ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Vianne Rocher
Нерегистриран

Re: България в топ 10 на най-нещастните държави в света
    #2890797 - 06.04.2012 09:05 [Re: ]

Чакай, чакай- прави разлика в добиването на природен газ и шистов газ. Къде се намират, какви са технологиите по извличането. А Норвегия още от 60-те е водеща страна що се отнася до опазване на околната среда- почистване, превенция, пречиствателни системи. По-късно ще пиша още и подробно, явно темата ви интересува.

Офф: Не, не се обиждам бързо, но да бъда държана отговорна за това, което правят или не норвежците само, защото съпругът ми е норвежец е смешно.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2890833 - 06.04.2012 12:26 [Re: ]

Никак не ми беше ясно до сега каква е разликата между шистов и другия природен газ,благодарение на дискусията се поразтърсих и попрочетох из нета за разликите в технологиите при добива. Сега една идея малко по- грамотна се чувствам. Намерих и че все още се правят проучвания какви точно са вредите от това. А тази Шеврон...абе чудя се на нашите управляващи толкова ли е трудно да чекнат само " chevron scandals" из гугъла.Или може би са проверили и са се зарадвали, че Шеврон са известни и с даване на подкупи . Изплаших се като прочетох какви са ги сътворили из други държави. Но не е много чудно. На територията на страната ни и други проекти се правят от компании, които са изгонени от други страни и им е забранено да извършват там повече дейност.
Изобщо за този шистов газ има ли някакви предположения колко е и дали си струва да се дълбае заради него?
Гледам, че и бензенът, който се използва за добивът на шистов газ е силно канцерогенен и е докладвано, че е бил откриван във водите близо до райони в които се дълбае.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

saharrah
Нерегистриран

#2890902 - 06.04.2012 17:13 [Re: ]

Аз не съм споменавала АЕЦ Белене. Не прекратиха ли окончателно плановете за него - не съм следила темата в България, това е последното, което бях чувала? Знам за земетресението през 1977, визирах по-скоро региони като Мексико, Близкия Изток или някои части на Южна Америка, в които това за съжаление се случва сравнително често (и за още по-голямо съжаление с голям магнитут). У нас земетресения също има (например последното в Сливен), не знам дали обаче понеже населението е значително по-малко, за щети не се съобщава в такава величина (и Слава Богу).

Иначе за шистовия газ наистина знае ли се изобщо има ли (достатъчно)? Ако не, докато други държави правят пари, ние просто протестираме без дори да знаем има ли защо. Проучването би превърнало темата от хипотетична в реална. Мисля, че силите на обществото трябва да са в друга насока - не разбирам защо веднага се обединяваме, когато трябва да отричаме/опонираме нещо (в случая даже не знаем има ли, няма ли причина).

Интересно е дали имаме ресурси/финанси да заменим такава инвестиция с друга с подобни мащаби. По света и АЕЦ-и имат, и шистов газ добиват, ние едвам си крепим язовирните стени. И от тях стават бедствия, може би не са толкова трогателни, че да се организират протести - жалко, че обаче са съвсем реални.

kovanick
ECE
*

Регистриран: 03.04.2012
От: вън
    #2890918 - 06.04.2012 19:04 [Re: ]

Относно шистовия газ.

По география в училище съм учил, че добивът на шистов газ в България е нерентабилен заради няколко основни причини. Няма да се отплесвам в обеми, но само ще спомена, че сравнения с "други страни, които правят пари" не са особено удачни в конкретния случай. Защо? Най-вече заради факта, че има значителни различия в подземните пластове. Да вземем например една Полша, която добива газ от този тип скали. Ами, територията й е част от континенталния ледник (така си спомням).

В същото време Добруджа е привидно доста сух регион (на картата там почти няма реки), но всъщност се намира върху гигантска мрежа от водопропускливи скали - дълбоко разположени артезиански и карстови водни басейни. Тоест - едно евентуално замърсяване в региона би било много трудно да бъде локализирано и отстранено поради разчленеността на подземната "водопреносна" мрежа.
От Уикипедия:

Цитат:

Дунавската равнина е богата на подземни води. Грунтови води се разкриват в алувиалните отложения на река Дунав и по-големите вътрешни реки. Карстовите води има в източната и най-западната част на равнината. Тези води подхранват реките и обуславят както по-големите водни количества, така и по равномерен режим. Реки с карстово подхранване са Русенски Лом, Девня, Провадийска и др.

А по въпроса с учените, подкрепящи всячески добива на шистов газ - ами, Димитри Иванов го казва много точно: "rent-a-parliamentarian", "rent-a-scientist".

Поздрави,

--------------------
“To avoid criticism say nothing, do nothing, be nothing.”
― Aristotle

saharrah
Нерегистриран

#2890921 - 06.04.2012 19:13 [Re: kovanick]

Хубаво, тогава - щом така или иначе не може да се добива - отпадат всичките потенциални замърсявания, заедно с тях и потенциални приходи.

Сега въпросът е ще се организират ли хората за реални каузи като проблемите с уличните кучета, заводите за боклук, корупцията ?! Или те не си струват и не е нужно да се вдига шум...

И ако пари няма да изкарваме от шистов газ - имаме ли други варианти? Няма да сме замърсени, та спокойно ще можем да развиваме друга "индустрия" - ще се случи ли?

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890932 - 06.04.2012 21:12 [Re: kovanick]

Поляците и те са разбрали, че им е нерентабилно, че разходите са няколко пъти по-големи от очакваното, така че и те са на път да прекратят с добива.

Както и да е, темата е друга. Ако някой иска, да отвори нова, макар че темата е дъвкана достатъчно и никой никого няма да убеди в нищо...

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2890943 - 06.04.2012 22:01 [Re: ]

Злите езици в Гърция говорят, че България се е отказала от петролопровода Бургас-Александруполис пак под натиска на американците, защото щял да е конкурентен на техния. И сега човек наистина се замисля, предвид, че оправданието беше опасност от евентуално замърсяване, а шистовия газ май е в пъти по-опасен. Та така България освен възможността да играе стратегическа роля, предвид, че тръбата щеше да продължи и до Италия, изгуби парите по проучването, че и може да плати компенсации...

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
    #2891000 - 07.04.2012 02:36 [Re: Shogoun]

Каквото и да ви говорят - става въпрос за пари. Номера е да се досетите от къде,колко и за кого
А това че някой си щели да го изнудват не звучи сериозно. Просто БГ-електората не се впечатлява от кирливи ризи, някак си ги приема като нещо нормално.

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2891688 - 10.04.2012 21:08 [Re: mati8800]

Aбсолютна глупост.
Държави като Бангладеш и подобни неизменно са сред най-щатстливите в подобни класации.
Българите имаме нагласата да сме вечно нещастни , но със сигурност сме доста по-щастливи от поне едно 80 % от населението на Земята...
Докато човек не поопознае света не може да разбере какво има.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

saharrah
Нерегистриран

#2891691 - 10.04.2012 21:25 [Re: canon]

Надявам се искрено много повече от 80% от населението на Земята да не живее в държави, в които изразът "кучета ги яли" излиза от преносното си значение. Със сигурност има и други, освен България. Едва ли обаче са в Европейския съюз.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4063

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.