ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Margy
новак

Регистриран: 16.01.2004
От: София
Новите промени в Кодекса на труда
    #255301 - 29.03.2004 10:08

Какво ще кажете по новите изменения в Кодекса на труда, относно майчинството и по-точно: платен отпуск за гредане на малко дете 6 месеца и 1година и половина неплатен, който може да се взема в рамките до навършване на 9 години на детето. Накъде сме трънали според Вас. Има надежда единствено президента да наложи вето и да го върне за ново преразлеждане. Ако искате може да се обърнете къв него на адрес: press@president.bg

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
D-r Kostova
заслужил ветеран

Регистриран: 12.04.2001
От: Варна
Re: Новите промени в Кодекса на труда
    #255574 - 29.03.2004 14:22 [Re: Margy]

http://www.paragraf22.com/pravo/kodeksi/parts/kt4.html#Раздел%20I
това е кодекса....сега последното изменение от кога е..прието ли е или?
последното аз което знаех е 45 дена болни4ен за раждане...3 месеца платен след раждане и до 1.5 год май4енски....като ако има медицински показания след установяване на бременност до 45 ден преди термина се изпла6тат болничните в 100%
дайте малко повече информация

Margy
новак

#256330 - 30.03.2004 08:28 [Re: D-r Kostova]

Този кодекс, който сочите и од 1992г. и последно изменение от 2001г., който е действащ в момента. Аз говоря за новото изменение, което е минало на 1 четене в парламента и предстои да мине на второ четене, което означава, че ще го приемат и евентуално ще влезе в сила от 1 юни 2004г.Според новото изменение се предвижда 135 дни платен отпуск за бременност и раждане, 45 дни преди раждането и 90 дни след раждането, което е 100%. След този отпуск ще има 6 месеца платен по 120лв. на месец и 1година и половина неплатен, който може да се използва в рамките до навършване на 9година на детето. За това изменение говоря. Информацията ми е сигурна, тъй като работя в М-во на правосъдието и всички проекто закони, които влизат в парламента минават през мене.

maggie1
Нерегистриран

#256333 - 30.03.2004 08:30 [Re: Margy]

Margy,

Dori ako e camo tova izbroeno ot Dr.Kostova e docta poveche ot tova koeto bi polychila v mnogo drygi ctrani.

Malak paradokc cpored mene, kato ce ima predvid ikonomicheskoto polojenie na ctranata.
Chydecno che go ima

D-r Kostova
заслужил ветеран

#256381 - 30.03.2004 09:30 [Re: Margy]

лошо....и какво предлага6 да се направи

Margy
новак

#256389 - 30.03.2004 09:44 [Re: D-r Kostova]

Единствената надежда е президента да наложи вето и да върне промените за ново разглеждане, което евентуално може да стане до 1 година планета и една година неплатена.
Предишният проект беше 1 година платена, като взимаш цаплатата си 100% и една година неплатена, но не го одобриха. Според мене, парламента няма нужда да се раждат българчета.Защото при малцинствата това не е проблем.

Незабравка
дебил

Регистриран: 25.11.2003
    #256401 - 30.03.2004 09:57 [Re: Margy]

1 година планета и една година неплатена е добре,но не и повече - майката губи рефлекси за работа и е само в нейна вреда да проточва майчинството.Нали освен да се прави на мила и грижовна трябва и да го храни (издържа) туй дете.Много по-полезно за детето е да бъде възпитавано с личен пример отколкото с празни приказки.Успелия човек възпитава успели хора,а неудачника неудачници.
Естествено ако майката е успяла да се пласира успешно и не е нужно да работи за да оцелява семейството нещата са перфектни - ще се отдаде на духовното и физическото си израстване - красива-още по-красива-безкрайно красива и т.н.
а децата ще израстнат спокойни и уравновесени и ще следват създадения в семейството модел - мъж ловец - жена самка.

6 месеца е малко наистина

Oli*
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
    #256419 - 30.03.2004 10:10 [Re: Незабравка]

Така е, но смятате ли, че 6 месеца пък са достатъчни тя да се възстанови и да се чувства готова да се въре на работа? Щото след това идва неплатената, а тя никого не топли

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

Незабравка
дебил

Регистриран: 25.11.2003
    #256423 - 30.03.2004 10:15 [Re: Oli*]

6 месеца са малко,т.е. НЕ са достатъчни,за да се справи жената с шока от раждането и майчинството.
мисля,че го казах вече,ама...

Oli*
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
    #256453 - 30.03.2004 10:42 [Re: Незабравка]

Извинявай, отговорът ми не бе насочен само към теб, а и към всички. Знам, че си написала, че 6 месеца са малко

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

D-r Kostova
заслужил ветеран

#256496 - 30.03.2004 11:12 [Re: Oli*]

еми момичета дай да те измислим нещо..да напищем вот за несъгласие....и да се напишат имена отдолу...ще го пуснем и по други форуми..колкото повече имена ..по-добре...
какво ще кажете

tetuncho
почетен член
*

Регистриран: 20.07.2003
От: Sofia
    #256535 - 30.03.2004 11:36 [Re: Margy]

Промените в КТ, които бяха приети на първо четене касаят по-скоро неплатения отпуск за отглеждане на малко дете.До сега този отпуск беше едногодишен и се ползваше по желание след изтичане на платения отпуск за гледане на малко дете до две годишна възраст на детето, т.нар. отпуск по майчинство. С две думи ако се ползва този отпуск той задължително се ползва до навършване на детето на 3 години и беше неплатен, но се зачиташе за трудов стаж. От сега нататък този отпуск ще бъде по 6 месеца за всеки един от двамата родители и ще се ползва без ограничение във времето до навършване на 8 години на детето. Мисля, че се обсъждаше до 2006 година да може със съгласието на единият от родителите отпуска да се ползва изцябо от другия, но не зная как го приеха на първо четене и дали тази възможност се запази или отпадна. Ако към момента дедето Ви не е навършило 8 години и не сте си ползвали навремето неплатения отпуск ще можете да се възползвате от новосъздаденото положение. Ако обаче сте си го използвали няма да имате това право сега, освен ако не си родите друго дете разбира се. Останалите отпуски - този за бременност и раждане, който е 135 дни за първо, второ и трето дете и отпуска до 2 годишна възраст, т-нар. платено майчинство за работещите майки или платеното майчинство за срок от 1 година за неработещите майки се запазват.

Анонимен
Нерегистриран

#256718 - 30.03.2004 13:02 [Re: tetuncho]

Промените които сочиш не са вярни, вярно е това което казва Margy. Твърдя го защото ние направихме тези промени.Промените в кодекса ще минат на второ четене, най-късно до 1 месец, тъй като сега сме възпрепятствани с други закони/Закон за съдебната власт/, и след като се приеме, законът влиза в сила след 3 дни от публикацията му в Вържавен вестник. Уви, аз и още няколко колеги бяхме против поправките, но селави. Нищо не мога да кажа в подрепа ва бъдещите майки.Аргумента им беше, че и без това майките тръгвали на работа след 6 месец, а по този начин незнам дали знаете те получават пълната си заплата и НОИ им плаща половината майчинство. Целия шум е точно заради това, да не се плаща на работещите майки половината майчинство. Съжалявам само, че по-този начин ние не стимулираме майчинството, правим точно обратното.Но това е положението.

Margy
новак

#256729 - 30.03.2004 13:07 [Re: D-r Kostova]

И според мене е крайно време да направим нещо по-въпроса, не че 120 лв. са нещо много, но защо трябва да ни ги отнемат.Но въпроса е какво. Който има някокво мнение по въпроса какво може да се направи, да го изложи и бърем направим нещо наистина по въпроса с нашата репродуктивност.Стига сме мълчали и неохотно сме се съгласявали с нещо, все пак от това зависи нашето продължение като Българи. Някой ще каже, който иска дете ще си роби и без тези пари. Не е въпроса обаче само до едно дете, мисля.По-този начин мисля че ние ще станем малцинства, не че не сме на път да го направим.

D-r Kostova
заслужил ветеран

#257240 - 30.03.2004 17:53 [Re: Margy]

е какво искат да ми кайат 4е някой 6те ме остави на работа ако до 9 години си стоя в къщи ли макар и да не ми плащат майченски...нали ще ме изхвърлят тутак си

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #257683 - 31.03.2004 08:02 [Re: maggie1]

Е, Маги, виждаш как хората макар и от една нация, но живеещи в различни светове са различни Не ти бе отговорено, няма как българките ще протестират, как така ще раждат без да им плащат! Ама може ли такова нещо, така ще бъдем малцинство , нали разбираш... Чудя се на тези американки как раждат и търпят да нямат майчинство, че даже си плащат скъпо и прескъпо за раждане, мед. грижи, за мляко, че то трудно се кърми памперси-дайперси ...

--------------------
Winners Are Driven

A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

Анонимен
Нерегистриран

#261140 - 03.04.2004 23:16 [Re: friend]

da ne dava Gospod da "stignem" americancite v tova otnoshenie

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 1971

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.