ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Eses
Ентусиаст

Регистриран: 08.03.2005
От: София
За обратната връзка в самоусъвършенстването
    #2753071 - 16.02.2011 09:29

Този въпрос ме мъчи от доста време и след снощния си сън реших да ви попитам.
Работим върху себе си,сменяме убежденията си,развиваме се,постигаме баланс,търсим светлината,учителите си,душата си,Бога и тн. Достигаме някакво ниво и поне аз искам обратна връзка,за това къде съм и какво е следващото ми предизвикателство в собственото ми развитие.Обратна връзка но не от човек.Ако ми даде обратна връзка човек,тя винаги може да е грешна,тя може да почеса егото ми ,но няма да ми даде увереност.Искам обратна връзка от нещо по голямо.От духвния ми водач,от светли сили,от душата ми,от Бога.И или не я получавам или няма значение или не я виждам.В един мой осъзнат сън попитах водачите ми ,а те ми казаха ,че това няма значение.Но аз искам да знам. В този род на мисли исках да ви попитам, вие имате ли нужда от обратна връзка?Получавате ли я и как я разпознавате. Само ще вметна че аз за обратна връзка не смятам, щастливото развитие на живота ми или омиротворения ми поглед над нещата. Та така,кажете си тежката дума

--------------------
Бъди промяната, която искаш да видиш в света.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Aliya
духовност, себепознание
**

Регистриран: 26.11.2010
От: Божието Царство
Re: За обратната връзка в самоусъвършенстването
    #2753083 - 16.02.2011 10:02 [Re: Eses]

Тук нещо много основно трябва да се разбере - духовното развитие не е постижение, с което да се похвалим пред другите или за което ще ни напишат отлична бележка в ученическия ни бележник. Духовното развитие е точно обратното на желанието за постижения, признания, амбиции. Това е така, защото духовното развитие не е пътуване навън към другите, нито към духовни учители, нито към Бог. То е пътуване или по-точно завръщане в себе си. И един истински духовен учител ще направи точно това - непрекъснато ще Ви връща обратно в себе си. Защото човек сам на себе си е обратната връзка. Ако се наблюдаваш непрекъснато, ако си внимателен и осъзнат за всеки един момент от живота си, внимателен и осъзнат дори и за мислите си, и за чувствата си, и за другите в твоя живот, но без осъждане и без раздаване на оценки, а просто внимателен, то тогава във всеки един момент от живота ти ти ще имаш обратната връзка на своето собствено осъзнаване и от там на космическото съзнание.

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

Регистриран: 08.03.2005
От: София
    #2753092 - 16.02.2011 10:32 [Re: Aliya]

Не съм си и помислила че е постижение,но си мисля че има етапи или нива на духовно развитие.В този смисъл искам да знам къде съм.Ще обясня и защо.Когато тръгнах по своя път преди години бях коренно различен човек,известно време след това виждах и осъзнавах голямата трансформация която извърших с себе си.Сега години по късно имам усещането че нищо не се е променило,все едно съм още онази която не знае коя е.Свиквайки с новите си убеждения,с новия си мироглед,сякаш цял живот е било така,сякаш не е имало и крачка на никъде.Сякаш винаги съм била това което съм сега,а разума ми и спомените ми говорят друго.В този смисъл аз искам да получа обратна връзка.Искам да знам дали съм минала определн етап или не.За човека времето е свързано,има минало,настояще и бъдеще,той не вижда етапите като отделни а като едно цяло,той вижда връзката между вчера и днес и утре,а дефакто усещането което имам аз е че все едно вчера и днес е едно и също нещо,че вчерашното ми аз е като днешното ми аз.Но в същия момент съм сигурна че не е така.Знам че казаната вчера дума ме е променила и мен и другия и света,а всичко изглежда същото.
Такова нещо вчера написах и на една наша съфорумка.Когато пишем тук за нещо,читателя приема информацията като статична,но тя не е тя се променя,но не и за читателя,защото той не знае каква е промяната.Например ако кажа днес че ме боли зъба,утре почти сигурно е някой да ме попита още ли ме боли,а той може да е минал още 5 минути след като съм го казала,но читателя не знае и го приема за все още валидно.В този смисъл не мога да видя промяната в себе си,защото вече не е така драстична,както беше в началото.Естествно осъзнавам ,че някой по екзистенциални дилеми ме променят,но не виждам промяната.Например миналата година цялата беше осеяна за мен с постоянни конфликти на убежденията ми.Днес мисля едно утре друго и то доста болезнение и динамични промени.Тези промени са ме довели до някъде и искам обратна връзка до къде.

--------------------
Бъди промяната, която искаш да видиш в света.

Мадона на сияйните водопади
участник
**

Регистриран: 29.02.2008
От: В полите на Витоша
    #2753101 - 16.02.2011 10:53 [Re: Eses]

Познато усещане... Ние се променяме ежесекундно, а светът като че ли е все същия и въобще не го интересува какво става с нас.

За обратната връзка- къде се намираме точно - в този свят?
Ще цитирам един духовен търсач, един отритнат от обществото човек с несломим дух, който твърди, че винаги се е намирал в страната на обратните истини:

http://truden.com/article201.html
БАЛАДА ЗА ОБРАТНИТЕ ИСТИНИ

На врага се осланя човек
и е петимен всеки за глад,
който спи като пън, е нащрек,
вкус на плява - каква благодат,
колко смел е превитият врат,
нежност има в сърцето от лед
и почтеност във злия пират,
а на влюбен умът му е в ред.

На изгнаника пътят е лек,
чист е, който се къпе в разврат,
изнудвачът - на почит човек,
луда радост - ритникът отзад,
лицемерът е верен събрат,
най-добре е да нямаш късмет,
всичко бяло е в черния цвят,

Всяко бреме е пухен дюшек,
а простакът - духовно богат,
жив е, който лежи във ковчег,
да крадеш е почтен занаят,
всеки пъзльо е смел акробат,
от ядосан се иска съвет,
във бардаците няма разврат,

Вас ви дразни подобен похват?
Изигран, аз съм всъщност богат.
Йезуитът е доблестен гад.
От трагизъм сме смешни наглед.
Няма истини без маскарад.
А на влюбен умът му е в ред.

Превод от френски Васил Сотиров, 2000

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Мадона на сияйните водопади
участник
**

Регистриран: 29.02.2008
От: В полите на Витоша
    #2753102 - 16.02.2011 10:57 [Re: Aliya]

Цитат:

Тук нещо много основно трябва да се разбере - духовното развитие не е постижение, с което да се похвалим пред другите или за което ще ни напишат отлична бележка в ученическия ни бележник. Духовното развитие е точно обратното на желанието за постижения, признания, амбиции. Това е така, защото духовното развитие не е пътуване навън към другите, нито към духовни учители, нито към Бог. То е пътуване или по-точно завръщане в себе си. И един истински духовен учител ще направи точно това - непрекъснато ще Ви връща обратно в себе си. Защото човек сам на себе си е обратната връзка.

Нещо подобно твърди и Надежда Захариева, стихотворението й е особено актуално в днешните времена:

Надежда Захариева,
Не всяко "Браво!"...

Не всяко „Браво!“ е достойно.
Не всяко „Долу!“ е позор.
Не всеки химн — заупокоен.
И не хвалебствен — всеки хор.

Не всички лаври са победа.
Не всяка загуба е крах.
Не всяка истина — последна.
Не всяка грешка — смъртен грях.

Не всяка прошка е пощада.
И не надгробен — всеки кръст.
Най-истински когато пада
човек доказва своя ръст.

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2753316 - 16.02.2011 18:08 [Re: Eses]

Ето нещо интересно, за мен допира точка между мистицизъм и психология:
Наскоро, в една от лекциите, стана дума за осъзнатите избори в ежедневието. Измежду 100 000 решения, които вземаме ежедневно, едва 60% са осъзнати. Другите 40 не са.
Бяха ни приведени примери за хора, спасили се от убийства и т.н., ръководейки се от интуицията си, и в този смисъл бе споменато, че в много от изследванията хората посочват, че когато не следват интуицията си, винаги бъркат в решението.
Тук вече идва разминаването в тълкуването на "интуиция", но това не е важно.
За самоусъвършенстването спокойно можеш да се довериш на вътрешния си глас, но в тази насока и хората около теб са важни. Те усещат много добре : каква си, коя си, къде си.
Имала съм щастието да бъда в компанията на йога, един от ръководителите на голямо световно направление, и бях учудена и възхитена от спокойствието, хармонията, радостта и смирението, което те пропива около истински израснал човек.
Не е функция на ума ми, защото и друг път съм била сред известни (и много, и по-малко) хора, но това чувство не съм го срещала.
По това ще познаеш, кой и къде е.
Колкото повече хора споделят усещането ти, толкова по-сигурно е, че човекът срещу теб не е "хайванин"
Понеже и много претендират да са напреднали и ще ги видим, че много съвети раздават, че горещи слова използват, чудеса обещават, но всичко това е маска и/или дълбока заблуда за самите тях.
Вярвай в гласа на сърцето си, ако то ти казва, че има още за вършене, ако ти казва, че си там, откъдето си тръгнала, значи е така.
Другото идва и като сън, сигурна съм, че можеш да рзличаваш различните сънища.

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753317 - 16.02.2011 18:11 [Re: Eses]

Цитат:

Когато тръгнах по своя път преди години бях коренно различен човек,известно време след това виждах и осъзнавах голямата трансформация която извърших с себе си.Сега години по късно имам усещането че нищо не се е променило,все едно съм още онази която не знае коя е.Свиквайки с новите си убеждения,с новия си мироглед,сякаш цял живот е било така,сякаш не е имало и крачка на никъде.Сякаш винаги съм била това което съм сега,а разума ми и спомените ми говорят друго.В този смисъл аз искам да получа обратна връзка.Искам да знам дали съм минала определн етап или не.

Когато тръгнем на духовно пътуване, то е защото искаме да се променим, да избягаме от себе си такива, каквито сме сега и да се превърнем в други, различни. По пътя си, обаче, разбираме постепенно, че от себе си не можем да избягаме и винаги ще бъдем това, което сме; каквото и да правим, то ще е направено от нашата същност, където и да отидем, ние ще носим себе си с нас. В този смисъл духовното пътуване, макар и да започва в повечето случаи поради желанието ни да се променим и да бъдем нещо друго или някой друг, всъщност винаги се оказва в крайна сметка завръщане към истинската ни същност, към себе си.
Истинско е само това духовно развитие, което те връща в себе си и те кара да се опознаеш по-ясно и да се обикнеш като този, който си.
Ако по пътя си обаче си заменил едни свои убеждения и мироглед с други убеждения и мироглед, то ти отново си се изгубил. Истинското духовно развитие няма нищо общо с убеждения и мирогледи, научени и заимствани от другите. Точно обратното, когато изоставиш едно по едно всичко научено до сега, всичките си убеждения и мирогледи, които са те ограничавали в рамка, и се понесеш по течението на живота без бронята на убежденията, а гъвкав и свободно течащ с реката на живота, и когато всеки един момент умираш за своето минало и за всичките му убеждения и схващания, само тогава ти си стъпил на вярната пътека.

--------------------
"Завръщане към себе си

Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
    #2753338 - 16.02.2011 18:35 [Re: Aliya]

"Ако по пътя си обаче си заменил едни свои убеждения и мироглед с други убеждения и мироглед, то ти отново си се изгубил."

Никак не мога да се съглася с това изказване.Има една мъдра мисъл,за която се сещам в момента:"Всичко тече,всичко се променя."

--------------------
Научих се да живея днес, без да се обременявам с грижи за утрешния ден.

Д. Дикс

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753342 - 16.02.2011 18:39 [Re: Ananda]

Цитат:

Всичко тече,всичко се променя."

Но не и убежденията, нито вярванията - те са затвор, рамка, броня, в която се опитваш да се затвориш. И дори и да замениш един затвор с друг затвор - да кажем по-съвременен, по-модерен, то затворът си е затвор и ти пак няма да си свободен!

--------------------
"Завръщане към себе си

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2753345 - 16.02.2011 18:40 [Re: Aliya]

Ти нямаш ли убеждения?
А какво е това, в което си се вкопчила?

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4298

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.