ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
tired

Регистриран: 15.02.2009
Цветан Тодоров, Духът на просвещението
    #2653721 - 29.06.2010 16:30

Препоръчвам

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=36483

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tired

Re: Цветан Тодоров, Духът на просвещението
    #2653763 - 29.06.2010 17:10 [Re: tired]

Не с всичко съм съгласна, с някои от пристрастията му дори съм крайно несъгласна, но книгата е интересен обзор на историята на Запада от Просвещението насам

zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
    #2654629 - 30.06.2010 18:04 [Re: tired]

Ако не те мързи, синтезирай някоя от идеите му, която ти се струва интересна или с която не си съгласна.

tired

#2654652 - 30.06.2010 18:48 [Re: zombie]

Цитат:

Ако не те мързи, синтезирай някоя от идеите му, която ти се струва интересна или с която не си съгласна.

Верно, че книгата може да не е издадена на английски. Ще постна някои пасажи, които ми харесват, и някои, с които не съм съгласна. Само ме изчакай да ги набера

Засяга доста въпроси, които обсъждахме тази зима - темата за индивидуалната свобода, свободата на словото, политическата коректност, тоталитарните режими, моралът в отсъствието на бог и прочее. Все неща, за които е необходимо днес, повече от всякога, да се говори. Иначе ще повторим всички грешки и безумия на миналия век.

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2654659 - 30.06.2010 18:59 [Re: tired]

Цитат:

Иначе ще повторим всички грешки и безумия на миналия век.

Малииииииии, що си оптемиска - "ше пофторим.....".
Каке - ако само повторим, банкет ше требе да се даде! Ама при тва технологично ниво никак не ми се вярвам само да повтаряме - много ше го надтепаме тоя смотан дваести век.....

tired

#2654676 - 30.06.2010 19:26 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Иначе ще повторим всички грешки и безумия на миналия век.

Малииииииии, що си оптемиска - "ше пофторим.....".
Каке - ако само повторим, банкет ше требе да се даде! Ама при тва технологично ниво никак не ми се вярвам само да повтаряме - много ше го надтепаме тоя смотан дваести век.....

Днес чашата ми е наполовина пълна, затова тая ведрост ))

Иначе ситуацията е идентична със ситуацията в началото на 20 век. Пръкнаха се пак неомарксистки и неофашистки дружинки, в София даже се сбиха. Е, не, не е истина просто. Един редактор във вестник "Култура" крещи във фейсбука "смърт на фашизма, свобода на народа" и приканва да подпишем петиция за забраняване свободата на словото. Говорителката на Обама се е затъжила за Ким Ир Сен, чудесия. Как да не му стане драго на човек. И да се поизплаши

olgosh
пристрастен

Регистриран: 23.05.2009
    #2654898 - 01.07.2010 00:08 [Re: tired]

Тук вече го има и синдромът Грийнъм Конъм-за вероятноста от нова Световна война, тогава и сега! Мисля,че Западът изпуска контролът от новата опасност! В статията е систематизирана едната страна от опасноста,но има и други подводни камъни,тероризмът,ислямизма/много подценен впрочем/ и др.!
Цитат:

Сякаш след приключването на Втората световна война, след краха на нацизма, политическият спектър на света се измести наляво. Това е донякъде оправдано – фашизмът и нацизмът се отъждествяват с десни идеологии (напълно несправедливо впрочем, но това е друга тема). Но рухва комунизмът и сякаш политическите настроения трябва да се преместят надясно. Нищо подобно не се случи. През 1992, 1993, 1994 година на власт в цяла Европа започват да идват леви партии и политици. Тоест, имаме ново преместване наляво, което е абсолютно необяснимо.

Надеждите от 1989 година – а те бяха много големи - не се оправдаха по никакъв начин. Промените бяха по-скоро козметични. Едни персонажи изчезнаха, но дойдоха други, произлезли от предишните комунистически величия. Властта пак беше обвързана с бившата комунистическа номенклатура, а разпадането на соц. държавите съвпадна с появата на нови утопични идеологии на Запад.

http://e-vestnik.bg/7218

tired

#2654929 - 01.07.2010 00:54 [Re: olgosh]

Цитат:

Тук вече го има и синдромът Грийнъм Конъм-за вероятноста от нова Световна война, тогава и сега! Мисля,че Западът изпуска контролът от новата опасност! В статията е систематизирана едната страна от опасноста,но има и други подводни камъни,тероризмът,ислямизма/много подценен впрочем/ и др.!
Цитат:

Сякаш след приключването на Втората световна война, след краха на нацизма, политическият спектър на света се измести наляво. Това е донякъде оправдано – фашизмът и нацизмът се отъждествяват с десни идеологии (напълно несправедливо впрочем, но това е друга тема). Но рухва комунизмът и сякаш политическите настроения трябва да се преместят надясно. Нищо подобно не се случи. През 1992, 1993, 1994 година на власт в цяла Европа започват да идват леви партии и политици. Тоест, имаме ново преместване наляво, което е абсолютно необяснимо.

Надеждите от 1989 година – а те бяха много големи - не се оправдаха по никакъв начин. Промените бяха по-скоро козметични. Едни персонажи изчезнаха, но дойдоха други, произлезли от предишните комунистически величия. Властта пак беше обвързана с бившата комунистическа номенклатура, а разпадането на соц. държавите съвпадна с появата на нови утопични идеологии на Запад.

http://e-vestnik.bg/7218

Да, що за глупост, по какъв начин национал-социализмът изведнъж се оказа дясно движение? За симетрия с комунизма ли?

Бият се левите, помежду си. Винаги е било така. Фашистите с комунистите. Атеистите с християните. Лошото е, че завличат във войната и случайни статисти, милиони на брой.

Изумяваща и за мен е тази нова комунистическа вълна. Не само в бившия соц лагер, но и на Запад. Колко пъти ще изпробваме тези социални утопии, докато разберем, че не че готините идеи на социализма са били извратени, а че винаги ще подлежат на извращаване, защото не са готини?

tired

#2654937 - 01.07.2010 01:22 [Re: olgosh]

Еееее, евала за линка

Подписвам се с три ръце под статията. Ако господин Буковски се кандидатира за президент, ще гласувам за него

Питам се обаче, толкова ли е трудно да се види, че царят е гол? Толкова добре ли работи тази идеологична машина, че така успешно промива и отмива всякакви мозъци? А тези, които са успели да спасят мозъците и очите си от нея, докога ще се страхуват да говорят? Ми нека да почнат да ни вкарват в затворите. Ако това отвори очите на още няколко слепи, все ще е от полза

olgosh
пристрастен

Регистриран: 23.05.2009
    #2654976 - 01.07.2010 06:18 [Re: tired]

Ребека,ако искаш и да чуеш Буковски,ето още за него,след 5 минута .... http:// http://bnt.bg/bg/news/view/14958 А за нацизмът и комунизмът разликата не е много голяма,те са си дружки- и 1 май са си празнували,е в Германия му дали друго име/не ден на труда/! Те са все социалисти,заедно са нападнали Полша,пакта Рибентроп- Молотов,само че докато нацизмът издевателства над чуждите народи,комунизмът подлага на тоталитаризъм и отнемане на собственоста и тотална власт над всички в собствените си страни! А последствията ги търпим още тук,най-бедната страна в ЕС,както впрочем и Русия-пълна скръб за народите от комунистическият "рай".

Редактирано от olgosh (01.07.2010 06:27)

tired

#2655277 - 01.07.2010 16:43 [Re: olgosh]

Цитат:

Ребека,ако искаш и да чуеш Буковски,ето още за него,след 5 минута .... http:// http://bnt.bg/bg/news/view/14958 А за нацизмът и комунизмът разликата не е много голяма,те са си дружки- и 1 май са си празнували,е в Германия му дали друго име/не ден на труда/! Те са все социалисти,заедно са нападнали Полша,пакта Рибентроп- Молотов,само че докато нацизмът издевателства над чуждите народи,комунизмът подлага на тоталитаризъм и отнемане на собственоста и тотална власт над всички в собствените си страни! А последствията ги търпим още тук,най-бедната страна в ЕС,както впрочем и Русия-пълна скръб за народите от комунистическият "рай".

След линка с Владимир Буковски Цветан Тодоров изглежда като слаба ракия. Все пак, критикувайки комунистическите и фашистките тоталитарни режими, той си остава привърженик на европейската левица. Утопист. И Фундаменталист, както го наричат в ето тази статия:

http://www.literaryreview.co.uk/gray_12_09.html

Някой беше писал, че американците никога не биха приели комунизма, но биха приели всички негови догми, ако им бъдат представени като норми на либералния дискурс Което и се случва в момента. Не само в Америка, но и в Европа. Този някой беше виден американски левичар - няма съмнение, че имаме този път насреща си не глупаци като Тодор Живков, а хитри като хлебарки обществени манипулатори. Марксизмът в момента вилнее в Европа и Америка, маскиран в костюма на либералната демокрация. Нищо случайно няма в съвременната ситуация на диктатура на малцинствата.

Имам един въпрос - марксистът-ревизионист Маркузе, който полага началото на тази диктатура, изключвайки малцинствата от обсега на критичния дискурс, какъв е по произход? Арабин, норвежец, бразилец?

П.П. България в момента не прави никакво изключение от всеобщата западна носталгия по провалилия се комунизъм. От двегодишния си престой тук, който е на привършване, се убедих, че е mission impossible от българското съзнание да бъдат изтрити комунистическите идеологеми, с които българите са били нахранени като деца. Огромна част от българската анти-комунистическа опозиция всъщност се разревава от умиление при вида на всяка социална платформа, обещаваща всеобщи социални помощи, държавни субсидии за театрите, литературата и изкуството, забрана на свободата на словото, тоест, цензура, маскирана като етническа или друга толерантност. Все хубави, общочовешки, комунистически ценности

zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
    #2656138 - 02.07.2010 20:06 [Re: tired]

Цитат:

Някой беше писал, че американците никога не биха приели комунизма, но биха приели всички негови догми, ако им бъдат представени като норми на либералния дискурс Което и се случва в момента. Не само в Америка, но и в Европа. Този някой беше виден американски левичар - няма съмнение, че имаме този път насреща си не глупаци като Тодор Живков, а хитри като хлебарки обществени манипулатори. Марксизмът в момента вилнее в Европа и Америка, маскиран в костюма на либералната демокрация. Нищо случайно няма в съвременната ситуация на диктатура на малцинствата.

Имам един въпрос - марксистът-ревизионист Маркузе, който полага началото на тази диктатура, изключвайки малцинствата от обсега на критичния дискурс, какъв е по произход? Арабин, норвежец, бразилец?

П.П. България в момента не прави никакво изключение от всеобщата западна носталгия по провалилия се комунизъм. От двегодишния си престой тук, който е на привършване, се убедих, че е mission impossible от българското съзнание да бъдат изтрити комунистическите идеологеми, с които българите са били нахранени като деца. Огромна част от българската анти-комунистическа опозиция всъщност се разревава от умиление при вида на всяка социална платформа, обещаваща всеобщи социални помощи, държавни субсидии за театрите, литературата и изкуството, забрана на свободата на словото, тоест, цензура, маскирана като етническа или друга толерантност. Все хубави, общочовешки, комунистически ценности

Още по-валидно е твърдението, че болшинството американци много лесно биват убеждавани в каквото и да е, при наличието на анти-комунистически дискурс, дори да е в тяхна вреда като граждани. Чудя се как не са им пробутали още 6 дневен работен ден, сочейки комунистическа Франция. Ти си идеален пример с навика си да слагаш етикет “комунистическо” на всичко което не ти харесва и те дразни в обществото и в света (който свят е някакво адски гадно място, ако човек съди по изписаното в тая тема). Корпорациите били “комунистическа метастаза” (ще отворя отделна тема да ми обясниш защо). Глобализацията била “комунистическо изобретение” (също подлежи на обяснение). Антикомунизмът е много неефективна платформа за соцополитически анализ, дори и малкото аналитичност или рационалност се разтваря като аспирин в океана от лозунгаджийство. Прочети цялата тема от начало до край като илюстрация.

Съгласен съм, че т.нар. политическа корекност е идеален инструмент за изнудване на обществото от страна на малцинствени групи, ама твърдението, че живеем под диктатура на тези малцинства е тотално изместване на фокуса от истиските конфликти в западните общества. Ако се съглася, че живея в някакъв вид диктатура, то бих я опредилил като диктатура на финансовия елит, обаче тоя елит не е съставен от гейове, феминистки, евреи или мюсулмани. Той не се характеризира с расова, етническа или сексуална принадлежност. Арогантните претенции на гей или феминистичните групи са ми през оная работа и не мисля, че те са основна заплаха за свободата на словото. Това, че общината в Торонто ще плати с част от данъците които плащам за гей-парада не ме ядосва и не смятам, че си заслужава протеста. Също предпочитам жените да имат право на глас по време на изборите, за сметка на привилиегията ми да пощипвам секретарката си по сладкия задник.

За мюсулманите отделно може да си поговорим.

Друга идея която с лекота бива пробутвана посредством антикомунистическия дискурс: Държавната собственост е комунистическо извращение, абсолютно зло. В Канада и лявата и дясната партия, щом я закъсат с бюджета, решават, че е крайно време Държавната Лотария да се приватизира. Идеята почти няма нужда да бъде защитавана при положение, че болшинството хора са прегърнали аксиомата, че приватизацията ВИНАГИ е добро. Корпорацията Държавна Лотария генерира 2-3 милиарда годишно за държавния бюджет (че държавния бюджет може да се управлява по добре е отделен въпрос). Тази корпорация не произвежда нищо, не е свързана с поддръжка на инфраструктурата или услугите. Просто си стои и генерира кеш - cash cow на Уолстрийтски жаргон. Приватизацията и няма по никакъв начин да повиши ефективността и. Вероятно ще се краде по малко от страна на ръководството, но в крайна сметка в държавния бюджет ще влизат по-малко пари и със сигурност частната вече лотария няма да отделя повече пари от държавата за подобряване на транспорт, медицинско обслужване и др. Продажбата на тази корпорация ще налее малко бърз кеш в бюджета, ще закърпи временно някоя дупка и край. Това обаче не можеш да го видиш като дискусия за или против в медиите. В най добрия случай с дребен шрифт на пследна страница.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 11 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2373

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.