ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
tired

Регистриран: 15.02.2009
Метафората
    #2556329 - 18.01.2010 12:25

"Ще изтръгна този зъб като жилаво цвете" - закани се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tired

Re: Метафората
    #2556330 - 18.01.2010 12:25 [Re: tired]

Каква е връзката между философията и метафората?

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2556331 - 18.01.2010 12:32 [Re: tired]

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка. В конкретната твоа ситоация, понее си почнала с цитат от чавето - вразката е и кравна, демек - щерка ти

toto2
от маалата

#2556332 - 18.01.2010 12:33 [Re: tired]

Цитат:

"Ще изтръгна този зъб като жилаво цвете" - закани се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче.

Малииииии, отмалка свирепа, кат майка си......да ти е жива и здрава

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2556341 - 18.01.2010 12:57 [Re: tired]

Цитат:

Връзката е жизнено важна, защото и философията и поезията имат за цел да изговорят очевидното. И двете го правят чрез метафори. Концептуализирането на метафорите е основен спор в самата философия и ако за поезията неправилното концептуализиране на метафорите може да роди само още едно стихче, то при философията неправилното концептуализиране на метафората дава цели идеологии...

Превръщането на идеята в идеология е трагедията на човечеството вече 20 века...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

tired

#2556352 - 18.01.2010 13:12 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Връзката е жизнено важна, защото и философията и поезията имат за цел да изговорят очевидното. И двете го правят чрез метафори. Концептуализирането на метафорите е основен спор в самата философия и ако за поезията неправилното концептуализиране на метафорите може да роди само още едно стихче, то при философията неправилното концептуализиране на метафората дава цели идеологии...

Превръщането на идеята в идеология е трагедията на човечеството вече 20 века...

Тц, тц, тц

Бравос

Ти отде изскочи? Добре дошъл

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2556585 - 18.01.2010 16:56 [Re: tired]

Мъчи ме ена дилема,упорита като сенна хрема

Huckleberry

#2556587 - 18.01.2010 17:03 [Re: tired]

Цитат:

Усложнявайки нещата ораторът печели време,време в което да напипа какво иска да чуе аудиторията.

Пусни един гол философ на необитаема планета и той ще престане да философства,на друга пусни алпинист,и той не ще намери смисъл в изкачването на върхове.
Можах ли да усложня нещата ?

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2556599 - 18.01.2010 17:45 [Re: Huckleberry]

И да и не. Може да обича да се слуша като говори!

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

tired

#2556635 - 18.01.2010 19:11 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Цитат:

Усложнявайки нещата ораторът печели време,време в което да напипа какво иска да чуе аудиторията.

Пусни един гол философ на необитаема планета и той ще престане да философства,на друга пусни алпинист,и той не ще намери смисъл в изкачването на върхове.
Можах ли да усложня нещата ?

Не.

Сложих много лепило на подлепващата страница на една от книгите. Няма да се вижда. Но ще знам, че е там. И ще ме дразни. Какво общо има тук аудиторията?

Изкуството е разговор с тишината. То е напълване на този глух свят със звуци, чийто шепот наново ни смълчава.

Huckleberry

#2556685 - 18.01.2010 20:04 [Re: tired]

Държиш се като човек,който сложил много лепило на подлепващата страница на една от книгите

tired

#2561292 - 24.01.2010 15:00 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка. В конкретната твоа ситоация, понее си почнала с цитат от чавето - вразката е и кравна, демек - щерка ти

Философията, досущ като метафората, разкрива тайните, невидими връзки между нещата. В тази траектория на промисляне, бихме ли могли въобще да говорим за "чиста философия", за връзки без неща?

tired

#2561294 - 24.01.2010 15:02 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Мислех, че ще забележиш интересната метафора, ама не

На българина му покажи едно цвете, и той веднага ще извади от джоба си лупа да търси гъсеница по листата му ))

toto2
от маалата

#2561308 - 24.01.2010 15:48 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Философията, досущ като метафората, разкрива тайните, невидими връзки между нещата. В тази траектория на промисляне, бихме ли могли въобще да говорим за "чиста философия", за връзки без неща?

Хммм, мое съм пристрастен, ама ми се струва, че метафората не толкова "разкрива", колкото осъществява връзките между нещата. За разлика от философията, чието основно битие е да разкрива тези връзки, без претенцията на създаването.
Е, който си постави задачата да създаде "чиста философия" - ще трябва да поизмисли и бая неща, щом ще го кара само на едни голи връзки

Иначе - чини ми се, че метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло. Ама мое и да не сам прав, кой знае.......

toto2
от маалата

#2561310 - 24.01.2010 15:50 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

На българина му покажи едно цвете, и той веднага ще извади от джоба си лупа да търси гъсеница по листата му ))

Каке, требе проявиш разбиране, щото сам маж, а един истински маж кога се оплаши от женска свирепня - никво метафори не могат го развалнуват.....
Ше извеняваш, начи

tired

#2561365 - 24.01.2010 17:09 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Каке, требе проявиш разбиране, щото сам маж, а един истински маж кога се оплаши от женска свирепня - никво метафори не могат го развалнуват.....
Ше извеняваш, начи

Добричка съм аз, добричка, това ми е греха.

Кой друг би ви търпял да му скачате по главата, да се заяждате, да кукуригате, да кудкудякате, да спамите нон стоп?

Не злоупотребявайте с великодушието и толерантността на лъвовете, зли те не са, но са правомерно раздразнителни

Сега за митологичната ни семейна свирепост: моето дете наистина имаше предвид жилавостта на едни бурени, които плеви миналото лято в двора. Когато беше малка също така безпощадно трепеше хлебарките. Та, проследявайки кръвната, философската, логическата и метафоричната връзка между нас двете, би могло да се каже наистина, че крушата не пада по-далеч от дървото - налага се извода, че дъщеря ми, също като мен, не обича бурените, хлебарките, комарите и другите плевели и паразитстващи същества и култури ))

Мислиш ли, че от добро сърце и състрадателност към тях би трябвало да не ги плевиме, да ги оставим да задушат всичко смислено, добро или красиво?

С тънките си зелени стебла, или челюсти, или холивудска помия, или промиване на мозъци, или 50 процентови лихви по насилствено натрапените ни кредити, или безмозъчно плямпотене, спамене и крещене?

toto2
от маалата

#2561544 - 24.01.2010 20:48 [Re: tired]

Цитат:

дъщеря ми, също като мен, не обича бурените, хлебарките, комарите и другите плевели и паразитстващи същества и култури ))

Aaaaaa, правилно, начи, сам се оплашил - щото съм учебникарски пример баш за плевел, хлебарка, демек - паразитстващо сащество и колтура.....
Отивам да се самозавра на пудходящото място за паразитиране, което требе да е в района на кучио гъз, предполагам. Кат се завра - ше разберем дали е така и ше споделим!

tired

#2561553 - 24.01.2010 21:14 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Хммм, мое съм пристрастен, ама ми се струва, че метафората не толкова "разкрива", колкото осъществява връзките между нещата. За разлика от философията, чието основно битие е да разкрива тези връзки, без претенцията на създаването.
Е, който си постави задачата да създаде "чиста философия" - ще трябва да поизмисли и бая неща, щом ще го кара само на едни голи връзки

Иначе - чини ми се, че метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло. Ама мое и да не сам прав, кой знае.......

Последно, осъществява или създава?

И как точно се случва това осъществяване и създаване?

П.П. Защо си пристрастен?

toto2
от маалата

#2561593 - 24.01.2010 23:05 [Re: tired]

Цитат:

Последно, осъществява или създава?

И как точно се случва това осъществяване и създаване?

П.П. Защо си пристрастен?

Абе, ти каем, откак се светнах за сащността си, сам повече заврян, отколкото пристрастен.....Иначе си се пристрастявам по навик.
Така , както сам си у кучио гъз, да ти кажем тва за "осъществяването/създаване" хич не го разбрах......требе да ми обясниш като на идиот, явно......

tired

#2561594 - 24.01.2010 23:09 [Re: toto2]

Цитат:

метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло

Като какво е това животно, как ти изглежда оттам, от кучешкия ***, в който сам си се наврял?

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2561722 - 25.01.2010 09:56 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка.

... философията, чието основно битие е да разкрива тези връзки...

И аз като Тотко си мисля, че философията концептуализира метафорите. Целта е, както казах, да се изговори очевидното, което никой друг не желае да прави освен философът и поетът. Никой друг не желае да го прави, защото само философът и поетът порастват по отношение на говоренето. Другите си остават на нивото, на което, питайки едно дете - как си се научил да говориш, то казва - "Ами, така!" и това му е дотатъчно като отговор.

А иначе връзките между нещата са част от нещата и не могат да се разглеждат само като връзки. Ако имаш философия на връзките, то тя ще е погрешната философия на абстрахирането.

Именно абстрахирането е превръщането на идеята в идеология. Това е сгрешеният код на мислене на човечеството.

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

toto2
от маалата

#2561791 - 25.01.2010 11:28 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

метафората за Разума е като прераждането за биологическото тяло

Като какво е това животно, как ти изглежда оттам, от кучешкия ***, в който сам си се наврял?

Еми, каке, метафората, мое се кае, е некво прераждане на значенията. Кога каеш, че демек ена жена е цвете - донекъде си я преродил и тя мое се искефи, ако си пада. Нищо че е само в лаф-моабетя, пак си е некво прераждане.
Е - те така праим неква анълогия с баш-прераждането, къде го има по религийте. Само дето лафмоабетското сме си сигорни, че го има, а онова, главното, засега само го мечтаеме.
Може би затва си падаме по лафмоабетите, там поне ни е в кърпа варзано

toto2
от маалата

#2561797 - 25.01.2010 11:40 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Еми, каке, в некъф смисал фелософията е метафороразкриваща - тва требе да е общата вразка.

И аз като Тотко си мисля, че философията концептуализира метафорите. Целта е, както казах, да се изговори очевидното, което никой друг не желае да прави освен философът и поетът. Никой друг не желае да го прави, защото само философът и поетът порастват по отношение на говоренето. Другите си остават на нивото, на което, питайки едно дете - как си се научил да говориш, то казва - "Ами, така!" и това му е дотатъчно като отговор.

А иначе връзките между нещата са част от нещата и не могат да се разглеждат само като връзки. Ако имаш философия на връзките, то тя ще е погрешната философия на абстрахирането.

Именно абстрахирането е превръщането на идеята в идеология. Това е сгрешеният код на мислене на човечеството.

Тука ше се съгласим с тебе.
Ама ше напраим и неколко оговорки:
1. Таа работа с "очевидното" малко ме смощава......Мое за тебе деметафоризирането да е исговаряне на очевидното, ама за мене , поне, нещата мноо често никак не са очевидни, та бая требе да се напнем, дорде изговорим барем ена смислена дума. Често , обаче, и ена не моем - явно е въпрос и на вазможности
2.Понее сам от малцинството, таа работа с разделянето на "поети/фелософи" и "останалите" нещо не ми аресва. Малко елитарно ми звучи, па и си мислим, че секи човек на таа Земя е по малко пует и фелосов, ако има разлики - тя е в равнищата, в овладяването на теа заняти, а не че едните са, а другите - хептен не. Аз лично сам мноо внемателен, кога раздавам такива определения, понее не моем да бръкнем в главите на хората и да видим кой точно какъф поет или фелософ е, така че - не се знае знае ли се, нали така!
3. Абе имам осешането, че имаш некъф зъб на тия пусти идеологий.....Вартиш, сучеш - се накъмто критики го караш. Не че не си праф, ама ми праи вчепатление

tired

#2562410 - 26.01.2010 01:35 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Ако е толкова очевидно, защо се налага да го крием от себе си в метафори (конотираме), а след това чрез философията да го декодираме (денотираме)?

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2562542 - 26.01.2010 11:03 [Re: tired]

Цитат:

Ако е толкова очевидно, защо се налага да го крием от себе си в метафори (конотираме), а след това чрез философията да го декодираме (денотираме)?

Не го крием! Ние просто го изговаряме. В момента, в който го изговорим, очевидното от "очевидно" става Пенчовото очевидно или Генчовото очевидно или Ганкиното очевидно...

Концептуализирането на метафорите и вид семиозис - нарастване на познанието. От нещо, научаваш друго нещо, за трето нещо... Троичността е задържителна. Метафората е знак. Тя е смислотворна.

Пърс казва, че езикът (начинът на говорене на един човек) е пълната, крайната, той употребява думата total, тоест тоталната сума на един човек...

Имай предвид, че феноменалното при Пърс е свързано също така и с факта, че той попада във философията, бидейки математик, химик и логик! (казвам ти го по повод термина "сума")

--------------------

нане Вуте

erso
неориентиран

Регистриран: 26.01.2010
    #2562765 - 26.01.2010 14:59 [Re: tired]

Цитат:

и аз съм им фен на тез юнаци

http://www.calstatela.edu/dept/phil/pdf/res/Carnap-Elimination-of-Metaphysics.pdf

tired

#2563604 - 27.01.2010 15:22 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Не го крием! Ние просто го изговаряме. В момента, в който го изговорим, очевидното от "очевидно" става Пенчовото очевидно или Генчовото очевидно или Ганкиното очевидно...

Концептуализирането на метафорите и вид семиозис - нарастване на познанието. От нещо, научаваш друго нещо, за трето нещо... Троичността е задържителна. Метафората е знак. Тя е смислотворна.

Пърс казва, че езикът (начинът на говорене на един човек) е пълната, крайната, той употребява думата total, тоест тоталната сума на един човек...

Имай предвид, че феноменалното при Пърс е свързано също така и с факта, че той попада във философията, бидейки математик, химик и логик! (казвам ти го по повод термина "сума")

Пърс влиза във философията повече с нагласата на учен, отколкото на логик и математик. Ако да бе обратното, щеше да беше наблегнал на кохерентната теория на истината и на априорността на "чистите" връзки и структури.

Както и да е, съгласна съм с поста ти в по-голямата му част, прагматизмът винаги ми е бил симпатичен като философска школа.

Това, което все още не мога да разбера обаче, е:

а) какво е това очевидно нещо, което всеки изговаря, но все таки не успява да види ))

б) как метафората твори смисъл, а философията го разкрива?

в) какво разбираш под консептуализиране на метафората?

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2563623 - 27.01.2010 15:44 [Re: tired]

Цитат:

а) какво е това очевидно нещо, което всеки изговаря, но все таки не успява да види ))

Очевидното ти го илюстрирах в началото с примера си за детето. Когато питаш едно дете кой, кога и как го е научил да говори - то ти казва "Ами аз си знам!" Философията ни прави осъзнати за очевидните неща, за които ние не мислим.

Метафората твори смисъл като всеки друг знак. Тя е знак; има обект и интерпретант (това е субсеквентна мисъл). Интрепретантът е мисъл, която произтича от отношението знак-обект. При Сосюр това отношение не се коментира изобщо. Пърс го въвежда чрез своята прословута третичност...

В основата на нарастването на семиозиса е, че знак-обект-интерпретант стават изцяло нов знак. В момента правя пълния идиотизъм да преразказвам семиотиката на Пърс в едно изречение. Чрез тази семиотика може да бъде даден пълен отговор на двата ти последни въпроса.

Иван Младенов е единственият българин и изобщо човек със славянско име на "ов", който публикува книга в Рутлидж. Неговата книга е със заглавие "Концептуализиране на метафорите"... КЛИК

--------------------

нане Вуте

Редактирано от Signor d'Oro (27.01.2010 15:45)

erso
неориентиран

#2565661 - 30.01.2010 02:20 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Очевидното ти го илюстрирах в началото с примера си за детето. Когато питаш едно дете кой, кога и как го е научил да говори - то ти казва "Ами аз си знам!" Философията ни прави осъзнати за очевидните неща, за които ние не мислим.

Метафората твори смисъл като всеки друг знак. Тя е знак; има обект и интерпретант (това е субсеквентна мисъл). Интрепретантът е мисъл, която произтича от отношението знак-обект. При Сосюр това отношение не се коментира изобщо. Пърс го въвежда чрез своята прословута третичност...

В основата на нарастването на семиозиса е, че знак-обект-интерпретант стават изцяло нов знак. В момента правя пълния идиотизъм да преразказвам семиотиката на Пърс в едно изречение. Чрез тази семиотика може да бъде даден пълен отговор на двата ти последни въпроса.

Иван Младенов е единственият българин и изобщо човек със славянско име на "ов", който публикува книга в Рутлидж. Неговата книга е със заглавие "Концептуализиране на метафорите"... КЛИК

лошо и го тури на колежката, тфа с фердинанд... три точки ше турга, ь?

бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
    #2566986 - 01.02.2010 21:45 [Re: tired]

Метафората...... Мета ф ората Значи дъщерята се Заканва на зъбчето(тоест на себе си) че ще го Изтръгне(тренира агресия като метод). Върху кое?!? клона върху който седи(природата) Как се разбира кое цвете е жилаво?? Със скубане ето как!! Хубавичко трябва да се замислим как собственото ни неразбиране за думите които говорим насажда в децата ни модели на поведение несъвместими с живата природа.
Бъдете Здрави

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

tired

#2566999 - 01.02.2010 22:09 [Re: бледоликия]

Цитат:

Метафората...... Мета ф ората Значи дъщерята се Заканва на зъбчето(тоест на себе си) че ще го Изтръгне(тренира агресия като метод). Върху кое?!? клона върху който седи(природата) Как се разбира кое цвете е жилаво?? Със скубане ето как!! Хубавичко трябва да се замислим как собственото ни неразбиране за думите които говорим насажда в децата ни модели на поведение несъвместими с живата природа.
Бъдете Здрави

Кое е несъвместимо с живата природа?

Че цветята са жилави или че зъбите на децата падат на шестата, седмата година?

toto2
от маалата

#2567017 - 01.02.2010 22:35 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Очевидното ти го илюстрирах в началото с примера си за детето. Когато питаш едно дете кой, кога и как го е научил да говори - то ти казва "Ами аз си знам!"

Баце, като оставиме вапросите с педофилска насоченос настрана - интересно ми е къф одговор ше получиш на същио вапрос, ама отправен към пеянис, който свири Ръхманиноф?
Как стой тогава проблемеца с "исговарянето на очевидното"?

tired

#2567036 - 01.02.2010 23:06 [Re: erso]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Кое те изненадва тука - нема начин философ, физик или семиотик с религиозно възпитание или влечение да не стигне до схемата на светата троица

Тоя интерпретант ни се явява в ролята на светия дух: той е самото съотнасяне на означителя към означаемото.

По начина, по който светия дух е не друго, а съотнасянто на бога-сина към бога-отец

Тоест, интерпретантът е третия знак, чийто референт е резултатът от процеса на обладаване на иманентното от трансцендентното.

tired

#2567047 - 02.02.2010 00:00 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Попитах те няколко неща, всъщност три. На нито един от въпросите си не получих отговор.

Първо: какво значи консептуализиране на метафората? Самата метафора е вид консепт, а производството на метафори - вид консептуализиране. "Консептуализирането на метафората" ми се стори израз тавтологичен, и като такъв - напълно лишен от каквато и да било внятност. Опитах се да намеря отговор в книгата, която ми посочи - и на какво се натъкнах в нея? Авторът още в самото начало обяснява, че всъщност под "консептуализиране на метафорите" е имал предвид "консептуализиране на идеите". Но понеже значението на "консепт" и "идея" се припокривало, тоест, било една смущаваща тавтологичност, той бил написал вместо "консептуализиране на идеите" "консептуализиране на метафорите". Обаче под "консептуализиране на метафорите" читателят би трябвало да разбира "консептуализиране на идеите". Хехехе. Та целия този параграф също се оказа едно празно дърдорене, лишено от какъвто и да било смисъл.

Такава философия отдавна съм се зарекла да не чета. За съжаление, подобни безумия съвсем не са рядкост в европейската интелектуална история. Дотам не са те рядкост, че са станали дори един вид емблема, еталон на философичност. Западната философия, в една своя доста голяма част, е била не друго, а надпревара кой да изрече най-неразбираемата, най-непромокаемата и най-непрозрачната глупост.

Връщайки се към злополучния израз "концептуализиране на метафорите": проблемът с безкрайното семантично препращане, с отлагането на смисъла в процеса на едно безконечно differance, с тавтологичността и разсинонимяването, без които би било невъзможно всяко изричане, е разнищен много добре в някои книги и есета на Дерида и Пол де Ман. А и по-рано, във "Време и Битие" на Хайдегер.

Аз лично бих ти препоръчала "Епистемология на метафората" на Пол де Ман. Дерида е малко досаден

Второ: второто и третото утре, понеже много ми се приспа Лека нощ на всички

erso
неориентиран

#2567793 - 03.02.2010 02:56 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Кое те изненадва тука - нема начин философ, физик или семиотик с религиозно възпитание или влечение да не стигне до схемата на светата троица

Тоя интерпретант ни се явява в ролята на светия дух: той е самото съотнасяне на означителя към означаемото.

По начина, по който светия дух е не друго, а съотнасянто на бога-сина към бога-отец

Тоест, интерпретантът е третия знак, чийто референт е резултатът от процеса на обладаване на иманентното от трансцендентното.

колко от четирите абзаца са ни необходими да генерираме arbitrary дълги текстове?

ps

освен ча неусетно митафоризиранме понятията машина, 4 и безкраиност

Редактирано от erso (03.02.2010 03:17)

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2567947 - 03.02.2010 10:06 [Re: tired]

Цитат:

Попитах те няколко неща, всъщност три. На нито един от въпросите си не получих отговор.

Първо: какво значи консептуализиране на метафората?

Аз лично бих ти препоръчала "Епистемология на метафората" на Пол де Ман. Дерида е малко досаден

Благодаря ти за информацията за тези книги.

Сега относно недоволството ти от неполучаването на отговор. Ти държиш да получиш отговор, който очакваш - съобразен с твоите знания и с твоя прочит. Всеки друг отговор е всъщност липса на отговор. Концептуализирането на метафорите е необходимостта да си в контекста на изказаното от Пърс. Младенов пише за пърсианци (звучи като марсианци!). Затова онези, които не са толкова имбибирани с Пърс е нормално да им се струва като бърборене. Но във философията е така. Всеки от нас стои върху нечия чужда (на някой голям философ) конструкция и другите му се струват паянтови.

Да обясниш с две думи концептуализирането на идеите е като да разкажеш с две думи какво пише примерно Кант или Хегел или който и да е. Съвсем краткият разказ на концептуализирането на идеите е всъщност даден от Пърс под названието How to make our ideas clear

Между другото, според много пърсианци Дерида е твърде неориентиран за казаното от Пърс.

Моите отговори към теб са изцяло съобразени с Пърс. Аз не съм философ по образоване, затова тук ще се придържам към поведение тип "едно си баба знае, едно си баба бае!". Аз лично най-задълбочено съм чел този философ...

--------------------

нане Вуте

tired

#2568158 - 03.02.2010 14:17 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Първо: какво значи консептуализиране на метафората?

Благодаря ти за информацията за тези книги.

Сега относно недоволството ти от неполучаването на отговор. Ти държиш да получиш отговор, който очакваш - съобразен с твоите знания и с твоя прочит. Всеки друг отговор е всъщност липса на отговор. Концептуализирането на метафорите е необходимостта да си в контекста на изказаното от Пърс. Младенов пише за пърсианци (звучи като марсианци!). Затова онези, които не са толкова имбибирани с Пърс е нормално да им се струва като бърборене. Но във философията е така. Всеки от нас стои върху нечия чужда (на някой голям философ) конструкция и другите му се струват паянтови.

Да обясниш с две думи концептуализирането на идеите е като да разкажеш с две думи какво пише примерно Кант или Хегел или който и да е. Съвсем краткият разказ на концептуализирането на идеите е всъщност даден от Пърс под названието How to make our ideas clear

Между другото, според много пърсианци Дерида е твърде неориентиран за казаното от Пърс.

Моите отговори към теб са изцяло съобразени с Пърс. Аз не съм философ по образоване, затова тук ще се придържам към поведение тип "едно си баба знае, едно си баба бае!". Аз лично най-задълбочено съм чел този философ...

По принцип си прав. Всеки чете света през евангелието, в което е бил канонизиран. В случая обаче не е така. Просто очаквам един логичен и смислен отговор, който не намирам. Не мисля, че би могъл да се открие при Пърс. Не зная къде той е говорил за консептуализиране на метафорите. Ако ти разполагаш с подобна информация, моля да я споделиш. Аз зная само, че Пърс говори за метод за изясняване на идеите. Между изясняване на идеите и консептуализиране на метафорите има пропаст колкото от земята до небето. Да изясниш една идея значи да я направиш ясна, светла, видима, прозрачна. А какво значи да консептуализираш една метафора? Това питам. Докато не ми посочиш къде Пърс говори за "консептуализиране на метафорите" ще продължавам да твърдя в наивността и глупостта си, че подобна безсмислица няма нищо общо с Пърс, а е дело изцяло на господин Иван Младенов.

Дерида го споменах не защото го предпочитам пред Пърс, това далеч не е така, а защото е деконструирал, надълго и нашироко, заедно с Пол де Ман, заплитането на западната философия в една езикова игра, от която няма измъкване. И наистина, интересно би било да чуем как се измъква изтъкнатия български философ господин Младенов от кашата, която сам е забъркал?

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2568187 - 03.02.2010 15:08 [Re: tired]

Цитат:

По принцип си прав. Всеки чете света през евангелието, в което е бил канонизиран. В случая обаче не е така. Просто очаквам един логичен и смислен отговор, който не намирам. Не мисля, че би могъл да се открие при Пърс. Не зная къде той е говорил за консептуализиране на метафорите. Ако ти разполагаш с подобна информация, моля да я споделиш. Аз зная само, че Пърс говори за метод за изясняване на идеите. Между изясняване на идеите и консептуализиране на метафорите има пропаст колкото от земята до небето. Да изясниш една идея значи да я направиш ясна, светла видима, прозрачна. А какво значи да консептуализираш една метафора? Това питам. Докато не ми посочиш къде Пърс говори за "консептуализиране на метафорите" ще продължавам да твърдя в наивността и глупостта си, че подобна безсмислица няма нищо общо с Пърс, а е дело изцяло на господин Иван Младенов.

Дерида го споменах не защото го предпочитам пред Пърс, това далеч не е така, а защото е деконструирал, надълго и нашироко, заедно с Пол де Ман, заплитането на западната философия в една езикова игра, от която няма измъкване. И наистина, интересно би било да чуем как се измъква изтъкнатия български философ господин Младенов от кашата, която сам е забъркал?

Аз лично не съм чел книгата на Младенов. Просто ми стана интересно, че все пак издателство като Routledge се наема да го издава, което никак не е маловажно. Това е издателство, в което има стриктна селекция. Мисля си, че просто защото е пърсианец, му е помогнало.

Естествено, че Пърс не говори за концептуализиране на метафорите. Той говори за значението на знака, за превода на знака... това е валидно и за метафората ... семиотичният превод на метафората.

Но пак ти казвам - никъде няма да намериш Пърс да говори за метафорите, чак толкова задълбочено. Това, което мога да ти посоча, са две статии на изключително добри пърсианци:

Динда Горлее и Винсент Колапиетро. Части от статиите им се намират в Translation Translation на Susan Petrilli

Не зная дали ще останеш удовлетворена, но е казано доста за семиотиката на Пърс. Доста е ценно това за теорията на превода - че всъщност няма краен превод...

--------------------

нане Вуте

Gogo5
член някакъв

Регистриран: 17.12.2009
    #2568295 - 03.02.2010 17:23 [Re: Signor d'Oro]

Отговoр за Marillion.Закачам се за псоледния.
Цитат:

Имаш ли нещо общо с философията? Лично аз нямам, както нямам и с изкуството да се изработват гоблени. Не пиша във форума посветен на плетките, не виждам причина да спамя и в този форум. За съжаление съм го правил - преди с участието на приятели меломани, сега в дискурса на настоящата тема. Давам си сметка, че съм спамер и не виждам причина поради която да не мога да го призная публично и да поискам извинение от хора като Ребека, за която философията е повече от забавление...

Стига бе!Тя е елитаристка.А от мен се очаква да съм овчедушен ли? Да си отглеждам комплекси?

“Аз съм с 2-3 арт образования” “Аз съм чела много” “Аз имам американски паспорт” “Аз имам дете философ” “Аз съм голям художник” “Аз имам правилна представа ”… “Българските интелигенти са лайнари” “Форумът ви е лайнарски” “България е лайнарник” “Всеки кой не скача с мен е лайняр”…

За това ли да се извинявам? Че то за такива кат нея са измислили приказката за сляпото как прогледало.Само аз ли,щот съм прост кат гъбена семка го виждам тва? Познай от първия път ако тая лелка беше поживяла достатъчно преди нюрнбергския процес, за кого щеше да скандира? Тя и сега скандира за него под различна форма. Щеше да се хвали не с американския ,а с германския си паспорт.

Обаче тя е права за едно- поредния голям световен конфликт наистина наближава.
Обаче ти пропускаш друго- такива хора с нейните представи ще го палнат,а такива с твоите,ще им го позволят.
Обаче ти си харабия, теб те харесвам.

бледоликия
бродещия бродяга

#2568799 - 04.02.2010 10:33 [Re: tired]

Въпросната метафора е изцяло агресивна. Кое е несъвместимо с природата, агресивното ни отношението към нея. Правилно ли е да учим децата си да се заканват, да изтръгват Що не, да се заканва на тати с новата косачка че ще го окоси и накълца като тревичката в двора (не че не се случва и това). И Предимно ме интересуват евентуалните последствия отколкото термините които ако не са облечени в методи са си кухо дрънкане. Бъдете Здрави

--------------------

tired

#2568825 - 04.02.2010 11:03 [Re: бледоликия]

Цитат:

Въпросната метафора е изцяло агресивна. Кое е несъвместимо с природата, агресивното ни отношението към нея. Правилно ли е да учим децата си да се заканват, да изтръгват Що не, да се заканва на тати с новата косачка че ще го окоси и накълца като тревичката в двора (не че не се случва и това). И Предимно ме интересуват евентуалните последствия отколкото термините които ако не са облечени в методи са си кухо дрънкане. Бъдете Здрави

Интересен въпрос. Първо, от него е видно, че предполагаш, че децата биват непременно научени на агресивност, а те самите не я притежават. Това не е вярно. Набъбващият интелект, интелектът в начална фаза на развитие, е неминуемо придружен от прояви на насилие, защото самото негово появяване, появянето на самия интелект, е един насилствен акт върху животинската ни природа. За да се опита да разбере къде свършва животинското и къде започва човешкото в индивида, антропологията например изследва точно формите на начален интелект: маймуните, първобитните племена и децата. При тях агресивността всъщност е най-ясно изразена. Има някакъв документален филм по дискавъри, за който мои приятели ми надуха главата, проследяващ избиването между маймунски родове. Та тези мои приятели твърдяха, че прекомерната агресивност и жестокост не е присъща единствено на човека, а и на животните. Това, което те пропускат да забележат в случая е, че маймуните са животни по-интелигентни от останалите, но недостатъчно интелигентни, за да не се избиват помежду си. Подобни кланета не се случват между сърните, нито между лъвовете

Идентичен е и случаят с първобитните племена, знаеш какво става в Африка, предполагам. Масови кланета.

Не че масови кланета няма и в развитите общества. Но тези масови кланета също са били извършвани във времена, в които са надделявали идеологии, проповядващи завръщането към примитивното, първичното. Подобни идеологии са християнството, комунизма, модернизма, нихилизма.

Та да се върнем на децата:

Децата са едни същества, изключително резистентни на еволюиране и цивилизоване. Всеки опит на родителите да ги принудят да произлязат неминуемо усилва тяхната естествена склонност да се върнат към маймунското

бледоликия
бродещия бродяга

#2569125 - 04.02.2010 19:10 [Re: tired]

Благодаря за подробното обяснение. В детето има агресивност естествено,това е заложено в природата ни. Но ние насочваме енергията на детето, и май ни е по добре тихичко и злобно да къса цветенца вместо весело и шумно да изразява радостта си?! Разбира се има и изключения, но мен винаги ме е интересувал къде е корена на това състояние. В несигурните времена в които живеем родителя е "като в небрано лозе" и какво да даде на децата си:страховете си за утре. Отделно педагогика записват тези които никъде не са приети колкото да не е без хич. Е подобни "даскали" какво ще дадат на децата Това което имат, тоест: апатията,отегчението и досадата. Примери за агресия бол. Имало е, има, и ще има докато трябва,всъщност злото и доброто в света са взаимозависими. Когато някъде се върши добро на друго място се върши зло. Но наш е избора да разбираме какво правим за да предпазим нас и нашите деца от последствията във времето.
Точно в принудата е проблема. Кога принуждаваме? Когато не знаем друг метод. А какво е принудата?Насилие! Но това е напълно закономерно в предвид родителите ни които буквално социализма оставя на "един крак" със материалното. Ами и възпитанието доколкото го има е половинчато. В крайна сметка когато едно дете ревне и получи това което иска то използва този "метод" до откат. Ето и метафората:
"Ще изтръгна този зъб като жилаво цвете" закани се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче. Това според мен е само метафора
"Ще се отрони това зъбче както лист от дърво есента"Усмихна се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче. А това вече е Философия+метафора

--------------------

tired

#2569632 - 05.02.2010 12:11 [Re: бледоликия]

Цитат:

Благодаря за подробното обяснение. В детето има агресивност естествено,това е заложено в природата ни. Но ние насочваме енергията на детето, и май ни е по добре тихичко и злобно да къса цветенца вместо весело и шумно да изразява радостта си?! Разбира се има и изключения, но мен винаги ме е интересувал къде е корена на това състояние. В несигурните времена в които живеем родителя е "като в небрано лозе" и какво да даде на децата си:страховете си за утре. Отделно педагогика записват тези които никъде не са приети колкото да не е без хич. Е подобни "даскали" какво ще дадат на децата Това което имат, тоест: апатията,отегчението и досадата. Примери за агресия бол. Имало е, има, и ще има докато трябва,всъщност злото и доброто в света са взаимозависими. Когато някъде се върши добро на друго място се върши зло. Но наш е избора да разбираме какво правим за да предпазим нас и нашите деца от последствията във времето.
Точно в принудата е проблема. Кога принуждаваме? Когато не знаем друг метод. А какво е принудата?Насилие! Но това е напълно закономерно в предвид родителите ни които буквално социализма оставя на "един крак" със материалното. Ами и възпитанието доколкото го има е половинчато. В крайна сметка когато едно дете ревне и получи това което иска то използва този "метод" до откат. Ето и метафората:
"Ще изтръгна този зъб като жилаво цвете" закани се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче. Това според мен е само метафора
"Ще се отрони това зъбче както лист от дърво есента"Усмихна се дъщеря ми на клатещото се предно зъбче. А това вече е Философия+метафора

Тази метафора е доста сладникава, защото е неадекватна, неверна. Добрата поезия е винаги поезия на истината, не на благопожелателността. Зъбите не падат сами като есенните листа, налага се наистина да бъдат изтръгнати. Добре, че не всички споделят фанатичния ти пацифизъм, иначе нямаше да има хирурзи, зъболекари или градинари. Много хора щяха да умрат от абцеси, спукани апандисити и подобни, а градините щяха да затънат в бурени и нито едно цвете нямаше да има къде да поникне.

Моята дъщеричка я учеха в детската градина да не къса цветята, защото ги боли. И аз я учех на същото - да не скубе листа от храстите, защото ги наранява. Всичко вървеше добре, докато детето не започна да отказва да яде ябълки и моркови, защото ги боляло Казваше също: мамо, няма да ям малките морковчета, защото са бебета.

Този свят е устроен на принципа на насилието. За да се роди следващият момент, умира предишният. За да се роди жената, умира момичето. За да живее един лъв, изяжда сърната. За да живее сърната, изяжда тревата.

Такъв е този свят, и е устроен така, защото просто не би могъл да бъде устроен иначе.

Твоите благопожелания за един идеален, утопичен и нефункционален свят, са всъщност богохулство. Те са една човешка надменност, глуповата вяра, че човекът е способен да измисли по-добра, по-мъдра от божията вселена. Колкото и пъти подобни утопични устройства да са били прилагани на практика, резултатът винаги е бил катастрофален.

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2569635 - 05.02.2010 12:15 [Re: tired]

Цитат:

Този свят е устроен на принципа на насилието...

Не би ли могло да се каже, че този свят е устроен на принципа на разума и насилието, колкото и невероятно да звучи това, понякога е част от разума?

--------------------

нане Вуте

tired

#2569657 - 05.02.2010 12:30 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Не би ли могло да се каже, че този свят е устроен на принципа на разума и насилието, колкото и невероятно да звучи това, понякога е част от разума?

Не ми звучи невероятно. Виж една стара тема, бях писала в нея за теориите на Емпедокъл:

Любов и Конфликт

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2569664 - 05.02.2010 12:36 [Re: tired]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Не ми звучи невероятно. Виж една стара тема, бях писала в нея за теориите на Емпедокъл:

Любов и Конфликт

С удоволствие бих видял мнението ти, но малко по-късно... Предполагам не те дразня, когато толкова насилствено те водя към прагматизма...

--------------------

нане Вуте

tired

#2569673 - 05.02.2010 12:44 [Re: Signor d'Oro]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Любов и Конфликт

С удоволствие бих видял мнението ти, но малко по-късно... Предполагам не те дразня, когато толкова насилствено те водя към прагматизма...

Мне, прагматиците са ми симпатични. Виж, ако ме беше повел насилствено към Платон, Сократ, Ръсел, Маркс или Сартър, щеше да изядеш една яка философска тупаница по главата

Тея хич не ги деяна. И са като бурените - скубеш ги, скубеш, те пак си поникват

бледоликия
бродещия бродяга

#2569977 - 05.02.2010 18:36 [Re: tired]

Такъв е този свят, и е устроен така, защото просто не би могъл да бъде устроен иначе.

"Твоите благопожелания за един идеален, утопичен и нефункционален свят, са всъщност богохулство. Те са една човешка надменност, глуповата вяра, че човекът е способен да измисли по-добра, по-мъдра от божията вселена. Колкото и пъти подобни утопични устройства да са били прилагани на практика, резултатът винаги е бил катастрофален."

Интересна работа когато отхвърлях напълно духовното никой не ме е наричал богохулник А като повярвах навсякъде почнаха да ми говорят че съм луд. Това което пишеш е твоето виждане. Твоята база данни,твоята кула. След време като натрупаш още ще стъпиш по на високо и погледа става друг. Богохулството е да не се стремиш да познаеш Бога в себе си. Да не чуваш когато гласът ти нашепва да вземеш стопаджията или да спреш на пешеходната пътека. Ние живеем в великия разум но и той живее в нас. Агресията е навсякъде но и доброто е навсякъде. Когато подхождаме агресивно постигаме целта си но залагаме в кармата си да ни се върне агресия, а и настройваме хората срещу себе си. Но медала има и друга страна. За този който не е достигнал до доброто,спокойствието, (но и най важното как това се отразява положително върху живота му) е невъзможно да разбере защото не вижда проявление на доброто което прави в материалния свят и няма какво да го мотивира(изгода или пари-това в момента движи света). Може и да изглеждам еуфоричен(наистина е така а прекалените чувства се отъждествяват с лудоста) Радвам се като ходя по улиците за всички хора защото колкото и ненормален да ви издлеждам когато хората съзнаят каквото съзнах за нас Българите всички една песен ще пеят и ще скачат Живи Здрави

--------------------

tired

#2572446 - 09.02.2010 01:29 [Re: Signor d'Oro]

А защо метафората създава смисъл, а не метафората разкрива смисъл?

Първият израз намеква за една онтичност на означителя, вторият - за онтичност на означаемото.

Не се ли отдалечаваш доста с тези си разсъждения от прагматизма, и не се ли доближаваш точно до Сосюр, Дерида, Лакан и дори Бодрияр?

tired

#2572779 - 09.02.2010 13:27 [Re: бледоликия]

Цитат:

След време като натрупаш още ще стъпиш по на високо и погледа става друг.

По-високо от Драгалевци не се качвам. По върховете въздухът е разреден и изтребва мозъчните клетки, а на мен си ми трябват

Не знам ти колко нависоко си литнал, но и в открития космос да си се зареял, няма да намериш сладникавия бог, в който си повярвал. Няма го нито в библията, нито в останалите религиозни текстове.

Нека да кажем, че той е някакъв твой си бог-идеал, който ти нашепва да спираш на пешеходните пътеки. Това е похвално. Ако освен това те съветва да не паркираш колата си на тротоара или да не извеждаш кучето си да дриска по улиците и детските площадки, то той наистина е един разумен бог. Подшушни му и ти да не се занимава единствено с тебе, да отиде и да сподели тези мили божии тайни и с останалите.

Това, което ми прави впечатление обаче, е че този твой бог не е толкова едностранно добродетелен и добродушен. Защото доста често те подкокоросва също така и да се заяждаш

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
    #2573100 - 09.02.2010 21:12 [Re: tired]

тогава си смени Бог-Ът- баси.
Колко си елементарна и не успяваш, да разбереш сама, колко си безинтересна.
МъжО ти ти кога за последен път.... ти е казвал...

каквото и да е........дори псувня- аз не бих ти отделила внимание- не съм мъж, но го разбирам човекааааа

Теста
на кой?

В-ъ като вЕкслерррррррррррррррррррррр

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5044

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.049 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.