ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
McClane
strenght and honour

Регистриран: 17.04.2006
От: океана
Избор на фотоапарат Canon
    #2645234 - 17.06.2010 15:42

Здравейте,
от известно време мисля да сменя старата си сапунерка (Canon PowerShot A530), както се изразявате тук във форума , с по-хубав фотоапарат или с нова такава. След като първоначално се бях насочил към PowerShot SX120 IS, след това ми хареса повече PowerShot SX20 IS, а накрая видях, че в същия ценови диапазон като втория е и EOS 400D и тогава вече съвсем се обърках.
Обръщам се към вас за съвет, кой от трите да избера? Принципно го искам за любителски снимки, но с по-добро качество. Да може да снима качествено и при по-малка осветеност, а също така да ползвам и по-голямо оптично приближение. След доста изчетен материал из интернет не ми стана много ясно с какво огледало-рефлексните и частност EOS 400D превъзхожда PowerShot SX20 IS, освен с това че има възможност за смяна на обектива. Като технология на снимане оглeдало-рефлексните с какво се различават от другите цифрови фотоапарати? Видях само, че начина на изобразяване на обекта на визьора се осъществява по различен начин.
Ще се радвам, ако някой може да ме просвети.
Благодаря предварително.

--------------------
По-добре малък, но свой и отпред, отколкото голям, но чужд и отзад!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Wolf ®
М а r i n e r o

Регистриран: 13.03.2004
От: Атлиман
Re: Избор на фотоапарат Canon
    #2645574 - 18.06.2010 02:30 [Re: McClane]

Canon SX20iS е доста добра "сапунерка",но Panasonic Lumix FZ35/FZ38 e по-добра и комай са за едни и същи пари.
Естествено тия камери със сменяемите обективи се водят хай-левъл,но....цените на обективите са по-хай също.
За любителски снимки най-удачно е сапунерка с възможност за
пълен ръчен режим.Много често сапунерките правят по-добри снимки,защото обикновено апаратите със сменяеми обективи стандартно идват с посредствени обективи.А добрите стъкла са скъпи.Оттам идва и разочарованието.

--------------------
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2645674 - 18.06.2010 10:32 [Re: Wolf ®]

Цитат:

Canon SX20iS е доста добра "сапунерка",но Panasonic Lumix FZ35/FZ38 e по-добра и комай са за едни и същи пари.

нямам конкретна представа за тия FZ35/38, но понеже снимам с Panasonic FZ7 мога да кажа, че е доста "шумен", а пък при слаба светлина вече става много зле.

Цитат:

Като технология на снимане оглeдало-рефлексните с какво се различават от другите цифрови фотоапарати?

Ами освен смяната на обективи, другата съществена разлика е във физическия размер на матрицата. Щото мегапикселите са повече рекламен трик. Повече от 10мегапиксела не са ти особено нужни, освен ако не смяташ да си разпечатваш снимките на формат А1
Ако ти трябва за любителски нужди - може да се задоволиш със сапунерка , ако искаш да навлизаш по-дълбоко ти трябва огледално-рефлексен, обаче тогава шти трябват и доста повечко кинти ...
Ако искаш погледни и това

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

McClane
strenght and honour

#2645750 - 18.06.2010 11:45 [Re: Natural]

От това което сте написали и ти и Wolf си мисля, че определено не е за мен огледало-рефлексен фотоапарат. Относно Olympus-a на пръв поглед не отстъпва по параметри на Canon-a даже напротив, а е с около 200 лева по-евтин. Кой тип батерия е по подходящ за тия по-големите, а предполагам и с по-голяма консумация фотоапарати? Olympus-a е с вградена батерия, докато Canon-a е с 4хАА.

--------------------

Natural
stranger

#2645811 - 18.06.2010 14:37 [Re: McClane]

За батериите като че ли няма особена разлика ...
Малко по-удобна за манипулиране е единичната батерия - щрак, и готово, от друга страна пък - предимството на стандартните батерии е, че можеш да си купиш почти на всеки ъгъл (освен ако не си в планината )
Може би по-важно е колко ток консумира конкретният апарат, но това може да се установи чак при експлоатацията ...
Моят Панасоник е с единична собствена батерия и почти не ми се е случвало да закъсам. Нося си в чантичката за апарата зарядното+ резервна карта+ 2-3 филтъра и това е ...
И съм си разработил следната тактика :
Ако съм в чужбина и кръстосвам из улиците на някой град, ако вземе да издъхва батерийката в следобедните часове - сядам някъде да пия 1-2-3 бирки и помолвам сервитьора да ми включи зарядното с батерията в контакт - за по малко от час съм си починал, утолил съм жаждата , и батерийката се е позаредила , абе - 3 в 1

Можеш ето тук да сравняваш модели - в падащо меню Buying guide -> side-by-side comarision
Гледам че Канона има 0см. макро, което би трябвало да значи, че ако кацне муха на обектива, можеш да я снимаш на фокус
Олимпуса пък има в режим на продължаващо снимане 10 кадъра в секунда ... абе разгледай си сам

GMailDrive
почетен член
**

Регистриран: 02.08.2007
    #2646827 - 20.06.2010 08:17 [Re: McClane]

Тия дни купих за сестра ми SX120 за $179, за тези пари апарата си е направо доста добър. Някак си създава впечатление от пръв поглед за много евтина сапунерка, може би поради използваната пластмаса. Но след първите няколко снимки това усещане се разсейва. Снима бързо, доста добре се справя на малко светлина, недостатък е липса на визьор, при слънце може и да не се вижда добре дисплея, няма капаче на обектива, като че ли леекичко размазва снимките, липсва някак си детайлността. Сравнявам го на базата на Canon PowerShot S5 IS. Макро режима като че ли и той съвсем леко размазва. Впечатленията ми са на около 20-30 снимки. Цветовете са реалистични толкова, колкото и при S5 IS.

Тук май не мога да кача снимки за сравнение, наскоро се местихме и все още домашния сървър не работи, може би тия дни ако имам време ще кача едни и същи снимки правени с SX120 & S5 IS за сравнение. То всъщност няма какво да се сравнява де, S5 IS си е много по-добър.

SX20 IS е "потомък" на S5 IS, ако ги имаш парите няма какво да се чудиш. Това са джелезни фотоапарати, бързи, детайлни, реалистични цветове, много стабилни при снимане, с моят S5 IS правя по-добро видео със стеро звук, отколкото с домашната ми камера JVC. Мисля в скоро време да оставя в резерва S5 IS и да премина на SX20 IS. Всъщност това са най-добрите фотоапарати на Canon от ниските класове, оттам нататък са DSL-те, но и цените са от умножени по две и нагоре.

Отностно батериите ( S5 IS ), винаги съм с 8 батерии, 4-ри в апарата, 4-ри в чантата, без зарядно, рекорда ми е над 300 снимки ( повечето със светкавица ) или час и половина видео ( естествено не броя времето за смяна на SD картите ) с един комплект батерии, две седмици след това ( бях забравил да ги сменя ) направих още към 40 снимки, преди да се изтощят напълно. Така че, сядам и си пия бирата без да тормозя сервитьорите да ми зареждат батериите :-) Но и батериите ми са трепач, Made In Japan, не са китйска сглобка. По принцип съм привърженик на стандартните батерии, литиево-йонните са хубави, но доста скъпи, ако вземе да се повредят. Докато АА под път и над път.

Редактирано от GMailDrive (20.06.2010 08:25)

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2647050 - 20.06.2010 19:07 [Re: McClane]

В първия си постинг си уточнил че критериите ти за бъдещия ти фотоапарат са:

Цитат:

Принципно го искам за любителски снимки, но с по-добро качество. Да може да снима качествено и при по-малка осветеност, а също така да ползвам и по-голямо оптично приближение.

Правилно си ги разбрал Вълка и Натурала,
Цитат:

От това което сте написали и ти и Wolf си мисля, че определено не е за мен огледало-рефлексен фотоапарат.

......бегай надалеч от ДСЛР и си земи нещо с вграден обектив със зуум поне трийсет и матрица не повече от 1/2.5" да не тежи.

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

McClane
strenght and honour

#2647053 - 20.06.2010 19:10 [Re: GMailDrive]

Благодаря много и на теб и на Натурала. Аз парите ги имам, просто не знаех дали реално си заслужава двойната разлика в парите между SX120-ката и SX20-ката. Ще се радвам ако споделиш и някоя снимка от SX120-ката и SX5-цата.
Благодаря още веднъж за изчерпателния отговор.

--------------------

Wolf ®
М а r i n e r o

#2647101 - 20.06.2010 20:37 [Re: McClane]

Олимпуса въобще не отстъпва.Почти повече от 3 години ползваме
едно SP 350 за щяло и нещяло.Няма умиралка.Но щерката изрева,че има нужда от повече зуум,затова се спрях на Панасоника FZ35.Има доста подобрение от по-старите им модели.
Имай на предвид,че когато зуумваш трябва да не мърдаш,че става
мазало.Вземи си и една тринога Сони, и те настъпват здраво
на пазара...с Минолтите Аз искам някой да ми подари за рождения ден Алфа900.

--------------------

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2647108 - 20.06.2010 20:52 [Re: McClane]

Цитат:

видях, че в същия ценови диапазон като втория е и EOS 400D и тогава вече съвсем се обърках.

Това за "същия ценови диапазон" е твоя заблуда. На сходна цена е единствено тялото / в най-добрия случай комплектовано с китов, т.е. - посредствен обектив/.
За да можеш да реализираш възможностите на голямата матрица и ДСЛР-а ти трябва читава оптика. Няма как да реализираш диапазона 28-500 мм само с един обектив, както е при турбосапунерите, ще ти трябват поне два зума, плюс поне един твърд обектив.
Само за сведение - добрият стандартен зум на Канон е 17-55/2,8, който струва около 2000 лева.......
Прави сметката.....
Ако нямаш някакви сериозни мераци във фотографията - вземи си турбосапунер и си свиркай

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2647115 - 20.06.2010 20:59 [Re: Wolf ®]

Хм, аз за такваз камера трябва да обещая че ще чистя с прахосмукачката два пъти седмично, нема да гледам спорт през уикенда, ще съм съгласен да бъда влачен по молове, ще имам грижата за писането на чековете навреме, ще разкарвам дечурлигата по училищни мероприятия...и стана една.....

--------------------

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2647118 - 20.06.2010 21:05 [Re: toto2]

Чудя се що не турят на един турбосапунер сензор с големина като на този на Лайка М9?

--------------------

McClane
strenght and honour

#2647206 - 20.06.2010 23:56 [Re: toto2]

За ценовия деапазон ... аз затова писах, че съм се объркал. Просто не ми беше ясно като си купя огледало-рефлексен какво купувам като обектив с него. Както писах по-горе, опредлено тоя тип апарати не са за мен. Остава варианта SX20 IS.

--------------------

Wolf ®
М а r i n e r o

#2647247 - 21.06.2010 00:56 [Re: McClane]

Явно си фен на Канон
О.К.Вземай го-апарата е добър.

п.п. Хасп
Сони'то съм го заплюл,щото е съвместим с обективите на старите
лентови Минолти Преди 5 години си купих един лентов Minolta
Maxxum 70Date с два обектива.В последствие си намерих един
конвертор за 30 кинта,дето ми позволява да ползвам и обективите от Зенит'а (в ръчен режим обаче)Наскоро из нета
бях попаднал на едни руски ентусиасти,дето снимаха с Алфа850
с обектив Хелиос 44М-4 ,44М-7.Резултатите са много яки.Така,че само бодито на тва Сони ми трябва

--------------------

toto2
от маалата

#2647407 - 21.06.2010 11:03 [Re: hasp]

Цитат:

Чудя се що не турят на един турбосапунер сензор с големина като на този на Лайка М9?

Няма проблем, само дето след сензора следват и съответните обективи, а след такъв сензор и съответните му обективи и цената отлита на много по-високо клонче.....

toto2
от маалата

#2647412 - 21.06.2010 11:08 [Re: McClane]

Цитат:

За ценовия деапазон ... аз затова писах, че съм се объркал. Просто не ми беше ясно като си купя огледало-рефлексен какво купувам като обектив с него. Както писах по-горе, опредлено тоя тип апарати не са за мен. Остава варианта SX20 IS.

Гледай , сега, взимайки Канон няма да сбъркаш. Но все пак да ти кажа, че в класа на турбосапунерите шампионът е друг и се казва "Фуджи".
Поогледай ревютата на флагманския модел Fujifilm Finepix S200EXR, това е най-доброто в момента в този сегмент.

McClane
strenght and honour

#2647463 - 21.06.2010 11:49 [Re: Wolf ®]

Цитат:

Явно си фен на Канон

Да фен съм на Канон или по-точно когато съм доволен от нещо, в случая марката Канон, не мисля да и изневерявам. Все пак ще разгледам и другите възможности. Тото2 ми е предложил пък Фуджи.

--------------------

Wolf ®
М а r i n e r o

#2647974 - 22.06.2010 03:07 [Re: McClane]

Я кажи сега...защо си фен на Канон
Имал си и преди некое Канонче...лентово?С отделни обективи?
Щото,ако имаш некои обективи в наличност...скачай направо на ДСЛР.Поне за джам нема да са ръсиш. Ве...от дума на дума...
Аре ти си ся

--------------------

Gorskia
ентусиаст

Регистриран: 19.05.2007
    #2648015 - 22.06.2010 05:58 [Re: McClane]

И аз като теб съм почитател на канона ,бях изправен и пред същата дилема ,бях си избрал и канонче . Но важно е и след като си го избрал да го пипнеш , да пощтракаш да усетиш как се работи с него. Аз пробвах канона и като алтернатива SONY DSC-HX1. Изненадващо и за мен SONYто ме грабна е и аз го грабнах и поне за сега съм доволен.То и на времето бях на седмото небе като ми купиха смяна 8.

McClane
strenght and honour

#2648066 - 22.06.2010 08:58 [Re: Wolf ®]

Цитат:

Я кажи сега...защо си фен на Канон
Имал си и преди некое Канонче...лентово?С отделни обективи?
Щото,ако имаш некои обективи в наличност...скачай направо на ДСЛР.Поне за джам нема да са ръсиш. Ве...от дума на дума...
Аре ти си ся

Лентово канонче за съжаление не съм имал. В горното си мнение съм писал защо съм фен на Канон. Освен това, че съм доволен от моята си сапунерка съм имал и възможност да пробвам какво могат и други модели на Канон. Ве с две думи ... пристрастен съм ... Крайна сметка всеки има право на избор.

--------------------

Спец
спартанец

Регистриран: 12.03.2004
От: Митовете
    #2648141 - 22.06.2010 11:29 [Re: McClane]

Цитат:

Остава варианта SX20 IS.

A обмисли ли варианта DMC-FZ28.

vg*
гушкоти бебето

Регистриран: 11.01.2006
От: sofia
    #2648155 - 22.06.2010 12:00 [Re: Спец]

Вижте какво намерих вчера цък

McClane
strenght and honour

Re: Избор на фотоапарат
    #2781705 - 15.04.2011 10:20 [Re: vg*]

Здравейте отново,
тъй като поради непредвидени финансови обстоятелства миналата година (когато е пусната темата) не можах да се сдобия с нов фотоапарат, се обръщам към вас отново с молба за помощ.
Определящи за избора ми ще са следните неща: батерията да не е вградена; голямо оптично увеличение; ценовия диапазон – до около 450лв. и не на последно място самия апарат да ми допада като външен вид. Изхождайки от тези критерии съм се насочил към следните три модела:

FujiFilm FinePix S2500HD

Olympus SP-610UZ

Canon PowerShot SX130 IS

Както бях и споменал миналта година предпочитаната от мен марка е Канон и съм леко пристрастен към PowerShot SX130 IS. Фотото ще служи както за снимки сред природата, затова държа на оптичното увеличение, така и за снимки на изкуствено осветление. Мегапикселите ми се струват достатъчни и на трите модела за нуждите ми. Друго условие е, да се справя добре на авто режим, тъй като не си падам много по ръчните настройки.
Очаквам вашите мнения за трите модела, а също така приемам и нови предложения отговарящи на изискванията ми.

--------------------

Natural
stranger

#2781719 - 15.04.2011 11:02 [Re: McClane]

Ако приемеш малко съветче от неспециалист (фотографията ми е просто забавление), но все пак с някакъв практически опит ->
Цитат:

голямо оптично увеличение

като се има предвид малката (физически, не като брай пиксели) матрица и качеството на обективите на тоя клас апарати, голямото "оптично" увеличение, честно казано, не върши кай знае каква работа - първо, че по принцип като снимаш отдалечени обекти - "минаваш" през повече атмосфера, което особено при топло време вече ти образува едни изкривявания; второ - поради малката матрица "влиза" доста шум и трето - при голям зуум и най-малкото мръдване (въпреки системите за стабилизация) си казва думата, а не винаги ще снимаш от статив, нали. При едно и също отклонение от х градуса, да кажем, едно се получава на заложение 5 метра, а друго на 50 метра - проста тригонометрия.
Цитат:

Мегапикселите ми се струват достатъчни

Тва с мегапикселите е повече търговски трик, отколкото реално качество на снимките - можеш да сравниш снимка от 10-мегапикселов ДСЛР със снимка от 14-мегапикселова сапунера и ще разбереш
В общи линии - 10-12 мегапиксела са напълно достатъчни, освен ако не смяташ да си вадиш снимки в много голям формат.
И мисля, че вече се е споменавало, че в днешно време за сходни пари различните сапунери имат сходни качества.
Така че просто виж в Дипревю, например, снимките от кой апарат ти харесват лично на теб най-много и избирай.

Успех!

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

McClane
strenght and honour

#2781730 - 15.04.2011 11:41 [Re: Natural]

Разбира се, че приемам съветите ти. Аз съм само един любител и всяко едно мнение ще ми е от полза.
Съгласен съм напълно относно използването на големия зуум. Матриците и на трите изброени от мен модела са с размер 1/2.3" и ми е ясно, че са малки. Но ми се иска нещо с повече от 4x оптично приближение.
Цитат:

Тва с мегапикселите е повече търговски трик

В това съм се убедил от собствен опит и затова мегапикселите не са толкова важни за мен. На предишната работа имахме един Олимпус, който ако не се лъжа беше произведен 98-ма година и беше 1,3 мегапиксела, и който правеше по-хубави снимки на закрито отколкото един Самсунг от 2005 година, който беше към 5 мегапиксела.
Ще разгледам снимките правени с тия фотоапаратчета и ще решавам.

П.С. Междо другото преди време съм влизал в някакъв сайт, в който можеха да се гледат еднакви снимки на различни модели фотоапарати и да се сравнява качеството паралелно, ама не се сещам как беше сайта.

--------------------

Редактирано от McClane (15.04.2011 11:43)

Natural
stranger

#2781748 - 15.04.2011 12:39 [Re: McClane]

Цитат:

сайт, в който можеха да се гледат еднакви снимки на различни модели фотоапарати и да се сравнява качеството паралелно

Цък - има за два от тези, за които питаш

--------------------
Епикур

McClane
strenght and honour

#2781758 - 15.04.2011 13:04 [Re: Natural]

Цитат:

Цитат:

сайт, в който можеха да се гледат еднакви снимки на различни модели фотоапарати и да се сравнява качеството паралелно

Цък - има за два от тези, за които питаш

Много благодаря.

--------------------

Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
    #2782831 - 18.04.2011 07:29 [Re: McClane]

Още два сайта с подробни "ревюта"...
DP Review (гореспоменатия "ДиПиРевю")
Steve's Digicams

McClane
strenght and honour

#2782839 - 18.04.2011 08:30 [Re: Защото така]

Благодаря и на теб.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
    #2811215 - 28.06.2011 04:57 [Re: McClane]

Моят нов (стар) фороапарат (току-що пристигна)

Иначе от сапунерките на Canon много добри са G сериятa. Аз имам G9 - невероятна сапунерка (тези снимки долу са превени с нея). Има вече G12, т.е. 3 модела сле G9.

Сега ще следва здраво щракане...

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #2811250 - 28.06.2011 09:28 [Re: Кукера©]

честито
да му "стопиш" матричката от снимане

и си забърши прашинките в обектива

д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

Кукера©
борец на капитализма

#2811350 - 28.06.2011 15:33 [Re: Дон Кихот]

То това май е филтъра. Венага му завих един UV филтър за защита от надиране. Ще го почиста.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Кукера©
борец на капитализма

#2811406 - 28.06.2011 18:43 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

честито
да му "стопиш" матричката от снимане

д.К.

Мерси, мерси

Някой знае ли къде в менюто мога да проверя колко пъти е щракано с апарата, тъй като го взех употребяван?

--------------------

nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
    #2813854 - 05.07.2011 13:47 [Re: Кукера©]

Вън от менюто...

http://astrojargon.net/40dshuttercount.aspx
http://www.gphoto.org/

За тези модели:

* Canon EOS 1D
* Canon EOS 1D Mark II
* Canon EOS 1D Mark II N
* Canon EOS 1Ds Mark II
* Canon EOS 1Ds (частично)
* Nikon D2xs
* Nikon D2hs
* Nikon D200
* Nikon D3
* Nikon D3x
* Nikon D300
* Nikon D40
* Nikon D40x
* Nikon D50
* Nikon D60
* Nikon D70
* Nikon D70s
* Nikon D700
* Nikon D5000
* Nikon D80
* Nikon D90
* Pentax istDL2
* Pentax istDL
* Pentax istDS2
* Pentax K10D
* Pentax K100D
* Pentax K200D
* Pentax K-x
* Samsung GX10

качи последния кадър тук:
http://www.robo47.net/tool/8-Ausloesungen-auslesen-Shutter-Count

vg*
гушкоти бебето

Регистриран: 11.01.2006
От: sofia
    #2815719 - 10.07.2011 15:39 [Re: Кукера©]

Браво, честито !

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8051

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.049 seconds in which 0.016 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.