ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Окултизъм и Мистика

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
NEO
обикалящ
**

Регистриран: 30.07.2004
Чувството за вина и щастието!
    #2810047 - 24.06.2011 15:17

Здравейте,
Не съм писал в този раздел от години
Много се чудех дали да пусна тази тема в раздел психология или тук, но прецених, че тук ще е по-добре.
Преди час почуствах силна умора и реших да дремна малко след обяд, по принцип не го правя това.
И изведнъж ме споходи една мисъл, какво пречи на човека да се чувства истински щастлив, поне на мен най-много ми пречи чувството за вина.
Обмислях въпроса дали да направя нещо или не.
Не че съм направил нещо нередно, напротив не съм направил нищо, по скоро много хора са ми длъжни на мен. Хора които постоянно искат, а нищо не дават!
Защо по някакъв начин се чувствам виновен, когато трябва да взема решение в моя полза, което ще е в тяхна вреда, нали аз до сега съм направил много повече за тях отколкото те за мен.
Какво е вашето мнение за това, има ли това някакво обяснение, дали тия хора не ме обсебват по някакъв начин, дали не съм някаква жертва на енергийни вампири или нещо подобно.
Как може да се отървем от чувството на вина, и чувството за дълг към хора които нищо не им дължа?

Редактирано от The Tourist (24.06.2011 15:26)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kaprizna
ентусиаст

Регистриран: 15.12.2010
Re: Чувството за вина и щастието!
    #2810408 - 25.06.2011 11:49 [Re: NEO]

Причината не е в теб - така са ни възпитавали. Раздавай се докрай, не мисли за себе си, а за общото благо и чакай другите да ти отвърнат със същото. да, ама те не го правят. Използват те на 100 процента, а ти си се чувствай виновен ако им откажеш нещо. Спомняш ли си, кой беше най-често използваният израз на времето след "скромността краси човека". "Не бъди егоист" - чувал си го вкъщи, в детската градина, в училище. Толкова години ни е набивано в главата, че се чувстваме виновни, ако помислим за себе си. Но осъзнаването на този факт не ни помага да се отървем от чувстото си за вина.

--------------------
Искам цвете, едно, но сега...

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
    #2810621 - 25.06.2011 21:30 [Re: NEO]

Цитат:

Как може да се отървем от чувството на вина, и чувството за дълг към хора които нищо не им дължа?

Престани да повтаряш грешките, които си правил. Всеки отговаря за себе си.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

NEO
обикалящ
**

#2810950 - 27.06.2011 09:30 [Re: kaprizna]

Цитат:

Причината не е в теб - така са ни възпитавали. Раздавай се докрай, не мисли за себе си, а за общото благо и чакай другите да ти отвърнат със същото. да, ама те не го правят.

Благодаря ти за отговора.
Мисля си то нали и тези другите хора са ги възпитавали по същият начин, даже тях са ги възпитавали по дълго време от мен защото да по възрастни от мен т.е. те са живели по дълго от мен през онова време защо те ме мислят като мен тогава?

NEO
обикалящ
**

#2810951 - 27.06.2011 09:36 [Re: Търсач]

Цитат:

Престани да повтаряш грешките, които си правил. Всеки отговаря за себе си.

Вашият отговор е много интересен, дълго мислех върху него преди да ви отговоря.
Не мислите ли, че ако престана да повтарям "грешките" ще дам още по-голяма възможност на тези хора да се възползват от мен. Като казвам "тези хора" имам в предвид 5-6 човека от моите "близки и роднини" а не хората като цяло.
А иначе там горе всеки си има своя собствена сметка и кой каквото прави за себе си го прави!

Vittek

Регистриран: 12.05.2010
    #2810956 - 27.06.2011 10:11 [Re: NEO]

Ще ти препоръчам една книга "Изкуството да бъдеш Егоист" на Йозеф Киршнер. Прочети я и ще си отговориш на много от зададените въпроси.

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
    #2811028 - 27.06.2011 15:18 [Re: NEO]

Цитат:

Не мислите ли, че ако престана да повтарям "грешките" ще дам още по-голяма възможност на тези хора да се възползват от мен. Като казвам "тези хора" имам в предвид 5-6 човека от моите "близки и роднини" а не хората като цяло.

Уважавай себе си за да те уважават и другите.
Ако не е съвсем лично, дайте пример как хората около вас се възползват от вас.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

NEO
обикалящ
**

#2811248 - 28.06.2011 09:02 [Re: Търсач]

Цитат:

Ако не е съвсем лично, дайте пример как хората около вас се възползват от вас.

Ами не е лично, по обичайните начини.
Аз по цял ден бачкам, а те спят до късно, а после си лягат от 2 до 4 след обяд отново да спят. Изобщо не се интересуват за общите ни проблеми, нямат никаква визия за бъдеще, не изкарват почни никакви пари, никой от тях не кара кола и не иска никои да вземе книжка т.е. аз съм и на всичкото отгоре и като развеждач.
Мога да продължа,че на някой от тях хобито им е да хипнотизират и манипулират другите и по този начин си живеят вече 50 години.
Мисля, че това е достатъчно, нали!

kaprizna
ентусиаст

#2811308 - 28.06.2011 13:20 [Re: Vittek]

Тази книга и аз мислех да я спомена. Чела съм я няколко пъти, защото и аз като Турист, позволявах и мало и голямо да ме използва и се чувствах виновна, ако все пак не мога да помогна. С две думи: препоръчвам книгата да се прочете. Дори частица от нея да осмисли човек и да приложи във всекидневието си, ползата е голяма.

--------------------

kaprizna
ентусиаст

#2811309 - 28.06.2011 13:24 [Re: NEO]

Научи се да казваш "НЕ". В началото ще ти е трудно, ще те обвиняват, че си егоист, че мислиш само за себе си, но след няколко твои отказа ще свикнат и ще започнат да се съобразяват с теб и желанията ти. Важното е да си твърд и последователен. Огънеш ли се веднъж - загубен си.
Успех. Ще видиш, че не е толкова трудно, колкото ти се струва .

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  marinkoff, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 2523

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.