ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Gratia gratiam parit
    #2614817 - 27.04.2010 21:17

(Благодарността ражда благодарност).

и...

"Не е необходимо да имаме повече, за да бъдем благодарни. Просто трябва да бъдем повече благодарни."
(Автор неизвестен, но не съм аз. )

Как философията коментира благодарността?

Размислих се, колко хубаво е, че американците си имат "Ден на благодарността" и колко кофти е, че ние си нямаме.
Що така?

Благодарността не е просто отношение към човек. Тя е отношение към живота.

И не мога да не ви споделя нещо, което си открих (!)

http://www.joygreetings.com/thankyou.htm

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
Re: Gratia gratiam parit
    #2620293 - 07.05.2010 01:35 [Re: Hard Rock fan]

като си опоменала за Американския Ден на Благодарността, та да поместя малко инфо, взето от нет-пространството:

"Корените на празника отвеждат към ХVІІ век.

През 1620 година група английски колонисти (пуритани) се насочили към бреговете на Вирджиния. По пътя корабът им загубил посоката и есента групата дебаркирала на пустинно крайбрежие на местност, която в момента е част от щата Масачузетс.

Ако не била помощта на местното индианското племе Вампаноаг, колонистите нямало да могат да изкарат суровата зима на 1620/21 година. Липсата на прясна храна довела до разпространението на болести, които повалили заселниците и голяма част от тях починали. В този труден момент на помощ на пилигримите се притекло местното индианско племе - ирокезите. В началото на пролетта те научили новите заселници как се отглежда царевица и други растения, които се използвали за храна.

Индианците им разкрили и тънкостите при лова на дивеч и риба. Благодарение на наученото от индианското племе, през есента на 1621 г. пилигримите се радвали на изобилна реколта от царевица, тикви и др., която им осигурила прехраната през годината.

Есента на следващата година започналите да се благоустройват британци направили за индианците тридневен пир, в който отдали на Бога благодарност за спасението си. Пуританите, които представлявали преобладаващата част от колонистите привнасят в този празник дълбок религиозен смисъл – виждат в него възможност да благодарят на Всевишния за щедростта му и краят на събирането на реколтата.
..........................
Впрочем, пуританите не смятали Деня на благодарността за наистина религиозен фестивал – той не бил посочен в Библията а и на него присъствали езичници...
..........................
Според историка Джеймс Бейкър, който в средата на 80-те години на миналия век публикува редица проучвания за облеклото и бита на първите американци, твърди, че тази легенда се появява едва през ХІХ век, когато в САЩ започва модата по първите дни на преселението.

Пилигримите били облечени просто и то който каквото има. Облеклото по онова време било твърде скъпо и за единна мода изобщо не можело да се говори.

Участниците в първия Ден на благодарността наричат пилигрими и пуритани. Всъщност това са две различни групи преселенци. Пилигримите – това е легендарната група на първите британски колонисти, пристигнали в Новия свят на легендарния кораб Mayflower, които акостирали в района на Плимут. Пуританите пристигат в Америка десет години по-късно и се настаняват в района на днешен Бостън. Пилигримите търсели по-достоен живот, а пуританите – религиозна свобода.

И още нещо – до този момент, а и след това колонистите воювали непрестанно с местните. При това няколко дни след легендарното събиране от 1621 година лидер на колонистите отрязал главата на вожда на индианското племе Вампаноаг..."

и каква благодарност е това накрая с отрязването главата на индианския вожд!?

Според мен благодарността е като светъл лъ4, който да ти посо4и истинската 4ове4ност - 4истотата, семплостта и истинската същност на живота, който всеки един от нас носи в душата си.
Човешката ни природа дори и да има голямо сходство с животинската, то тя е доста разли4на, затова и няма да разказвам сега прит4ата за костенурката и скорпиона (предполагам пове4ето я знаете).
Човек може да избира и да се променя - да се развива във всяка една посока.
Посоката за мен е да сме благодарни, дори когато би следвало да сме неблагодарни, защото само благодарността облагородява душата 4овешка - спомага да разцъфти в Духа, без да погине.

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

Hard Rock fan

#2620393 - 07.05.2010 12:32 [Re: Erosaria]

Да, историята на деня на благодарността ми е известна...
Благодаря ти, че я припомни!

Размислих се, пускайки темата, колко много имам да благодаря. И колко малко го правя (се усещам благодарна).
Всеки ден, отваряйки очи, следва да (Му) бъда благодарна, че съм ги отворила. Но не съм. Безумно е.
За всяко свое дихание трябва да (Му) благодаря. Но не го правя, удавям го в цигарен дим... Безумно е!

Не знам дали отвори линка...но и на човеци имам толкова да благодаря. Не е нужно да е за всичко изброено. Едно стига.... Последното стига....
Но не го правя, а се усещам сякаш (ми) се полага... Безумно е!

Дори забравям да благодаря, че има(и наистина!) поне един човек, на когото трябва да благодаря за всичко онова и че е, който е ...и то без нито едно наум. А не го правя...
Безумно е! Слепота е...

Даром. Дарът може и без благодарност....той съществува независимо от нея.
А когато тя не съществува, въпреки него...безумно е!

П.П. Заради това си и припомних деня на благодарността.
Размисляйки се, че такъв ден е ужасно необходим. Поне един (в годината). За да си припомни човек, че нищо, ама нищо дарено не му се полага. Да си припомни, че дарът съществува и без благодарност. Но когато нея я няма...е безумно!

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2620409 - 07.05.2010 13:28 [Re: Hard Rock fan]

Мисля, че когато човек започне да цени истински нещата и живота, той започва и да е благодарен за тях и хубавото, което му се случва.

Наскоро си забравих очилата в един magazin на една хранителна верига. Тръгнах да ги търся след обиколката на 5 други магазина , откъдето бях минавала преди в същата обиколка и в предпоследния ми ги дадоха, като казаха, че някой ги е намерил. Искрено благодарих на този човек за това, че ги е предал на информацията, защото можеше и да не го направи. Зарадва ме благородството , че още е живо...

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Casus

Регистриран: 25.06.2008
    #2622655 - 10.05.2010 15:47 [Re: Hard Rock fan]

Висшата степен на благородство. - За собствени наши завоевания обаче съответно (т. е. от позиция на благородството) би се полагало не да благодарим, а (вече) да благославяме. (Понятието "собствено мое завоевание" предполага отделна дискусия.) Идният ден би (би!) следвало да бъде Денят на Благослова (свръхчовековост: от "молим се", през "благодарим", та към "благославяме"). Благородните воини се в усамотение молят Богу, но открито благодарят (за славата си) томува, който от Божие име ги благославя - вместо (по плебейски) да се молят открито (и угодно) благодетелю, а скрито (и боязливо) да благодарят Богу. (А просто открито да благодариш Богу би било проява на наивност.) Проблемът: кухият благослов на клира в лутеранската и постлутеранската епоха в западното християнство и изначално в източното, но и прототипният (за свръхчовековостта) и съдържателен благослов на Александър VI, както и преди това при кръстоносните походи. (Проблемът на съборността бе дълго дискутиран по настоящите форуми, а този на благослова остана някакси в сянка.)

Hard Rock fan

#2626593 - 17.05.2010 00:13 [Re: Hard Rock fan]

Благодаря ти, Рони!

Че беше "малкият" човек с големия глас.

Че беше част от живота ми. Че музиката ти стана част от душата ми.
Сега си отиде част от душата ми....
Част от мене умря.
Отиде си гласът на рока...
Сякаш си отиде рокът...

http://www.ronniejamesdio.com/

Сбогом, Рони. Благодаря ти за музиката. Тя никога няма да си тръгне от душата ми...

Rock in Peace!

iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
    #2642761 - 12.06.2010 14:41 [Re: Hard Rock fan]

Благодарността в човешките консуматорски взаимоотношения има неприятното свойство да се превръща в зависимост от едната страна, и очакване на отплата от другата. Като се изключи това, благодарността наистина е по-скоро отношение към живота, а не към конкретния човек и ситуация. Което я прави нещо много необходимо при осъзнаването на живота, защото формира основите на осенъчната система.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2003

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.