ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
tired

Регистриран: 15.02.2009
Цветан Тодоров, Духът на просвещението
    #2653721 - 29.06.2010 16:30

Препоръчвам

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=36483

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tired

Re: Цветан Тодоров, Духът на просвещението
    #2653763 - 29.06.2010 17:10 [Re: tired]

Не с всичко съм съгласна, с някои от пристрастията му дори съм крайно несъгласна, но книгата е интересен обзор на историята на Запада от Просвещението насам

zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
    #2654629 - 30.06.2010 18:04 [Re: tired]

Ако не те мързи, синтезирай някоя от идеите му, която ти се струва интересна или с която не си съгласна.

tired

#2654652 - 30.06.2010 18:48 [Re: zombie]

Цитат:

Ако не те мързи, синтезирай някоя от идеите му, която ти се струва интересна или с която не си съгласна.

Верно, че книгата може да не е издадена на английски. Ще постна някои пасажи, които ми харесват, и някои, с които не съм съгласна. Само ме изчакай да ги набера

Засяга доста въпроси, които обсъждахме тази зима - темата за индивидуалната свобода, свободата на словото, политическата коректност, тоталитарните режими, моралът в отсъствието на бог и прочее. Все неща, за които е необходимо днес, повече от всякога, да се говори. Иначе ще повторим всички грешки и безумия на миналия век.

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2654659 - 30.06.2010 18:59 [Re: tired]

Цитат:

Иначе ще повторим всички грешки и безумия на миналия век.

Малииииииии, що си оптемиска - "ше пофторим.....".
Каке - ако само повторим, банкет ше требе да се даде! Ама при тва технологично ниво никак не ми се вярвам само да повтаряме - много ше го надтепаме тоя смотан дваести век.....

tired

#2654676 - 30.06.2010 19:26 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Иначе ще повторим всички грешки и безумия на миналия век.

Малииииииии, що си оптемиска - "ше пофторим.....".
Каке - ако само повторим, банкет ше требе да се даде! Ама при тва технологично ниво никак не ми се вярвам само да повтаряме - много ше го надтепаме тоя смотан дваести век.....

Днес чашата ми е наполовина пълна, затова тая ведрост ))

Иначе ситуацията е идентична със ситуацията в началото на 20 век. Пръкнаха се пак неомарксистки и неофашистки дружинки, в София даже се сбиха. Е, не, не е истина просто. Един редактор във вестник "Култура" крещи във фейсбука "смърт на фашизма, свобода на народа" и приканва да подпишем петиция за забраняване свободата на словото. Говорителката на Обама се е затъжила за Ким Ир Сен, чудесия. Как да не му стане драго на човек. И да се поизплаши

olgosh
пристрастен

Регистриран: 23.05.2009
    #2654898 - 01.07.2010 00:08 [Re: tired]

Тук вече го има и синдромът Грийнъм Конъм-за вероятноста от нова Световна война, тогава и сега! Мисля,че Западът изпуска контролът от новата опасност! В статията е систематизирана едната страна от опасноста,но има и други подводни камъни,тероризмът,ислямизма/много подценен впрочем/ и др.!
Цитат:

Сякаш след приключването на Втората световна война, след краха на нацизма, политическият спектър на света се измести наляво. Това е донякъде оправдано – фашизмът и нацизмът се отъждествяват с десни идеологии (напълно несправедливо впрочем, но това е друга тема). Но рухва комунизмът и сякаш политическите настроения трябва да се преместят надясно. Нищо подобно не се случи. През 1992, 1993, 1994 година на власт в цяла Европа започват да идват леви партии и политици. Тоест, имаме ново преместване наляво, което е абсолютно необяснимо.

Надеждите от 1989 година – а те бяха много големи - не се оправдаха по никакъв начин. Промените бяха по-скоро козметични. Едни персонажи изчезнаха, но дойдоха други, произлезли от предишните комунистически величия. Властта пак беше обвързана с бившата комунистическа номенклатура, а разпадането на соц. държавите съвпадна с появата на нови утопични идеологии на Запад.

http://e-vestnik.bg/7218

tired

#2654929 - 01.07.2010 00:54 [Re: olgosh]

Цитат:

Тук вече го има и синдромът Грийнъм Конъм-за вероятноста от нова Световна война, тогава и сега! Мисля,че Западът изпуска контролът от новата опасност! В статията е систематизирана едната страна от опасноста,но има и други подводни камъни,тероризмът,ислямизма/много подценен впрочем/ и др.!
Цитат:

Сякаш след приключването на Втората световна война, след краха на нацизма, политическият спектър на света се измести наляво. Това е донякъде оправдано – фашизмът и нацизмът се отъждествяват с десни идеологии (напълно несправедливо впрочем, но това е друга тема). Но рухва комунизмът и сякаш политическите настроения трябва да се преместят надясно. Нищо подобно не се случи. През 1992, 1993, 1994 година на власт в цяла Европа започват да идват леви партии и политици. Тоест, имаме ново преместване наляво, което е абсолютно необяснимо.

Надеждите от 1989 година – а те бяха много големи - не се оправдаха по никакъв начин. Промените бяха по-скоро козметични. Едни персонажи изчезнаха, но дойдоха други, произлезли от предишните комунистически величия. Властта пак беше обвързана с бившата комунистическа номенклатура, а разпадането на соц. държавите съвпадна с появата на нови утопични идеологии на Запад.

http://e-vestnik.bg/7218

Да, що за глупост, по какъв начин национал-социализмът изведнъж се оказа дясно движение? За симетрия с комунизма ли?

Бият се левите, помежду си. Винаги е било така. Фашистите с комунистите. Атеистите с християните. Лошото е, че завличат във войната и случайни статисти, милиони на брой.

Изумяваща и за мен е тази нова комунистическа вълна. Не само в бившия соц лагер, но и на Запад. Колко пъти ще изпробваме тези социални утопии, докато разберем, че не че готините идеи на социализма са били извратени, а че винаги ще подлежат на извращаване, защото не са готини?

tired

#2654937 - 01.07.2010 01:22 [Re: olgosh]

Еееее, евала за линка

Подписвам се с три ръце под статията. Ако господин Буковски се кандидатира за президент, ще гласувам за него

Питам се обаче, толкова ли е трудно да се види, че царят е гол? Толкова добре ли работи тази идеологична машина, че така успешно промива и отмива всякакви мозъци? А тези, които са успели да спасят мозъците и очите си от нея, докога ще се страхуват да говорят? Ми нека да почнат да ни вкарват в затворите. Ако това отвори очите на още няколко слепи, все ще е от полза

olgosh
пристрастен

Регистриран: 23.05.2009
    #2654976 - 01.07.2010 06:18 [Re: tired]

Ребека,ако искаш и да чуеш Буковски,ето още за него,след 5 минута .... http:// http://bnt.bg/bg/news/view/14958 А за нацизмът и комунизмът разликата не е много голяма,те са си дружки- и 1 май са си празнували,е в Германия му дали друго име/не ден на труда/! Те са все социалисти,заедно са нападнали Полша,пакта Рибентроп- Молотов,само че докато нацизмът издевателства над чуждите народи,комунизмът подлага на тоталитаризъм и отнемане на собственоста и тотална власт над всички в собствените си страни! А последствията ги търпим още тук,най-бедната страна в ЕС,както впрочем и Русия-пълна скръб за народите от комунистическият "рай".

Редактирано от olgosh (01.07.2010 06:27)

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2283

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.043 seconds in which 0.024 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.