ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
Re: Метафората
    #2561722 - 25.01.2010 09:56 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка.

Философията, досущ като метафората, разкрива тайните, невидими връзки между нещата. В тази траектория на промисляне, бихме ли могли въобще да говорим за "чиста философия", за връзки без неща?

... философията, чието основно битие е да разкрива тези връзки...

И аз като Тотко си мисля, че философията концептуализира метафорите. Целта е, както казах, да се изговори очевидното, което никой друг не желае да прави освен философът и поетът. Никой друг не желае да го прави, защото само философът и поетът порастват по отношение на говоренето. Другите си остават на нивото, на което, питайки едно дете - как си се научил да говориш, то казва - "Ами, така!" и това му е дотатъчно като отговор.

А иначе връзките между нещата са част от нещата и не могат да се разглеждат само като връзки. Ако имаш философия на връзките, то тя ще е погрешната философия на абстрахирането.

Именно абстрахирането е превръщането на идеята в идеология. Това е сгрешеният код на мислене на човечеството.

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2561791 - 25.01.2010 11:28 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло

Като какво е това животно, как ти изглежда оттам, от кучешкия ***, в който сам си се наврял?

Еми, каке, метафората, мое се кае, е некво прераждане на значенията. Кога каеш, че демек ена жена е цвете - донекъде си я преродил и тя мое се искефи, ако си пада. Нищо че е само в лаф-моабетя, пак си е некво прераждане.
Е - те така праим неква анълогия с баш-прераждането, къде го има по религийте. Само дето лафмоабетското сме си сигорни, че го има, а онова, главното, засега само го мечтаеме.
Може би затва си падаме по лафмоабетите, там поне ни е в кърпа варзано

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2561797 - 25.01.2010 11:40 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка.

Философията, досущ като метафората, разкрива тайните, невидими връзки между нещата. В тази траектория на промисляне, бихме ли могли въобще да говорим за "чиста философия", за връзки без неща?

И аз като Тотко си мисля, че философията концептуализира метафорите. Целта е, както казах, да се изговори очевидното, което никой друг не желае да прави освен философът и поетът. Никой друг не желае да го прави, защото само философът и поетът порастват по отношение на говоренето. Другите си остават на нивото, на което, питайки едно дете - как си се научил да говориш, то казва - "Ами, така!" и това му е дотатъчно като отговор.

А иначе връзките между нещата са част от нещата и не могат да се разглеждат само като връзки. Ако имаш философия на връзките, то тя ще е погрешната философия на абстрахирането.

Именно абстрахирането е превръщането на идеята в идеология. Това е сгрешеният код на мислене на човечеството.

Тука ше се съгласим с тебе.
Ама ше напраим и неколко оговорки:
1. Таа работа с "очевидното" малко ме смощава......Мое за тебе деметафоризирането да е исговаряне на очевидното, ама за мене , поне, нещата мноо често никак не са очевидни, та бая требе да се напнем, дорде изговорим барем ена смислена дума. Често , обаче, и ена не моем - явно е въпрос и на вазможности
2.Понее сам от малцинството, таа работа с разделянето на "поети/фелософи" и "останалите" нещо не ми аресва. Малко елитарно ми звучи, па и си мислим, че секи човек на таа Земя е по малко пует и фелосов, ако има разлики - тя е в равнищата, в овладяването на теа заняти, а не че едните са, а другите - хептен не. Аз лично сам мноо внемателен, кога раздавам такива определения, понее не моем да бръкнем в главите на хората и да видим кой точно какъф поет или фелософ е, така че - не се знае знае ли се, нали така!
3. Абе имам осешането, че имаш некъф зъб на тия пусти идеологий.....Вартиш, сучеш - се накъмто критики го караш. Не че не си праф, ама ми праи вчепатление

tired

Регистриран: 15.02.2009
    #2562410 - 26.01.2010 01:35 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Ако е толкова очевидно, защо се налага да го крием от себе си в метафори (конотираме), а след това чрез философията да го декодираме (денотираме)?

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2562542 - 26.01.2010 11:03 [Re: tired]

Цитат:

Ако е толкова очевидно, защо се налага да го крием от себе си в метафори (конотираме), а след това чрез философията да го декодираме (денотираме)?

Не го крием! Ние просто го изговаряме. В момента, в който го изговорим, очевидното от "очевидно" става Пенчовото очевидно или Генчовото очевидно или Ганкиното очевидно...

Концептуализирането на метафорите и вид семиозис - нарастване на познанието. От нещо, научаваш друго нещо, за трето нещо... Троичността е задържителна. Метафората е знак. Тя е смислотворна.

Пърс казва, че езикът (начинът на говорене на един човек) е пълната, крайната, той употребява думата total, тоест тоталната сума на един човек...

Имай предвид, че феноменалното при Пърс е свързано също така и с факта, че той попада във философията, бидейки математик, химик и логик! (казвам ти го по повод термина "сума")

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

erso
неориентиран

Регистриран: 26.01.2010
    #2562765 - 26.01.2010 14:59 [Re: tired]

Цитат:

Каква е връзката между философията и метафората?

и аз съм им фен на тез юнаци

http://www.calstatela.edu/dept/phil/pdf/res/Carnap-Elimination-of-Metaphysics.pdf

tired

Регистриран: 15.02.2009
    #2563604 - 27.01.2010 15:22 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Не го крием! Ние просто го изговаряме. В момента, в който го изговорим, очевидното от "очевидно" става Пенчовото очевидно или Генчовото очевидно или Ганкиното очевидно...

Концептуализирането на метафорите и вид семиозис - нарастване на познанието. От нещо, научаваш друго нещо, за трето нещо... Троичността е задържителна. Метафората е знак. Тя е смислотворна.

Пърс казва, че езикът (начинът на говорене на един човек) е пълната, крайната, той употребява думата total, тоест тоталната сума на един човек...

Имай предвид, че феноменалното при Пърс е свързано също така и с факта, че той попада във философията, бидейки математик, химик и логик! (казвам ти го по повод термина "сума")

Пърс влиза във философията повече с нагласата на учен, отколкото на логик и математик. Ако да бе обратното, щеше да беше наблегнал на кохерентната теория на истината и на априорността на "чистите" връзки и структури.

Както и да е, съгласна съм с поста ти в по-голямата му част, прагматизмът винаги ми е бил симпатичен като философска школа.

Това, което все още не мога да разбера обаче, е:

а) какво е това очевидно нещо, което всеки изговаря, но все таки не успява да види ))

б) как метафората твори смисъл, а философията го разкрива?

в) какво разбираш под консептуализиране на метафората?

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2563623 - 27.01.2010 15:44 [Re: tired]

Цитат:

а) какво е това очевидно нещо, което всеки изговаря, но все таки не успява да види ))

Очевидното ти го илюстрирах в началото с примера си за детето. Когато питаш едно дете кой, кога и как го е научил да говори - то ти казва "Ами аз си знам!" Философията ни прави осъзнати за очевидните неща, за които ние не мислим.

Метафората твори смисъл като всеки друг знак. Тя е знак; има обект и интерпретант (това е субсеквентна мисъл). Интрепретантът е мисъл, която произтича от отношението знак-обект. При Сосюр това отношение не се коментира изобщо. Пърс го въвежда чрез своята прословута третичност...

В основата на нарастването на семиозиса е, че знак-обект-интерпретант стават изцяло нов знак. В момента правя пълния идиотизъм да преразказвам семиотиката на Пърс в едно изречение. Чрез тази семиотика може да бъде даден пълен отговор на двата ти последни въпроса.

Иван Младенов е единственият българин и изобщо човек със славянско име на "ов", който публикува книга в Рутлидж. Неговата книга е със заглавие "Концептуализиране на метафорите"... КЛИК

--------------------

нане Вуте

Редактирано от Signor d'Oro (27.01.2010 15:45)

erso
неориентиран

Регистриран: 26.01.2010
    #2565661 - 30.01.2010 02:20 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Очевидното ти го илюстрирах в началото с примера си за детето. Когато питаш едно дете кой, кога и как го е научил да говори - то ти казва "Ами аз си знам!" Философията ни прави осъзнати за очевидните неща, за които ние не мислим.

Метафората твори смисъл като всеки друг знак. Тя е знак; има обект и интерпретант (това е субсеквентна мисъл). Интрепретантът е мисъл, която произтича от отношението знак-обект. При Сосюр това отношение не се коментира изобщо. Пърс го въвежда чрез своята прословута третичност...

В основата на нарастването на семиозиса е, че знак-обект-интерпретант стават изцяло нов знак. В момента правя пълния идиотизъм да преразказвам семиотиката на Пърс в едно изречение. Чрез тази семиотика може да бъде даден пълен отговор на двата ти последни въпроса.

Иван Младенов е единственият българин и изобщо човек със славянско име на "ов", който публикува книга в Рутлидж. Неговата книга е със заглавие "Концептуализиране на метафорите"... КЛИК

лошо и го тури на колежката, тфа с фердинанд... три точки ше турга, ь?

бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
    #2566986 - 01.02.2010 21:45 [Re: tired]

Метафората...... Мета ф ората Значи дъщерята се Заканва на зъбчето(тоест на себе си) че ще го Изтръгне(тренира агресия като метод). Върху кое?!? клона върху който седи(природата) Как се разбира кое цвете е жилаво?? Със скубане ето как!! Хубавичко трябва да се замислим как собственото ни неразбиране за думите които говорим насажда в децата ни модели на поведение несъвместими с живата природа.
Бъдете Здрави

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5044

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.