ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Makedonec_MKD123
патриот
**

Регистриран: 27.10.2009
Мнения: 201
Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502163 - 07.11.2009 15:22

The Macedonian-American Society ALEXANDER THE GREAT
Columbus, Ohio
Organized March 9th, 1938

http://www.akmpe.org/index.php?optio...d=718&Itemid=2PREAMBLE

"We the Macedonians from Macedonia, part of the former Turkish empire, immigrants in Columbus, Franklin County,
Ohio, associate ourselves together in a fraternal, non-political and non-ecclesiastical organization to be
called the “Macedonian American Society Alexander the Great” of Columbus, Ohio. ......."


--------------------
"Oваа земja e Maкедониja и ако ja погледнеме природата, наравите, обичаите, карактерот на жителите, нивната физиономиja, исцело ке ги препознаеме истите оние мажи што во старо време ги сочинувале фалангите на Александар Македонски." (1860г.)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

Регистриран: 05.09.2009
Мнения: 379
От: Велико Търново,роден в град Го...
Re: Македонско друштво Алекдандар Македонски од Охајо, 1938 год.
    #2502165 - 07.11.2009 15:27 [Re: Makedonec_MKD123]

Невидимо ли е или просто само вие македонистите го видите, енда снимка която няма грам доказателство,ааа или ти даваш доказателството???

Кой са тези хора,какво правят там,имат ли нещо общо с "античките македоноиди" ???

Защото и аз мога да напиша

The Macedonian-American Society MACEDONIAN BULGARIANS
Columbus, Ohio
Organized March 9th, 1938


--------------------
Раковски е казал:Ако е рязана долната,режи и горната.

Редактирано от ViketsBG (07.11.2009 15:29)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

Регистриран: 05.09.2009
Мнения: 379
От: Велико Търново,роден в град Го...
Re: Македонско друштво Алекдандар Македонски од Охајо, 1938 год.
    #2502170 - 07.11.2009 15:33 [Re: ViketsBG]

Погледни го ова,македонец който е во Канада,детето е македонче но са горди дека са бугари!

http://www.youtube.com/user/azmanski

Пее страхотни български песни

--------------------
Раковски е казал:Ако е рязана долната,режи и горната.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Makedonec_MKD123
патриот
**

Регистриран: 27.10.2009
Мнения: 201
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502182 - 07.11.2009 15:50 [Re: ViketsBG]

Цитат:

Невидимо ли е или просто само вие македонистите го видите, енда снимка която няма грам доказателство,ааа или ти даваш доказателството???

Кой са тези хора,какво правят там,имат ли нещо общо с "античките македоноиди" ???
"...Се собрале девет души, и тоа-Вело Божин, Ѓорѓи Тошев, Ангел Чалдис, Ѓорѓи Констандин, Симо Ристев, Томас Мерием, Ѓорѓи Гаштевиќ, Нан Гаштев и Танас Трајковиќ, сите по потекло Македонци. На тој ден, 9 март 1938 година го основале Македонското Здружение „Александар Македонски (Alexander The Great)“ со надеж и силна верба дека како што тој бил силен, славен и непокорлив, така и нивното новоосновано Здружение ќе биде цврсто, славно, непокорливо и неосвоиво за другите пропаганди што ровареле против македонштината и во оваа нивна втора Татковина."

"...во 1949 година, во јужниот дел на Columbus, на 794 South Front Street, со доброволни прилози на веќе околу 80 членови, купено е место и изградена е сала-македонска сала. Тука се одржувале разни свечености, вечеринки, игранки, веселби, каде што ќе се види кои се и што се и на кои што повеќе никој не можел да ги потценува и омаловажува."

"...Македонците копнееле по свој храм...Постојано одделувале средства за таа намена, но бидејќи црковното прашање во родната Македонија не било решено, разните цркви на соседните православни народи, редовно ги злоупотребувале новоизградените црковни објекти, за да ги регистрираат пред американските власти како свои."

"...По долгогодишната упорна работа, при сесрдно и сестрано залагање на неговите членови уште од првиот ден на неговото постоење, Македонското Здружение „Александар Македонски“, го достигна својот зенит во основањето на Македонската Православна црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Columbus, кон која што се слеа како кон своја мајка."


http://www.akmpe.org/index.php?optio...d=718&Itemid=2


=/=


Аmerican Tatar Association


VolgaTatar2007: "Казанские татары - это потомки булгар"

--------------------
"Oваа земja e Maкедониja и ако ja погледнеме природата, наравите, обичаите, карактерот на жителите, нивната физиономиja, исцело ке ги препознаеме истите оние мажи што во старо време ги сочинувале фалангите на Александар Македонски." (1860г.)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот
***

Регистриран: 24.01.2005
Мнения: 31198
От: Съзаклятието
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502206 - 07.11.2009 16:15 [Re: Makedonec_MKD123]

Цитат:

Аmerican Tatar Association


Карайте подред, г-н Македонски, нещо за марсианците нямате ли?

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

Регистриран: 05.09.2009
Мнения: 379
От: Велико Търново,роден в град Го...
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502211 - 07.11.2009 16:19 [Re: admiral]

А бре господин македоноид аз колко пъти да ти разправям дека и аз мога да сложа една снимка и да кажа,ето ние тука обсъждаме дали САЩ е македонски...

Къде пише дека е вистина?
Аз виждам една снимка,има ли документ или просто нещо написано???

КАкто бях казъл вие живеете в едно несъществуващо минало!

ДЪРЖАВА БЕЗ ИСТОРИЯ НЕМОЖЕ ДЪЛГО ДА СЕ ЗАДЪРЖИ!
А ВИЕ НЯМАТЕ И НАРОДНОСТ!
ВЪПРЕКИ ТОВА ДОСТА СЕ ЗАДЪРЖАХТЕ:БЪЛГАРСКИ ГЕН!

--------------------
Раковски е казал:Ако е рязана долната,режи и горната.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ѕинѕиф Шарановиќ
МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ
**

Регистриран: 20.04.2009
Мнения: 2143
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502255 - 07.11.2009 17:11 [Re: ViketsBG]

Цитат:

Къде пише дека е вистина?
http://www.macedonianchurch.org/index.ph...-55&lang=en


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502376 - 07.11.2009 19:05 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]
Пък тия взели че са писали българи и провалили замисъла на съвременните исторически интерпретатори от ФИРОМ и на нескопосаните им последовотели изявяващи се в този форум!! -мислейки че имат работа с малоумни пускат ли пускат ефтини лъжи ...ами няма кой да заблудите -SORRY -тук хората си познават историята и най-малкото от такива като фиромяните и разни омовци биха позволили да ги поучават и да им насаждат омраза с пастоянните си рефрени и вопли за античните ,гордите ,красивите и благородни македонци и монголоидните ,турски татарски азиатски ,грозни и деградирали -българи!!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502386 - 07.11.2009 19:13 [Re: admiral]

Ааа има той просто не се е сетил !


Главата на Аце !Останалото е зарито в марсианските пясъци и чака Паско Кузман да иде е да го разкопа !

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

Регистриран: 05.09.2009
Мнения: 379
От: Велико Търново,роден в град Го...
Re: Македонско друштво "Алекдандар Македонски" од Охајо, 1938 год.
    #2502404 - 07.11.2009 19:35 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Цитат:

Къде пише дека е вистина?
http://www.macedonianchurch.org/index.ph...-55&lang=en
Това пак не е доказателство,както се казва сайт снимка и моя творба

--------------------
Раковски е казал:Ако е рязана долната,режи и горната.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 40 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13831

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.