ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1
Sunshine_1
почетен член

Регистриран: 25.04.2007
Как се отглежда циклама?
    #2752791 - 15.02.2011 19:30

Някой може ли да ми каже как се отглежда циклама,за рожденият ден ми подариха поредната,но като знам как си загиват.....а много ми се иска да си я отгледам,много са капризни,ако някой знае тайната им,нека да каже:):):)

--------------------
I do not want to return to earth after what i experienced,i want to get into heaven because i was arleady in hell.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Suzzana

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
Re: Как се отглежда циклама?
    #2752815 - 15.02.2011 20:03 [Re: Sunshine_1]

Много харесвам това цвете, и като го видя, все искам да си го купя, но ме възпира това,че ще го уморя.

Помня, едно време на село, като прецъфтяха, слагахме легнали саксийките на земята, заровени в здравеца, на сянка, под крушата. И така цяло лято.
На есен се прибираха в къщи.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2752903 - 15.02.2011 21:55 [Re: Sunshine_1]

За цикламата помня, че се полива само отдолу, в подложката на саксията. Иначе загнивала. Потърси в гугъл, не може да няма нещо по въпроса.

--------------------
Ние сме ора естете.

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2753060 - 16.02.2011 08:57 [Re: Sunshine_1]

А може и да не загиват съвсем. Аз напролет ги садя в градината, но явно с нещо ги обработват, защото след като изчезнат съвсем напролет покарват, но едни хилавки листенца и не цъфтят, а след 2 години не се и появяват. Но това може да е и защото наш кучо периодично ми рови в лехите.

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2753069 - 16.02.2011 09:28 [Re: Sunshine_1]

Цикламата е братовчедка на кокичето, което значи, че не е лятно цвете, тоест не обича силното слънце. В никакъв случай не се поставя на южен прозорец - най-хубаво на източен. Държи се на сравнително хладно. Когато листата пожълтяват, се откъсват, като се гледа да няма остатък от ствола върху луковицата, защото това е повод за загниване на луковицата. Тя при пресаждане трябва да остане половината навън, а само брадата от корени да е в пръста. Ако ти цъфти до късно през пролетта и началото на лятото може да имаш шанс някое от цветчетата да ти хване семе. Изчакваш да узрее и го посаждаш след година, а даже може и на втората. Поникват цикламчета. Аз имах около десет, но ми ги изяде гъсеница. На двора си имам диви цилами, пренесени от Оксфорд. Не се фукам с Оксфорд, а само казвам, че е от по-различен климат. Посадени са под бор. Самата стайна циклама е с много капризна луковица, която гние от щяло и нещяло. Винаги се сипва вода отдолу. Сутрин слънцето трябва да понапича луковицата, но само в активното време. Когато спи, се поставя под орехова сянка и почти не се полива, но се следи за жизненост на луковицата. При първите леки пъпки се пресажда внимателно в нова саксия (аз дори си позволявам да измия луковицата и да я изсуша на слънце), като се внимава с гъстата брада. Твърде често луковицата не се събужда и като я разрежеш, виждаш че се е спаружила. Съветвам те да си купиш още една циклама. Цветята си "говорят", колкото и идиотски да звучи това. От оранжериите по особен начин ги "бомбират" - хранят ги с много тор, за да цъфтят обилно и след това цикламите изсъхват. Като си общуваш едно 10 години с циклама и ще се научиш. Заслужава си! Приятно е!

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
От: София
    #2754464 - 18.02.2011 19:45 [Re: Signor d'Oro]

Това с дивите циклами много ме заинтересува.

До каква температура издържат през зимата на двора? В полите на Витоша ще оцелеят ли? Зазимяват ли се по някакъв специален начин?

Стайна циклама не успявам да опазя - мисля си че е защото през зимата нямам подходящо място - в стаите температурата е над 20 градуса през деня, а на остъкления балкон под 10.

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2756615 - 23.02.2011 11:04 [Re: Ооо ...]

Цитат:

Това с дивите циклами много ме заинтересува.

До каква температура издържат през зимата на двора? В полите на Витоша ще оцелеят ли? Зазимяват ли се по някакъв специален начин?

Откакто са боднати, не са пипнати...
Гледаме ги на двор в село, което на един-два километра от летище София.

--------------------

"Я мислех, като да си умрем от старост, а оно така стана', като да си умрем от смех!"
нане Вуте

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
От: София
    #2756998 - 24.02.2011 00:17 [Re: Signor d'Oro]

Ние сме по-височко, но ще опитам / ако ме снабдят с луковици/.

Миналата пролет засадихме рододендрон и магнолия. Магнолията загина след втората градушка. Рододендронът за сега е жив и здрав.

Благодаря!

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7773

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.045 seconds in which 0.033 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.