ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
СофtСправка
почетен член
**

Регистриран: 23.09.2007
"Идеята за БАН е от сталинско време"
    #2507910 - 13.11.2009 18:45

Това според финансовия министър Симеон Дянков:

уеб страница

Дянков подчерта, че по време на криза науката не е нещо основно и добави, че в БАН не правят наука, а там работели феодални старци.

Според Симеон Дянков по света наука се развива в университетите, а не в центрове като БАН.

Въпросният министър май се води някакъв "доктор", но явно не му е стигнало до ума, че идеята за БАН е от преди Сталин да е бил на тоя свят...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dragon's-tiger

Регистриран: 14.10.2009
Re: "Идеята за БАН е от сталинско време"
    #2510489 - 16.11.2009 22:00 [Re: СофtСправка]

Според мен Дянков е в известна степен прав. Идеята за БАН може да е била хубава едно време, но в момента всяко ВУЗ в страната си прави каквото иска. А аз, като филолог, смея да твърдя, че това, което в БАН правят за българския език, е точно нищо.

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
    #2516094 - 22.11.2009 20:34 [Re: СофtСправка]

Какво значение, има от кога е ИДЕЯТА за БАН?

А как функционира?

Метафорите не винаги са изчерпателни, но пойнта е, че трябва реформа в БАН, но не и закриване. Просто е.
Ако шефа не е бил съветник на президента, а това е институция, която да развива научния и умствен потенциал, независимо от политически пристрастия, тогава може да се гордеем и да искаме нещо насреща.
Но с досегашната схема и структура.....е онзи глас в пустиня, който преминава в неразбрано и нечленоразделно основание да искаш, и да правиш нещо, което искаш.

Та, за пореден път, но в друг контекст, да отбележа, че ако Дянков има някакви претенции, да покаже какво предлага. Най-лесно е да се разрушава и закрива.
Освен старци, там има и млади хора, които са посветили живота си, на нещо, от което разбират и , с което биха могли да помогнат на България.

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

CashControl

Регистриран: 13.04.2007
    #2516099 - 22.11.2009 20:38 [Re: СофtСправка]

Гражданин в трамвая настъпва съседа си и му се извинява:
- Прощавайте, г-н научен сътрудник!
- Откъде знаете, че съм научен работник?
- Ами у нас всеки втори е научен работник. Аз не съм, значи вие сте.

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2516163 - 22.11.2009 21:51 [Re: CashControl]

Цитат:

Гражданин в трамвая настъпва съседа си и му се извинява:
- Прощавайте, г-н научен сътрудник!
- Откъде знаете, че съм научен работник?
- Ами у нас всеки втори е научен работник. Аз не съм, значи вие сте.

Цъ, баце - не пузна: у нас всеки втори е мангал, а не научен риботник. Пу бройка на нанаучени работници даже сме насъвсем наназад от Европата, там зарад тва мангалите по-малко. Един тука каза, че ше компенсира липсата на професури с мангали, ама нещо не ми се верва да успее....
Абе некои тука чувал ли е каде се подават докоменти за професор? Питах у социалното да подам, ама там не приемат, нищо, че професорите и те на помощи карали, ама не им ги давали оттам, ами не знам каде......
Мноо омешана таа работа! Цигания отсекъде.

Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
    #2516194 - 22.11.2009 22:50 [Re: СофtСправка]

За да не си говорим празни приказки:
http://esi.isiknowledge.com/rankdatapage.cgi

Рейтинг на научните институции в света (за всички направления), извършен от Института за научна информация Томсън (Калифорния), най-добрия анализатор на науката в света:
(актуализиран на 2 ноември 2009 г. и покриващ период 10 години + 8 месеца, от 1 януари 1999 г до 31 август 2009 г)
Обхванати са 4166 научни институции (академии, университети и други) и 148 страни и територии.
В класацията са намерили място само 2 български научни институции – БАН и Софийският университет.
По възприетите от Томсън критерии за класацията за всяка институция Българската академия на науките заема следните места:
1. брой научни статии на ниво –350 място.
2. брой цитирания – 631 място
3. брой цитирания/брой статии – 3825 място
БЪЛГАРИЯ е класирана на 48 място по брой на научни статии и цитирания и на 105 място по цитируемост (брой цитирания/брой статии).

Извадка от оригиналната класация на ТОМСЪН (Калифорния):
1. INSTITUTION RANKINGS IN (ALL FIELDS) - 4166 Scientific Institutions
Sorted by: Papers

Institution Papers
350 BULGARIAN ACAD SCI 9,756
999 UNIV SOFIA 2,736

2. INSTITUTION RANKINGS IN (ALL FIELDS) - 4166 Scientific Institutions
Sorted by: Citations

Institution Citations

631 BULGARIAN ACAD SCI 54,644
1322 UNIV SOFIA 18,780

3. INSTITUTION RANKINGS IN (ALL FIELDS) - 4166 Scientific Institutions
Sorted by: Citations per Paper
3825 BULGARIAN ACAD SCI 5.60
3569 UNIV SOFIA 6.86

COUNTRY/TERRITORY RANKINGS IN (ALL FIELDS) – 148 Countries
Sorted by: Papers
48 BULGARIA 18,327

Sorted by: Sitations
48 BULGARIA 104,090

Sorted by: Citations per Paper
105 BULGARIA 5.68

(Справката е от 18 ноември 2009 г. и може да бъде допълвана и актуализирана за всяка държава и научна институция в света)

От общо 148 изследвани страни по показател „all fields of science” - „всички насоки на науката” България е на 48-мо място, т.е. в първата трeта от страните в света.
(по химически науки – 45-та; по физически науки – 41-ва; клинична медицина – 63-та; биология и биохимия – 44-та; материални науки – 41-ва; инженерни н ауки – 46-та; бот/зоо-науки – 54; космически науки – 44-та; математически науки – 43-та; екология – 69; компютърни науки – 52-ра; социология – 91 и т.н.)

Само в научното направление на др. Андрей Райчев, „Социология", България е много назад – 91-то място от общо 148 оценявани страни в света!
Преди нас в СОЦИОЛОГИЯТА са Буркина Фасо и Румъния, а след нас е Сенегал!

Редактирано от Atman (22.11.2009 23:24)

СофtСправка
почетен член
**

Регистриран: 23.09.2007
    #2517756 - 24.11.2009 20:48 [Re: Casiopeq]

Цитат:

Какво значение, има от кога е ИДЕЯТА за БАН?

Съществено значение има от кога и как е възникнала идеята за една институция, понеже това е пряко свързано и с дейността й

Възможно е министър Симеон Дянков да е имал предвид ВАК (Висша Атестационна Комисия), а не БАН - защото точно ВАК е създадена по Сталинско време - уеб страница

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2517798 - 24.11.2009 21:46 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Възможно е министър Симеон Дянков да е имал предвид ВАК (Висша Атестационна Комисия), а не БАН - защото точно ВАК е създадена по Сталинско време - уеб страница

А аз имам чуството ,че съставянето и респективно
запознаването ни
с подобен 'черен списък' на институции,които ще се закриват тепърва предстои.

А колкото до "феодалните старци" министърът може да
е прав ,а може и да не е прав.В Европа , а и по много страни по света
няма даже да те допуснат до политиката(било то на общинско ,
областно или
национално ниво и каквото друго ниво се сетите) ,ако не си навършил
поне 43-45 години.Просто не те приемат сериозно.

--------------------
Истината е за всички!

dragon's-tiger

#2518009 - 25.11.2009 10:10 [Re: Believer]

Аз пък мисля, че това е само в България. В другите страни като че ли не са толкова обременени от идеята, че всеки, който е с 2 дена по-малък от мен, няма и половината акъл от моя.

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2518250 - 25.11.2009 15:16 [Re: СофtСправка]

Редно е да цитираш оригинаното изказване на министъра, а не мненията за него. аз чух това изказване и там се казва, че "в БАН има и феодални старци", които само си получават заплатите.

БАН е стара организация, основана мнооого преди 1944 г. Проблемът е, че след тази сакрална дата БАН стана убежище както на много кадърни учени, така и на много некадърни да се реализират другаде "синове на активни деди", които бяха носени от "ракети-носители" с много качествени мозъци, но с "неблагонадеждно минало". Немалко качествени хора бяха спирани в кариерата им, за да може да растат едни други хора, които иначе нямаше как да растат... Именно тези "други хора", сега са хабилитирани лица в пред- и над-пенсионна възраст, достойни за квалификацията "феодални старци".

Има и още нещо: науката като професия има една особеност: обикновено активни в откритията си са хората до 35, максимум 40 годишна възраст. Над тази възраст мозъците се захабяват от преумора и са рядкост онези, които са способни на научни открития над 50. Което значи, че има единици, способни да творят до смъртта си, но те са по-скоро изключения от правилото. И когато научните институти се запълнят от хора над 50, творческият им потенциал или започва да боксува, или намалява.

Никой не говори за закриване на БАН, дискутира се наложителното пенсиониране на хората в пенсиона и над-пенсионна възраст и подмяната им с млади, талантливи учени, които да получават достатъчно високи заплати, та да могат да мислят за наука, а не как да издържат семействата си. Поне аз така схващам дискусията.

Колкото къде се прави наука - тя се прави навсякъде, където работят креативни хора и където има лаборатории, годни за научна работа: в БАН, в Университетите, в Лабораториите по фирмите...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Borisio
Нямам представа какъв

Регистриран: 13.09.2009
От: САЩ
    #2546157 - 04.01.2010 22:20 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Това според финансовия министър Симеон Дянков:

уеб страница

Дянков подчерта, че по време на криза науката не е нещо основно и добави, че в БАН не правят наука, а там работели феодални старци.

Според Симеон Дянков по света наука се развива в университетите, а не в центрове като БАН.

Въпросният министър май се води някакъв "доктор", но явно не му е стигнало до ума, че идеята за БАН е от преди Сталин да е бил на тоя свят...

Въпросът не е кога е създадена институцията. Въпросът е какво и колко е създадено в БАН за последните 65 години, което е довело до чиста печалба за държавата. Не научни статии, а разработки, които са довели до високо-технологични приложения. Може ли някой тук да цитира поне 10 изобретения с практически характер и приложени в България или навън?

Opk
неясен

Регистриран: 17.09.2008
    #2546169 - 04.01.2010 22:38 [Re: Borisio]

В България годишно се регистрират от 200 до 300 заявки за изобретения, като между 50 и 70% от тях получават патентен защитен документ, че отговарят на утвърдените условия.

Ако наистина те интересува, отвори сайта на Българско патентно ведомство

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Opk
неясен

#2546171 - 04.01.2010 22:47 [Re: СофtСправка]

Идеята да се закрива БАН смърди яко.

Единственото интересно за управниците, вкл. Дянков, са имотите на БАН.
В момента е в сила "Закон за БАН", който изрично забранява търгуването с имоти на БАН
Ей това е разковничето. Ако някой успее да премахне тази точка от Закона, считайте че вече за академията няма да се чуе нищо

БАН еднозначно е закостеняла организация и е належаща ефективна промяна. Там работят много способни, но и невероятно некадърни хора.

Да вземеш 10млн. лева от научна организация, а да дадеш 35мл. лева за премии на съдиите - ей това не го разбирам

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

dragon's-tiger

#2546403 - 05.01.2010 12:33 [Re: Opk]

Нали за БАН говорим? Аз лично не съм чула за човек оттам да иска да регистрира нещо. Чувам за разни обикновени хорица, които искат да патентоват изобретение, от което лично те са имали нужда.

Borisio
Нямам представа какъв

#2546665 - 05.01.2010 19:24 [Re: Opk]

Цитат:

В България годишно се регистрират от 200 до 300 заявки за изобретения, като между 50 и 70% от тях получават патентен защитен документ, че отговарят на утвърдените условия. Ако наистина те интересува, отвори сайта на Българско патентно ведомство

Патент от самосебе си пари не прави. Трябва някоя фирма или инвеститор да купи този патент, т.е. да купи разрешение да произвежда този продукт. Патентните канцеларии са пълни с непродуктивни патенти, от които няма никаква полза. Единственото е моралното удовлетворение да имаш дъска на стената с твоето име. така, че патент и печалба от патент са две различни неща.

Opk
неясен

#2547543 - 06.01.2010 22:54 [Re: Borisio]

Доста ясно изразих мнението си за БАН.
Дали има нужда от академия на науките може да се види еднозначно, ако се провери дали съседните ни държави имат.

Не мисля че функцията им е на приложно дружество.

Провери какво е станало с Академията на ГДР след 3-ти Октомври. За мен това е най-правилното решение.

--------------------

Borisio
Нямам представа какъв

#2548196 - 07.01.2010 21:14 [Re: Opk]

Цитат:

Дали има нужда от академия на науките може да се види еднозначно, ако се провери дали съседните ни държави имат.

Провери какво е станало с Академията на ГДР след 3-ти Октомври. За мен това е най-правилното решение.

Коя държава има най-бърз прогрес в техническо и научно ниво ? Това е САЩ. Има ли в САЩ Академия на Науките? Не. Защото голяма част от развитието на науката се извършва в университетите. и там са местата за това. станалото си го правят компаниите. Всеки "Развоен и изследователски" център в по-голяма компания в САЩ прави много повече наука и развитие отколкото цялия паразитен състав на българската АН. Преди 100 години за АН е имало място. Сега светът е съвсем различен.

Opk
неясен

#2548217 - 07.01.2010 21:32 [Re: Borisio]

Цитат:

Цитат:

Коя държава има най-бърз прогрес в техническо и научно ниво ? Това е САЩ. Има ли в САЩ Академия на Науките? Не. Защото голяма част от развитието на науката се извършва в университетите. и там са местата за това. станалото си го правят компаниите. Всеки "Развоен и изследователски" център в по-голяма компания в САЩ прави много повече наука и развитие отколкото цялия паразитен състав на българската АН. Преди 100 години за АН е имало място. Сега светът е съвсем различен.

Извинявай, но ти даде най-тъпия пример

Направи си труда да проучиш нещо преди да се изложиш. Там всеки щат има Академия на науките

http://www.nyas.org/
http://scas.jsd.claremont.edu/
......

--------------------

Atman
ветеран

#2548338 - 07.01.2010 23:27 [Re: Borisio]

Цитат:

Има ли в САЩ Академия на Науките? Не.

ДА. Има. Виждам, че вече ти отговориха както трябва, затова ще си спестя отговора.

Цитат:

Защото голяма част от развитието на науката се извършва в университетите. и там са местата за това. станалото си го правят компаниите.

Това също не е вярно. Да си чувал за Националните изследователски лаборатории в САЩ? Там се прави най-сериозната наука.
А да си чувал за Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America?
http://www.pnas.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Proceedings_of_the_National_Academy_of_Sciences

Ето сайта на Националната академия на САЩ: http://www.nationalacademies.org/nas

Иначе Академии на науките има в Австрия, Русия, Словакия, Словения, Сърбия, Полша, Чехия, Румъния, Турция, Унгария, Украйна, Хърватия, Швеция, Израел, Китай и още поне десетина страни.

Във Великобритания има Британска академия и Кралско научно дружество на Великобритания, което е аналог на БАН. Макс Планк общността в Германия (с всичките й институти в страната), Националните изследователски центрове във Франция, Италия, Испания, Белгия, Турция също са аналози на БАН.

В Румъния Академията на науките бе закрита от Чаушеску след като отказаха да направят жена му академик и бе възстановена след промените там.

Известно ли ти е, че Кралската шведска академия присъжда някои от Нобеловите награди?

Добра наука драги се прави с пари, с много пари. Известно ли ти е колко инвестират САЩ в научните изследвания? Известно ли ти е колко пари се отделят в България за наука?

Хайде със здраве.

Opk
неясен

#2548965 - 08.01.2010 17:35 [Re: Atman]

Ще те подкрепя с два тъжни примера.

Преди три години една лаборатория на БАН правеше изследвания за лекуване на ракови образувания по костите. Всяка година им беше нужен един ензим на стойност около 300 щатски долара.
Спряха им тази сума (ще повторя 300 долара годишно). Разбира се, спряха и изследванията
Това беше по повод "огромните" суми изливани в Академията.
Цакането на БАН не е от вчера и подобни примери има много, за съжаление

Другият пример е твърде неприятен: В началото на 2009-та внезапно почина ръководителят на лаборатория, изследваща функциите на очен нерв. Човекът нямаше 50 години.
Реално вече лабораторията не съществува, респективно всички изследвания до сега са загубени

Пък и нека не забравяме: Академията не е търговско дружество, не е много разумен този, който иска пряка финансова печалба от нея.

--------------------

Редактирано от Opk (08.01.2010 17:39)

dragon's-tiger

#2549029 - 08.01.2010 19:33 [Re: Opk]

Орк, съзнавам колко дървено и меркантилно звуча, но в този свят нещо, което не носи печалба, а само смуче пари, трудно ще просъществува. Добре, медицинските изследвания нека се спонсорират. А колко други безсмислени "изследвания" се правят, проучвания и т.н.?

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
    #2549269 - 09.01.2010 01:46 [Re: Opk]

Сложна тема.

Познавам и такива дето работят - сами си намират спонсори и резултатите им отиват при спонсорите естествено.

Държавата им плаща парното, тока, .....

--------
В бившата ми лаборатория хората ходят вече второ деситилетие да си пият чая на топло.
Периодично нещо пишат - преписват, канят някой чужденец на семинар - голям лаф пада, като се върне някой от чужбина пак семинар и лаф, после отчитат международни изяви, импакт фактори, ....

Opk
неясен

#2550271 - 10.01.2010 22:57 [Re: dragon's-tiger]

Цитат:

Орк, съзнавам колко дървено и меркантилно звуча, но в този свят нещо, което не носи печалба, а само смуче пари, трудно ще просъществува. Добре, медицинските изследвания нека се спонсорират. А колко други безсмислени "изследвания" се правят, проучвания и т.н.?

Тънкият момент е в прословутите "честност и почтенност" на държавния служител у нас, което обезсмисля всяка класификация по необходимост на дейностите в БАН.
Пък и съвсем на скоро излезнаха резултатите от европейски одит, проведен в голяма част от институтите. И какво?... Еми - нищо.
Едни бюрократи проверили други бюрократи

Резултатите хем със съмнителна достоверност, хем само с пожелателни съвети.

За пример ще дам това: Оценен е едва ли не като ненужен Института по историа (българска). Странно, кому не е нужна българската история?

--------------------

Opk
неясен

#2550272 - 10.01.2010 23:01 [Re: Ооо ...]

Цитат:

Сложна тема.

Познавам и такива дето работят - сами си намират спонсори и резултатите им отиват при спонсорите естествено.

Държавата им плаща парното, тока, .....

--------
В бившата ми лаборатория хората ходят вече второ деситилетие да си пият чая на топло.
Периодично нещо пишат - преписват, канят някой чужденец на семинар - голям лаф пада, като се върне някой от чужбина пак семинар и лаф, после отчитат международни изяви, импакт фактори, ....

Точно така е в повечето случаи

За парното и тока обаче има развитие: плащат го наемателите на отдадени от институтите помещения. Да ги продава БАН не може, но да ги отдава под наем - може.

--------------------

Casiopeq
summer wine
**

#2573094 - 09.02.2010 20:59 [Re: Opk]

Topic: ченгетата в БАН http://www.comdos.bg/images/stories/reshenia/110-.doc

--------------------

ВНИМАНИЕ!

dragon's-tiger

#2573173 - 09.02.2010 22:36 [Re: Casiopeq]

Това защо е .doc, а не .pdf? Както е пуснато, всеки с малко повече информация може да добавя и трие хора.

Casiopeq
summer wine
**

#2573444 - 10.02.2010 10:27 [Re: dragon's-tiger]

Цитат:

Това защо е .doc, а не .pdf? Както е пуснато, всеки с малко повече информация може да добавя и трие хора.

ами направете го.
ще го направите ли? И кое от двете? Ще изтриете, или ще добавите имена?

--------------------

ВНИМАНИЕ!

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2573493 - 10.02.2010 11:57 [Re: СофtСправка]

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=374025

mokov
заслужил ветеран

Регистриран: 30.01.2009
    #2574007 - 10.02.2010 22:05 [Re: Casiopeq]

Цитат:

Topic: ченгетата в БАН http://www.comdos.bg/images/stories/reshenia/110-.doc

В онези времена този е бил начина да се уредиш със задгранична командировка, например за участие в международен научен конгрес или конференция в някоя от развитите западни страни, да публикуваш свои разработки на запад, да поддържаш контакти с колегите си, както и да подпомогнеш научното си израстване. Това, че са били членове на ДС съвсем не значи, че са били слаби учени и не са правили никаква наука. Лесно е сега да ги съдим от дистанцията на времето. Разбира се, че са ги изпозвали и за научен шпионаж на западни технологии (особенно в областта на техническите науки), с цел да се избегне технологичното изоставане на страната ни спрямо развитите страни.

--------------------
Life isn't about waiting for the storm to pass... It's about learning to dance in the rain.

Atman
ветеран

#2574023 - 10.02.2010 22:35 [Re: Hard Rock fan]

Фенке, тук е пълният текст на тази статия, неокастрен от "трудоваците":
http://www.democrit.com/news.php?n=957&br=0&wh_n=news0

dragon's-tiger

#2574027 - 10.02.2010 22:39 [Re: Atman]

Статията е твърде патетична. А сравнението с БКД е просто безумно. БАН не е БКД. Какво ми цитират устав отпреди 140 години? Че и цитират точно тая част, която никой не върши.
Преди някой да се обади, че не знам история - знам от какво произлиза БАН, но това не значи, че двете са едно и също нещо.

mokov
заслужил ветеран

#2574080 - 11.02.2010 00:01 [Re: dragon's-tiger]

http://www.e-psylon.net/dot/index.php?action=view&article_id=796&item=article

--------------------
Life isn't about waiting for the storm to pass... It's about learning to dance in the rain.

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2574214 - 11.02.2010 09:08 [Re: Atman]

Тенкс.

dragon's-tiger

#2575041 - 12.02.2010 20:08 [Re: mokov]

Да де, това го знам. Само че (да се повторим) някаква институция съществува от 140 години, а от почти 100 носи съвременното си име. За това време доста неща се променят и не всички - към по-добро.
Можеш ли да ми цитираш с какво напоследък се занимават от БАН? Някое изследване, което ще подобри материалното състояние на българина и ще спомогне за добруването му? Или нещо, което не е просто за увеличаване на броя публикации на някоя посивяла академична глава, та после същата глава да се фука колко е продуктивна, когато й се каже, че нищо не върши?

Believer
рекордьор

#2575792 - 13.02.2010 21:29 [Re: mokov]

Цитат:

На 28 септември 1869 г. в гр. Браила – Румъния, в къщата на Варвара хаджи Велева е създадено Българското книжовно дружество, което по-късно прераства в Българска академия на науките. Първоначално седалището на Дружеството е в Браила. Сред основателите му са видни просветени български патриоти, като Любен Каравелов, Христо Ботев и Васил Левски. Дружеството е израз на стремежа на българите да преодолеят причинената от многовековното чуждо владичество икономическа и културна изостаналост и да извоюват националното си освобождение. Основната цел на дружеството според устава му е „да разпространява всеобщото просвещение у българския народ и да му показва пътя към неговото веществено обогатяване". След освобождението Дружеството се премества в София и през 1911 г. е преименувано на Българска академия на науките.

В Браила може ,но в ...21 век..в София?
Сега е момента да докажат дали тази идея ,родена в Браила
не е отживяла времето си?

--------------------
Истината е за всички!

Opk
неясен

#2575828 - 13.02.2010 23:53 [Re: dragon's-tiger]

Цитат:

Да де, това го знам. Само че (да се повторим) някаква институция съществува от 140 години, а от почти 100 носи съвременното си име. За това време доста неща се променят и не всички - към по-добро.
Можеш ли да ми цитираш с какво напоследък се занимават от БАН? Някое изследване, което ще подобри материалното състояние на българина и ще спомогне за добруването му? Или нещо, което не е просто за увеличаване на броя публикации на някоя посивяла академична глава, та после същата глава да се фука колко е продуктивна, когато й се каже, че нищо не върши?

Това ми звучи като: "Да живее простотията! Избийте всички занимаващи се с наука!"

И съдилищата не допринасят за "повишаване благосъстоянието" на българина, художниците, артистите, музикантите - също. Да ги премахнем, а?

Намери си сам периодиката на Бюлетините на БАН и ще видиш с какво се занимават.

--------------------

dragon's-tiger

#2575830 - 14.02.2010 00:02 [Re: Opk]

Орк, аз това мога да го намеря. Не е в това въпросът. На мен пък твоят пост ми звучи като "Ти каза фекалия, ама аз разбрах л*айно. Значи всички са л*айна." Не ми изопачавай думите, ако обичаш.

Opk
неясен

#2575837 - 14.02.2010 00:20 [Re: dragon's-tiger]

Не те разбирам какво искаш да кажеш, но кажи по-точно в какво е въпросът?
Ако не си наясно какво се прави в БАН, поне не казвай, че не се прави нищо, нали.

--------------------

Casiopeq
summer wine
**

#2576454 - 15.02.2010 13:29 [Re: Opk]

Движението на младите учени \"2х&3х\", сдружение „Когито”, форум „Демокрит” и Докторантски съвет към БАН

kаним всички, които се чувстват млади и работят в БАН, на среща с:
АКАД. Н. СЪБОТИНОВ на тема „РЕФОРМАТА В БАН”
НА 16.02.2010 Г., ВТОРНИК, ОТ 15.00 ЧАСА
В ГОЛЕМИЯ САЛОН НА ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ, БАН

В ДНЕВНИЯ РЕД предвиждаме:

1. КАКВА Е ИДЕЯТА И ЕТАПИТЕ НА РЕФОРМАТА В БАН
2. ОТГОВОР НА НАШИ ПРЕДВАРИТЕЛНИ ВЪПРОСИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ
3. ВИЕ ЗАДАВАТЕ ВЪПРОСИ

Очакваме ви!

-------------------------------------
По т. 2 от Дневния ред прилагаме нашите
предварително зададени въпроси към акад. Съботинов
относно реформата в БАН:

1. Кои са конкретните стъпки (схемата), по които ще бъде осъществена реформата в БАН?

2. Има ли официално поставени изисквания от външни организации (Правителство, Световна банка, Европейската научна фондация /ЕНФ/ или др.) за това каква точно да е реформата на БАН? Ако има, кой ги поставя и какви са те?

3. Какво се цели да се постигне с реформата – ниво, решаване на конкретни проблеми или др.? (Бихте ли конкретизирал заложеното като основна цел в проекта за реформа, което за нас е неясно и неопределено: „БАН си поставя за основна цел да повиши ефективността на дейностите си при решаване на важни проблеми, свързани с развитието на българското общество и държава, за умножаване на духовните и материалните ценности на нацията, както и за пълноценно участие в развитието на световната наука и изграждането на европейското научноизследователско пространство.”)

4. Кои от препоръките на ЕНФ бяха взети предвид при реформата и доколко те се спазват и прилагат еднакво към всички научни звена?

5. Ще се промят ли методите на управление и начините за разпределение на средствата вътре в новите научни звена след преструкторирането и окрупняването им?

6. Предвижда ли се промяна в управленските структури на БАН (Научни съвети, УС на БАН и др.) с оглед участието в тях и на млади учени?

7. Съществува ли яснота за критериите, по които ще се атестират отделните учени в различните области на науките?

- Какви ще са тези критерии?

- Атестационните критерии ще отчитат ли условията на труд на съотвения учен?

- Ще отчитат ли активността на даден учен за популяризиране на науката, с оглед дейности в тази насока да бъдат поoщрени?

- Кой ще прави атестациите?

8. Относно Университет на БАН – кога ще изкристализира идеята? Ще се заложат ли, предвид наличието на Университет към БАН, някакви промени в структурите на новите научни звена?

9. В чл.2, ал. 2 от Устава на БАН пише следното „(2) В БАН не могат да съществуват и да извършват дейност структури на политически партии и движения. Нейните звена не могат да изпълняват поръчки, обслужващи политическата дейност на партии и движения.” Доколко спазването на този член от Устава се съблюдава, тъй като има информации за прецеденти?

10. След реформата в БАН ще се въведе ли мандатност в работата на новите звена и органи на управление?

11. След реформата в БАН ще се подобри ли финансовото състояние на учените в Академията?

Няколко ПРЕДЛОЖЕНИЯ:

1. Атестацията да е прозрачна и да се направи така, че да не тежи на преките ангажираности на учените.

2. Да се назначават завършилите докторантите, както и тези в удължение.

3. Да се създаде отдел за човешките ресурси към БАН с цел:

- Провеждане на единна политика, насочена към привличането и развитието на млади учени

- Въвеждане на единна информационна система за човешките ресурси на БАН, както и за кандидатите за работа

- Подобряване условията на труд на учените

- Създаване на ефективен механизъм за решаване на трудови конфликти
------------------
Молим, да съдействате за разгласяването на тази информация

--------------------

ВНИМАНИЕ!

Duchessa
аферистка

#2581415 - 24.02.2010 13:40 [Re: Casiopeq]

Това са само тези, които са заемали ръководн постове. А тия, които са били на по-ниските нива?

--------------------

Duchessa
аферистка

#2581416 - 24.02.2010 13:43 [Re: mokov]

Аз пък познавам двама-трима, които са се възползвали от положението не само за това... Идея си нямаш, каква власт имаха тия хора върху съдбите на другите... А може и да си имаш идея.. Знам ли...

--------------------

mokov
заслужил ветеран

#2582353 - 25.02.2010 21:00 [Re: dragon's-tiger]

Ето част от оценката направена при прословутия външен одит БАН, дадена на институтите по хуманитарни и обществени науки:
"Достойна за възхищение изследователска работа се извършва в тези академични институти при работни условия под оптимума".
Финансирането на тези институти в настоящия момент е толкова мизерно, че стига само за заплати, а какво да говорим за провеждането на успешни изследвания и командировки по междуакадемично сътрудничество. Много често тези разходи се поемат от самите учени.
Когато някой си позволява да оплюва дадена институция, трябва да показва и достатъчно добра осведоменост относно същата.

--------------------

mokov
заслужил ветеран

#2582363 - 25.02.2010 21:27 [Re: Duchessa]

Цитат:

Аз пък познавам двама-трима, които са се възползвали от положението не само за това... Идея си нямаш, каква власт имаха тия хора върху съдбите на другите... А може и да си имаш идея.. Знам ли...

Така е . Имало е и такива хора, които са били лаици в съответната научна област, с научни трудове написани от други (например техни научни сътрудници, асистенти или докторанти), но които са се издигали в академичната йерархия, най-вече по партийна линия. Знам също така и за немалко достойни учени, на които им е било отказано научно звание, обикновенно в комисията при ВАК, без никаква аргументация за това, а главно поради междуличностни или партийни конфликти. Но също така е имало е и много качествени учени със значими и международно признати разработки.

--------------------

Believer
рекордьор

#2582420 - 25.02.2010 22:53 [Re: mokov]

Цитат:

Цитат:

Така е . Имало е и такива хора, които са били лаици в съответната научна област, с научни трудове написани от други (например техни научни сътрудници, асистенти или докторанти), но които са се издигали в академичната йерархия, най-вече по партийна линия. Знам също така и за немалко достойни учени, на които им е било отказано научно звание, обикновенно в комисията при ВАК, без никаква аргументация за това, а главно поради междуличностни или партийни конфликти. Но също така е имало е и много качествени учени със значими и международно признати разработки.

Ясно е ,че ако нашите академици не покажат бързо мислене ,доста от тях ще разберат какво е
т.н. трудова борса...
Казано в по-сериозен тон

Цитат:

A Time To Live And A Time To Die:The Book Of Ecclesiastes

Има такова време и това се съотнася към всичко на тази земя!

--------------------
Истината е за всички!

Atman
ветеран

#2582446 - 25.02.2010 23:46 [Re: Believer]

Цитат:

Ясно е ,че ако нашите академици не покажат бързо мислене ,доста от тях ще разберат какво е
т.н. трудова борса...

Случайно да знаеш колко вакантни места има в БАН и защо?

Believer
рекордьор

#2582582 - 26.02.2010 11:48 [Re: Atman]

Цитат:

Цитат:

т.н. трудова борса...

Случайно да знаеш колко вакантни места има в БАН и защо?

Може ли да има нещо общо с ония малки, сиви, припкащи същества,които
първи напускат потъващия кораб?

--------------------
Истината е за всички!

dragon's-tiger

#2582982 - 26.02.2010 19:48 [Re: Believer]

Закачам се за последния.
Прегледах някои бюлетини на БАН. Съдържанието им се изчерпва с честване на годишнини, изложби и посещения на политици. Може би не съм открила правилните бюлетини?

Atman
ветеран

#2583386 - 27.02.2010 17:09 [Re: dragon's-tiger]

Цитат:

Прегледах някои бюлетини на БАН. Съдържанието им се изчерпва с честване на годишнини, изложби и посещения на политици. Може би не съм открила правилните бюлетини?

На сайта: http://www.bas.bg/
освен бюлетини има и годишни отчети на БАН, които обаче биха били скучни за масовия читател.

Наскоро излезе нещо интересно, което ти предлагам да прочетеш. Ако четеш внимателно може да получиш отговор на доста въпроси.

Д-р Желязко Христов:

Кой дърпа конците в аферата "феодални старци"

Велиана Христова

Сценарий ли се изпълнява, интереси ли си разиграват коня из България

I. Министър Игнатов пак излъга, за резил на кабинета

Преди ден просветният министър Сергей Игнатов в интервю в "Стандарт" за пореден път отрече започнатата в БАН реформа - не създавала нова среда. Каква трябва според него да е реформата? Първо, не трябва да се финансират щатни бройки и да се плащат заплати, а парите трябва да се разпределят чрез конкурс по проекти. Както било в изследователските центрове в Европа. Цитирам: "И БАН, и те получават 80 на сто от необходимата издръжка. В БАН разпределението на тези пари става на щатни бройки, докато например в Макс Планк (Германия), след като дойде бюджетът, той се разпределя на конкурсен принцип на базата на научни програми или проекти. Това е съществената разлика". Звучи! Само че нито дума не е вярна, нищо подобно няма в Германия. Или някой е излъгал министъра и той хал хабер няма от нещата в науката, или той съзнателно лъже, разчитайки на неосведоменост на публиката. Защото в "Макс Планк" парите не са дават по проекти, а се финансират щатни бройки - досущ като в БАН. Игнатов за пореден път гази лука, след като неотдавна заяви, че европейски научен форум набелязал закриване на публичните научни организации (в Европа те са 769). По този повод БАН му поиска оставката.
Първо, "Макс Планк" е неправителствена научна организация (както и БАН), която има 80 института и годишен бюджет 1,3 млрд. евро за 2009 г. (с планирано увеличение за 2010 г.). От тях 82 % идват от държавната хазна (чрез правителството и лендерите), 14 % са собствени приходи от европейски и национални проекти, 4 % са от членски внос и дарения. А БАН има през 2009 г. 79 звена и годишен бюджет от хазната 42 млн. евро (намалени на 37 млн. евро за 2010 г.). Бюджетът на "Макс Планк" е около 40 пъти по-висок от този на БАН. Собствените приходи на БАН от европейски и национални проекти през 2009 г. са 30 млн. евро (41,6 % от общия й бюджет - което е около три пъти повече от 14-те процента в "Макс Планк"). Така че БАН получава 58 % от издръжката си, не 80. Това е положението.
Второ. Според отчетния доклад на "Макс Планк" за 2008 г. (публикуван в интернет, досущ като този на БАН), там работят 11 557 души на щат и 1824 души са наети за извършване на дейности по проекти. През 2009 г. щатът е увеличен на 13 384 души (учените са около 4900 - 36,6 %, другите са специалисти, помощен персонал и администрация). Освен това, в "Макс Планк" работят извън щата около 7000 докторанти и гост-изследователи. Всички щатни служители получават твърда заплата от хазната, която всяка година се индексира с инфлацията (!). Те нямат право да получават възнаграждения от изпълняваните научни проекти (както е и в БАН). С парите от проектите може да се плаща само на хора, допълнително наети в тях за изпълняване на определени дейности - това са споменатите 1824 души (така е и у нас).
Според годишния отчет на БАН за 2008 г., в нея работят на щат 7500 души, от които учените са 3638 (48,5 %), останалите са специалисти, помощен персонал и администрация. Сега след масовото пенсиониране на учени на фона на намеренията за увеличаване на пенсионната възраст, те ще останат 3100. Докторантите през 2008 г. са 616. Не е отчитан броят на привлечените допълнително за извършване на дейности по проектите, иначе цялата организация е еднаква с тази на "Макс Планк". Факт. Остава само да споменем, че по данни на Eurostat средната годишна заплата на учените в Германия е 56 132 евро, в България - 3556 евро. Освен това в Германия има още 4 сродни на "Макс Планк" комплексни научни организации, състоящи се от десетки институти. Германия инвестира за наука 2,6 % от БВП, България - под 0,3 %.
Министър Игнатов би могъл да се ограмоти по тези въпроси от сайта на "Макс Планк": www.mpg.de/english/aboutTheSociety/aboutUs/factsAndFigures/index.html. За да не резили себе си, правителството и ГЕРБ с измислиците, които сипе.
Колкото до втория европейски научен център, цитиран от Игнатов като светъл пример - СНРС във Франция, нещата в интервюто не стоят по-различно: "В CNRS във Франция, с което толкова обичаме да се сравняваме, 90 на сто от лабораториите са съвместни с университетите". В СНРС работят 26 000 души на щат, от които 11 600 са учените (44,6 %). Бюджетът на организацията е общо 3,37 млрд. евро, от тях 82 % идват от държавата, собствените приходи от проекти са 607 млн. евро (18 %). Как се съизмерва БАН с нейните близо 42 % собствени приходи, с които тя компенсира мизерното държавно финансиране, покриващо само заплатите, не и издръжката? Всъщност, и учените от БАН постоянно работят със свои колеги от вузовете в съвместни договори и проекти. Това също е факт. СНРС наистина има освен институтите и 1200 лаборатории, свързани с вузовете - ала това са университетски лаборатории, асоциирани към СНРС. Висшите училища кандидатстват за такъв асоцииран статут, като право на това имат само вузовете от т.нар. група А (водещи), определени от френската Агенция за оценяване на науката и висшето образование (AERES). Вузовските лаборатории кандидатстват в СНРС за получаване на изследователски лиценз (dossier unique) и СНРС определя кои от тях могат да правят наука. Това е. Хайде да въведем същата система, при която БАН ще дава лиценз да правят наука на лаборатории на водещи вузове (определени от НАОА)!
Министърът може да се осведоми как става това и да се насочи към такава европейска реформа - www.cnrs.fr/dpa/contractualisation/demande-reconnaissance.

II. Световната банка и Бойко Борисов не участват в пиесата, поне привидно

Вихърът, раздухан от членове на правителството срещу БАН, вече доби размери на бедствие. Премиерът Бойко Борисов сякаш не играе в пиесата. Понякога той отива при учените в академията и се удивлява като малко дете. Заявява че поредният институт, който е посетил, е много важен за България и искрено се втурва да търси пътища за реализиране на научните продукти. Или поне така изглежда. Ако Борисов продължи да посещава БАН, той все повече ще се радва, защото в почти всички институти се работи наука с висше качество, печелят се европейски проекти и се "произвежда" ценен за страната продукт. Стига човек да е нормален, да иска да знае това и да има достатъчно акъл да разбере, че само науката може да дръпне напред една затънала икономика. Науката има нужда от реформи, просто защото знанието и светът, от който тя е част, се променят непрекъснато. Дали обаче проблемът у нас е в науката, дали всъщност реформата не трябва да се насочи спрямо икономиката, за да започне тя да потребява наука?
Вече пета година обаче просветното министерство води война срещу академията. Целенасочено ден след ден, месец след месец, година след година на българското общество упорито се внушава, че БАН не работи добре и напразно "гълта народна пара". А когато една лъжа се повтаря всекидневно, тя започва да изглежда като истина. Опитите да се представи академията като сборище от нефелни субекти в последните месеци са направо неприлични. Атаката обаче започна от бившия министър на НДСВ Даниел Вълчев.
Той клеймеше от медиите мнозинството учени, които били на пенсионна възраст (сега се оказа, че и 500 такива от общо 3600 не може да се намерят в БАН). Той лансира идеята "пари срещу реформи", тъй обичана от корифеите на пазарния фундаментализъм. Той правеше инсинуации, че почти всичките пари за наука в България отивали в БАН, като се възползваше от едно счетоводно недомислие в структурата на българската хазна, заради което издръжката и заплатите на висшите училища не се броят за научни средства, броят се само тези на БАН. Едва когато бе хванат на тясно, Вълчев обеща с половин уста пред ресорната комисия в парламента, че "тази неточност ще бъде поправена".
Въпросната неточност обаче бе мотив за нови рестрикции в проекта на Вълчев за т.нар. стратегия за науката у нас и бе една от причините, поради които академичната общност й се възпротиви. Втората основна причина бяха записаните намерения да се създават от нулата, на гола поляна, нови научни центрове - към няколко приближени до него висши училища. При това от предвидените в документа пари за наука ясно се виждаше, че академичните институти ще бъдат оставени да загинат без средства, а парите постепенно ще се прехвърлят към вузовете. Нима в момента се лансира нещо по-различно?
Финансовото лице на Бойко Борисов - Симеон Дянков, отне парите на БАН, оставяйки без стотинка за ток, парно, телефони и пр. същите институти, които така се харесват на премиера. И те сега изгребват всички налични собствени спестявания, които, както се разбра, ще им стигнат да платят електричеството до края на февруари.
Как ще довършват международните си проекти след това - Господ знае. Защото разните там масспектрометри, лазерни аблатори и компютри работят на ток. Безобразното охулване на "феодалните старци" предшестваше тази "финансова" политика спрямо науката, която ни една цивилизована държава в света не познава. Особено в условията на криза, когато ЕС слага акцент тъкмо върху науката.
Никога - нито Даниел Вълчев, нито сега Дянков и подгласника им Сергей Игнатов не дадоха и не дават ни едно доказателство, че БАН не работи добре. Никога в просветното министерство не е направен анализ на състоянието на науката в страната и на нейните резултати. Защо? Защото във всеки анализ БАН стърчи с резултатите си над всякакви национални класации. Да не говорим за ефективност - количество научна продукция на единица финансиране, по който показател БАН излиза пред всички академии и научни центрове в Европа. Обективното огласяване на тези данни би сгромолясало напъните академията да бъде представена като най-голямото зло в страната. Резултатите от международния одит на БАН се оказаха нежелани за нейните критикари - "множество звена на академията са на световно равнище, а почти всички са ценни и полезни за страната", рекоха европейските експерти. С такава оценка за националния си център за наука всяка държава би се гордяла. Но нашият министър на науката само сви устни и вече не гъква за въпросния одит. Все едно, че не го е имало.
В обърканите си опити да защити реформаторска визия Сергей Игнатов приказва на посоки: "След одита каквато реформа реши БАН, ние ще я подкрепим"; "БАН обаче не закрива дейности и няма да спести пари"(!); "Не бива да се сливат институти, това ще скара хората"; "Институтите на БАН не са на световно ниво, да се влеят във висшите училища". А преди 10-ина дни в диспут по БиТиВи, без да усети, че се самоопровергава, Игнатов взе да изрежда какви средства си докарала академията от международни проекти. Първо, щом институтите са спечелили тия проекти и такива пари в тежка международна конкуренция, значи на какво ниво са – на световно или как?
И второ, кой да му каже на министъра египтолог, че парите от проекти не са за ток и парно, а са за апарати, за компютри, за химикали, за изследвания. Всяка държава в Европа издържа институтите си, за да работят учените в тях въпросните проекти. При това ги издържа с 5 до 50 пъти повече средства от тези, които получава БАН. А с парите от проекти издъжка е забранено да се плаща. Но Игнатов ефектно хвърля помпозни фрази, от които послушните журналисти благоговейно немеят.
Чудя се не им ли е интересно например на фона на принудителното и поголовно пенсиониране на над 400 най-квалифицирани учени в БАН да попитат министъра кога все пак от МОМН ще бъде освободена собствената майка на Симеон Дянков,
която, бидейки пенсионерка, преспокойно работи там - на заплата ли, на договор ли, все с парите на данъкоплатеца, за когото властта се загрижва веднага, когато стане дума да се даде нещо за науката.
Голям въпрос е случайна ли е приликата в действията на бившия и на сегашния министър на МОМН? Случайно ли клакьори и поддръжници и на единия, и на другия са едни и същи лица като Андрей Райчев, Евгений Дайнов, Мира Радева, кръгът "Отворено общество" - либерален Институт за пазарна икономика, КРИБ със Саша Безуханова и още неколцина? Ако човек прочете писанията на автори от тези пазарни "институти", може да ги обобщи с едно заглавие: "За какво ни е БАН?".
Често разпространено мнение е, че чрез Симеон Дянков се изпълнява планът на Световната банка за пълно свиване на публичния сектор (пенсии, здравеопазване, образование, наука), за ликвидиране на БАН и разпродаване на имотите й (признат публично от самия Дянков преди почти 3 години). Говори се и за предишни контакти на Дянков с бизнесмена Иво Прокопиев. Повечето от споменатите лица, включително Даниел Вълчев, по случайност се оказват в сдружението "Глобална България" или свързани с него, където шеф е Цветелина Бориславова - Сибанк, "Отворено общество" и сателитите му Институт за пазарна иономика и Център за либерални стратегии, кръгът "Капитал", БиТиВи, мистър 10 % Александър Божков, Красимир Гергов с рекламна агенция "Крес" и т.н. Социолозите Андрей Райчев и Кънчо Стойчев още по времето на Вълчев бяха подредени на първо място в конкурса на Фонда за научни изследвания на МОН и спечелиха тлъсти проекти с теми освен за социология и за... стволови клетки! Ако я няма БАН или бъде достатъчно смачкана, вероятно по-лесно идеите на някои от споменатите пазарни "институти" и лица ще минават за наука. Пък са се задали едни милиарди от еврофондовете! Това само по себе си е "мотив за съучастие", както биха казали специалистите по наказателно право.
Факт е, че самата Световна банка, силно критикувана в света заради лошите последици от досегашното й управление, от известно време вече не е тъй пристрастна към крайния либерализъм, както е нейното българско отроче. Това логично навежда на мисълта, че има допълнителен мотив за яростното преследване на целта да се удари БАН. Ни в клин, ни в ръкав веригата "Кауфланд" неотдавна прати с писмо питане до Дянков: кога ще се продават институтите на академията. С това лошо "издаде четата" и нейните цели.
Методиката на действие очевидно е същата, каквато е била при мисията на Дянков от името на СБ в Грузия, където е била разформирована Грузинската академия на науките. В интернет може да се види протестното писмо на председателя на тази академия акад. Тамаз Гамкрелидзе. В него и в други материали ще прочетете последователността на действията: 1) Безогледно охулване на учените за некадърност и закостенялост; 2) Политически натиск за рязко намаляване на броя на институтите и принуда да се самоиздържат; 3) Обявяване на започналата под натиск реформа в академията за неефективна; 4) Изваждане на институтите от академията.
Дянков тук сега не е сам и в унищожителните му действия не го ръководи (поне открито) Световната банка. Бойко Борисов не участва (поне привидно) в заговора срещу академията, но по неизвестни причини позволява Дянков да управлява държавата вместо него. Целият проблем е във въпроса "защо?" Кой всъщност дърпа конците? Ако един ден на мястото на сегашните институти на БАН възникнат офиси "For rent" със СПА центрове и голфигрища, дали ще разберем кой е действителният им собственик, който ще ги е придобил за жълти стотинки?

Редактирано от Atman (27.02.2010 17:11)

Opk
неясен

#2583394 - 27.02.2010 17:46 [Re: Atman]

За който го мързи да прочете съобщението на Атмана, предлагам един въпрос на който до сега никой не ми отговаря.
А именно:

Защо министърът Дянков взе 10 (десет) милиона лева от бюджета на БАН и в същият мамент даде 28 (двадесет и осем) милиона лева за ПРЕМИИ (не за заплати) на съдебната система !?

Жокер: може би Европата порицава БАН, а хвали българската съдебна система ?

--------------------

Редактирано от Opk (27.02.2010 17:48)

Atman
ветеран

#2583408 - 27.02.2010 18:39 [Re: Believer]

Цитат:

Може ли да има нещо общо с ония малки, сиви, припкащи същества,които първи напускат потъващия кораб?

Отговорът е: не.
Прочети какво съм написал на dragon's-tiger и се опитай отново да си отговориш на въпроса.

Casiopeq
summer wine
**

#2583454 - 27.02.2010 20:20 [Re: Atman]

аз си мисля, че за да не го отнесат и младите учени, заради които, е всъщност добрата оценка, е добре възрастните да се разкарат доброволно, за да дадат възможност, и да няма заради какво да закриват и изваждат институти.
Иначе, някак не е честно

--------------------

ВНИМАНИЕ!

Opk
неясен

#2583469 - 27.02.2010 20:54 [Re: Casiopeq]

Не знам как да стане
Точно възрастните са на ръководни постове, като правило

Пък и не трябва да се забравя, че интересът на управниците е към имотите, а не към дейността и ползите от наука.
За пример: Доган вече не врещи, защото "изпадна от каруцата" и нищо не би облажил сега.

--------------------

Casiopeq
summer wine
**

#2583485 - 27.02.2010 21:45 [Re: Opk]

Цитат:

Не знам как да стане
Точно възрастните са на ръководни постове, като правило

Пък и не трябва да се забравя, че интересът на управниците е към имотите, а не към дейността и ползите от наука.
За пример: Доган вече не врещи, защото "изпадна от каруцата" и нищо не би облажил сега.

Така или иначе, ще има "жертви".
То е ясно, че никой не би си станал от топлото местенце, но както има атестации за младите, нека да атестират и тия на ръководните постове.
В противен случай, ако не се покаже "воля за промяна" отвътре- какво да очакваме тогава отвън?
Има си общи събрания, доколкото разбрах, които са в правото си да искат оставката на управителния съвет, някой, май вече го направиха, но трябва малко по-концентрирани усилия.

Имотите, в един момент се превръщат, просто като оправдание за тия на ръководните постове. Отклоняват вниманието, от това, какво тепърва биха направили за научната дейност.
А всъщност, реално кой печели В момента, от тези имоти, и при кого отиват тези пари, реално?- наеми, продажби...за какво служат, въобще?

--------------------

ВНИМАНИЕ!

Duchessa
аферистка

#2584312 - 01.03.2010 14:37 [Re: mokov]

Според мен въпросът е не за закривнето на институцията БАН, а за очистванео и именно от въпросните лаици, за които споменаваш. Не може да се кара по старата социалистическа система в структурите на БАН, не може да се симулират промени. Симулацията си личи по факта, че БАН продължава да бъде непривлекателно място за работа на талантливите млади хора. Дори ентусиасти в науката, които биха правили научни изследвания с позорно ниско заплащане, не искат да остнат в БАН, защото срещат сспънки в реализацията на проектите си. И тези спънки идват от старите структури по места, в отделните научни звена.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4893

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.211 seconds in which 0.177 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.