художник-изпълнител.Просто прецених,че на човек,които не е рисувал икона трябва да се дадат по-основни съвети,за да започне от някъде.
P.S.Дървото се състарява с асфалт лак.

Редактирано от FREZ (19.09.2009 17:40)

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Rhiannon 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10703

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.051 seconds in which 0.037 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.