ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Венеция - La Serenissima
    #2627975 - 18.05.2010 16:52

Венеция - нереална, приказна и колоритна

Градът е наименован в чест на богинята Венера. Вероятно за това се обръщат в женски род към нея. Всякакви хвалебствия са се написали и изговорили от хора на изкуството,височайши особи и обикновени пътешественици.

За начало ще ви представя малко статистика:

- около 412 кв.км.
- 117 острова
- около 177 канала
- около 400 моста
- 95 църкви
- около 20 музея

Това велико човешко творение нито може в цифри, нито с думи да се опише. Целият град си е произведение на изкуството - затова и чарът на града за едни е измерим в разходки с вапорето или гондола по Канале Гранде, за други е в безцелни лутания по малките улички (канали) с преоткриване на някои нови вътрешни дворове, площади, кафенета,ресторанти,някоя прекрасна църква и др.; за трети пък просто да си седят на Сан Марко и да се наслаждават на атмосферата: за четвърти - наслада от автентичните и колоритни венециански майстори на четката и скулптурата: за пети - колорита,великолепието и красотата на венецианските дворци,църкви,обществени и жилищни сгради,площади и събития като карнавала датиращ още от 13 век, но в днешния си вид е от 18 век и кинофестивала - още от 1932г. ( най-старият в Европа и един от най-престижните в света).

И тук си има наклонена кула

Цветовото и архитектурно разнообразие на града е с толкова характерен и отличителен белег. Едва ли има друго място, което да се доближава до характеристиките на Венеция. Северни, малки Венеции и прочие не важат . Венецианският колорит - тази характерна архитектурна смесица от изтока и запада, не може да бъде нито копиран, нито взаимстван, нито приложим по други градове заради географски, исторически, културни,политически, автентични,битови особености,различия и традиции.

ако някой пита къде е тази пътечка, директно отговарям : не знам ...след поредното лутане наляво-надясно и опит да се ориентира човек все ще намери нещо интересно и неочаквано. По-интересно е обаче как да го обясниш на някой къде точно е ситуирано при положение, че ти самия не си убеден къде се намираш... Това е част от неповторимия чар на града...ако не сте го изпитали, поне за мен е непълноценно изживяване на града

Човек ако се вглежда по-детайлно по сградите,площадите,каналите във Венеция, ще се появи едно чувство хем на възхита, хем на трудна осезаемост и разбираемост ( възможно ли е да съществува такова място ?... да не съм попаднал в някой сюрреалистичен сън ?). Изненадите може да бъдат и от друг вид

ремонт на пътя..само че не този, който си представяме на другите места в реалния свят..все пак да не забравяме, че Венеция е нереална. Затова препоръчвам да си отваряте сетивата на максимум, когато сте там, за да получите пълна удовлетвореност и убеждение, че приказките наистина съществуват.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Редактирано от Urbi et Orbi (18.05.2010 17:54)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
Re: Венеция - La Serenissima
    #2629071 - 19.05.2010 19:02 [Re: Urbi et Orbi]

Приказно, благодаря, обичам "дъх" на вечност!
Тераската с теменужките много прилича на мястото където са отседнали Брад Пит и семейство.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

Urbi et Orbi

#2629078 - 19.05.2010 19:10 [Re: gaiety]

Предстоят и други части...надявам се скоро да се реазлизират...ще гледам да се постарая и да дам освен теоритична, така и визуална информация. Подобно на пътеписите от Рим.

--------------------

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2629212 - 19.05.2010 21:33 [Re: Urbi et Orbi]

Багодаря ти за разходката в едни спомени от един далечен септември...
Знаеш ли,точно снощи си приказвахме къде искам да ме заведат за рожденият ми ден в Париж или...Венеция.Имаше един филм навремето"Венеция през зимата"-е аз пък искам Венеция през есента!Без тълпите туристи,без миризмата от каналите...С чадър,рибарски ботуши и...карта на града в ръцете ми

--------------------
But she did ask...and well she is special

Rising

Регистриран: 02.05.2010
От: София, България
    #2629217 - 19.05.2010 21:42 [Re: c´est moi]

Магнетично място. По принцип избягвам да си служа с определения като уникално, неповторимо и тн, защото се изтъркват и губят от значението си, но пред град като Венеция ги слагам твърдо, без дори да се замислям. Че даже и не стигат, за да се опише изящността на този град. Съчетал в себе си атмосферата на Средиземноморието с творческите плодове на венецианските майстори. Неописуемата романтика да се разхождаш и изгубиш, лутайки се из малките улички, да прекосяваш малките канали във вътрешността на града над някой от стотиците мостове, като в същото време се замисляш как е било възможно да се построи такъв град. Гондолите, Канале Гранде и колоритните сгради около него, Площадът и базиликата Сан Марко и гълъбите около тях... Съвършенство и красота.

Urbi et Orbi

#2629220 - 19.05.2010 21:48 [Re: c´est moi]

Да ти кажа..с тея затормозяващи карти - само в краен случай. По-добре едно вълнуващо спускане по непознатите канали.. и вълнението от неочакваната красота.

--------------------

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2629222 - 19.05.2010 21:59 [Re: Urbi et Orbi]

Картата ми е необходима в случай,че съм се озовала в...Местре например ,или искам да си намеря пътя до хотела...Имам някакви бегли спомени за нежеланието на италианците да говорят други езици,пък аз на италиански освен някоя канцонета да изграча друго не мога

--------------------
But she did ask...and well she is special

no_bs
Нерегистриран

#2629229 - 19.05.2010 22:10 [Re: c´est moi]

Да, картата помага - след като свикнеш, че това, което на картата е маркирано като улица, всъщност е процеп между две редици къщи. Но и аз обичам да се разхождам - и да се губя - с карта в ръка. Миналото лято във Венеция точно веднъж се наложи да попитам за една улица и един достолепен дядо, който не говореше английски, ни заведе да ни я покаже. Беше много любезен и дори ни представи малкото си внуче. Не знам как става така, но всички нации, които имат слава на нелюбезни, към мен са същински ангелчета. Един французин на Gare du Nord веднъж си заряза дюкяна, за да ни заведе до спирката на L'Open Tour Bus.

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2629293 - 19.05.2010 23:13 [Re: Urbi et Orbi]

Венеция е единствена по рода си ,бях в понеделник там по работа и почти нямаше туристи,много беше спокойно -не за пръв път ми се случва да я посетя през май и винаги е така,даже пред С.Марко нямаше опашка(който ще ходи да има впредвид )

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Urbi et Orbi

#2629377 - 20.05.2010 04:00 [Re: ]

Венеция - 2 част

Венеция е разделена на 6 района още от 12 век и се наричат "сестиери".

1. Сан Марко - сърцето на Венеция от четири различни гледни точки

2. Сан Поло - най-малкият от шестте района...но пък историческото сърце на града и района около пазара Риалто, където се е зародил градът. През 12 век около този район се създава първата държавна банка в Европа. Всички най-важни институции по онова време - първата резиденция на дожа ,съдилища,затвори,казарми, градски складове са били ситуирани в този район.

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Рибният пазар

кампо Сан Поло

3. Дорсодуро - задължителна спирка за любителите на изкуството и място популярно с нощния си живот

Леонардо - Витрувианският човек ( галерия Академия )

Santa Maria della Salute

Кампо Санта Маргерита

4. Канареджо - най-близкият район до сухоземната част. Векове наред тук бил главният вход към града заради географското си разположение. През 20 век, когато се посроява мостът свързващ "твърдата земя" с островите, Канареджо започва да губи тази си роля. Тук произлиза и думата гето- леярна или квартала при леярната. Всички националности, които прииждали натук, били подлагани на строг контрол като евреите били заключвани. Постепенно гетото станало символ на изолацията на различни етнически групи. Евреите населяват Венеция от 12 век, но в тази район са от 16 век.

църквата Madonna dell'Orto

Ка д'Оро

Църквата Santi Apostoli di Cristo - над входа има надпис, който гласи,че посещението тук има същата стойност, както и посещението на Сан Джовани в Рим

5. Кастело - най-големият от шестте сестиери и със значителен брой забележителности

Сан Джовани е Паоло - пантеонът на Венеция ( 25 дожи са погребани тук)

Arsenale di Venezia

Църквата и площада Санта Мария Формоза

6. Санта Кроче - районът с най-малко забележителности, но за наше щастие и тук се намират великолепия

Сан Симеоне Пиколо

Ка Песаро

палацо Белони Баталия

Турският склад

От всичките шест района само Кастело не взима участвие в магията Канале Гранде

- Сан Марко (в тъмно зелено)
- Канареджо (в пурпурен)
- Кастело (в синьо)
- Дорсодуро (в жълто )
- Сан Поло (в светло зелено)
- Санта Кроче (в червено)

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (20.05.2010 04:06)

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 10435

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.012 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.