ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Eses
Ентусиаст

Регистриран: 08.03.2005
От: София
За платеното философстване
    #2465127 - 21.09.2009 12:45

И така както казах че няма да съм много активна във този форум,така поставям началото на активността си
И това което ме провокира да го направя е един "спор" с преподавател в СУ.
Той твърди следното.Тъй като философията се приема че се върши безкористно,на тези философи които им се плаща(включва всички преподаватели) не са точно философи в този смисъл,тъй като те получават нещо в замяна.
Моето мнение обаче е друго и то изхожда от подбудата да си философ.Мнението ми е че независимо дали ти плащат или не ако подбудата ти идва от увлечение и любов към философията и ти умееш добре да философстваш,то ти си философ във този смисъл,независимо какво е твоето материално или социално състояние.Или иначе казано, защо се отрича философа като такъв,ако той е решил увлечението си да превърне в професия от която освен всичко друго и да се прехранва?
И си мисля, тъй като вечните въпроси търпят постоянни разисквания във всеки един период на гранична ситуация,то как тогава този така важен въпрос за "професията" философ не е претърпяла никакво развитие през вековете?Тук важи поговорката, обущаря със скъсани обувки ходи.
И другото което отдавна го има като въпрос и различните школи приемат за верни различните отговори,кое е по важно подбудата или действието?
Ще се радвам да ми отговорят такива които са на мнението на преподавателя ми,за да се опитам да разбера за какво става въпрос.

--------------------
Бъди промяната, която искаш да видиш в света.

Редактирано от Eses (21.09.2009 12:51)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
Re: За платеното философстване
    #2465252 - 21.09.2009 16:38 [Re: Eses]

Не разбирам какъв е смисъла на философстването? Ако може някой да ми посочи практическото й значение като наука. Цял живот философите се занимават с някакви недоказуеми идеи и всеки философ си има разни мнения. Едно време в древен Рим и Атина са имали някакви по- практически философски прозрения за устройство на държавата и тнт. Но в днешно време не е ли безсмислено губене на време, след като всичко практическо вече е обсъдено, а останалото е обект на други точни науки?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
    #2465303 - 21.09.2009 17:59 [Re: Eses]

аз пък за пръв път чувам, че има професия философ

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
    #2465340 - 21.09.2009 18:36 [Re: kratuna]

Цитат:

аз пък за пръв път чувам, че има професия философ

как да не те цунка човек

Така е. Няма такава професия или длъжност. Ама колкото и да обяснявам....

Просто за протокола: като се завърши магистратура по философия в СУ- не ти пише на дипломата- ФИЛОСОФ! а:"преподавател по етика, естетика, логика и философия"
Сори за разочарованите, но това е ФАКТ!

Сега и ако си навържете какво е философ? (което питам от известно време, но явно е неясно все още, въпреки бонусите на професори-преподаватели)- е тогава ще Повярвам, че ЛЮБОВТА към философията, е накарала, който и да е да кандидатства и завърши точно тази специалност

пс. Между другото Ессес, ти знаеш ли, коя поред специалност е тази открита в университета? Дано в началото на учебната година ти е направило впечатление като са го споменали

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2465350 - 21.09.2009 18:43 [Re: Casiopeq]

Цитат:

Сега и ако си навържете какво е философ?

Философ е човек който ще направи от мухата слон,без това да е продиктувано от любов към слоновете,опитвайки се да е равноотдалечен както и от мухите,така и от слоновете.
Когато се опитва да е равноотдалечен и от себе си,тогава отива и при мухите,и при слоновете

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2465354 - 21.09.2009 18:45 [Re: Eses]

Цитат:

И така както казах че няма да съм много активна във този форум,така поставям началото на активността си
И това което ме провокира да го направя е един "спор" с преподавател в СУ.
Той твърди следното.Тъй като философията се приема че се върши безкористно,на тези философи които им се плаща(включва всички преподаватели) не са точно философи в този смисъл,тъй като те получават нещо в замяна.
Моето мнение обаче е друго и то изхожда от подбудата да си философ.Мнението ми е че независимо дали ти плащат или не ако подбудата ти идва от увлечение и любов към философията и ти умееш добре да философстваш,то ти си философ във този смисъл,независимо какво е твоето материално или социално състояние.Или иначе казано, защо се отрича философа като такъв,ако той е решил увлечението си да превърне в професия от която освен всичко друго и да се прехранва?
И си мисля, тъй като вечните въпроси търпят постоянни разисквания във всеки един период на гранична ситуация,то как тогава този така важен въпрос за "професията" философ не е претърпяла никакво развитие през вековете?Тук важи поговорката, обущаря със скъсани обувки ходи.
И другото което отдавна го има като въпрос и различните школи приемат за верни различните отговори,кое е по важно подбудата или действието?
Ще се радвам да ми отговорят такива които са на мнението на преподавателя ми,за да се опитам да разбера за какво става въпрос.

Всичко е въпрос на определение. А в предложеното от въпросния преподавател определение за "философия" е включена една опасна дума - "безкористно".
Ако приемем присъствието на думата за коректно - този човек има своите основания за твърдението си. За съжаление, да се вярва, че има човешко занимание извън религиозността / ама там и предметът, и Съдника са други/, което може да се определи като "безкористно", е много, много наивно. Родее се с вярата в Дядо Коледа. Звучи красиво, но е невъзможно......
Няма начин твоят опонент да е прав

toto2
от маалата

#2465358 - 21.09.2009 18:50 [Re: Дзвер]

Цитат:

Не разбирам какъв е смисъла на философстването? Ако може някой да ми посочи практическото й значение като наука. Цял живот философите се занимават с някакви недоказуеми идеи и всеки философ си има разни мнения. Едно време в древен Рим и Атина са имали някакви по- практически философски прозрения за устройство на държавата и тнт. Но в днешно време не е ли безсмислено губене на време, след като всичко практическо вече е обсъдено, а останалото е обект на други точни науки?

Аз пък намирам огромен смисъл в това, хора неразбиращи и неизкушени във философията да пишат във философските форуми.
Много е приятно да се четат подобни постове, а приятното е крайно полезно!

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2465364 - 21.09.2009 18:53 [Re: toto2]

Цитат:

Всичко е въпрос на определение. А в предложеното от въпросния преподавател определение за "философия" е включена една опасна дума - "безкористно".
Ако приемем присъствието на думата за коректно - този човек има своите основания за твърдението си. За съжаление, да се вярва, че има човешко занимание извън религиозността / ама там и предметът, и Съдника са други/, което може да се определи като "безкористно", е много, много наивно. Родее се с вярата в Дядо Коледа. Звучи красиво, но е невъзможно......

Безплатните неща обикновено са такива,защото и без тва нищо не струват

toto2
от маалата

#2465500 - 21.09.2009 20:44 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Цитат:

Безплатните неща обикновено са такива,защото и без тва нищо не струват

Хмммм, доколкото си спомням, въздухът, слънчевото греене и гравитацията са безплатни, барабар с още доста други неща, ама чак пък нищо да не струват.......
Или имаш предвид оная история за съпругата-стриптизьорка?

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2465608 - 21.09.2009 22:01 [Re: toto2]

Ъм, нещо щях да кажа, но допускам, че пишещите във форум Философия ще се обидят, така че ще го спестя.
С какво е практически полезно съвременното философстване?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3862

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.