ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
tired

Регистриран: 15.02.2009
Re: Пепел от рози
    #2583341 - 27.02.2010 14:45 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Цитат:

Как така ще гледаш към спомените ? Та нали ако обърнеш лице назад,към бъдещето ще гледа само гъзът ти Нее...изобщо не държа спомени на склад,тва антикварите са все непроветрени миризливци.Проветрявай си спомените,така че да изветреят кат стари чорапи.

Значи, ако някоя жена те е обичала "до вчера" , днес трябва да гледа на теб като на "стар, вмирисан, непроветрен чорап" ???
Трябва да те захвърли в мазето или да те остави да потънеш в забрава на тавана. Да те превърне в безплътен..., всъщност не! - да те изличи от битието и небитието ???
Хубаво, аз не искам това за себе си. Ако някой ме е обичал, ще ме обича и занапред, дори и любовта да не е такава, каквато е била. Ако не ме е обичал, то е имал егоистичната нужда да се чувства добре, вземайки от мен онова, което му е нужно, правеки ме просто източник. За такъв човек няма да е трудно да гледа на мен като на "миризлив" чорап, но пък не ще може да твърди, че е обичал.

А виж, това е верно. Ако си обичал някого, едва ли ше го захвърлиш като тоалетна хартия, с която си си избърсал гъза

Обаче, опровергавайки народната поговорка, старата любов хваща понякога ръжда. Или събира прах на някоя свидна, но напълно забравена етажерка

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2583345 - 27.02.2010 15:06 [Re: tired]

Цитат:

Обаче, опровергавайки народната поговорка, старата любов хваща понякога ръжда. Или събира прах на някоя свидна, но напълно забравена етажерка

Не твърдя и обратното, ако човек допусне - ще ръждяса. Затова си ровя понякога из етажерките. Почиствам спомените, не им позволявам да хващат ръжда. Всеки спомен е частица от мен, как да оставя себе си да прогния ??
Изхвърлям само лошите спомени, те окисляват и хубавите.

П.П Има една нова песен на Борис Солтарийски. Допада ли подобен стил? Текстът е хубав.

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

tired

#2583396 - 27.02.2010 17:49 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Цитат:

Не твърдя и обратното, ако човек допусне - ще ръждяса. Затова си ровя понякога из етажерките. Почиствам спомените, не им позволявам да хващат ръжда. Всеки спомен е частица от мен, как да оставя себе си да прогния ??
Изхвърлям само лошите спомени, те окисляват и хубавите.

П.П Има една нова песен на Борис Солтарийски. Допада ли подобен стил? Текстът е хубав.

Този ли е:

целуни ме (линк)

Чалгица? Не гледам телевизия, та не ги знам много

Ето нещо и от по-старата чалга

Екзюпери пишеше, че съжалението за любовта също е любов. Ако тъгуваш за нещо, може би то не е съвсем отминало.

Темата беше за друго. За изпепелената, изразходваната любов. Много песнички и стихотворения има за края на чуждата любов - той/тя не ме обича вече, дали да седя и да подсмърчам или да се самоубия.

Малко са хората обаче, които превръщат в изкуство смъртта на собствената си любов. Кой има смелост да се изправи лице в лице с онази пропаст от празнота и самота, която е края на любовта?

Ето това имах предвид:

Тишината нахлува в стаята
като природно бедствие
и е празна като пространството
под обувките на обесен.

Щом се целунем, тракват зъбите -
лед в чаша.
Мълчим облечени, разлюбени...
И има страшно.

Мария Донева

kapitoliq
UncharteD

#2583440 - 27.02.2010 19:39 [Re: tired]

http://vbox7.com/play:2c2f2ab0

Не зная, дали е чалга, Трифонов твърди, че музиката им е различна от чалга, а аз не намирам съществена разлика, знам ли и без друго не го понасям много.
Разбрах те, още щом спомена, че прозата не те грабва много.
Чужда ми е дългата агония,затова и пепел не остава.
Да кажем, че съм се научила да не горя.
Затова не зная, какво да ти кажа по темата.

--------------------

tired

#2583670 - 28.02.2010 01:22 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Цитат:

За вехтошарството обаче не си прав. Това е начина да се отървеш от спомените - като ги подредиш на тавана или в мазето. Ако ги изхвърлиш, ще трябва да ги помниш, а така не се налага ))))

Ти си вехтошарка,и вещоманка,още помня злобно и отмъстително,как жално търсеше стара маса
Назад,в миналото,- ние сме умрели,живи сме само днес,и в бъдещето,щото го живеем и него с мечти и надежди.

ПП. Си свариш тая пролет супа от коприва,и не питай що

Нищо не знаеш ти

Това, което си видял, е само върха на айсберга Миналата седмица домъкнах вкъщи още две стари маси, плюс едно старо желязно легло

Не ми е известно вече колко стари маси имам, трудно ми е да ги преброя Умните хора събират копчета или стотинки, не маси, трактори и хеликоптери

Виж какво пише Мелани Клейн за подобно отклоняване на либидото:

"Много хора се опитват да се измъкнат от тези трудности, като ограничават способността си за любов, отричат я напълно или я потискат и по принцип избягват силните чувства. Други се измъкват от опасностите на любовта, като заменят любовта към хората с любов към други неща. Отместването на любовта към предмети и интереси (проблеми, които разглеждам във връзка с изследователя и човека, борещ се с несгодите на природата) е част от нормалния растеж. Но при някои хора това отместване в посока на обекти, различни от човешките същества, се превръща в основното средство за избягване на конфликти. Всички познаваме подобни любители на животни, страстни колекционери, учени, художници и други, способни на огромна любов и дори саможертва за обектите, на които са се посветили, или на избраната от тях работа, но не успяват да отделят и част от интересите и любовта си за хората."

П.П. Успокояващото все пак е, че вехтошарството е просто неизбежна част от поредица професионални изкривявания. Виждала съм къщите на разни колеги, хич не са по-различни от мойта ))))

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2583868 - 28.02.2010 20:39 [Re: tired]

Цитат:

Въпросът ми беше реторичен, софистичен и поетичен. Не беше задължително да му се отговаря. Аааааа, ако знаех, че тва е ретуричен, софестичен и пуетски вапрос, на който не требело да се отговарга, немаше и да се цепим, ама като на знаех - зех че се цепнах.....Обаче като сме почнали, няма да се връщаме насред пътя сега, дай да видим доде ще я докараме. Може пък нещо интересно да се получи ))

П.П. Симпатичен си ми, но историята с бисерките по етажерките е много тъжна. Нищо по-тъжно не съм чувала през живота си. Мноо боквално се ма разчела, кат буквар некъф.....А истината е, че бая послъгах......Не точно за етажерката, а по-скоро за женките в папките. Малку по-близо до истината е, че тама са предимно теа, къде се е оказало, че бая преди мене са ме класифицирали мене из разни раздели и графи. За ена истинска работа /каде си я мислим и доднес, че е истинска, де/ си имам ено специално место. Ама нема ти кажем каде е, щот ентимните рабти не се плямпат налево-надесно Всеки си има такива етажерки, наричаме ги, по народному, минало. )) Дори не се сещаме да отворим повечето от папките. Кой обича да се разхожда в гробищата и да разравя стари гробове?Е, айде сега, на циганин такав вапрос..... Какво очакваме да намерим там? Пепел от рози, пепелта от живота ни. Нищото, което е било всичко за нас.

[

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2584113 - 01.03.2010 09:00 [Re: tired]

Ха,ха,вещите,особено старите,артефакти както ги наричаш ти,са начин да се вкопчиш в живота,или поне ти така го изживяваш,неосъзнато,и не ми спори,не ми мърдай тоест,не ми шавай Скоро в един приятел държах двуострата тракийска брадва от тази статия,ами брадвенце,малко,кат да кълцаш зеле, и другите неща видях,мъчили са се тия траки с тия грънци и впрочие.

Изобщо не ме влекат вещи кои не са средство за производство,да са акумулирали динамика в себе си,стар варосан хаспел,но готов да дига кофи вар до петия етаж.
Тоест,потенцията действие ти се губи на теб,не сглобяваш дори мислено твоите вехти солисти да пеят в жив,съвременен хор,и да оре старото рало,да разорава,днешни,живи целини

ПП.Две големи стари колела от каруца си взех скоро,ще ги кисна в нещо,ама не знам в какво, тва във връзка с ландшафтната хореография на флората, и един дънер си изкъртих, ама ше къртя още, и ени камъни от ранна Креда,старички верно

tired

#2584237 - 01.03.2010 13:18 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Ха,ха,вещите,особено старите,артефакти както ги наричаш ти,са начин да се вкопчиш в живота,или поне ти така го изживяваш,неосъзнато,и не ми спори,не ми мърдай тоест,не ми шавай Скоро в един приятел държах двуострата тракийска брадва от тази статия,ами брадвенце,малко,кат да кълцаш зеле, и другите неща видях,мъчили са се тия траки с тия грънци и впрочие.

Изобщо не ме влекат вещи кои не са средство за производство,да са акумулирали динамика в себе си,стар варосан хаспел,но готов да дига кофи вар до петия етаж.
Тоест,потенцията действие ти се губи на теб,не сглобяваш дори мислено твоите вехти солисти да пеят в жив,съвременен хор,и да оре старото рало,да разорава,днешни,живи целини

ПП.Две големи стари колела от каруца си взех скоро,ще ги кисна в нещо,ама не знам в какво, тва във връзка с ландшафтната хореография на флората, и един дънер си изкъртих, ама ше къртя още, и ени камъни от ранна Креда,старички верно

Хехехе, типичния спамер Много обичаш да се съзтезаваш, да се изтъкваш - ти не правиш това и това, аз обаче правя еди какво си )) Като пуснах оная тема за спама, точно тая българска парвенюшка спамерска черта имах предвид - и нейните изяви за съжаление не са ограничени единствено във виртуала. Сега аз, подкокоросана от поста ти, трябва да скоча и да ти отговоря - бе как не ги използвам тея стари неща, как не ги сглобявам, сглобявам ги бе селски, правя интериори от тях, склуптури, инсталации . Което си е верно, точно това правя, с това се занимавам. После ще скокне Гого и ше ревне: стиа си се фалила ма! Хахахаха. И ше настане една типично българска патардия и простотия.

От година и половина съм в София, нагледах се на подобен сеир Не само в нета, не само в нета )))) Българина е човек дълбоко и необратимо комплексиран. Мачкали са го от малък, и той това знае, това е за него живота - за да се самоизтъкне, не е нужно наистина да направи нещо хубаво или смислено, достатъчно е да натика в калта другия:)))

Не е непростимо в темите в този форум да има и по нещо лично - първо, аз самата не вярвам във философията като чисто абстрактна дисциплина. Примери от живота, преки наблюдения от личния опит не са излишни, необходими са за една успешна философска теза. Без подобно заземяване което и да било философстване би висяло във въздуха, би дрънчало като куха кратуна. Второ, малко лични елементи са абсолютно необходими за едно нормално общуване, пък било то форумно, пък било то философско. При общуването на живо тези лични неща не са скрити - виждаш пъстрите точки в очите на събеседника си, начина, по който усмивката му разкрива характера му или някое криво зъбче, жестовете, начина, по който се облича, визуалната визитка, която присъствието му изпраща до сетивата ти, излъчването. В нета всичко това отсъства, а отсъствието му подхранва недоразумения в интерпретациите на виртуалните текстове и безбройни конфликти в общуването. Трето - ние не сме философски машини, безлични роботи, хора сме, със своите индивидуалности, които обуславят идиосинкратичността на философиите ни.

Заради горните три неща не съм съвсем против някой и друг неформален, личен или шеговит пост в специализираните форуми. Обаче моля ви се, не злоупотребявайте с личните изцепки, като ви се доправят бай-ганьовщини, преместете се в говорилнята или в откачалки. Там поне ще сте сред себеподобните си.

Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
    #2584254 - 01.03.2010 13:43 [Re: tired]

Беки,
Хък е един от малкото мъже и в реала, и в интернет, които знаят какво и как да кажат...

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

kapitoliq
UncharteD

#2584261 - 01.03.2010 13:51 [Re: tired]

Цитат:

Не е непростимо в темите в този форум да има и по нещо лично - първо, аз самата не вярвам във философията като чисто абстрактна дисциплина. Примери от живота, преки наблюдения от личния опит не са излишни, необходими са за една успешна философска теза. Без подобно заземяване което и да било философстване би висяло във въздуха, би дрънчало като куха кратуна. Второ, малко лични елементи са абсолютно необходими за едно нормално общуване, пък било то форумно, пък било то философско. При общуването на живо тези лични неща не са скрити - виждаш пъстрите точки в очите на събеседника си, начина, по който усмивката му разкрива характера му или някое криво зъбче, жестовете, начина, по който се облича, визуалната визитка, която присъствието му изпраща до сетивата ти, излъчването. В нета всичко това отсъства, а отсъствието му подхранва недоразумения в интерпретациите на виртуалните текстове и безбройни конфликти в общуването. Трето - ние не сме философски машини, безлични роботи, хора сме, със своите индивидуалности, които обуславят идиосинкратичността на философиите ни.

Заради горните три неща не съм съвсем против някой и друг неформален, личен или шеговит пост в специализираните форуми

Много си права за това. Много.
Мисля, че затова Зомби мълчи.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 7749

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.