ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Петьо Дилов
рекордьор

Регистриран: 01.07.2005
От: Варна
Размисли върху гледна точка, композиция, геометрия...
    #2866646 - 18.01.2012 17:00 Прикрепен файл (39 тегления)

(*** Понеже в един мой блог ме посяха и повяха, че нищо не разбирам от фотография, че снимките, които ще видите по-надолу не са професионални и съответно не мога да претендирам да давам мнение (частне блог!!!???)...
... та подчертавам дебело: Аз не съм професионалист (и по-добре за мене), не претендирам фотографиите ми да са професионални или перфектни. Не се мъча да преподавам или да поучавам някого, но пък споделям. Мои снимки, опит и мнения... Ако не беше така, щях да преподавам във факултета по приложна фотография на някой институт по дизайн. А не да си бърборя тука...
----------------
На идеята за тази тема ме наведе една фотография, т.е. по-точно две: на едно и също място, но от радлични гледни точки. И двете не са подправяни. И двете снимки са истина. Ето първата:

Какво виждаме? Аз ще се концетрирам върху важното за случая - в този голям двор се вижда декоративна вятърна мелница, до която има човешка фигура за да можем да възприемем реалните размери.
Но при втората снимка има манипулация чрез промяна на гледната точка и оптическите мащаби. Фотоапаратът е свален на земята. Използван е най-широкия ъгъл на зум-обектива(в случая 24mm). И в крайна сметка се получава следното изображение:

Отново имаме съпоставяне с човешки фигури. Но тука вече възприемаме едни нормални човешки фигури, а някъде като че ли в края на парцела една мелница се върти от вятъра. Триковете тук: 1- както кадах вече, апаратът е на земята; 2- апарата е наклонен и това добавя драматизъм; 3- блендата е свита, а скоростта - бавна, което замазва крилете на витлото и придава динамика на картинката; 4- Широкоъгълен обектив - така предните предмети са големи, но задния план е относително мъничък (хората в случая); 5- Имаме преден, среден и заден план.
---------------------------
Този пример ме наведе на мисълта да напища този материал за гледната точка и композицията. Като база използвам само мои примери.
---------------------------
Подобен е примерът с кучето Чара.
Първа снимка - Горен ракурс - Кучето е снимано отгоре. Правило при тази гледна точка - нещата (както и хората се скъсяват), дори изглеждат леко нелепо и смешно. В този пример позицията ми ще е оправдана само ако искам да внуша на зрителя: "Не, ти не си никакво граничарско куче!... Ти просто си само грънчарски помияр..."
Даже за да подсиля ефекта за грънчарско куче, поставям грънци наоколо и така даже изпращам нещастното животно чак в неолита може би...

Разбира се, Чара осъзнава омаскаряването и ме гледа с молба да свърши тази сесия колкото може по-скоро.
Затова решавам да реабилитирам приятелчето ми и да го покажа в друга светлина. Сменям работната позиция и нещата се променят коренно. Снимам от гледна точка на погледа на кучето, движа камерата успоредно с неговия ход, пак съм с широкоъгълен обектив. (Правило: колкото по-ниска е гледната точка предметите и хората като че ли се удължават и стават по-значими и въздействени). Получава се. Сега Чара изглежда достойно и в работен режим - сериозна и чаровна. Човеченцата отзад са мънички заради широкоъгълната оптика и това подсилва нейната значимост. Като че ли всеки момент кучето ще намери Второто Тракийско съкровище... Общо-взето е ползвана гледната точка от втората снимка на първия пример - с уж голямата вятърна мелница. Тука имаме уж голяма вълчица:

Същия метод, но направо (без да правя две снимки), ще използвам при репортажно снимане, примерно при задачата "уличен реализъм". Понеже си давам сметка колко опасно нещо е касетка за ток без капак, при това на височина на детските ръце... Проблемът е ГОЛЯМ. Трябва да го представим като такъв. И снимаме отдолу нагоре, а не обратното (и в никакъв случай фронтално):

Ниска гледна точка съм използвал и при идеята са покажа сушата. Вместо да снимам отгоре към земята, снимам от земята, през нивата, към небето. Така веднъж е по-драматично, втори път има близък, среден и далечен план. Освен това тази снимка съдържа доста подчертано RGB- присъствие, което е рпиятно за погледа.

Следният пример показва как понякога обаче, оригиналната гледна точка врежда нещата, даже се губи смисълът. Този кадър почти не може да се възприеме без някакво обяснение или поне от много наблюдение и мислене от страна на зрителя:

Ето какво било...

Е, има изключение - ако 2-3 различни гледни точки се смесят с един общ вид. Т.е., може да се смеси стереометричен изглед с 2, максимум 3 проекции...

Предлагам ви една чисто любителска идея, която между другото я знам от бати Ники Сираков. Това е идеята да опитваме... Да въртим кадъра в различни посоки, да режем по различни начини. Тогава от пълни простотии могат да се получат оригинални неща, или поне - забавни геоветрични форми...

На пръв поглед нещо (не съм наред много с термините в изобразителното искуство) от рода на постводернистичен кубизъм... някаква пирамида, някакви допирни прави...

Това е въртяно и рязано изображение от следното:

... което пак не ни говори много, но пък то второто се е взело от третото, т.е. първоизточника на цялата тази работа е един скос от вертикален ъкъл на къща (даже се вижда водосточната тръба:

С геометрия, рязане и "по-друга" гледна точка можете да превърнете една скучна ограда в разказ. За настъпващата есен, избягалото в някоя дупчица паяче и за оградата, която чака своя стопанин...

С тези методи може закачливо да превърнете една шапка и един воал в закачливо повторение на панделката и щампата от воала, разполагането им в третините и вкарване на спирала в композицията...

--------------------
Моето местенце е в pismoto.com Откъдето и да го погледне човек, лятото идва...

Редактирано от Петьо Дилов (18.01.2012 18:17)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
Re: Размисли върху гледна точка, композиция, геометрия...
    #2866697 - 18.01.2012 19:37 [Re: Петьо Дилов]

А, гледната точка може да бъде много измамна понякога - има един японец, който измисля такива "невъзможни" неща

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2866721 - 18.01.2012 20:49 [Re: Петьо Дилов]

Аз съм пълен лаик, но в мненията и примерите ти има толкова много логика, че дори и на мен ми стана ясно и понятно всичко. Просто не мога да разбера на каква основа са ти опонирали?

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

ravekitty
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #2866906 - 19.01.2012 13:07 [Re: Natural] Прикрепен файл (28 тегления)

Не е моя снимката, но това е много добра илюзия:

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

Петьо Дилов
рекордьор

Регистриран: 01.07.2005
От: Варна
    #2866911 - 19.01.2012 13:27 [Re: Natural] Прикрепен файл (28 тегления)

Малееее! Натуралски, Страхотно! Благодаря за емоцията!
Шоги, прав е човекът дето ме критикува... по принцип е прав. Тези мои коментари, които четете тука в никакъв случай не са научни, но не това ми е целта. Нито снимките ми са перфектни. Аз се старая, но в крайна сметка се забавлявам. И човека като видял моето "фалшиво" по неговите разбирания пеене, се възмутил.
Само има една особеност. Тука е форум за свободни ЛИЧНИ изказвания... Както и блоговете по принцип.
Както и да е.
P.S. - Разбира се ако вие научите все нещичко от мене, а аз - от вас, това е прекрасно! Аз лично сто пъти съм го казвал - много неща научих оттук. От много стойностни хора. Които може да не са учили фотография, но знаят как да направят нещата така, че просто човек да въздиша... и...
... да се учи...
Скоро смятам да пусна тема с примери специално за видовете графична подредба на кадъра - композицията...
... третини, водещи, диагонали, спиралии прочие... айде тука една третинка на 4 месеца...

--------------------
Моето местенце е в pismoto.com Откъдето и да го погледне човек, лятото идва...

Редактирано от Петьо Дилов (19.01.2012 13:30)

Shogoun
костелив орех

#2866937 - 19.01.2012 14:04 [Re: Петьо Дилов]

Петьо, аз не съм в състояние да разбера колко един професионалист-фотограф е прав, дори не знам и коя е перфектната снимка. Винаги съм си мислила обаче, че перфектното в изкуството е субективно, тоест дори една снимка да е идеално издържана в техническо отношение мен може да не ме грабне и обратното. Важно ми е да разбирам какво гледам и да ми въздейства и ти го правиш това да е лесно. Също така не мисля, че изкуството трябва да се подчинява на строги догми, а е и известно, че с времето нещата се променят и така трябва да бъде...

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
Re: Размисли...
    #2867207 - 19.01.2012 22:33 [Re: Петьо Дилов] Прикрепен файл (30 тегления)

Цитат:

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2867288 - 20.01.2012 01:09 [Re: Петьо Дилов]

Петьо, не знам дали моите снимки отговарят на темата ти, но ще рискувам.

И една весела случка в зоопарка. всичко стана толкова бързо, но въпреки това, успях да направя малко снимки.

Действие 1. Това е мини хипопотамче, което блажено си цамбурка в езерцето, което са му направили. В езерцето плуват и разноцветни рибки, много е красиво! Но хипо не е сам! Той се радва на внимание от страна на една крайно любопитна маймунка.

Действие 2-ро.

С лек скок маймунката се озовава на гърба на хипо.

Действие 3-то.

Хипо недоволен и сърдит се топва бързо под вода. А любопитната маймунка намокря крачетата.

--------------------
Sola scriptura

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2867289 - 20.01.2012 01:10 [Re: звездна]

И още една от мен.

--------------------
Sola scriptura

Shogoun
костелив орех

#2867379 - 20.01.2012 12:12 [Re: звездна]

Забавна история!

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1835

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.