ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
DiStefano
неориенталски

Регистриран: 02.03.2007
От: Myristica Fragrans
Този форум "Фотография"
    #2595300 - 18.03.2010 19:39

Поздрави на всички от форума!

Имам два въпроса/предложения.

Аз не съм поствал нищо тук, но искам да разбера нещо:

1. Нали има специализирани (и безплатни сайтове) където да си слагате снимките (picasa, flickr...). Защо всеки пълни тук по 10-20 снимки и то с доста посредствено качество? Дайте линк ако толкова ви напъва да покажете снимките си.

2. Не е ли по-добре да обсъждаме самата фотография като техники, новини, изкуство(?) и пр., с по една-две снимки за илюстрация? (ама подбирайте ги поне малко)

Иначе тук започва да прилича на онлайн семеен албум с P&S камера (с някои изключения).

Не бих искал да засегна никого, но истината ми е по-скъпа.

Знам, че са риторични тези въпроси, но нали не е форум "Снимки", а "Фотография".

--------------------
Sic transit gloria mundi.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
iordanko

Регистриран: 14.10.2006
Re: Този форум "Фотография"
    #2595320 - 18.03.2010 21:04 [Re: DiStefano]

Много от хората, които до преди 2-3-4 години правеха форума по-"фотографски" вече на пишат и не пускат снимки тук. Само мога да предполагам за причините за това

Лoра

Регистриран: 05.11.2004
От: веяна :)
    #2595356 - 18.03.2010 23:18 [Re: DiStefano]

и преди съм го казвала, и сега ще го кажа.. фактът, че форум Фотография е подфорум на Хоби и Развлечения, а не на Култура и Изкуство позволява по-несериозно отношение към фотографията като такава

лично на мен не ми е много приятно, че нещата стоят така, но... това е положението. от години. и не вярвам да се промени.

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

Петьо Дилов
рекордьор

Регистриран: 01.07.2005
От: Варна
    #2595474 - 19.03.2010 11:01 [Re: DiStefano]

DiStefano, много ти е хубав въпроса (предложението)! То аз съм в този форум от средата на 2005-та. И от тогава 3-4 пъти сигурно съм предлагал форума да се превърне в показване на добри неща, а също така и в учебно помагало по снимане, композиция и обработка. В градивен диалог, а не в глупави спорове (по български - дето всички се надвикват). Аз лично много научих точно от този форум, а не от специализираните. Но това стана бавно и трудно. С цената на много игнориране на обидите, понякога и търсене на златното зрънце в купищата думи.
Да кажа какво забелязах много отчетливо. Като социално и мрежово явление... Понеже съм доста активен тук, а също имам и собствен фотофорум, който запъна нещо. Движим се по две крайности. Когато нещата се поставят както СтефАно препоръчва, много е интересно - хората със жажда гледат и четат... НО... си казват "Божеее, колко са добри тези снимки, аз не мога да пусна там, щото ще се изложа и ще ме направят на нищо, пък и що да цапам...". Тази грешка именно направих и в моя форум. Започнах не знам колко теми с мои много подбрани снимки, и никой не пусна нищо от притеснение. Край.
Така. Сега другата крайност. От време на време тя се наблюдава и тук (никого не фиксирам и не искам да обиждам, то и аз съм участник в цялата работа). Това, ще ме прощавате за думата, е чалгата... ... Когато всички се впуснем в едно яко показване. И фотоалбумнечене (няма такава дума). Пак казвам, и аз се впускам в това.
Аз си го обяснявам защо е така, но не ми се впуска сега в психо-социални анализи.
Не като успокоение, но да ви кажа. Слави Трифонов, както и доста чалга-изпълнители..., знаете ли какви рокаджии са?! А как обичат симфонична музика да знаете! Обаче предаванията и изявите им какви са?... Чалга. Слави преди време беше казал "Това се купува, това ще пея."
Такава е истината. За жалост.
Сега, да не плямпаме само... Какво предлагам. Наистина нещата в All.bg да се разделят. Да има рубрика "фотофорум" и тя да е градивна - тази с уроците, въпроси и отговори, хубави примери, да, и конкурси. Там може да има и нещо като представяния на автори - като своеобразни изложби.
Другото нещо (не се хващайте точно за думата "чалга", грубо е) да се казва "Фотоалбум". И там вече да си разказвам за баналните походи из близката далечина. Значи "Фотофорум" ще е сериозното, класиката и учебника. А "Фотоалбум" ще е определено емоционално насочен. Щото, съгласете се, но за един от нас даден факт предизвиква силна емоция, докато за други той носи други усещания, или просто нищо не носи... Но това не значи, че трябва да съдим човека - първия, че ни занимава с глупости, или втория - че е безчувствен и ограничен тапиьоз.
С една дума, когато нещата са твърде сериозни, масата от хората се притесняват, че летвата е твърде нависоко и ще се изложат, и затова не участват..., а като форумът се напълни само с албуми, хората пък вече с високи критерии и способности, не се хабят да участват защото не се чувстват на мястото си.
Това е мнението ми. Простете за многословието.
---
ПС - Към модераторите - ако се реши такова разделяне на нещата, просто от сегашния фотофорум могат да се извадят подходящи (има) теми за сериозната част - с уроците...

--------------------
Моето местенце е в pismoto.com Откъдето и да го погледне човек, лятото идва...

Редактирано от Петьо Дилов (19.03.2010 11:12)

Abate
ЛЮБОПИТЕН

Регистриран: 15.03.2007
От: София
    #2595655 - 19.03.2010 16:10 [Re: Петьо Дилов]

Съгласен с Петьо, все пак идеята на форум ALL.BG е да има всичко, но.... За професионалистите вече има ФОТО ФОРУМ и ФОТО-КУЛТ.
Има ли смисъл да се дублират!?
Тук също биха могли да се пускат и коментират хубави снимки, ако идеята на автора е такава, но рядко се получава диспут - обикновено е махленска свада.

--------------------
"Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е готино - това е чалга"

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #2595673 - 19.03.2010 16:40 [Re: DiStefano]

здравейте

много интересна тема

по времето, когато е създаден този форум Фотография, вероятно е създаден в раздела "Хоби и развлечения", защото е бил замислен не като професионален форум за фотография, а по-скоро: "За любителите на фотографията.", както пише в заглавната му страница

наистина през годините тук се подвизават доста добри фотографи, някой от тях занимаващи се професионално с това, а други не толкова професионално, но желаят да се развиват
не зная дали досега е повдиган въпроса по този начин, но принципно - да, има възможност да се направи по-различен форум, който да приютява тези, занимаващи се с фотографията като изкуство, а тук да си останат тези, които са любители и нямат претенциите да са на ниво "изкуство" /ако образно така може да ги разделим/, макар че тук възниква проблема, кой може да отдели едните от другите наистина обективно

за целта обаче, ако има желаещи да бъде създаден подобен форум в раздел Култура и Изкуство, моля те да изразят желанието си в тази тема и ако се прецени, че има достатъчно потребители, които ще участват качествено в този нов форум не виждам пречка да се направи такъв

ако пък не - нещата може да продължат по съшия начин, както и досега тук да се пускат както много добри професионални творения, така и "не чак толкова професионални албумчета"

поздрави

д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

Лoра

#2595679 - 19.03.2010 16:54 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

за целта обаче, ако има желаещи да бъде създаден подобен форум в раздел Култура и Изкуство, моля те да изразят желанието си в тази тема и ако се прецени, че има достатъчно потребители, които ще участват качествено в този нов форум не виждам пречка да се направи такъв

с две ръце ЗА

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

Лoра

#2595681 - 19.03.2010 17:01 [Re: Петьо Дилов]

Цитат:

"Божеее, колко са добри тези снимки, аз не мога да пусна там, щото ще се изложа и ще ме направят на нищо, пък и що да цапам...". Тази грешка именно направих и в моя форум. Започнах не знам колко теми с мои много подбрани снимки, и никой не пусна нищо от притеснение.

мда

само дето има достатъчно добри фотографи, които с кеф биха си пуснали снимките там, където има смисъл

а хората, за които говориш са любители.. не знам кой фотограф ще тръгне да се вайка, че снимките ти са прекалено добри и ще го засенчат

и не е достатъчно да знаеш разликата между експозиция и експонация, нито правилата на златното сечение, за да можеш да снимаш добре

--------------------
― Diane Arbus

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2595781 - 19.03.2010 18:45 [Re: DiStefano]

Цитат:

Аз не съм поствал нищо тук

но е по-лесно да критикуваш?

Цитат:

1. Нали има специализирани (и безплатни сайтове) където да си слагате снимките (picasa, flickr...). Защо всеки пълни тук по 10-20 снимки и то с доста посредствено качество? Дайте линк ако толкова ви напъва да покажете снимките си.

По същата логика можеш да питаш защо след като има специализирани сайтове за всичко, хората продължават да пишат и в други.

Цитат:

Не е ли по-добре да обсъждаме самата фотография като техники, новини, изкуство

По принцип е добре, макар че по логиката, която изказа по т. 1 няма смисъл- има сайтове където и новините и техниките се обсъждат.

Общо взето не можеш да накараш някого да прави нещо- ако някой иска да пусне по- смислена тема- пуска я, ако не- не я. Иначе за критиката- ами хубаво е да има такав. Някой път верно се стига до екстремности, но отминавайки просташкия тон, човек може и да извлече полезното.
Понеже съвети много- ето може би ти вместо да отправиш никакво предложение, можеше да поставиш конкретна тема, която да се дискутира или снимки, които смяташ за добри.
Да казваме кое би било добре или само да намираме кусури е безсмислено- личния пример важи.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

DiStefano
неориенталски

Регистриран: 02.03.2007
От: Myristica Fragrans
    #2595810 - 19.03.2010 19:11 [Re: Дзвер]

Цитат:

...Да казваме кое би било добре или само да намираме кусури е безсмислено- личния пример важи.

Това са лозунги.
Аз писах за нещо конкретно.

Сигурно си права, но и да не съм съгласен, не бих осъждал мнението ти по подобен начин.

--------------------
Sic transit gloria mundi.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 5351

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.