ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)
Луд папагал

Регистриран: 27.02.2009
Re: Човекът като изкусител
    #2593358 - 15.03.2010 15:57 [Re: Signor d'Oro]

Да, жизнерадостна игра с огъня! Аз, за себе си, асоциативно, уподобявам Дон Жуан на древногерманския бог на огъня Логе (Локи), в трактовката на Вагнер (вж. ариите на Логе в "Пръстена": тенорови, виртуозни и с комична, игрива, дяволита, танцова сценография и интонация).

--------------------
Светото Писание е граматиката на Словото Божие (10.03.2010 21:26)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2593362 - 15.03.2010 16:03 [Re: Луд папагал]

Цитат:

Да, жизнерадостна игра с огъня! Аз, за себе си, асоциативно, уподобявам Дон Жуан на древногерманския бог на огъня Логе (Локи), в трактовката на Вагнер (вж. ариите на Логе в "Пръстена": тенорови и с комична, игрива, дяволита, танцова сценография и интонация).

Тоест намираш дори и естетизирането на играта с огъня за нещо приемливо. Мисля, че повечето сме така, но това не означава, че не ни боли, когато се изгорим...

Има прагове на болката, които са удоволствени. С това заиграват садо-мазохистите в сексуалните си експерименти.

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Луд папагал

#2593366 - 15.03.2010 16:07 [Re: Signor d'Oro]

"Но ето че припълзя една пепелянка и го ухапа по врата, така че Заратустра изпищя от болка. Когато си махна ръцете от лицето, той погледна змията. Тя позна очите на Заратустра, несръчно се завъртя и понечи да избяга.
– Чакай! – рече Заратустра. – Още не си получила моята благодарност. Ти ме събуди тъкмо навреме – предстои ми още дълъг път.
– Твоят път за съжаление е вече къс – промълви скръбно пепелянката, – защото моята отрова убива.
Заратустра се усмихна:
– Чувал ли е някой, змей да умира от отрова на змия! – възкликна той. – Изтегли си обратно отровата! Не си толкова богата, за да ми я подариш."

Ницше, "Тъй рече Заратустра", от "За ухапването от пепелянка" (превод Жана Гълъбова)

Та подобно и за играта с огъня: все едно Инквизицията да изгори Дявола на клада и, чувайки искрящия му смях, да упорства да си мисли, че го боли и че душата му се пречиства. (Човешкото у Дон Жуан удоволствено страда - в оргазматичната невъзможност за уседналост, - но диаболичното тържествува в авантюристичен, дръзновен възторг.)

--------------------

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2593371 - 15.03.2010 16:20 [Re: Луд папагал]

Цитат:

...
Та подобно и за играта с огъня: все едно Инквизицията да изгори Дявола на клада и, чувайки искрящия му смях, да упорства да си мисли, че го боли и че душата му се пречиства.

Кое е неизменното обаче?
Това е отчитането на гледната точка...

Често сме зашеметени от чутото, а не от казаното...
Специално този форум (олла) ми е забавен именно с това! Липсата на всякаква ориентация (при някои от най-ярките форумци) за позициониране на казаното и само стръв за тълкуване на чутото.

За един будист например дяволът и инквизицията биха били смешка...

Така че не е редно да "етикетираме" изкусителя...

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Луд папагал

#2593373 - 15.03.2010 16:23 [Re: Signor d'Oro]

Опитвам все-таки да средоточа разискване по посока: сублимното в съзнанието за грях. - Ето моята позиция.

Изкусителят е извънреден. - Ето какво звучи в моята позиция.

Разбирайки намека и отчитайки неловко предпоставката за своята форумна яркост. - Радвам се, че поне съм Ви забавен (нежели противен).

--------------------

Signor d'Oro
ценопитагореец

#2593376 - 15.03.2010 16:32 [Re: Луд папагал]

Цитат:

Опитвам все-таки да избегна монолога и средоточа разискване по посока: сублимното в съзнанието за грях. - Ето моята позиция.

Изкусителят е извънреден. - Ето какво звучи в моята позиция.

Радвам се, че поне съм Ви забавен (нежели противен).

ОК. Мисля, че донякъде разбрах какво искаш да ми кажеш, но аз избягвам подобен начин на обсъждане. Това не е лично, както и нещата, които казах дотук, не са лично отправени към теб...

Обсъжданията, в които се стига до съгласие, ме стряскат. Обсъжданията, в които се стига до споразумение, са ми по-удовлетворителни...

--------------------

нане Вуте

Луд папагал

#2593378 - 15.03.2010 16:36 [Re: Signor d'Oro]

Благодаря за радушното отношение в беседата. Щастлив съм, че се споразумяхме (ако и споразумението въобще да е съгласие по форма, не и съгласие по същество) - рядко ми се случва. И не влагам ни най-малко сарказъм, нито дори насмешка: отчитам и свое собствено постижение - успях да удържа от своя страна подобаващ, уважителен тон. Аз съм човек с предразсъдъци - това, което съм прегърнал от дете, юноша и младеж, - те ме избавят от отчуждителния подход, необходимостта да изхождам от своя собствена гледна точка, т. е. от т. нар. принципна позиция и допринасят да ми е що-годе интересно да живея.

--------------------

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2624

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.