ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Икономика и финанси

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Mailo
харабия

Регистриран: 15.05.2010
От: Mars
Работа в България
    #2846329 - 25.10.2011 16:41

Рових се из форума и ми стана интересно,защо няма място където да обсъждаме възможностите за работа в Бг!?Добри и лоши отзиви за работодателите.Мнения и препоръки.Само незнам да не е някак си нелоялно !?
Предната ми работа например,фирмата беше с около 2000 души персонал, в момента са около 800, почти 1/2 от тези които не са там, сме се събрали във Фейса и е доста забавно.

--------------------
Всеки един миг е още един шанс ...... да се усмихнеш!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Mailo
харабия

Re: Работа в България
    #2848292 - 01.11.2011 17:02 [Re: Mailo]

Цитат:

...обсъждаме възможностите за работа в Бг!?Добри и лоши отзиви за работодателите.Мнения и препоръки

Работих в ПроКредит банк почти 4 години...преди да настъпи кризата всичко до някаква степен беше Ок,след като стегнацията започна , започнаха и масовите уволнения.Най-грозното от цялата работа беше,че висшите орани на тази институция не искаха да признаят,че са в затруднено положение и за да избегнат евентуални проблеми, караха ни да пописваме молби за освобождаване по взаимно съгласие.....уволняваха и майки на деца до 3 год, бременни и т.н. Подхождаха изключително неколегиално и без да уважат труда на хората си.Ако някой иска да започне работа там, но само за да натрупа опит, силно препоръчвам-ще получава висока заплата.....май това е единственото положително,не вярвам там някой да ходи на работа освен за да задоволи нуждата си от финансово обезпечение!

--------------------

tanariil
архидемон
**

Регистриран: 07.09.2002
От: някъде там...
    #2848312 - 01.11.2011 18:26 [Re: Mailo]

Няма необходимост от нов форум. Заповядай в "икономика и финанси" КЛИК. Стига да не споменаваш имена на фирми, а конкретни проблеми в областта на трудовите правоотношения, то може да получиш съвет (преди да се юрнеш да подписваш молба за освобождаване по взаимно съгласие, каквато не ти се подписва, примерно).

С молба към админите отговорът ми и темата ти да заминат на към "икономика и финанси":

1. Как по-точно от банката накараха да се подпишат молби за напускане по взаимно съгласие? С пистолет в главите ли, с изнудване ли или? Да разбирам ли, че са предложили малко по-настоятелно и хората там в тази банка, са се навили сами да подпишат по този начин, без да се консултират със специалист как е най-добре за тях? Ако доброволно (без някой да ги е изнудвал) са подписвали молби по чл. 325 или 326 КТ, то значи следва да винят само себе си, а не банката, тъй като не са били длъжни да подписват.

2. Чл. 333 КТ гарантира защита на майки с деца до 3 г. и бременни, но е напълно законно освобождаването им при определени условия (примерно по чл. 71 КТ, но не само, може и по взаимно съгласие, а отделно има си и ред, при който с уведомяването на ИТ също може да се уволняват). Такива твърдения, които са без посочване на конкретика, не ги намирам за коректни.

3. Като цяло заплатите в банковата ни система са пълна скръб за онези, които изнасят тежестта от работата върху себе си.

Моят съвет е, да не пишете такива неща, защото в случай, че банката, която визирате, е спазила законите при посочените от вас обвинения, може да заведе дело срещу вас за твърденията ви.

Ако пък просто ви притеснява натиск от страна на работодател да подписвате молби за освобождаване по взаимно съгласие, то положението е, че никой работодател няма законовото право да ви задължи да го сторите и ако ви заплашва на въпреки да подписвате, има полиция, а също и ИТ. Но преди да подписвате, ако не знаете какво правите, дайте си отстъп от време, за да се допитате до специалист и чак след това подписвайте или не подписвайте, викайте или не викайте полиция, ИТ. Никой не може да ви задължи да подписвате бързо-спешно-веднага.

Mailo
харабия

#2848558 - 02.11.2011 17:21 [Re: tanariil]

Идеята ми е съвсем друга, не да хуля и оплювам въпросния Ex работодател,а да изкажа мнението си за него като такъв.
Да, никой не опря пистолет в главите ни, но ни връчваха командировачни за по 30 дни на другия край на страната,силен ежедневен психически тормоз, докато най-накрая не постигнат своето-да подпишеш по взаимно. При майките проблема се състоеше в това,че докато бяха по майчинство се промениха имената на длъжностите, без длъжностните х-ки,и да, посъветвахме се с юрист който ни каза(конкретно в нашия случай) ,че майка на дете може да се освободи само с изричното съгласие на ИТ.Ходихме и в инспекцията, подадохме сигнал за намеренията им, от там ни обясниха,че след като се е сменило името на длъжността, работодателят няма как да те върне на работното място,заемано преди излизането в отпуск по майчинство.След като тръгнахме да си вадим кирливите ризи и на съпругата ми предложиха ново място, но първо трябваше да мине отново на интервю, след което подписа нов ТД-и това ни беше грешката, в новия ТД имаше срок на изпитание 6 месеца и без никакви проблеми я освободиха,точно след втория месец.Здраве да е, поне имаме опит и в трудовите правоотношения, а и за РЗ, тук определено не бяха никак за подценяване , говоря за сума от 900 и на горе за най-ниската длъжност експерт,тогава, по мое време.

--------------------

walker59

Регистриран: 04.03.2011
    #2848563 - 02.11.2011 17:30 [Re: Mailo]

Добра идея!
Защо да е нелоялно да ги обсъждаме работодателите?Те лоялни ли са към нас?
Моят шеф ни намали заплатите със 150 лв,щото нали разрирате,криза е.

tanariil
архидемон
**

#2848649 - 02.11.2011 22:13 [Re: Mailo]

Какво значи - настояват ти и хоп, подписваш. Защо на мен някой не пробва да ми пробута този номер? Замисли се какво по-точно ти пиша и се стегни, за да не се случи утре да ти тупнат един куп записи на заповед, да проявят малко настоятелност, колкото да ги подпишеш и да се увътриш няма да ти казвам как.

Сега за майките. Не случайно ти писах за чл. 71 КТ. От ИТ са отговорили коректно. Щом има смяна на длъжността, то говорим за прекратяване на стар ТД и сключване на нов ТД. И тогава ги има 6-те месеца срок на изпитване в полза на работодателя, до колкото не е уговорено друго (защото може и друго да се уговори, но трябва да се знае какво и как е регламентирано по КТ). При такава ситуация с наличен срок на изпитване, може да се прилага чл. 71 КТ и да бъдат освободени майки и това е законно. А майките, ако са били от подписващите без да мислят, значи и са се подписали, че са получили екземпляр от длъжностна характеристика, без да са (не се прави така).

Пак повтарям - не се подписва нищо, което не се знае какво е. Уговаря се срок за даване на отговор и докато тече срока, се пита, проучва, мисли. Защото е ваша отговорност да знаете какво подписвате и защо го подписвате.

От гл.т. на банката, до колкото чета предоставената информация, всичко е законно.

Затова преди да се вземат важни решения в областта на трудовите правоотношения, то първо се пита специалист. Безплатно е, форуми за икономика бол и другите хора, които имат съмнения кое как е, изнамират време, сядат и питат. Едва като посъберат информация, подписват, не подписват и прочие. Също и тук да питаш, ще ти се отговори.

Работила съм за кратко СБО в една банка- не останах доволна от заплащането (несъобразено с обема на работа) и приключих с тази банка.

tanariil
архидемон
**

#2848656 - 02.11.2011 22:24 [Re: walker59]

И вие се съгласихте? А не се ли сетихте първо да се допитате има ли право работодателят едностранно да ви намалява заплатата, защото по закон, за да ви намали заплатата, първо трябва да сте се съгласили с него за това. Подписвайки документ (доп. споразумение) за намаляване на заплатата, вие се съгласявате. Едностранно работодателят може само да увеличава заплата.

Из Кодекс на труда:
Чл. 118. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Не се смята изменение на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е преместен на друго работно място в същото предприятие, без да се променят определеното място на работа, длъжността и размерът на основната заплата на работника или служителя.

(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.

П.П. Те затова не искам да се говори тук за имена на фирми. Ако някой има неяснота относно трудовото си правоотношение, нека пита. Но не повече. Не мисля, че някой в ол-а е пъдар или пък ол-а е съд. Тук може да се даде само съвет, който да се осмисли дали да се приеме или да не се приеме. Не повече.

Mailo
харабия

#2848731 - 03.11.2011 09:39 [Re: tanariil]

Принципно е така, права си, но дефакто нещата стояха по друг начин. Станалото, няма как да се върне, но поне дискусията ще е полезна за някой друг. А и да ходиш на работа като на война, не става, все пак, благодаря за изнесената правна лекция , надявам се да не ми е нужна за напред.

--------------------

tanariil
архидемон
**

#2848820 - 03.11.2011 16:06 [Re: Mailo]

"Лекцията" е ЧР-ска. Дано е от полза някому.

Според мен една голяма част от тарикатщината у нас в областта на трудовите правоотношения произтича от непознаването от страна на работниците/служителите на правата им и на неумението им да си издействат отстъп от време, за да проучат кое как е, преди да вземат решения.

Определям като положителна тенденция, че хората все повече започват да се интересуват. Колкото са по-информирани, толкова повече ще могат да защитават адекватно правата си в дадената сфера.

Същото важи и по отношение на работодателите, тъй като има и некоректни работници.

walker59

Регистриран: 04.03.2011
    #2848821 - 03.11.2011 16:15 [Re: tanariil]

Това бяха пари за храна и за пътни-той реши да ги спре на цялата фирма.Не съм сигурен,но мисля,че по закон не е длъжен да ги дава.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10462

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.