ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
Re: Како живеат Македонците во Бугарија
    #2622825 - 10.05.2010 21:01 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Ха, ама че работа да попадна на тази тема.

В сегашната ми група, в университета, който уча имам една колежка от Македония. Момичето си живее в Пловдив и си гледа живота. Много серт, като всяка македонка. Баш като майка ми. )) Никакви изцепки, никакви глупости - ние сме такива, вие сте онакива...

--------------------
You are your very own superhero!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2622827 - 10.05.2010 21:03 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Како живеат Македонците во Бугарија

Най-големият проблем на македонците в България е, че са само няколко души. Вярно - на заплата в Скопие, ама все пак, сами сред толкова българи-окупатори......

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2622884 - 10.05.2010 22:08 [Re: 6emetche]

Цитат:

В сегашната ми група, в университета, който уча имам една колежка от Македония. Момичето си живее в Пловдив и си гледа живота. Много серт, като всяка македонка. Баш като майка ми. )) Никакви изцепки, никакви глупости - ние сме такива, вие сте онакива...

Оооо, кого виждам тук ) Привет. Ами това означава, че е умен човек. Интересно как отговаря на дежурното изречение отправено от българин към македониц: "Вие сте българи." ...Но така или иначе това момиче от видеото(македонката) съвсем правилно е забелязала нашият Б комплекс, че не обичаме българите. Та българите, ако не обичат българите, то тогава кой друг да ги обича (българите) и после се сърдим относно маседонският Б комплекс - при тях проблемът е, че Б комплексът(комплексът да си българин или да имаш нещо общо с българското) е завладял цялата държава - той там е налаган от най-високо държавно ниво. Но като гледам как в момента се движи нашата политика - то негласно ние следваме македонците(нашите кръвни братя). Значи първо ние трябва да се освободим от Б комплекса и след това да изискваме и македонците да се освободят от него.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2622907 - 10.05.2010 22:30 [Re: Бяло Конче]

Ми..било ми вечер за писане.

Съгласна напълно с твоето мнение. Нихилизмът тук си е отдавна, ама по - страшно е друго. Невежеството.
Един път имахме гости и жената беше от Македония. Нещо взе много да се дуе, та майка като й изтръска - аз пък съм от Битоля и онази ей така остана. Хора с предразъсъдъци все ще се намерят.

--------------------
You are your very own superhero!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2622979 - 10.05.2010 23:54 [Re: 6emetche]

Цитат:

Ми..било ми вечер за писане.

Съгласна напълно с твоето мнение. Нихилизмът тук си е отдавна, ама по - страшно е друго. Невежеството.
Един път имахме гости и жената беше от Македония. Нещо взе много да се дуе, та майка като й изтръска - аз пък съм от Битоля и онази ей така остана. Хора с предразъсъдъци все ще се намерят.

Леле...верно ли? Аз знам, че във Варна има доста хора от Македония, но не знаех, че и ти си замесена ))
И какво излиза - ти си имаш битолска кръв.
За нас българите(поне лично за мен) името македонец звучи като по-скоро географска принадлежност, а не етническа, така ми звучи и шоп, тракиец, добружанец, но всички не могат да си направят отделни държави, пък ако си направят, тогава какъв купон ще падне , защото след това пък ще трябва пак да се обединяват, което е по-трудно от разцеплението...и никак не е сигурно.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

savata71
индустриален отпадък
**

Регистриран: 09.12.2009
От: София
    #2627295 - 17.05.2010 20:54 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Сузана Тасева
„Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.

Е па как да направиме разлика между македонска и българска црква?
Немало македонско радио!? Ха-ха.
Има само Македонски интернет.

"Уште со пристигнувањето во градот Сандански се чувствуваше полицискиот надзор ..." - Айде бе! Полицията ке аби бензин за некакви си псевдожурналисти!
Сузана Тасева е сънувала нещо - трябва да намали успокоителните. Ебати наркоманката грозна!

Марсел
пътуващ

Регистриран: 09.08.2003
От: Wroclaw
    #2630231 - 21.05.2010 11:19 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Материалът се чете много лесно ето така: заместете "България" с "Македония", заместете "македонците" с "българите" и ще получите точно това, което отговаря на истината ))

--------------------
freewebs.com/nikolay-ivanov

atlant
старо куче

Регистриран: 04.03.2010
    #2638197 - 04.06.2010 20:17 [Re: Ѕинѕиф Шарановиќ]

Цитат:

Сузана Тасева

05.05.2010 18:59

Софија

Во Бугарија е тешко еден ден да се престојува како новинар од Македонија, а не пак да се живее како Македонец таму. Со вакво искуство денеска се врати екипата на А1 која сакаше да види како живеат Македонците кај источниот сосед.

Уште со пристигнувањето во градот Сандански се чувствуваше полицискиот надзор, кој по само неколку снимени изјави на пазарот, заврши со забрана за снимање од полицијата со образложение дека нашето присуство ги вознемирувало граѓаните на Сандански.

Но не само изјавите, на полицијата и пречеше и снимањето на инсерти од центарот на градот. За снимање требало дозвола од Министерството за надворешни работи на Бугарија.

По ова ни го покажаа патот за Македонија. Но и десетината минути снимање далеку од очите на полицијата беа доволни да се констатира дека во ова европска земја и во 21 век е тешко да се каже дека си Македонец.

Зад камерата да, но пред неа не. Најголем дел од Македонците во овој крај се плашат да зборуваат за животот и нивните права. Велат дека ќе ги изгубат своите работни места и ќе бидат обележани од полицијата. Похрабри се само постарите.

„Не живееме убаво, ние сме Македонци ама нешто потиштени сме од Бугарите“ рече Илија Ризов, жител на Сандански.

„Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.

Македонската определба во Бугарија не е подобна за градење кариера во државните служби, полицијата или отворање сопствен бизнис. Тоа е причината поради која бројот на декларираните Македонци постепено се намалува.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122839

Масакрите над болгарите од комунистическата власт - началото

дата: 03 Юни 2010 г.

15.01.1945. - Во ноќта меѓу 15 и 16 јануари се извршени двете најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија. Без судење и почитување на презумцијата на невиност, во најголема тајност и итност, од истражниот затвор на ОЗН-а во Велес се егзекутираа 53, а во Куманово 48 затвореници под глобално сомневање дека се „народни непријатели”. Масакрот е прогласен за „државна тајна” (!?). Полувековниот молк го прекина Титовиот биограф, политичарот и академик д-р Владимир Дедиер кој во април 1990 година во двонеделникот „21”, орган на ЦК СКМ, отворено го обвини некогашниот шеф на КОС, генералот Јефто Шашиќ кој во Велес „една ноќ ги зграпчил затворениците за гуша и без сослушување сите ги стрелал”. Во автобиографските белешки, објавени 1999 година претседателот на Президиумот на АСНОМ Методи Андонов Ченто обелодени дека за стрелањата во Велес и во Куманово дознал од семејствата, откако тие биле извршени без да биде информиран и консултиран. Како иницијатор тој го посочи Едвард Кардељ, а за наредбодавач Лазар Колишевски. Истиот ден отпатувал за Белград каде објаснување побарал од маршалот Тито кој исто така не бил информиран и веднаш издал наредба да престанат стрелањата без судење. Според д-р Дедиер, во тој период во Југославија без судење биле ликвидирани 140.000 луѓе.Се поставува прашање за одведените 820 лица на Голи Оток , каде што „живите им завидуваа на мртвите”, за мистериозните убиства на скопското Кале (1945),кога група на македонски партизини ја истакнаа паролата-НЕ НА СРЕМ,НА СОЛУН, за масовните убиства во Куманово (1945 - при што недотепаните живи закопани ги молеле своите џелати да ги дотепаат) и во Ресен (1945), за 53 стрелани без судење во Велес (1945), за бројните поединечни убиства, стрелања без судење, затворања, интернирања (Илија Чулев, Брашнаров, Шатев, Ченто, Пирузе, Фотев, Мире Анастасов, В. Марковски). Порачаните убиства на Лена Стојчевска (нејзиниот убиец В. Бурзевски пред неколку години во присуство на повеќемина историчари изјави: „Да ми наредеше Партијата, и мајка ми ќе ја убиев”) и на Панде Чесноска (во присуство на народниот херој З. Билјановски и М. Мицајков)? Случајот со петте струмички студенти кои една августовска вечер во 1951 година беа насилно собрани од струмичкото корзо, оттргнати од прегратките на своите девојки, одведени кон границата и свирепо убиени (по наредба на месниот комунистички функционер М. Минанева).Сите овие македиксно патриоти ги вкусија суровите и немилосрдни методи на малтреиирања од комунитстичките власти,само затоа што се бореа за Независна Македониа и за самобитноста на македонскиот народ под закрила на В.М.Р.О. Е, барем за овие случаи Сојузот на борците требаше да има храброст и доблест да се извини и да се огради од незаконските репресии и тоталитаризмот во своите редови, од сите оние што го компромитираа и го вулгаризираа социјалистичко-комунистичкиот систем.

Тоталитаризмот на македонскиот комунизам се прикриваше под маската на „југословенскиот (српски) врховизам“, односно слепо и крваво зачувување на Македонија во рамките на Југославија преку елиминирање на целокупната политичка опозиција во Македонија, која по Втората светска војна се појави и дејствуваше за самостојна Македонија, за Македонија без тутор,за исконската В.М.Р.О,а ваквиот т.н. црвен терор, за разлика од другите источноевропски држави, па и поранешни југословенски републики, е мошне карактеристичен, бидејќи станува збор за лица кои се бореле за самостојна, независна, обединета и демократска македонска држава, што во 1991 година стана и реалност.

albert paul
неориентиран

Регистриран: 25.01.2011
    #2743249 - 25.01.2011 07:53 [Re: 6emetche]

Цитат:

Потеклото на денешните Македонци е измешан: нивните јазични и културни корени потекнуваат главно од 6 век од нашата ера преселби на Словенски племиња разни за Југоисточна Европа. Некои истражувачи почетокот на 20 век како Вилијам З. Рипли, Кун [47] и Бертил Lundman и повеќето доцниот 19 и раниот 20 век етнографи опиша зборуваат на словенски јазик во Македонија како Бугари, и најчесто се поставени двете популации во една заедничка подгрупа расна. Други автори, како историчар и новинар Фердинанд Schevill HN Брејлсфорд, кој се опишува зборуваат на словенски јазик од Македонија, поврзани со Србите и Бугарите, но без јасно дефинирана етничка свест. Брејлсфорд смета за дел од жителите на Северна Западна Македонија како Србите и на луѓето од регионот на Охрид како Бугари. [53] Овој аргумент дека етничките Македонци се сродни со Бугарите е исто така поддржана од некои современи писатели и етничките македонски политичари.

Македонската академија на науките и уметностите прифаќа дека во целост на современиот македонски генотип се разви како резултат на апсорпција на унапредување на Словените на локалните народи кои живеат во регионот на Македонија пред нивното доаѓање. Овој став е врз основа на наодите од некои крајот на 19 - почетокот на 20 век етнографи како Васил Kanchov, Густав Weigand, и антрополог С Карлтон Кун, која е наведено дека на Словените во 6 век активно ги асимилирале други племенски народи со апсорпција на дел од домородното население во регионот на Македонија, која главно беше комбиниран со Грците на југ и Thraco-илирски племиња на север. Со апсорпција на делови од народи кои живеат таму на Словените, исто така, се апсорбира својата култура, а во тој соединување на луѓе постепено се формираат со претежно словенски етнички елементи, кои зборуваат на словенски јазик и со словенско-византиска култура. Понатаму, генетски истражувања поддршка на теориите дека Македонците генетско наследство потекнува од мешавина на старите балкански народи, како и од релативно новодојдените Словени со длабоки европски корења.

--------------------
Post by: Albert

embes
ветеран

Регистриран: 05.01.2010
    #2743636 - 26.01.2011 00:37 [Re: Марсел]

Както македонците живеят в България така и българите живеят в Македония - БЕДНО.
Ние сме последни в Европейския съюз, те беха последни в Югославия за сега да не говориме.
По отделно сме слаби и уязвими-блаженство за гърци ,турци ,румънци и сърби.
СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА- но не сме узрели за него.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 35 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 7734

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.057 seconds in which 0.034 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.