ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Медии » Вестници

Страници: 1
Peshy
неориентиран

Регистриран: 18.12.2009
VNIMANIE!
    #2537122 - 18.12.2009 15:39

Фермерка продава апартамент за да покрие кредит

Скъсват хасковски агробизнесмени от проверки, сервират им кафе по 60 лв чашка вместо курс по растителна защита

На 24 септември 400 земеделски производители, сред които и 114 от Хасковска област, подписаха договорите си по програмата „Млад Фермер”.

На церемонията в Стара Загора присъства и премиерът Бойко Борисов.Тогава той обеща на младите фермери, че парите им ще бъдат преведени до месец. До средата на декември само около 5% от хасковските земеделци, одобрени по програмата са си взели първия транш от 25 000 лв. Останалите се оплакват от непрекъснати проверки, които хе разкриват нарушения. Според тях това се прави за печелене на време защото няма пари в държавната хазна.

Първи проблема със забавените вече 3 месеца и половина пари огласиха младите фермери от Книжовник. Те бяха подкрепени от кмета на село Наско Колешев, който преди седмица свика пресконференция в Хасково. На нея бяха огласени затрудненията на младите стопани и се намекна, че се чуват все повече гласове за завеждане на дела срещу държавата. Чашата на търпението преля и така се стигна до този вторник, когато двайсетина фермери от областта обявиха че пускат искове за по 25 000 лв. Срещу Държавен Фонд „Земеделие”. Адвокат на протестиращите е Петър Петров, който не внесе същия ден исковите молби в Окръжния съд, защото поиска време да се запознае поотделно с всеки от договорите.

Репортер: Деян Динев

Хасковлийката Христина Иванова е една от земеделските производители, одобрени по програмата „Млад фермер”, мярка 112. „Имам подписан договор и засях 15 декара картофи. Започнах работа с кредит с неизгодна лихва от 15%. Взех парите от заложна къща, като заедно с лихвите имам да връщам 6500 лв. Ходила съм в няколко банки за кредит където не считат договора за нищо и ми го връщат обратно” притеснена е Иванова.
Протакането около изплащането на първия транш по договора продължава вече три месеца и половина, през които затъва с лихвите по заема си и дори още не е дала 300 лв. На тракториста, който е изорал нивата й. „Започвам да губя надежда в държавата и съжалявам, че съм се захванала с земеделие. Сега ще обявя и апартамента си за продан, за да покрия кредита. Вместо да се развиваме, затъваме все повече. Ето защо ще подам иск за 25 000 лв. Срещу фонд „Земеделие”. От там ми казаха, че парите ги бави Министерството на финансите. Аз обаче нямам договорни отношения със Симеон Дянков. Ще съдим фонда” категорична е младата фермерка.

В договорите по програмата е записано че могат да бъдат правени внезапни проверки. Поради тази причина Христина забавила изваждането на 8 дка картофи. Когато в крайна сметка ги изкарали, за да има поне пари за хляб, половината били меки останалите 7 дка ще стоят в земята в очакване на проверяващите, като доказатество че найстина гледат картофи на това място.

И младият фермер от димитровградското село Горски извор Янимир Краев иска да съди държавата заради забавения си първи транш. Той дори няма пари да засее 9 дка с орехови дръвчета, за които има подписан договор. Най-подходящият период за засаждането е есента, а крайния срок е февруари. Изискването на програмата е дръвчетата да бъдат закупени от институт, каквито има в Кърджали, Асеновград и Пловдив. Там цената на едно орехово дръвче е между 15 и 18 лв. Като условие в договора е записано, че ореховата градина трябва да бъде защитена с ограда, което изисква допълнително средства. Ако парите не бъдат преведени до февруари, Краев няма да може да засее орехите. Когато му бъде изпратена проверка, тя ще установи липсата на дейност по програмата и договорът му автоматически ще бъде прекратен.

Георги Русев и Катя Семерджиева са от хасковското село Книжовник. „Досега, вместо да ми изплатят парите, са ми направили 3 проверки от хасковската Разплащателна агенция и техните контрольори от София. Явно няма пари. Някой ги е изхарчил на бинго. Засях 2 декара зеленчуци, вече съм вложил 1500 лева собствени средства” оплаква се Георги.

Катя Семерджиева обработва 5.5 дка зеленчуци по „Млад фермер”. Тя е инвестирала 3600 лв, , които е взела кредит от заложна къща при жестоката лихва от 15%. Жената сподели, че заради кризата се е захванала с фермерство. Допреди година е работила в хасковски хранителен магазин, но я съкращават. Така Семерджиева се връща на село и за да си изкарва хляба с честен труд, решава да се захване с фермерство. Двамата с Русев недоволстват и от факта, че не им превеждат парите, а ги карат да минават курс по растителна защита с такса 60 лв. По време на курса изпили само по едно кафе, докато слушали общи приказки за работа със земеделски препарати. Според младите фермери от Книжовник това било най-скъпото кафе в живота им.
Въпреки, че недоволните агробизнесмени в областта са доста повече от тези десетина човека, които се събират за пресконференции, хората се плашели за изяви. По старата българска традиция земеделците се притеснявали от публичен протест. Те считали, че ако лъснат в медиите, парите които им се полагат, няма да стигнат до тях или ще ги получат последни сред многобройните проверки.

На вниманието на всички медии, последната надежда сте ни Вие, след като и премиера който беше подведен от неговите министри ни излъга, новото правителство и то ли ще е като старото. Оставате само Вие, които можете да ни помогнете. Искаме ясно и точно от името на всички млади фермери в България, които не са си получили субсидийте, ясен отговор! Благодарим за вниманието..

Христина Иванова – тел: 0886 / 71 – 28 – 66
Катя Семерджиева – тел: 0886/ 59 – 41 – 44

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 2679

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.015 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.