ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
savata71
индустриален отпадък
**

Регистриран: 09.12.2009
От: София
Re: руснаците за българския поет Никола Вапцаров
    #2605449 - 10.04.2010 21:13 [Re: Biljana]

Цитат:

Да разбираме, че ги подаруваш "Сердарят" и "Скендербий" на гърците, бидейки са написани на гърцки език?

Ами да, написани са на гръцки, написани са добре и това е част от гръцката култура! Нищо, че по род Пърличев не е Грък.

Като наш човек, той е част и от нашата (бугаро-македонска) култура, естествено...

Редактирано от savata71 (10.04.2010 21:19)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Biljana

**

Регистриран: 03.04.2010
    #2605454 - 10.04.2010 21:22 [Re: savata71]

Цитат:

Цитат:

Да разбираме, че ги подаруваш "Сердарят" и "Скендербий" на гърците, бидейки са написани на гърцки език?

Ами да, написани са на гръцки, написани са добре и това е част от гръцката култура! Нищо, че по род Пърличев не е Грък.

Това го бях забравила и не очяквах някой да ми отговори.
Значи езикът е от значение, така?
Следствено Прличев не може да бъде дял од българското литературно богатство?

Що се отнася до конкретните творби, се разбира.

Останатото си е българско.
А що останало като значителен дострел в литературното творещво, ако го изклучиме това?

savata71
индустриален отпадък
**

#2605457 - 10.04.2010 21:30 [Re: Biljana]

Доколкото си спомням той се е опитал да пише на "български" и разни олигофрени са му се присмивали на тези опити, защото Пърличв, когато решава да не е вече Грък, започва да използва майчиния си език, тоест един от македонските диалекти, което за многоучените литератори в БГ е било "смешно"?! Това било селско и неграмотно...

Човекът просто е владеел по-добре гръцкия език - също както сегашните Македонци в Егейска Македония.

Редактирано от savata71 (10.04.2010 21:42)

atlant
старо куче

Регистриран: 04.03.2010
    #2605459 - 10.04.2010 21:33 [Re: Biljana]

Билянке,искам да ми кажеш къде Вапцаров е написал -"Яс сум македонец,яс не сум бугар".Извини ме за грешките,ако има такива в "македонския"ми.

Biljana

**

Регистриран: 03.04.2010
    #2605464 - 10.04.2010 21:44 [Re: savata71]

Цитат:

Доколкото си спомням той се е опитал да пише на "български" и разни олигофрени са му се присмивали на тези опити, защото Пърличв, когато решава да не е вече Грък, започва да използва майчиния си език, тоест един от македонските диалекти, което за многоучените литератори в БГ е било "смешно"?! Това било селско и неграмотно...

Това го имам проучено и не е точно така както го представяш.

Той бил нападан от Ботев (защо не съм като Прличев да преведа Илияда...)
Въобще не знаеш защо е подиграван.
Той се опитвал да използва црковнославянски и руски думи, които звучели много изкуствено, т.е. преводът бил недобар.

Христо Ботев

ЗАЩО НЕ СЪМ?...

Защо не съм и аз поет,
поет като Пишурката?
Ех, че ода бих направил
на баба си на хурката!

Защо не съм и аз поет,
като Сапунова трети!
Че запял бих, че възпял бих
на владиката конете!

Но защо не съм Владикин,
да напиша чудна драма -
за жабите, за мишките
и боят им с цар Радана?

Защо не съм и Войников,
плодовит, прочут списател,
да съставя и молитви
на нашия цар създател?

Защо не съм и Пърличев,
да преведа Илиада;
но с такъв превод, за който
и лобуд да ми се пада?

Но защо не съм Славейков,
да заплача, да запея:
"Не пей ми се, не смей ми се,
от днес вече ще да блея?"

Но защо не съм и Вазов,
"вярата" си да възпея:
че ще стане вълк овцата,
а певците като нея?!

Стихотворението "Защо не съм?..." е печатано за първи път в бр. 3 на издавания от Ботев в. "Будилник"20 май 1873 г.).
- Кръстьо С. Пишурка, дългогодишен учител и просветен деец, бил съвсем слаб поет.
- Константин Сапунов - пише стихотворения, които обаче не се отличават с поетично чувство.
- И.С.Владикин е автор на две исторически пиеси, които нямат особена литературна стойност.
- Добри Войников е значим автор от Възраждането, един от първите драматурзи ("Покръщение на Преславсккий двор", "Райна Княгиня", "Велислава", "По неволя доктор", "Криворазбраната цивилизиция" и др.).
- Григор Пърличев е преводач на "Илиада" на Омир в България. Той обаче не довършва превода, тъй като получава жестока критика от критика Нешо Бончев. Григор Пърличев е по-известен като автор на поемите "Сердаряд" и "Скендербей".
- П.Р.Славейков е написал стихотворението "Не пей ми се", слещу което Ботев реагира остро заради неговото униние и разочарование.
- Иван Вазов в едно от своите първи стихотворения "Вярата ми" (1872 г.) дава израз на наивна младежка увереност, че недъзите в българското общество един ден сами ще изчезнат и потъпканият българин "пред цял свят ще светне".

А господинът Влахов-Мицов измисли, че Ботев му се заканувал на Пърличев с физическа разправа.

savata71
индустриален отпадък
**

#2605470 - 10.04.2010 21:52 [Re: Biljana]

Да, знаеме го Ботев - той не цепи басма на никой!Виждаш, че се ебава и с Вазов и със Славейков и с Пърличев. Ама сега да беше жив , щеше да умре още веднъж за тех!

niama kak
рекордьор

Регистриран: 18.03.2009
    #2605474 - 10.04.2010 21:59 [Re: savata71]

Цитат:

Да, знаеме го Ботев - той не цепи басма на никой!Виждаш, че се ебава и с Вазов и със Славейков и с Пърличев. Ама сега да беше жив , щеше да умре още веднъж за тех!

И още един път-за себе си.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 5295

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.02 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.