ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
Вулгарос нами мини\ Българин да не остане...
    #2602808 - 05.04.2010 15:59

Цитат:

Извадки във факсмиле от писма, намерени в пощата на 19-ия полк на VІІ-та гръцка дивизия, хваната от българските войски в Разлог на 14 юли 1913 г.

Родопи, 11 юли 1913

Тази война беше много жестока. Ние изгорихме всички изоставени от българите села. Те опожаряват гръцките села, а ние — българските. Те колят, но и ние колим, и всички от тази нечестна нация, които попаднаха [в ръцете ни], опитаха манлихерката. От 1200 затворени от нас в Нигрита, не останаха повече от 41 в тъмниците и навсякъде, гдето минахме, не сме оставили ни корен от тази раса.
.....

Целувам Ви нeжно,
ваш брат и съпруг

Спилиотопулус Филипос

Г-н Панаги Левенти
Доктор Аливерион

(Евбея)
.......

Прилаган тук също поздравителното писмо на моят командант г-н Контогири; той в него хвали моя взвод, който във време на краткото няколкодневно спиране на нашата дивизия 6е получил заповед да настъпи на север от Сер, та завързахме сражение с българските комитаджии, които разпръснахме, след като убихме по-голямата част, опожарихме двете села Даутли и Баница, застреляхме опасните комитаджии и прекарахме под огън и нож всичко, освен жените, децата, старците и църквите, и всичко туй без съжаление ни милост, със жестоко сърце, изпълнявайки една още по-жестока присъда.

Мерокостеница, 12 голи 1913

От аванпостовете на армията

Целувам теб, както и другите
(нечетлив подпис)
фелдфебел

Г-н Сотир Папайоану
в село Витциано, община Итику,
Трикала в Тесалия

Река Несто, 12 юли 1913
.....
Тук в Броди (Вронду) заловихме 5 българи и едно младо момиче от Сер. Затворихме ги и задържахме в един каракол (полицейски участък-б.р.). Момичето е убито; българите също се настрадаха: още приживе им извадихме очите.

Целувам ви, Кости

Българската граница, 11 юли 1913

Драги брате Йоани,
..................
.........
Тук, гдето живееха архикомитаджии, ние всички изклахме, и местата, които преминахме, ще останат в паметта ми.

Фелдф. Клетанис

Родопи, българска граница.
11 юли 1913

Брате Мицо,
....................
.........................

И от Сер до границата ние опожарихме всичките български села.
.......................
Адресът ми е същи: 7-ма дивизия, 19 полк, 12 взвод, Родопи

Йоан Христо Тцигаридис

Нестос, 13 юли 1913
село Банста (Баница)

....................
...................................
Ако искаш да се осведомиш върху местата, които преминахме, то всичките бяха български села, на които населението избяга. Тези, които останаха, са окълцани от малнихерките; ние изгорихме няколко села. Същата участ сполетя българите и откъм сръбска страна.

(Заб. Послените три думи фигурират в оригиналното писмо, но липсват в факсимилето).

Фелдф. Накис

В пустиня, 12 юли 1913

......
в българска територия ние побеждаваме българите, които постоянно отстъпват и скоро ще бъдем на път за София. Ние ги озверихме, като опожарихме селата и там, гдето намираме един или двама, ние ги избиваме като врабчета.

Твой брат Георги (името нечетливо)

Пиша ви набързо.

Зисис Кутумас на Никола Кутумас
...........
...............................
Пиша ви сега върху войната, която отворихме на българите. Ние ги победихме и завзехме турско-българските граници. В местата, които окупирахме, не остана нито един българин. Те избягаха в България, а ние изклахме тези, които останаха. Освен това опожарихме селата. Не остана нито един българин. Но само Господ знае, какво ще стане. Няма какво друго да ви пиша. Аз, ваш син, Зисис Кутумас.
Много поздрави от страна на Тимиос. Той е добре, както и всички млади хора, които са тук.

12 юли 1913

Г-н Захари Калианис
Ерфос-Милипотамос
Ретимнон в Крит

Родопи, 13 юли 1913

........
............
Опожаряваме всички превзети български села и убиваме всички българи, които ни паднат в ръка. Превзехме Неврокоп, хубаво посрещнати от турците, от които мнозина дойдоха при нас, за да се бият срещу българите. Нашата армия се срещна със сръбската и румънска армии, които са на 32 километра от София. Колкото за нас, ние се намираме близо до старата граница.

Ф. 3. Калианис

Юли, 15 1913.

Брате Сотире,

До момента, в който ти пиша, аз съм, слава Богу, добре. Ние се намираме на границите на България и Тракия.

Колкото се отнася до войната, не мога да ти опиша положението и това, което става: работите, които се вършат, не са вършени след Исуса Христа: гръцката армия опожарява всякъде, гдето намери български села и коли всички, които среща. Това, което се върши, е неописуемо. Господ знае, как ще се завърши тази история, времето да..... се е повърнало за да се изядем помежду си.
........

Целувам те твой брат Панагис Бегликис
Пиша Ви набързо

На българските граници,
12. VІІ. 1913
Там, през където минаваме, ни котка не може се промъкна. Ние опожарихме всички български села, през които минахме. Не мога по-хубаво да ви го представя.

Любящият ви брат
Георги, ефрейтор.

Адресът ми е следния:

За ефрейтора Стергион Георги
12-ти взвод, 3-ти баталион, 19-ти полк,
7-ма дивизия — слънца.

Родопи, 13 юли 1913

Драги ми Леонидас,

Бъди добър, тъй както съм и аз. Туй е, което желая за вас.

Аз получих писмо ви, което ме много зарадва. Получих също и от Аристида, който е добре и пише, че него също са го зачислили във войската, нещо, което ме огорчава, защото моите болки не могат да се смекчат от сълзите, защото всичко е загубено, защото ти не можеш си представи, как се постъпва във войната. Изгарят се села и хора, но и ние също опожаряваме и вършим по-грозни работи от българите.

Поздравявам ви,
ваш брат,
Тома Запантиотис

За гръцката армия
като спомен от турско-българската война.

Печат на командантството
на 19-и полк

Г-н Димитър Хр. Тцигариди
в Мексиата
Хипати—Фтиот

Коприва, 11 юли 1913.

Дадоха ми 16 пленника за да ги предам на дивизията, а аз доведох само двама. Другите бяха погълнати от тъмнината, изклани от мене.
....................

Нико Теофилатос

В България, 13 юли 1913

..............
.......................
Каква жестока война се води с българите! Ние всичко им изгорихме, селата и хората, т. е. ние ги колим. Голяма жестокост. Страната е наводнена от българи. Ако питате, колко млади момчета гърци са загинали, числото надминава 10 000 души.
.......

Ваш син, Тсантилас Николаос

Р.S. Пишете ми за свикванията, които стават. Изглежда, че скоро ще свикат и старцитe. Анатема на Венизелос.

Георги Д. Карка
войник

1-ва секция на Санитарното отделение, 9-та дивизия
в Аргирокастро (Епир).

От реката Нестор (Незюз, сир. Места)
12 юли 1913,

Здравей, брате Георги, слава Богу, след пет сражения, които дадохме, здравето е добре. Знай, че нашата дивизия достигна до реката Нестор, което ще рече до старата българска граница, и кралската войска мина тази граница. По заповед на краля, ние изгаряме всичките български села, защото българите са изгорили хубавия град Серес, Нигрита и много гръцки села. Ние се показахме много по-жестоки от българите, ние изнасилихме всичките срещнати млади момичета. Нашата дивизия взе 18 топа в добро състояние и 2 развалени, всичко 20 топа и 4 митральози. Нещастието на българите е неописуемо, както и тяхното бягство. Ние всички сме здрави, с изключение на К. Колуриоти, ранен в сражението при Нигрита и Еванг. Македонеца, ранен от нож на аванпостовете, но и двамата са леко ранени. Поздрави съотечествениците и приятелите; макар че преминах през толкова страдания, слава Богу, не ме е страх от българите, взех си, което ми се дължеше за всичко, което трябваше да понесем от българите в Пангайон.

Поздравлявам те, N.....
(нечетливо) . . .
Цервас.

Следват няколко нечетливи подписа.

Господин
Аристиди Танасия
до Камниати

Община Атаману,
Трикала, Тесалия.
14 юли 1913

Драги братовчеде, здравей. Получих Вашето писмо от 1-и т. м. и съм твърде доволен, че сте здрав, както сме, впрочем, и ние също, до този момент. Знай, брате Аристиди, всичко което ние претърпяваме през тази гръцко-българска война, ден и нощ преминаваме местностите на България и даваме на всеки момент сражения; но този, който ще остане жив, ще бъде мъченик...

Драги братовчеде, ние тука горим селата и убиваме българите, жени и деца. Знай оше, че нашия братовчед Г. Кирицис е леко ранен в крака и че всичките други наши роднини и приятели са здрави, както и нашия зет Ияни.

Поздрави от моя страна баща ми и майка ми и всички у вас, както и братовчедка ми Олга.
Това е всичко, което мога да ти кажа.

Прегръщам те от все сърдце, ваш брат

Атанас Ат. Патрос

От гръцката армия
(герб)
в спомен на турско-балканската война.

Господин
Георги П. Сумбли
Мегали Анастасова
Алагония Каламас.
Родопи, 12 юли, 1913

Драги родители,

Ние ходихме в Неврокоп, там също ни чакаха, защото също и там ние водихме сражение през целия ден и ги преследвахме до едно място, гдето ги атакувахме на нож и им взехме 18 топа и 6 митралиози.

Те можаха да избягат и ние не успахме да ги пленим. Ние хванахме само няколко, които убихме, защото такива заповеди имаме. Където се намери българско село, подпалваме го и го изгаряме, за да не може отново да се възроди тази мръсна българска раса.
Сега сме на българската граница, и ако не искат да се поправят, ще идем в София.

Прегръщам ви

Ваш син, Перикли Сумблис, 7 дивизия,
19 полк, 12-та рота Солун

Господин Христофор Кранеа,
Улица Аристотел и Епир, № 48, Атина.

Родопи, 14 юли 1913

Драги брате Христофоре, здравей...........
....................................................................
Пиша ти от Родопите, българска местност, на два часа от старата българска граница, Ако даде Господ да живея, ще ти пиша още. Не зная, колко още ще напредваме в българска територия и дали ще трябва да водим още сражения, както и не зная още, какво съпротивление ще срещнеме.
Ако не преживея тази война, моля Всемогъщия да ви даде голямо утешение, особено на нашата майка и на нашите родители, но аз се надявам, че Бог ще ме запази.

Изпратих на по-добър свят няколко мечкари*). Преди няколко дена Васил Христу, кръстника, се упражняваше да стреля върху 8 комитаджии. Ние хванахме от тях петдесет, които си разделихме. Аз получих в моя дял 6 от тях и ги „очистих". Това е всичко, което имам да ти кажа.

Поздравлявам те.

Брат ти: Димит. Кранеас

*) Епитет, даден на българите.

Господин Георги Н. Иникаки
във Вари-Петро, Кидония
Канеа, Крит.

Македония, 12 юли 1913

Драги Георги,
.................................
Най-сетне напреднахме и заехме моста на Струма. Имаше много българи, скрити в разни места. След като заехме моста, всекидневно намирахме мнозина от тях и ги убивахме. Българите изгориха моста, за да спрат нашия поход към Серес.

Поздравлявам Ви.
Ф. Валантинаки

Моят адрес е: Стилиан Валантино, 19-и полк, трета дружина, 9-та рота, 7 дивизия, Македония.

За Господин Никола Харгалупа
Ксилокастро

Трикала Коринт

Родопските планини

Драги брате, Никола, със здравето съм добре, желая ви също подобно. Намираме се близо до българските граници. Напредваме постояно и караме неприятеля да бяга.............
Като минаваме през българските села, ние ги подпалваме и опустошаваме всичко.
....................................

Прегръщам ви,
ваш брат А. В. Тодоропулос,
(Адреса ми е същия).
Родопските върхове, 18/7/1913.

Госпожа Ангелики К. Лиуиди в Манастираки;
Акарнания
Ксиромера — Воница.

Родопите, 13 юли 1913

Драга мамо, пращам ти своите поздрави. Аз съм здрав...
.......ние сме длъжни, такава е заповедта, да изгаряме селата, да избиваме младите, като не щадим освен старците-и децата и непълнолетните. Но страдаме от глад.
.............................................

Поздравлявам ви

Ваш син Жан Лиуидис.

Господин Христо Гиопра
в Петрило, община д,Аргитеа
Кардица, Тесалия.

Река Нестос, 13 юли 1913

Драги родители,

поздравлявам ви. аз съм добре и ви желая също добро здраве.
...................
Ето истинска война, а не такава, както с турците. Бием се ден и нощ и изгорихме всичките села.

Поздравлявам ви,

Камбас Николаос

Критски независим полк,
12-та рота, за младшия фелдфебел Ем. Н. Логияди
в Леасковики, Епир

Добринища, 12 юли 1913, сутрин

Отговарям днес на вашите писма от 22 май и 21 юни, които получих
..........................................................................
........................ .
Имахме малко сражение близо при Струма, с бежанците от Кукуш и от Лахна. Артилерията ги колеше по пътя. Трябваше да вземем моста, който те изгориха в тяхното отстъпление към Серес.

Това писмо е изпратено от Мехомия.

Поздравлявам ви

Е. Н. Логиядис

осподин Димитри Коскинаки,
Милопотамо Ретимно
Крит.

Неврокоп, 12 юли 1913.

Драги братовчеде, здравей. Аз съм добре и ти желая добро здраве ...................... .
Ние изгорихме всичките български села на пътя си и вече стигнахме старите граници на България.
Прегръщам ви.

Ваш братовчед: С. Калигепис
(не твърде четливо)

За гръцката армия.
(Герб)

Нямам време да ти пиша по-дълго; тези работи, ти ще ги намериш навярно във вестниците...............
Това, което правим на българите, е неописуемо, както и на българските селяни, — една касапница; няма български град и село, които да не са изгорени. Аз съм добре, братовчеда С Коловелонис също. Прегръщам те сърдечно.
Твой брат Н. Бриния

11 юли 1913

Българската граница, 11 юли 1913

Брате Анастасе, Здравей, желая ти добро здраве. Не се безпокой, добре сьм. Ние имахме много сражения, но Господ запази живота ми. Ние имахме едно сражение в града Неврокоп и взехме 22 топа и много плячка. Никъде не могат да устоят пред нас, а бягат на всякъде. Ние убиваме всички българи, които падат в ръцете ни, и горим селата. Нашите страдания са неописуеми...

Ваш брат Никола Ангелис.

Прегръщам ви и целувам ръката на баща си.

В Добрунци, 13 юли 1913

Драги брате,

Тука всички села са български и населението е избягало, не иска да се подчини. Ние горим селата и ги разрушаваме, нечовешко дело; трябва ли да ти казвам, брате, че всички българи, които пленяваме, — няма зло от туй — ги прекарваме под нож.

Прегръщам те.

Твой брат Ал. Д.....геас (нечетливо).

Баница, 11 юли 1913

Драги ми Леонидис, здравей.
....................................................
Не намирам книга, за да ти пиша, защото тука всичките села са български и всичкото население бяга. Ние изгаряме всичките техни села, не срещаме жива душа. Известявам ти, че се намираме съвсем близо до старите граници на България. Ние окупирахме цяла Македония, без Тракия.
..................................................
Чакам бърз отговор.

Ето адреса ми: Капорал Георг Коркоци,

19-и полк, 3-та дружина, 11-та рота, 7-ма дивизия,
там дето се намира тя.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Kasnakoski
ентусиаст

Регистриран: 18.05.2009
Re: Вулгарос нами мини\ Българин да не остане...
    #2602814 - 05.04.2010 16:15 [Re: strawberry]

Отлична работа strawberry .
Истинско удоволствие е за мен да прочета нещо ново, поднесено от теб, което не съм виждал до сега.

В случая подчертаването на българско не може да се използва като етнически аргумент, но е много показателно за отношението на гърците.

strawberry
ветеран

#2602819 - 05.04.2010 16:36 [Re: Kasnakoski]

Цитат:

Отлична работа strawberry .
Истинско удоволствие е за мен да прочета нещо ново, поднесено от теб, което не съм виждал до сега.

В случая подчертаването на българско не може да се използва като етнически аргумент, но е много показателно за отношението на гърците.

Благодаря ти Каснакоски ,аз вече отдавна изгубих желание за спор само ако се появи нещо по интересно се включвам или ако намеря някои нови документи ги слагам пък те да си правят изводите.... А тези писма специално ги слагам по-скоро за българите защото според мен повечето не ги знаят тези неща....

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

kurt69
почетен член

Регистриран: 13.03.2009
От: Харманли
    #2602848 - 05.04.2010 18:37 [Re: strawberry]

както винаги това няма да бъде подложено на комента от макетата----съдба

Ѕинѕиф Шарановиќ
МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ
**

Регистриран: 20.04.2009
    #2602854 - 05.04.2010 19:07 [Re: kurt69]

Грчките ѕверства врз Македонците се познати. Тие со цел да ги навредат ги нарекувале Македонците со погрдното Бугари.

Никола Карев — интервју за грчкиот весник „Акрополис“, 8 мај 1903 г.
ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ!

Досега необјавено интервју со претседателот на Крушевската Република за грчкиот весник „Акрополис“ од 8 мај 1903 година.

Интервју со Никола Карев,
прва страница
Интервју со Никола Карев,
втора страница— ‚Македонец ли си?‛, го прашувам.

— Да.

— И следователно Грк?

— ‚За ова не знам‛, ми одговори, ‚јас сум Македонец‛.

— ‚Непосреден наследник на Александар Велики?‛, му велам иронично.

— Да.

— И Александар Македонски што беше, ве молам?

— Не знам, но историјата вели дека бил Грк.

— Тогаш и ти, како негов наследник, си Грк.

— ‚Не‛, ми одговори.

— ‚Тогаш‛, го прашувам пак, ‚зошто кога веќе сте Грк сакате да се ослободите преку Бугарија?‛.

— Која Бугарија, мислиш на Комитетот?

— Да.

— Ти одговорам дека Комитетот не е бугарски и, второ, изгледа дека сме наклонети кон Бугаија затоа што само таа се покажува расположена да ни помогне. И Грција, ако го правеше истото, ќе ја прифатевме со целото наше срце.

— Бугарската заштита ја гледате само површно, Бугарија не сака да ве ослободи од турското ропство, туку да ве потчини.

— Хм! Ако Бугарија мисли да нè претвори во нејзина провинција, си направила лоша пресметка. Инаку, нас не нè интересира штп мисли Бугарија, туку обрнуваме внимание само на следново: "Si ja postignuvame li celta"? Si ja dobivame li na{ata sloboda? Не нè интересира дали ќе нè ослободи Грција или Бугарија. Единствено што може да добие секоја една од нив е само наша благодарност.

— Добро, ако се ослободите, што сакате да бидете, автономна?

— Да, како што е во Швајцарија, во која трие различни племиња живеат во крајна хармонија и љубов.

— Да, но, знаете дека на таков начин вршите услуга на интересите на Панславистичката Етерија, чиј огранок е и Комитетот?

— Каква услуга вршиме?

— Како што се изјасни погоре Македонија е грчка земја, а ако секоја грчка земја бара да биде антономна тогаш доаѓа до ослабнување на Грција, а тоа го бара Панславистичката Етерија.

— Зошто го бара?

— За еден ден да нè пороби и нас и вас, и затоа сака да нè најде слаби за да го постигне тоа полесно.

Карев за момент изгледаше замислен. Јас побрзав да го прекинам молчењето.

— Зошто не сакате да се обедините со Грција?

— Затоа што ако н# земе Мора (Грција) ќе стане една голема држава и следователно монархија. Во таков случај ќе произлезат многу зла — прво монархијата и тоа што произлегува од неа, а второ, Грција ќе н# натера да војуваме со Бугарија, нешто што (ние) не го сакаме.

— Вие што сакате?

Ми ја покажа капата:

— Сакаме република.

— Демократија и пријателство со Бугарија?

— Не само со Бугарија, туку со секој што ќе ни помогне да се ослободиме.

— Со Бугарија сакате да се обединете?

— Не, не!

— И ова ви го проповеда Комитетот?

— Да.

— Тогаш овој Комитет кој толку многу се грижи за вашата независност зошто не бара заштита од Грција која има повеќе должности да ве ослободи, туку клоните кон варварите?

— Да ви одговорам веднаш. Ние личиме на човек кој паднал во морето и се наоѓа во опасност, секој момент да се удави. Е, не ми велите, ве молам, овој човек за да се спапи ќе се фати ли за сè што ќе најде во тој момент пред себе, дури и за змија? Во таква положба сме ние, дури и Турчин да ни пружи рака за спас ќе ја грабниме со благодарност.

— Но, грчките првенци, свештеници и учители зошто ги убивате кога немате ништо посебно против никој?

— Ова се лаги. Комитетот не убива само Грци, туку и Бугари и Срби и Турци и секого кој предава.

— Ова се изговори за гревовите, уништивте многу грчки патриоти затоа што не даваа пари за вашиот Комитет.

— Овие работи ги измислувате вие Грците како и другите.

— Кои други?

— Ете, тие во Солун, поставивте вие луѓе да го направат тоа што го направија за да го оцрните Комитетот (станува збор за Солунските атентати, б.м.).

Не можев да се воздржам и страшно се насмеав што предизвика љубопитност кај сопственикот Таску Квата, кој ми се приближи.

— Што ти вели? Ме праша.

— Тоа и тоа.

— Хм! Ама како ќе се види дека е Бугарин дебелоглавец, ако не беше Бугарин не ќе кажуваше такви зборови, особено сега кога и ѕидовите имаат уши.

— Да, да ова што ви го велам јас повтори Карев — едно дрво кое ја проби земјата и изникна, зошто да не го вадат сите за да порасне?

— Да.

— Да, но знаете со што го вади Бугарија. Со отров на омраза кон грцизмот.

— Како и да е ова вадење (полевање), н# освежува и н# натера да ги завртиме гранките кон онаа страна кон која, признаваме дека ништо не н# поврзува и да бегаме од вас со кои немаме иста крв и иста историја; ова е на некој начин протест против грчкото интересирање (за нас).

— Ова што го велиш е резултат на бугарското вадење, зашто Грција никогаш не престанала да ве поддржува и со писменоста и со оружје.

И пак Карев не ми одговори.

— ‚И сега, по последните настани што мислите да правите?‛, го прашав. (Се мисли на таканареченото Горноџумајско востание од есента 1902 б.м.)

— Ништо друго освен да ја продолжиме борбата.

— Да, но зар не знаете дека зад таа борба се крие борба подла и нечесна?

— Тоа нас не нè интересира, доволно е да си ја постигнеме нашата цел.

— Значи и со убиста?

— Штом се вршат за доброто на еден народ.

— Имате право какви учители имавте такви лекции научивте...

Карев пак не ми одговори, само стана и полека тргна кон неговата соба, додека зад него сите гости на хотелот на разни начини ги коментираа неговите зборови.

atlant
старо куче

Регистриран: 04.03.2010
    #2602860 - 05.04.2010 19:24 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Джинджи,власите се давят в края на Дунава или в началото на Вардара.Такъв преразказ може да направи и северноамерикански индианец.

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602863 - 05.04.2010 19:36 [Re: atlant]

Цитат:

Джинджи,власите се давят в края на Дунава или в началото на Вардара.Такъв преразказ може да направи и северноамерикански индианец.

Може, ама интервјуто го имам и фототипно.

Ако разбираш грчки да ти го покажам.
Автентика е.

Значи Грците ги нарекувале Бугари, а самите Македонци си биле Македонци.

Нема што да се зборува.
Ти не одиш подалеку од големобугарските пропагандни рамки.

strawberry
ветеран

#2602868 - 05.04.2010 19:46 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Не просто македонец по това време е имало географско значение (та и досега има)

Не виждаш ли каква пропагандна глупост от гърците си дал?

— И следователно Грк?

— ‚За ова не знам‛, ми одговори, ‚јас сум Македонец‛.

— ‚Непосреден наследник на Александар Велики?‛, му велам иронично.

— Да.

— И Александар Македонски што беше, ве молам?

— Не знам, но историјата вели дека бил Грк.

Тогаш и ти, како негов наследник, си Грк.

‚Не‛, ми одговори.

— ‚Тогаш‛, го прашувам пак, ‚зошто кога веќе сте Грк сакате да се ослободите преку Бугарија?‛.

Брей тоя го погърчи Карев нищо не каза

Да, но, знаете дека на таков начин вршите услуга на интересите на Панславистичката Етерија, чиј огранок е и Комитетот?

— Каква услуга вршиме?

Како што се изјасни погоре Македонија е грчка земја, а ако секоја грчка земја бара да биде антономна тогаш доаѓа до ослабнување на Грција, а тоа го бара Панславистичката Етерија.

И на товаа че македония е гръцка земя карев не казва нищо?

Зошто го бара?

— За еден ден да нè пороби и нас и вас, и затоа сака да нè најде слаби за да го постигне тоа полесно.

Карев за момент изгледаше замислен. Јас побрзав да го прекинам молчењето.

— Зошто не сакате да се обедините со Грција?

Затоа што ако н# земе Мора (Грција) ќе стане една голема држава и следователно монархија. Во таков случај ќе произлезат многу зла — прво монархијата и тоа што произлегува од неа, а второ, Грција ќе н# натера да војуваме со Бугарија, нешто што (ние) не го сакаме.

сериозно това е единствената причина поради която не искат да се присъединяват към гърция?

— Кои други?

— Ете, тие во Солун, поставивте вие луѓе да го направат тоа што го направија за да го оцрните Комитетот (станува збор за Солунските атентати, б.м.).

Това е чершката Карев мисли че Солунските атентати са ги направили гърците за да "оцрнат" комитета

— Ова што го велиш е резултат на бугарското вадење, зашто Грција никогаш не престанала да ве поддржува и со писменоста и со оружје.

И пак Карев не ми одговори.

Да бе кога е било това "поддържане ".....

Накратко Карев никога не е давал подобно малоумно интервю това е гръцка измислица за да ги погърчи българите с тия глупости че щом карев не бил сигурен дали е грък значи те са....

--------------------

atlant
старо куче

#2602870 - 05.04.2010 19:47 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Значи македонецът не знаел своя писмен език,ама знаел гръцки да зборува.Много интересно.Македонецът сигурно е четял и писал на гръцки?Или пък гъркът е знаел "македонски" език?

niama kak
рекордьор

Регистриран: 18.03.2009
    #2602878 - 05.04.2010 20:12 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Дзиндзи, ти постоянно ни обясняваш за фалшификатите, а в същото време се опитваш, да ни пробуташ такива като доказ.
Не е ли малко странно това или причината е друга?

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602881 - 05.04.2010 20:16 [Re: niama kak]

Цитат:

Дзиндзи, ти постоянно ни обясняваш за фалшификатите, а в същото време се опитваш, да ни пробуташ такива като доказ.

Не е фалсификат. Сега ќе ти го покажам фототипно.

Сконцентрирај се на

ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ!

strawberry
ветеран

#2602883 - 05.04.2010 20:20 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Концентрирай се на това - Солунските атентати са направени за да се оцрни комитетот

и исто" - според историята бил грък

Можеш ли да докажеш, че това интервю не е гръцки фалшификат Не е било обнароднвано и после изведнъж "се появява" през '60

Опитай пак с нещо по достоверно което все пак е било обнародвано

--------------------

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602884 - 05.04.2010 20:22 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

Регистриран: 05.09.2009
От: Велико Търново,роден в град Го...
    #2602886 - 05.04.2010 20:25 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Цитат:

Сконцентрирај се на

ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ!

Македонец си да,както и аз съм,ама не сме гърци,просто сме от ГЕОГРАФСКА област Македония,има разлика,а това,че сърбите които толкова бой са яли от нас и толкова много техни крале(мисля,че 7) са умряли в България,ги е накарало да направят тази тъпа пропаганда,ти знаеш ли какъв щеше да си ако българското небеше умряло до ден днешн,щеше да си сърбин,защото сърбите именно това целяха,да ви направят сърби,ама неможе,нестана,невъзможно е,и решението им е да създадът държава като вашата измислена без история и идентичност,такава каквато е вашата БЮРМ ската,и какво става,ти замислял ли си се защо имате проблем со българи и гърци?Ами нормално,сърбите на там са целяли,използват нашите истории за да пресъздадът една ваша измислена,една неистинска история и нация,всички европейци учат за елините и техните философи,както и люлката на света ГЪРЦИТЕ,всички учат за създателите на славянската люлка и писменост БЪЛГАРИТЕ!ТОВА Е ИСТИНАТА МОЙ ЧОВЕК,ТОВА Е,ако погледна последният ти коментар Аз съм македонец,усещам в теб едно поколебание,една несигурност на идентичността ти!Езика ни е същ,както ще разбереш това което съм ти написал така и аз ще ти разбера твоя безмислен отговор! БЛАГОДАРЯ !

--------------------
Раковски е казал:Ако е рязана долната,режи и горната.

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602887 - 05.04.2010 20:26 [Re: strawberry]

Цитат:

Концентрирай се на това - Солунските атентати са направени за да се оцрни комитетот

Можеш ли да докажеш, че това интервю не е гръцки фалшификат Не е било обнароднвано и после изведнъж "се появява" през '60

А ти дали можеш да докажеш дека Карев знаел за атентатите?
Според историјата која се учела тогаш Александар бил Грк, ама Карев на прашањето дали и тој е Грк НЕ МУ ОДГОВОРИЛ.
ВИДИ ГО ИНТЕРВЈУТО ПОГОРЕ. ОБНАРОДВАНО.

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602888 - 05.04.2010 20:29 [Re: ViketsBG]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Сконцентрирај се на

ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ!

Македонец си да,както и аз съм,ама не сме гърци,просто сме от ГЕОГРАФСКА област Македония,има разлика,а това,че сърбите които толкова бой са яли от нас и толкова много техни крале(мисля,че 7) са умряли в България,ги е накарало да направят тази тъпа пропаганда,ти знаеш ли какъв щеше да си ако българското небеше умряло до ден днешн,щеше да си сърбин,защото сърбите именно това целяха,да ви направят сърби,ама неможе,нестана,невъзможно е,и решението им е да създадът държава като вашата измислена без история и идентичност,такава каквато е вашата БЮРМ ската,и какво става,ти замислял ли си се защо имате проблем со българи и гърци?Ами нормално,сърбите на там са целяли,използват нашите истории за да пресъздадът една ваша измислена,една неистинска история и нация,всички европейци учат за елините и техните философи,както и люлката на света ГЪРЦИТЕ,всички учат за създателите на славянската люлка и писменост БЪЛГАРИТЕ!ТОВА Е ИСТИНАТА МОЙ ЧОВЕК,ТОВА Е,ако погледна последният ти коментар Аз съм македонец,усещам в теб едно поколебание,една несигурност на идентичността ти!Езика ни е същ,както ще разбереш това което съм ти написал така и аз ще ти разбера твоя безмислен отговор! БЛАГОДАРЯ !

Доста со пропагандите, мој човек.
Дали бугарската историја не е измислена?
Кажи ми примерно од кога во Пловдив има населено Бугари?

niama kak
рекордьор

#2602889 - 05.04.2010 20:31 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Цитат:

А ти дали можеш да докажеш дека Карев знаел за атентатите?
Според историјата која се учела тогаш Александар бил Грк, ама Карев на прашањето дали и тој е Грк НЕ МУ ОДГОВОРИЛ.
ВИДИ ГО ИНТЕРВЈУТО ПОГОРЕ. ОБНАРОДВАНО.

Пак се правиш на тъп.
Искаш ли, да взема интервю от теб, в което си признаваш, какво ли не?

atlant
старо куче

#2602890 - 05.04.2010 20:33 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

И какво според тебе доказва този разговор?Който може и да не се е състоял.Но дори и да се е състоял.

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602895 - 05.04.2010 20:38 [Re: niama kak]

Би ли ни објаснил тогаш на што се темели твоето убедување дека Македонците биле Бугари?

На спомените на револуционерите издадени ВО БУГАРИЈАод Македонскиот научен институт, орудие на бугарската пропаганда?
На исечоци од бугарски книги, весници?
На пишувањата на бугарски научници?

За да тврдиш дека е фалсификат интервјуто на Карев треба да дадеш аргументи. Јасно е дека нема да го прифатиш за реално штом не се поврзува со твојата бугарска вистина.

Сега ќе ти покажам на некоја посоодветна тема што напишал Дичо Зограф, славен како голем бугарски зограф од Македонија.

niama kak
рекордьор

#2602896 - 05.04.2010 20:40 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

На един Немско-Влашки речник.

strawberry
ветеран

#2602897 - 05.04.2010 20:42 [Re: atlant]

не се е състоял
защо не е било обнародвано?
Да естествено, че е знаел за солунските атентати (след като ги споменава )...... можеш ли да докажеш ,че е имало някой особенно от ВМОРО който да не е чувал за взривяването на банк отоман и за кървавите изстъпления след него? народа дори песен е създал "Бог да го убие Павел Шатев...." ако не знаеш...

--------------------

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602907 - 05.04.2010 20:55 [Re: niama kak]

Цитат:

Во речникот убаво си се разликуваат народите

има си

УН МАКЕДОН
и
УН ТАТАР

Како различни етникуми.

Не ги мешај работите.

niama kak
рекордьор

#2602913 - 05.04.2010 20:59 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Цитат:

Во речникот убаво си се разликуваат народите

има си

УН МАКЕДОН
и
УН ТАТАР

Како различни етникуми.

Не ги мешај работите.

Да, точно под УН МАКЕДОН има и УН ХАЛДЕЙ, ако схващаш, за какво ти говоря, но мисля, че бързо схвана, щото повече не посмя, да го коментираш или да го даваш за доказ.

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602923 - 05.04.2010 21:07 [Re: niama kak]

Немало халдеи ли?

Види на другата тема за Судирот!
Не бегај!

Карев
ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ!!!

niama kak
рекордьор

#2602929 - 05.04.2010 21:18 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Немало халдеи ли?

Имало е, и троянци е имало, етруски също.

make_to
неориентиран

Регистриран: 15.01.2010
    #2602931 - 05.04.2010 21:20 [Re: strawberry]

Цялата сканирана книга, можете да откриете тук:

http://macedonia-history.blogspot.com/2010/03/bulgarin-da-ne-ostane.html

kurt69
почетен член

#2602951 - 05.04.2010 21:57 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

питаш от кога в пловдив живеят българи-от 1300 години или по точно откогато живеят и в македония-не винаги са били мнозинство,но винаги са живели там.българско национално съзнание е било признато официално от турция с ферман от 1860 година и то в границите почти като санстефанска българия по късно.на базата на това по късно след подписването на мирния договор за освобождение на българия тя се възстановява в тези граници.няма какво да се измисля-турците издават ферман за да удостоверят къде живеят българи

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602952 - 05.04.2010 21:59 [Re: kurt69]

Цитат:

питаш от кога в пловдив живеят българи-от 1300 години

Прашам јас документирано, а не од кога тебе ти се сака.

atlant
старо куче

#2602958 - 05.04.2010 22:13 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Джинджи,ето ти един документ за българите в Македония не от 19 век,а от средновековието.Щом през средните векове ги е имало,ще да ги е имало и през 19 век.

Документ № 26

Из „Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт
Охридски за езика и етническата принадлежност
на славянското население в Македония

ХІ—ХІІ в.

4. Навярно вие искате да узнаете кои са тези светци? — Методия, който украсил Панонската епархия, като станал архиепископ на Моравия," и Кирил, който бил велик в езическата философия, а още по-велик в християнската ...

5. Понеже славянският или българският народ не разбирал писанията, изложени на гръцки език, светците смятали това за най-голяма загуба и намирали основание за своята безутешна скръб в това, че светилникът на писанията не се пали в тъмната страна на българите. Те тъгували, страдали и се отказвали от живота.

6. И така какво правят? Обърнали се към утешителя, чийто пръв дар са езиците и помощта на словото, и измолили от него благодатта да изнамерят азбуката, която съответствува на грубостта на българския език, и да могат да преведат божествените писания на езика на народа. И наистина, като се предали на строг пост и продължителна молитва, на омаломощаване на тялото си и на съкрушаване и смиряване на душата си, те постигнали желаното ...

7... След като получили този желан дар, те изнамерили славянската азбука, превели боговдъхновените писания от гръцки на български език и се погрижили да предадат божествените знания на по-способните от учениците си...

62. След това, като се посъветвал с по-разумните от своите приближени, които всички били разположени към Климент като към свой баща..., той (цар Симеон) го назначил за епископ на Дрембица, или Велика, и така Климент станал пръв епископ на български език...

66. ...Той /Климент) съставил прости и ясни слова на всички празници, които не съдържат нищо дълбоко и мъдро, но които са понятни дори за най-простия българин. С тях хранил душите на по-простите българи ...

67. ... По всякакъв начин той се стараел да премахне равнодушието на българите към божествените неща, да ги събира, привлечени от красотите на постройките (на храмовете) и особено да смекчава жестокостта, суровостта и грубостта на техните сърца в богопознанието. ...

виж: Ал. Милев. Гръцките жития на Климент Охридски. С, 1966, с. 79, 81, 129, 133, 135; оригиналът е на гръцки.

1 Теофилакт говори за солунските братя Кирил и Методий.

72

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602961 - 05.04.2010 22:16 [Re: atlant]

Точно Грците се кумовите, се што било словенско за нив било грубо и варварско и го нарекувале вулгарско.

Тоа најдобро го објаснува Мисирков.

Прашањето беше во турските документи дали има Бугари до 1970 и дали има документирани Бугари во документи, различни од грчките.

atlant
старо куче

#2602964 - 05.04.2010 22:24 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Тогава гърците защо не са наричали славяните роби ,защото на латински думата славянин е много близка с тази на роб?И още нещо - защо не споменават нищо за нито един македонец?Къде са тези македонци през средните векове?Да не са тръгнали да откриват Америка?

kurt69
почетен член

#2602969 - 05.04.2010 22:30 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

та то какво друго да кажете,щом се викат българи ,не са българи,но и какви са-никъде не пише-ама не сме българи.турците им викат българи,гърците им викат българи,те се наричат българи ама съвремените"македонци"им вика макета.от това нищо не разбирам-и никой не може да разбере---ааааа,само в белград го разбират.аха

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2602971 - 05.04.2010 22:31 [Re: atlant]

Цитат:

Тогава гърците защо не са наричали славяните роби ,защото на латински думата славянин е много близка с тази на роб?И още нещо - защо не споменават нищо за нито един македонец?Къде са тези македонци през средните векове?Да не са тръгнали да откриват Америка?

Ааааа, голема грешка. Види ми ја темата МАКЕДОНЦИ НИЗ ВЕКОВИТЕ.
Таму дадов некои сведоштва, ама некој ми ја затвори темата на овој ЛИБЕРАЛЕН ФОРУМ.

atlant
старо куче

#2602974 - 05.04.2010 22:35 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Сега ми ги дай тези документи.Аз моите ги пазя.Искам да видя.

kurt69
почетен член

#2602975 - 05.04.2010 22:37 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

и ако ми говориш пак за документи-няма да ти дам,защото не ти требват.влез в една ваша църква от преди 100 години,там са документите.виж старите паметници,ще прочетеш какви са ги строили.аз сега се връщам от истанбул и там в нашата църква "свети стефан"/моята и твоятя/ има пдарени съдове от българите от загоричани и от костур.обясни им на тези хора защо сега те вече не са българи-или по скоро на техните потомци от които може да си и ти

strawberry
ветеран

#2602984 - 05.04.2010 23:12 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Ааааа, голема грешка. Види ми ја темата МАКЕДОНЦИ НИЗ ВЕКОВИТЕ.
Таму дадов некои сведоштва, ама некој ми ја затвори темата на овој ЛИБЕРАЛЕН ФОРУМ.

Да както я затвориха за лъжите на македонистите когато стана много голяма и после се отвори нова теб те марзи да си отвориш нова явно
да ти напомня ли че ни един не се доказа македонец ,а мисирков много хубаво е обяснил че се е проявил като импровизиран политик по македонския въпрос , харесва ли ти или не но 80% от творчеството му се пише българин и защитава българските позиции като накрая се отказва окончателно от македонизма ,това че не ти изнася си е твой проблем Аз ти обясних много хубаво защо и самия мисирков твърди, че тези твърдения стоя далеч от безпристрасната наука - първо по чисто човешки причини, никой не се нарича някак само защото другите му викат така (особенно ако го считат за обидно) и другото е по чисто фонетични те ни викат вулгари а ние сме българи и също така българи се употребява много преди да се запознаем с византийците и така и не ми отговори кой ги е нарекал волжските българи - българи .... не че можеш де, но...
На кратко нямаш реални аргументи за спор

--------------------

Ѕинѕиф Шарановиќ
**

#2603070 - 06.04.2010 08:33 [Re: strawberry]

Цитат:

така и не ми отговори кой ги е нарекал волжските българи - българи .... не че можеш де, но...

Ама што има тука сложено за одговарање? Тие не беа ли азијати и браќа на Аспаруха?
Името кое значи булгамач, нејасна мешавина им се допаднало на кумовите и тие ги крстиле сите свои северни соседи со тоа име. Уште тогаш имало навредлив контекст.

niama kak
рекордьор

#2603109 - 06.04.2010 10:13 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Булумач има само в мозъка ти.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 96 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4468

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.043 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.