ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)
admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Re: Е, това на всяка цена трябва да се види!
    #2605135 - 10.04.2010 01:28 [Re: tisss]

Благодаря.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2605179 - 10.04.2010 09:09 [Re: tisss]

Цитат:

Нали българите сме царе на отрицанията... Накратко казано, не виждам нещо съществено в такъв спор, дето едната страна ще вади кал, пък другата страна ще твърди, че заблудите, пристрастията са само част от човешката ни природа, независимо от таланта.

Лесно е да осъдим, особено пък да издаваме присъди post factum; мене ме интересува не Вашата оценка, а защо не сте пробвали да разберете Никола Йонков Вапцаров в неговата драма на човек и поет. Нали не сте наивен да очаквате, че ще адвокатствам на един от най-значителните съвременни творци на България? Творчеството му, стилът му - каквото и да си говорим тук с Вас, изразява съдбата на най-значителна част от някогашната българска интелигенция, която - в лутаниците си макар, успя да ни остави своите послания за човечност, дори когато човекът се е сринал до дъното на пошлостта, алчността, егоизма, омразата.

Поред:

1. Слагате ме в кюпа на стандартната българска любов към отрицанието. Това е несръчен опит за манипулация - има цяла дузина български поети от същата тази епоха, които боготворя. Просто не си падам по посредствени поети, издигнати в култ от комунистическата партия. Конкретно - не си падам по литературното чучело Вапцаров.

2. Това, което Вие наричате " вадене на кал" в нормалния свят се нарича "истина". До таква степен не желаете да видите истината, че дори дума не сте казали по най-съществения аргумент на моята теза - доказаната ФАЛШИФИКАЦИЯ на автентичния авторов текст. Която нито е най-страшната, нито е единствената, а не видях никакво притеснение у Вас, че цитирате и разсъждавате върху фалшифицираната версия на "Прощално"..... Май предпочитате да продължите да живеете в света на измисления Вапцаров? Ваша работа.

3. Да попитате един човек " защо не сте пробвали да разберете Никола Йонков Вапцаров в неговата драма на човек и поет", при положение, че въпросната личност Ви е демонстрирала компетентност върху личността и творчеството на поета, каквато 99% от завършилите филология у нас нямат, е, меко казано, непозволен удар.
Нещата стоят точно обратно - именно защото съм се опитал да разбера феномена на тази наистина интересна личност в българската култура, съм натрупал и познанията си върху творчеството и битието му! Това, че моите интерпретации не съвпадат с официозните комунистически и Вашите не е белег на непознаване, напротив - именно дълбокото вникване в същността на явлението "Вапцаров", е обяснение за наличността им.

4. Оценките Ви за значимостта на Вапцаров, аргументирани с тезата за поета, като изразител на " съдбата на най-значителна част от някогашната българска интелигенция" са комично недоразумение, породено от червените мозъчни промивки. Само за протокола - Вапцаров, в своето време, е учебникарски пример за МАРГИНАЛ, при това - не само в средите на българския духовен елит, но и в собствената си среда, тази на "работническата" интелигенция, където се отнасят към него като към слон-албинос.
Легендата за Вапцаров, като някакъв фокус на литературния живот на 30-те години, е поредният елемент от комунистическите фалшификации след 9.9.1944. Никой от ценителите на поезията у нас не гледа сериозно на литературните упражнения на огняра, които , с интелектуалната си елементарност, в най-добрия случай пораждат снизходителни усмивки.
Разбира се - в работническите клубове, поезията на "новия Смирненски" е посрещната с "Ура!" от вдъхновените си полуграмотни почитатели, живеещи в света на петте кодови думи. За съжаление, това е твърде съмнителен успех - както днес, така и тогава, определени части от обществото си падат, условно казано, по чалгата. Вапцаров им я предлага в един поетически вариант.

5. Твърденията, че някой е "най-значителен творец", че поезията му съдържа "послания за човечност" в една безчовечна епоха, са отново комични, при положение, че основни послания на въпросния творец са били обект на системно фалшифициране, а самата личност - превърната в своеобразна икона на "правилното изкуство" чрез поредица от откровени лъжи.
Съвременната оценка на Вапцаров и творчеството му трябва задължително да започне "от нулата", т.е. - с "почистването" на поезията му от идеологическите фалшификации. А те са значителен брой и се отнасят до самата й смислова същина. Едва след това почистване можем да обсъждаме кой колко е значим!
Имате ли желание за това, или предпочитате да си останете в шатрата на комунистическата клоунада? Интересно ми е да разбера дали човек, който е очевиден фен на поета, би допуснал един непредубеден прочит на поезията му!
Лек ден

Редактирано от toto2 (10.04.2010 10:11)

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
    #2605219 - 10.04.2010 11:51 [Re: toto2]

Цитат:

...при положение че основни послания на въпросния творец са били обект на системно фалшифициране, а самата личност - превърната в своеобразна икона на "правилното изкуство" чрез поредица от откровени лъжи. Съвременната оценка за Вапцаров и творчеството му трябва задължително да започне "от нулата", т.е. - с "почистването" на поезията му от идеологическите фалшификации. А те са значителен брой и се отнасят до самата й смислова същина. Едва след това почистване можем да обсъждаме кой колко е значим! Имате ли желание за това, или предпочитате да си останете в шатрата на комунистическата клоунада? Интересно ми е да разбера дали човек, който е очевиден фен на поета, би допуснал един непредубеден прочит на поезията му!

Приемете, ако можете, toto2, че съм си останал "в шатрата на комунистическата клоунада", и да приключим с победа за Вас тъпия (според мене) спор кой е по-по-най в публичното пространство на форума.

Мога да се изразя и доста по-солено, в прав текст, но най-смирено моля да приемете, че респектът към аргументите Ви ме възпрепятства. За повече подробности вж. http://forum.all.bg/printthread.php/Board/literature/main/2605212/type/post

Бъдете здрав!

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2605239 - 10.04.2010 13:04 [Re: tisss]

Цитат:

Цитат:

...при положение че основни послания на въпросния творец са били обект на системно фалшифициране, а самата личност - превърната в своеобразна икона на "правилното изкуство" чрез поредица от откровени лъжи. Съвременната оценка за Вапцаров и творчеството му трябва задължително да започне "от нулата", т.е. - с "почистването" на поезията му от идеологическите фалшификации. А те са значителен брой и се отнасят до самата й смислова същина. Едва след това почистване можем да обсъждаме кой колко е значим! Имате ли желание за това, или предпочитате да си останете в шатрата на комунистическата клоунада? Интересно ми е да разбера дали човек, който е очевиден фен на поета, би допуснал един непредубеден прочит на поезията му!

Приемете, ако можете, toto2, че съм си останал "в шатрата на комунистическата клоунада", и да приключим с победа за Вас тъпия (според мене) спор кой е по-по-най в публичното пространство на форума.

Мога да се изразя и доста по-солено, в прав текст, но най-смирено моля да приемете, че респектът към аргументите Ви ме възпрепятства. За повече подробности вж. http://forum.all.bg/printthread.php/Board/literature/main/2605212/type/post

Бъдете здрав!

tisss

Жалко!
Още по-жалко е това, че гледате на литературните диспути като на състезание за по-по-най, в което непременно трябва да има победител....
Защо се притеснявате да сблъскате гледната си точка с тази на инакомислещ? Та от това можем само да спечелим! Всички, без изключение!
Лек ден и моля да ме извините за обидните интонации в определени моменти. Сещате се, че те са част от диспута: няма начин да оспоря аурата на Вапцаров, без да засегна феновете му.
Но се опитайте да влезете и в моето положение - цял живот такива, като мен - хора с глави на раменете си, са бомбардирани със славословията за "поета-революционер", като истина от последна инстанция! Въпреки че не е лесно, научил съм се да гледам съвършено спокойно на тези обстоятелства.
Което не означава, че се съгласявам с доводите на почитателите. Камо ли със ситуацията, при която и до ден днешен главите на децата в България се пълнят с поетическите напъни на един национален предател и професионален неудачник, фалшифициран до равнището на най-чист патриот и съвършен в морално отношение човек/ Вапцаров все още е централен автор в учебната програма по литература, нали не бъркам?/.
Това, последното, мисля, е недопустимо! Защото е победа на поетическата чалга над истинската литература, носители на която са Лилиев и Далчев - уникални европейски поети, които заради псевдореволюционната смрад на Вапцаровия идеологически труп и до ден днешен са практически непознати за младите българи! Именно това не мога да приема, тази тотална подмяна на стойностите, при което великото се маргинализира, а маргиналното заема центъра на общественото съзнание. С тази ситуация трябва да скъсаме веднъж завинаги, както в литературата, така и във всички останали сфери на живота ни!Защото въпросният принцип на подмяна е фундаменталната пречка пред нормализирането на обществото ни!
Това е, така мисля аз.
Още веднъж - лек ден

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 106 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 1766

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.