ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Linux

Страници: 1
Еди
заслужил ветеран

Регистриран: 04.06.2005
От: Варна
Новото Ubuntu 9.10
    #2496423 - 02.11.2009 13:20

Някой може ли да каже как да настроя Windows да стартира по подразбиране преди Ubuntu9.10

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Писанчо
Хищник

Регистриран: 09.01.2007
Re: Новото Ubuntu 9.10
    #2496470 - 02.11.2009 14:03 [Re: Еди]

Цитат:

Някой може ли да каже как да настроя Windows да стартира по подразбиране преди Ubuntu9.10

https://help.ubuntu.com/community/StartUpManager
Дано това ти свърши работа.
Убунту е много читава дистрибуция, но като опре до third party софтуери, ако ги няма компилирани за твоя кърнъл и започва едно ходене по мъките, затова се отказах да се занимавам с линукси.

--------------------
Боят изгражда.

Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
    #2497262 - 03.11.2009 03:17 [Re: Писанчо]

За Vista / Windows 7 добра програмка е EasyBCD. С нея "лесно" се редактира менюто за зареждане на Vista / Windows 7, и може да се добави зареждане от дяла в който е инсталиран Линукс-а (стига този дял да има също копие на GRUB-a, а това се прави с пет команди от вече зареден Линукс).

Бях намерил подобна програмка която вървеше и на ХР, но напоследък не ми е трябвала и съм я по-османчил някъде

Еди
заслужил ветеран

#2497818 - 03.11.2009 15:39 [Re: Писанчо]

Благодаря, ще я разгледам когато седна на компа с Линукса, но така като я гледам статията май е за предната версия. За 9.04 знам как става, но за 9.10 нещата не стоят по същия начин.

Еди
заслужил ветеран

#2498279 - 04.11.2009 03:21 [Re: Еди]

По подразбиране в Убунту опцията „startupmanager“ (т.е. ако имате повече от една ОС инсталирана на компютъра си, да можете да изберете коя от тях да се зареди по подразбиране) е изключена като графична среда. Понеже липсата на графична подръжка за доста неща е сериозен минус на тази ОС за повечето потребители, аз ще ви кажа как да си направите графична подръжка на startupmanager.
1.Отидете в Система -> Администриране -> Менъджер на пакети (Synaptic). Ще ви се поиска администраторска или рууд парола. Попълвате я се отваря Синаптика. В полето за бързо търсене напишете „startupmanager“ и натиснете ентър от клавиатурата. В дясното прозорче с пакетите трябва да се появи пакета „startupmanager“ версия 1.9.12-lubuntu1. Маркирайте пакета и натиснете бутона „Прилагане“. Ще се изтегли и после инсталира съответния пакет. След като това стане затворете прозореца на Синаптика.
2. Отново отидете в Система -> Администриране -> StartUp-Manager. Ще ви се поиска администраторската парола. След попълването, ще се отвори прозореца на StartUp-Manager-а. Изберете бутона „Boot options" и в падащото меню „Default operating system" си изберете ОС която желаете. В горното поле „Timeout in seconds" можете да си изберете колко секунди да стои на екрана това меню преди да се стартира избраната ОС. Натиснете бутона „Затваряне“ и сте готови.

П.П. Точка 1 може да се изпълни и в терминала, като там изпишете следната команда: „sudo aptitude install startupmanager“. Ще ви се поиска отново администраторска парола. (Паролата няма да се изписва на екрана и това не трябва да ви стряска.) Когато всичко свърши, затворете прозореца на терминала и изпълнете стъпка 2.

Успех!

Еди
заслужил ветеран

#2513913 - 20.11.2009 03:23 [Re: Еди]

Здравейте! Сега имам друг проблем. При всяко стартиране на ОС за клавиатура се зарежда само БДС. Аз не го ползвам, модифицирал съм традиционната фонетика и би трябвало тя и американската клавиатура да се заредят. Настройвам клавиатурите както трябва и при следващия старт пак ги няма, а се е появила пак БДС.

Еди
заслужил ветеран

#2820478 - 21.07.2011 13:17 [Re: Еди]

А сега да видим как стои същия този проблем с 11.04? Въпросния менажер не работи коректно.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4209

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.036 seconds in which 0.02 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.