ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1
Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
Отмъщение и Възмездие
    #2603005 - 06.04.2010 00:32

Представата за възмездието е достатъчно близка до представата за отмъщението, за да предизвика обяснимо подозрение. Двете понятия обаче могат да бъдат разграничени. Отмъщението не е нито наказание в юридически смисъл, нито възмездие в смисъла на естественото право. То е емоционално мотивиран акт, с който човек цели преди всичко да навреди на хората, които според него непосредствено или косвено вредят на други хора. Силата на жаждата за мъст не е пропорционална на нанесените щети – толкова често хората се убиват един друг поради смешно незначителни поводи.

Желанието за отмъщение е може би естествено и неизбежно, но моралната интуиция ни кара да се въздържаме от действително отмъщение дори в случаи на сериозно провинение, тъй като това би означавало да влезем едновременно в ролята на ищец, съдия, прокурор и изпълнител на присъдата – положение, което противоречи на самата същност на правото. Действително отмъстителността често е залягала в основата на обществения натиск върху правораздаването. Всички сме чували за толкова жестоки и потресаващи престъпления, че искането за смъртно наказание е разбираемо. В страните, където смъртното наказание е отменено, законодателното решение обикновено е взето в противоречие с мнението на мнозинството от населението. Същото се отнася за отмяната на “лова на вещици”.

Въпросът ми е за моралната интуиция. И след като си има едно Възмездие, кое ни 'поболява' да Отмъщаваме.

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
Re: Отмъщение и Възмездие
    #2604323 - 08.04.2010 21:34 [Re: Casiopeq]

Всяка нова тема тема във Философия просто ме удивява... И дори знам защо, но ако го кажа, ще ми изтрият мнението...

Не знам кой го е създал това понятие "морална интуиция". Направо е уникално... Правото като проява на цивилизацията е вторичен начин за търсене на възмездие. В България конкретно - практически неработещо. Моето семейство е потърпевшо както много други. Друг привнесен начин за получаване на възмездие е създаден от религията. От него поне не се очаква да заработи в този свят ... т.е. по-хитро са го замислили... Това което напира на инстинктивно/интуитивно ниво е отмъщението. При жените е провокирано често като безсмислено злорадство, при мъжете е или от засегната гордост, или заради нещо наистина сериозно. Тъй като чакането на възмездието е пасивно, то се приема по-лесно от хората. Ако някой може да накаже другия, без да си мърсим ръцете, по-добре. Но ако някои убие детето ти, дал ще те интересува, че това което ти идва, "противоречи на самата същност на правото"...

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
    #2604341 - 08.04.2010 21:53 [Re: iti_]

е, точно от теб не очаквах, да НЕ направиш разлика между:

инстинктивно и интуитивно

Като не ти харесва морала априори, обоснови ми, това, защо при жените бля, бля, а при мъжете...гордостблябля.
Все сме хора.

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
    #2617417 - 02.05.2010 14:36 [Re: Casiopeq]

Не правя разлика межуд интуитивно и инстинткивно в тоя контекст. Интуицията за мен е едно много объркано понятие, което всеки си разбира както иска, но точно в тоя смисъл, според мен идеалната му част, се изчерпва и остава само инстинктивната . Човек може да се превъзнася за разни неща, да смята че идват от интуицията му, но при загубата на нещо сериозно, целият му идеализъм се изпарява, и инстинкта напира. Разбира се има и изключения... които граничат с психотично състояние...

Иначе и аз бих казал, че всички на тая планета сме все твари, но някакси всички сме устроени в малка или голяма степен различно. Ако за теб може да се постави равенство между мъжка и женска психика, явно ме можеш да правишп разлика между кон и кокошка ...

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #2620282 - 07.05.2010 00:42 [Re: iti_]

Цитат:

Иначе и аз бих казал, че всички на тая планета сме все твари, но някакси всички сме устроени в малка или голяма степен различно. Ако за теб може да се постави равенство между мъжка и женска психика, явно ме можеш да правишп разлика между кон и кокошка ...

може би, искаше да кажеш за разликата както между петел и кокошка, така както и между кон и кобила
защото така както си го написал, говори за непознаване на животните, кАмо ли на 4овек...

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

Casus

Регистриран: 25.06.2008
    #2622368 - 10.05.2010 09:47 [Re: Casiopeq]

(В инверсна постановка)

Отмъщението е (мотивирано от) воля* ("воля за отмъщение"), а възмездността е (поддържана от) вяра ("вяра във възмездието"). Но (позоваването накъм) възмездието би могло (в хитрост и лицемерие) да бъде оръжие на отмъщение, или пък (во истине) да бъде едно морално оправдание на (за) отмъщение (ресентименталното отмъщение)... Та нима по-интригуващият въпрос не е кое невям е специфично общото между тях (понятийно разграничените отмъщение и възмездие)? Чистата проба (т. е. нересентименталното) отмъщение бележи сила, а чистата проба (позоваване накъм) възмездие (т. е. в случай, че позоваването не е лицемерно) - слабост. Ала докато във физиката силното и слабото са количествени (съизмерими) означения за степен, то в характерологията те са имена за различни качества. И ето че, вместо за понятието "морална интуиция", бих най-напред (разобличително) запитал (а в т. ч. и себе си) за добилото гражданственост понятие "морална сила" ("силата на слабите"). И сетне бих отговорил: "морална интуиция" = ressentiment (resentment). Т. нар. морална сила (силата на слабите) се корени в т. нар. морална интуиция (ресентимент).

-----------------

(*) В разширения, шопенхауеровския смисъл.

Casus

Регистриран: 25.06.2008
    #2622453 - 10.05.2010 11:55 [Re: Casus]

Забележка: въпросът с ценностите. Исторически погледнато - ценности ("скрижали", право) могат, разбира се, и да не битуват (както днес в технократичния цивилизован свят) по морален (ресентиментален) протекторат, а да са валидни по силата на здрав етнокултурен нрав или пък налагани по силата на властващ индивид (висша каста). (Подвъпросът, засягащ самия оригинален произход на тези или онези ценности, е второстепенен по важност.*)

Особеното в битния облик на днешната цивилна ценностна система (ще рече: либерал-демократическата) е прекомерната близост на положения бъдноисторически хоризонт. Впечатляваща обаче е футуристичната (фиктивна) далекобойност (оптимизмът). Реалното измерение на този парадокс е излязлата от (ценностен) контрол бизнес-технология. Край на историята: "след нас - и потоп", ала, видиш ли, ние сме вечни. Мантрата "бъдещето на нашите деца".

Това мога засега да кажа по темата.

-----------------

(*) Ницше пише "Генеалогия на морала" в пояснителна добавка към "Отвъд доброто и злото".

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2619

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.041 seconds in which 0.024 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.