ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Театър

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Постановките през 2010
    #2622148 - 09.05.2010 23:40

Пускам я темата за разискване на всякакви постановки, които се играят из българските театри. И да вметна не само новите от този сезон, но нека и за по-стари бъдат изказани мнения.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Urbi et Orbi

Re: Постановките през 2010
    #2622191 - 10.05.2010 00:39 [Re: Urbi et Orbi]

Колкото и да не ми се иска, плявата и пошлостта за мен е много разпространена. Днес гледах една от низките постановки...още съм афектиран от долнопробността в драматургия, сцена и най-вече актьорска игра. Засега само "Мармалад", която чак този сезон я гледах, е по-надолу.
"Колко е важно да бъдеш сериозен"- уауауаууа Оскар Уайлд....иееее. Предвид очевидния застой в репертоара на театъра, тази постановка ми хвана окото заради Уайлд. Обаче сценичната версия е ...скучно, пълно с тъпизми, скапани декори, по-едно време и пееха лигава песничка. Действието е като сапунените сериали...след много напразни приказки и тъпотии се случи най-сетне някакво по-прогресивно събитие..след него, за да не остане неразбрано и видиш ли нещо да се замислиш, самите актьори също преповтарят с безброй думи и изрази този свръхкулминационен момент. Не искам само негативи да изкажа, защото не е коректно. Все пак Ласкин,Ранков,Нети,Ингилизова добре се превъплъщават в дадените си роли. Но за втория по брой места софийски театър ( евентуално Сатиричния може да е по-голям..не знам капацитета му) и с много претенции и значима театрална история, такава постановка просто омърсява положителната тенденция да се ходи на театър. Не се и изненадвам от ниската посещаемост днес.
Едно е името, което ме озадачи днес със сценичното си присъствие..Тигран Торосян . Безизразен,неемоционален,абсурден,държи си ръцете в джобовете през цялото време, в различните ситуации с едно монотонно темпо си изрецитирва репликите все едно е тв водещ или както в първи клас рецитирахме стихотворения. Ок...ако това момче не е връзкарче..то има някаква сериозна загадка как се подбира персонал за трупата. Просто по-слаб и бездарен професионален актьор и то във водеща роля в уж водещ театър, аз никога не съм виждал. Просто жалък..ако беше постановка на НАТФИЗ- няма проблем..няма да го хуля..гледал съм две от тяхната програма и ок- учат се,експериментират..разбирам го и няма да ги критикувам..обаче този наистина
Първо няма визия..няма самочувствие, но такава безизразност,монотонност, неумелост да се впише и в без това плоските диалози..не съм бил свидетел. Пълна мистерия

Оценка: Среден 3(- - -)

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (10.05.2010 01:04)

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #2622576 - 10.05.2010 14:23 [Re: Urbi et Orbi]

Не си гледал Тигран в "Тайбеле и нейният демон" на Старозагорския театър. Жестока постановка и страхотна игра от Торосян.
В "Колко е важно" не играе добре, вярно е. В тази постановка единствено Нети играе добре, защото на нея й пасват точно такива истерични персонажи. А постановката е доста стара, в началото сякаш се стараеха повече.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Rising

Регистриран: 02.05.2010
От: София, България
    #2622728 - 10.05.2010 17:52 [Re: Urbi et Orbi]

Въпросната постановка наистина е меко казана слаба. Не мога да повярвам как пиеса, писана от Уайлд, може да бъде оклепана по такъв начин. Но явно може. Просто постановката е едно голямо петно в репертоара на Военния театър. Мръсно петно при това.
За някои от актьорите просто нямам думи...То не беше преиграване, то не бяха евтини номера и пълен фалш. А въпросният Торосян просто е най-слабият актьор, който някога съм гледал. Плах, скован и муден, играещ без грам изразителност, на моменти ми се струваше, че ще заспи този човек. А ролята му беше една от главните. Жалко е просто...
Цитат:

Оценка: Среден 3(- - -)

Заради хубавото време днес ли си толкова милостив

Редактирано от Rising (10.05.2010 19:20)

Urbi et Orbi

#2622780 - 10.05.2010 19:31 [Re: Rising]

Не пиша Слаб 2, защото Мармалад е по-зле и затова не искам да изравнявам нивото. Иначе за Торосян възможно е в други постановки да играе добре...в тази е трагичен, но аз едва ли скоро ще ходя в този театър. Просто Военния с този репертоар и Москов няма как да ме привлече. Само като се сетя за " Много шум...", "Комедия на слугите"..ми става едно гадничко. Иначе в този театър единствено ми хареса "Трамвай желание". Не искам да си представям новата на Москов..каква е. Ако някой е гледал, да разправя. Аз утре ще разправям за "Три сестри"..не знам какво да очаквам и затова ще ми е още по-интересно.

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2622799 - 10.05.2010 20:08 [Re: Urbi et Orbi]

В "Трамвай желание", който съм гледала два пъти, наистина не виждам какво друго, освен драматургичният текст и до известна степен играта на "второстепенните" актьори, си струва. Ужасна Бойка Велкова, но това не е кой знае каква изненада. На премиерата беше сносно, месеци след това - плачевно. Не ми се разказва просто. И Камен Донев го видях в роля, която просто не я може и това си е.
Обаче ако човек е гледал "Трамвай желание" на Пернишкия театър, с Нона Йотова като Бланш, може направо да се влюби в постановката на Армията...

Армията дълго време беше може би най-силният откъм постановки и игра театър, в момента не го бива.

"Чайка" там, хвалена толкова много, не ми хареса, отново ужас при играта на Велкова - аз направих грешката след премиерата да потърся в ЮТюб заснето представление в чужд театър, изграждането на образа изобщо не може да се сравнява. Ласкин с неговото непрестанно лигавене. Единственото много положително беше Алекс Сърчаджиева, която виждам да израства с всяка следваща роля. Нейната Нина ми допадна.

"Много шум..." беше великолепна постановка, тя е безумно стара, аз съм я гледала не знам колко пъти, като в началото, когато беше още 1-2 година на сцена, бе нещо уникално. А сега, особено с този подменен състав, не, благодаря. Ходих на представлението, когато се извърши "подмяната", тръгнах си на антракта. Което правя изключително рядко.

"Събота, неделя, понеделник" е много приятно, Меглена Караламбова е просто класа. "Десет малки негърчета" е сносно криминале.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2622851 - 10.05.2010 21:24 [Re: nousha]

Хм, "Пернишкият театър" ми звучи малко екзотично, както и да е. Виж за Бойка Велкова въобще не съм съгласен..за мен е изключително класна актриса..много добре стана, че Народния я придърпа. Иван Ласкин, че е лигльо и еднотипен..аз даже никога не съм го взимал насериозно. "Чайка" въобще ми беше много трудна постановка...и до сега нямам категорично мнение. Какво мислиш за 199? Старицата от Калкута и Пиесата за бебето?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2622876 - 10.05.2010 21:56 [Re: Urbi et Orbi]

Бойка не съм я видяла да направи добре нито една роля, с изключение в "Козата или Коя е Силвия". И то на премиерата, после не знам как играе.

Защо да звучи екзотично Пернишкия театър? Провинциалните театри също работят доста активно, някои имат много силни постановки. Това, че театърът е от някой град, в никакъв случай не бива да носи каквито и да било предразсъдъци.

199 напоследък има изключително силна програма. "Пиесата за бебето", която обаче не знам дали още се играе, за мен е много добра постановка - имаме Олби и Гърдев, както в "Козата..." по-късно - явно се получава много добре. Каквото и да говорят за Гърдев, той е забележителен режисьор. И като актьорска игра, и като постановка, да не говорим за текст, "Бебето" е просто за пример.
"Старицата от Калкута" - мога да кажа почти същото. Нищо друго не съм гледала от Ханох Левин, но ми хареса. Обичам експериментите с границите, стига да не са самоцелни. А актьорите са едни от най-добрите, с които разполага театралната ни сцена в момента. Вяра Коларова е уникална, особено в комбина с невероятната Снежина Захари Бахаров на театрална сцена е страхотен - казвам го, защото не съм гледала "Дзифт", Малин Кръстев е страхотен актьор. Само суперлативи мога да кажа за тях.
В тоя ред на мисли, "Три дъждовни дни" също е много приятна постановка, с едно изключение - Койна Русева. Която съм харесала като игра единствено в "Майките". Там обаче, за сметка на това, е чудесна.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2622986 - 11.05.2010 00:08 [Re: nousha]

"Пиеса за бебето" повече ми хареса от "Старицата.." Защо?
Първо и главно, защото действието и драматургията от началото до края си върви по една линия на развитие. Много ми хареса втората част и най-вече за това спомага фантастичната сцена. В "Старицата.." аз не намерих първо никакъв смисъл в съществуването на всички тези отделни истории. Знам за теориите в постмодернизма, където не е обезателно да се търси някакво логично , смислово и идейно обяснение в творчеството, но аз не съм привърженик на тези теории. Ако правиш изкуство за мен трябва да показваш идея,послание,идеал,позиция.Дадаистите и подобни не ги разбирам, и не ме вълнуват. Казах и преди това ако театърът веднага след края не ме развълнува, значи сърцето ми не го е приело. За разума е друга история . Сцената, акьорите са блестящи обаче сценария определено не ми допадна. А и това с вулгарностите мисля, че вече е клиширано и не е интересно. Не намерих никаква градивност в многото изречени думи- 30 истории и това е..Може нещо и да не съм схванал. Възможно е, но определено "Пиесата.." ми хареса повече, но не бих я сложил в топ постановките, които съм гледал...може би, защото не съм голям привърженик на постмодернизма. Харесвам модерни интерпретации,съвременни авторски текстове и постановки, но с граница

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (11.05.2010 00:38)

Urbi et Orbi

#2624119 - 12.05.2010 18:16 [Re: Urbi et Orbi]

Снощи бях на "Три сестри" и доста ми допадна. Намирам прилики с "Вишнева градина" и според мен човек ако е харесал "Вишнева.." и "Три сестри" ще му харесат. Ето тук
http://www.capital.bg/light/revju/teatur/2008/03/26/476171_chehov_diptih/

е направен много хубав и адекватен анализ. Нямам и намерение да допълвам нещо...въпреки че това не е моят тип театър..постановката, играта на актьорите си заслужават аплодисментите.

Искам да кажа и няколко думи за Младежкия театър. Страхотно впечатление ми направи театъра..не бях ходил досега и след този ремонт, който преди няколко години направиха, ми се стори много уютно и представително място. Не обичам да пиша за битовизми, но в тоя случай няма как. Седалките и разстоянието между редовете са направени ,така че и хора с по-големи габарити, да се чувстват възможно най-комфортно на местата си. На някой може това да му е смешно..обаче за мен има голямо значение...предвид постоянния ми некомфорт по другите театри. Също интериора и екстериора са подходящи, сцената, осветлението...няма как тези неща да не му направят приятно впечатление..

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 9115

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.046 seconds in which 0.029 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.