ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
България в топ 10 на най-нещастните държави в света
    #2890279 - 03.04.2012 18:58

Ха честито! И Родината е в някаква световна класация! Обърнете внимание кои са другите 9 и ще ви стане...хубаво
КЛИК

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
saharrah
Нерегистриран

Re: България в топ 10 на най-нещастните държави в света
    #2890280 - 03.04.2012 19:07 [Re: mati8800]

Потърсих оригинала: http://www.earth.columbia.edu/articles/view/2960

но важното е написаното и в горния линк:

Цитат:

Според експертите много по-важно е да бъдат взети предвид здравословното състояние, усещането за свобода, силните връзки в обществото, стабилните семейства, доверието към управляващите и отсъствието на корупция. Едва тогава можело да се формира позицията на дадена държава в класацията.

Ще е интересно да си дадем сметка дали сами не сме си виновни за една голяма част от "определящите" фактори, следователно и за собственото си "нещастие". САЩ я няма в топ 10 на щастливците - не знам дали не е защото и тук все повече се наблюдава тенденция хората да "разчитат" някой друг да им оправи проблемите (политици, училища, църкви), вместо сами да запретнат ръкави.

Siska_Y

Регистриран: 17.07.2011
От: The Sunshine State
    #2890282 - 03.04.2012 19:22 [Re: ]

http://www.dnevnik.bg/sviat/2012/04/03/1...urjavi_v_sveta/

"Авторите подчертават, че икономическият растеж и парите не са единственият определящ фактор. Типичен пример за това са САЩ, които за последните 30 години са постигнали забележително икономическо развитие, но усещането на хората за щастие е останало почти непроменено (страната е на 11-то място в класацията)."

И ние сме от щастливите

saharrah
Нерегистриран

#2890285 - 03.04.2012 19:29 [Re: Siska_Y]

Аз специално не се имам за точно "от тука" - нито сега, нито засега, може би дори никога... Следя обаче предизборните циркове и може би трябва да се радвам, че малката България се разминава само със сегашните си клоуни. На тукашната арена се решават сериозни глобални взаимоотношения и поне на мене ми изглежда, че нещата не вървят в правилната посока.

П.П. Иначе посоченият цитат не значи ли, че въпреки че са "постигнали забележително икономическо развитие" не са "по-щастливи"

Редактирано от saharrah (03.04.2012 19:33)

Siska_Y

#2890354 - 04.04.2012 00:36 [Re: ]

Аз лично не вярвам хората от скандинавските страни да са най-щастливите с 6-те им месеца тъмница през деня! Поне на мен времето ми влияе на настроението.

saharrah, като спечелим зелените карти, нали трябва да ги убеждаваме, че сме "от тука" химна да пеем, едно кънтри хорце да друснем и т.н.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890450 - 04.04.2012 14:54 [Re: Siska_Y]

Ауу, верно ли е станало така там? Скоро ще да се е случило. Сега се сещам обаче, че четох новините и от Магаданския институт съобщили, че Скандинавието са го преместили на Северния полюс. Цялото. Сигурно затова така с 6-те им месеца тъмница. Кофти работа. Нещо са объркали статистиките явно.

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #2890452 - 04.04.2012 15:10 [Re: Siska_Y]

Що да не са щастливи, като си имат и 3 месеца само светлина?!
(моля, да си провериш малко географските понятия и да видиш, кои части на тези страни има 6 месеца нощ, може да се изненадаш )

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2890456 - 04.04.2012 15:15 [Re: ]

Цитат:

защото и тук все повече се наблюдава тенденция хората да "разчитат" някой друг да им оправи проблемите (политици, училища, църкви), вместо сами да запретнат ръкави.

Да, бе, да.
Ей ся ша зепретнем ръкави и аламинут ша опраим:

• Цените на петрола
  • Процента на безработицата
  • Лошия инвестиционен климат
  • и пр.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

saharrah
Нерегистриран

#2890467 - 04.04.2012 15:54 [Re: admiral]

Текстът, показан от теб в синьо касаеше това, което вече бях цитирала:

Цитат:

Според експертите много по-важно е да бъдат взети предвид здравословното състояние, усещането за свобода, силните връзки в обществото, стабилните семейства, доверието към управляващите и отсъствието на корупция. Едва тогава можело да се формира позицията на дадена държава в класацията.

основно визирайки житейските параметри здраве, семейство, лична мотивация, пр. Ако разчиташ на политиците да ти помогнат - успех

За изброените от теб проблеми пък бях написала това

Цитат:

На тукашната арена се решават сериозни глобални взаимоотношения и поне на мене ми изглежда, че нещата не вървят в правилната посока.

Ако си "биеш главата в стената", не виждам как може да е заради нещо, написано от мен. Нали причините да бъде щастлива една нация, според статията, не се крият само в икономическото положение.

Цитат:

Създателите на доклада за световното щастие подчертават, че икономическият растеж и парите не са единственият определящ класацията фактор.

И в Европа бензинът не е от най-евтините, но хората едва ли по цял ден си мислят точно за това, просто защото не зависи от тях. За разлика от факторите, за които споменах, че наистина човек може да запретне ръце... сред които например е и собствената си безработица, ако има такава.

admiral
на андорския флот

#2890471 - 04.04.2012 16:10 [Re: ]

Цитат:

Ако си "биеш главата в стената", не виждам как може да е заради нещо, написано от мен. Нали причините да бъде щастлива една нация, според статията, не се крият само в икономическото положение.

Не само, но и.

А в различните страни съотношението между тежестта на икономическите и "другите" фактори със сигурност е доста по-различно, отколкото в БГ. Или иначе казано, ако икономиката е толкова зле като у нас, другите фактори са почти без тежест.

И да, очаквам от политиците да ми помогнат по отношение на здравеопазване, семейна политика, лична мотивация за труд и пр., не защото много им се доверявам, а защото няма кой друг да оправи тези фактори.

--------------------

saharrah
Нерегистриран

#2890476 - 04.04.2012 16:19 [Re: admiral]

Цитат:

И да, очаквам от политиците да ми помогнат по отношение на здравеопазване, семейна политика, лична мотивация за труд и пр., не защото много им се доверявам, а защото няма кой друг да оправи тези фактори.

Дано не чакаш прекалено дълго... аз по-скоро бих очаквала от себе си да живея по-здравословно, да давам всичко от себе си , за да поддържам добри отношения със семейството и половинката си, да търся възможности за професионално развитие...

Цитат:

А в различните страни съотношението между тежестта на икономическите и "другите" фактори със сигурност е доста по-различно, отколкото в БГ. Или иначе казано, ако икономиката е толкова зле като у нас, другите фактори са почти без тежест.

Няма как икономиката да не ти е в "тежест" ако не се стараеш да я олекотиш. Ако говорим за собственото ни щастие, не разбирам как човек може да си търси извинения и да чака да му капне отгоре

Странно е, че България е в "категория" с държави наистина от третия свят, в които има епидемии, войни и много социални проблеми. В България всъщност тези неща ги няма. Явно някъде другаде е проблемът и си мисля, че ако всеки започне да го търси първо в себе си, може поне да тръгне нанякъде.

Всеки сам си знае, разбира се. Сигурно по-добре да си безработен, самотен, болен и да продължаваш да си "чакаш", отколкото поне да се опиташ да промениш нещо...

admiral
на андорския флот

#2890482 - 04.04.2012 16:49 [Re: ]

Цитат:

Дано не чакаш прекалено дълго...

Аз лично въобще не чаках, но не това е темата тук.

Цитат:

Явно някъде другаде е проблемът и си мисля, че ако всеки започне да го търси първо в себе си, може поне да тръгне нанякъде.

Личният ми психоаналитик ме е посъветвал, да не търся за всяко нещастие или проблем вината в себе си - това водело до депресии.
Но ако имаш предвид, че е добре всеки да се замисли какво би могъл той сам да направи по въпроса за личното си щастие - бъди сигурна, че хората го правят ежедневно - не само в БГ, но навсякъде по света.

--------------------

saharrah
Нерегистриран

#2890493 - 04.04.2012 17:48 [Re: admiral]

Цитат:

Но ако имаш предвид, че е добре всеки да се замисли какво би могъл той сам да направи по въпроса за личното си щастие - бъди сигурна, че хората го правят ежедневно - не само в БГ, но навсякъде по света.

Няма откъде да бъда "сигурна": според проучването, в България хората не са щастливи. Вариантите са два: или не се справят в усилията си или усилия няма. Няма обаче как да се винят политиците - народът сам си ги избира; или пък не гласува изобщо... после и в двата случая е недоволен ?!

Според мен (и статията), щастието не е свързано единствено с парите. Пари се изкарват. Другите неща обаче не случайно се наричат безценни.

admiral
на андорския флот

#2890497 - 04.04.2012 18:15 [Re: ]

Цитат:

Пари се изкарват.

Ама разбира се.
Пита се само колко.
И с какво усилие.

--------------------

saharrah
Нерегистриран

#2890504 - 04.04.2012 18:48 [Re: admiral]

Е, усилието не идва ли "като запретнеш ръкави" ?

Наистина, петролът и инвестиционните климати може да са зле и да не зависят от нас, но също - може така и да не се оправят... та жалко ако цял живот тях чакаме

Siska_Y

#2890512 - 04.04.2012 19:23 [Re: MyXa]

Добре де, трябваше да звучи по-гръмко, защо ми разваляте фацата Тъмница си е, слънце си нямат, защо иначе са толкова бели и само по сауни ходят
Елате ни вижте на юг колко сме слънчасали от щастие

Siska_Y

#2890514 - 04.04.2012 19:37 [Re: ]

"Странно е, че България е в "категория" с държави наистина от третия свят, в които има епидемии, войни и много социални проблеми. В България всъщност тези неща ги няма."

Тъжно и вярно

Българина като цяло си е песимист, мрънкач, недоволства, все някой му виновен, но това е само при едно конкретно поколение, заели предимно канцеларски длъжности. Баща ми с повод и без повод обича да казва "комунистите са виновни за всичко"
Младите набори са си много щастливи даже - не им трябва много, нали си имат снимки от банята постнати във Фейса, имат си Студентски град и Азис ... защо да са нещастни?

saharrah
Нерегистриран

#2890526 - 04.04.2012 20:30 [Re: Siska_Y]

Цитат:

Младите набори са си много щастливи даже - не им трябва много, нали си имат снимки от банята постнати във Фейса, имат си Студентски град и Азис ... защо да са нещастни?

по-скоро причините да не бъдат нещастни са... България не е под диктатура; няма кръвопролития, терори и преследвания; правова държава е, а ако има проблеми с корупцията - то сами си ги правим; не е гнездо на епидемии от малария, туберкулоза, ХИВ; в Европейския Съюз е, заедно с много от онези "топ 10 щастливци"..... Азис не слушам, фейсбук нямам - но знам ли, може и да съм от "поколението", което не се страхува да преследва щастието си, дори и да рискува така и да не го "намери". Някак си не виждам какво друго ми остава да правя нямам време да чакам на готово...

RIM

Регистриран: 19.05.2010
От: Broward County
    #2890534 - 04.04.2012 21:01 [Re: ]

така и така темата отидЕ та се отплеснА...
@saharrah
ти май не попадаш в графата средно статистически български младеж, а може и в други статстики да не попаднеш, не се знае, знае ли се

saharrah
Нерегистриран

#2890549 - 04.04.2012 21:34 [Re: RIM]

Не бих искала (пак) да отплесвам темата - за щастието в България - и не бих искала дори да намесвам емиграцията. Ако се окажа там буквално след месеци, нямам намерение да се самосъжалявам и да позволя да стана част от "нещастните българи" - дадох си доводите, според които в България не е толкова зле, колкото е в други държави.

Жалко наистина обаче, че нямам способи, с които да докажа, че българските студенти в САЩ с пълни стипендии са хиляди. Не разбирам защо продължавам да бъда укорявана и определяна за "нещо", което просто не съм - и не знам какво трябва да се "знае"? Ако намекваш за децата богаташченца - те не се бъхтат на визи в Америката, стоят си при родителите с колите, удобството и "чалгата". Познавам такива - не са заминали никъде, освен на екскурзии, не със собственоръчно изкарани пари. Още ходят по същите "заведения" и нищо не са "постигнали" - явно нямат стимул, всичко им е ОК? За контраст - тук горе-долу всички "българчета" работим на няколко места и се борим доколкото можем. Аз и многото други "български младежи" явно сме имали причини да искаме да се махнем...вместо пачките да "останем". Осъзнавам, че заминалите за САЩ от четящите/пишещите тук са предимно емигрирали, благодарение на лотарията и по никакъв начин явно не мога да уверя никого, че не сте единствените, както и че горе-долу сме тук поради една и съща причина - само методите на идване са различни

Факт е обаче че "пристигат" по-малко "такива като мен", за разлика от преди, защото Европа от 2007 г. вече е отворена, при това не само за студенти. За щастието и за много други неща важи приказката "Който иска, намира начини, който не иска - търси оправдания". Тъжното е, че не би трябвало да сме в една класация с останалите 9 държави, след които сме се наредили. Там условията за живот са в пъти по-тежки от България. Там е истинското нещастие.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890554 - 04.04.2012 21:53 [Re: Siska_Y]

Сега пък слънце нямали . Да те питам- ти колко време си живяла в скандинавска страна? била ли си изобщо? къде? за колко време? Щото ми звучиш като някои "компетенти", дето ми обясняват как било в Америка, без крачецът им да е стъпвал там.

Да не съм съвсем извън темата - егото и постоянната неудовлетвореност от това, което имаме сериозно допринасят за да се чувстваме нещастни, според мен.

По отношение на нацията ни- голяма част от българите сме подчинени хора. Кой народ може да измисли нещо като
" преклонена главица сабя не я сече"? Да, може би е било и въпрос на оцеляване някога, но синдромът на преклонените главици е силно разпространен и днес и ни поставя в ситуацията, в която сме в момента- политическа и икономическа, а преклонената главица няма самочувствие. Как може един подтиснат, смачкан народ да бъде щастлив?

Анонимен
Нерегистриран

Post deleted by Дон Кихот
    #2890566 - 04.04.2012 22:42 [Re: ]

MyXa
KoHcKa

#2890568 - 04.04.2012 22:44 [Re: Siska_Y]

Сиска, специално за теб, ето ти един залез от март месец, като бях в Стокхолм

--------------------

~Mark Twain

saharrah
Нерегистриран

#2890573 - 04.04.2012 23:01 [Re: MyXa]

оххх... размечтах се ще взема там да цъфна, стига съм се мъчила тука

Даже и предпочитам да ми е малко по-студеничко отколкото да пукам по жегите

Анонимен
Нерегистриран

#2890575 - 04.04.2012 23:03 [Re: MyXa]

MyXa
KoHcKa

#2890577 - 04.04.2012 23:08 [Re: ]

За тъмнотията и нямането на слънце говорехме

--------------------

~Mark Twain

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2890583 - 04.04.2012 23:25 [Re: ]

Цитат:

Този залез трябва да прави някого щастлив или нещастен ли?

Малко оф топик- но изгревите и залезите, студът и топлината според мен са също фактори определящи щастливостта на хората донякъде. На мен например студът и мракът ми действат подтискащо, а слънцето обратно- дори и да няма повод за щастие, човек някак по- оптимистичен се чувства. Всъщност имаше си и научно обяснение, че светлината по някакъв начин спомага за отделянето на повече серотонин.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

saharrah
Нерегистриран

#2890584 - 04.04.2012 23:36 [Re: Дзвер]

Ето часовете на изгрев и залез на слънцето във Финландия (доста на север, втора в списъка по "щастие"):

Sunrise and sunset in Helsinki

Не е тъмница - през лятото всъщност се стъмва много късно, а през зимата едва ли е голяма болка за умиране, в сравнение с другите европейски държави.

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2890586 - 04.04.2012 23:49 [Re: ]

Цитат:

В този ред на мисли, скандинавците непокорни и непослушни ли са?

А колко скандинавци са "студенти"из западна Европа или даже в UK?
Но в България преди им харесваше -но за последните години нямам информация!

--------------------
Истината е за всички!

admiral
на андорския флот

#2890588 - 04.04.2012 23:55 [Re: Дзвер]

Цитат:

Малко оф топик- но изгревите и залезите, студът и топлината според мен са също фактори определящи щастливостта на хората донякъде.

Сигурно и това и още много други неща са важни за щастието, ама най важно за резултата е кого питаш и как го питаш: Защото в Англия например никой няма да търгне да се оплаква, дори ако е зле, докато другаде почваш веднага да се тръшкаш, даже и да нямаш сериозни проблеми, ей така, понеже е фолклор. Пък някъде бях чел, че при китайците не бивало в никакъв случай да казваш гласно, че си добре, за да не дразниш злите духове.

--------------------

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2890614 - 05.04.2012 08:14 [Re: ]

http://www.forumat-bg.com/obshtestvo/1702-strah-ni-gazi

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890616 - 05.04.2012 09:19 [Re: ]

Не знам дали са непокорни и непослушни, но поне не се оставят да ги водят за носа и защитават това, което смятат за правилно за страната си. Не, скандинавците не са като гърците, но например датчаните ако някой произвежда некачествена храна, спират да купуват тази храна изцяло. Всички. Кога българите сме били така единни в нещо?

Докато бях в Щатите ми направи впечатление, че повечето народи си имат добре функциониращи общности- гърците са единни, руснаците са единни, поляците са единни. Помагат си. Не знам как е в другите градове, но в Ню Йорк общност нямаме (поне нямахме допреди няколко години). Няма да забравя, ходих един Великден в т.нар. "църква" в НЙ, където двама се сбиха на стъпалата на църквата! Навръх Великден!

Чувството за принадлежност дали е фактор човек да се чувства по-щастлив?

Още нещо- преди няколко дни прочетох заглавие, че група цигани нападнали полицай. Във всяка нормална страна щяха да се съберат петстотин служители на реда и да реагират, защото това е недопустимо. Не и тук! Не и в България! В България това е новина в клюкарските страници на вестниците, която стои ден. И толкова! Не, това няма пряка връзка с темата, но има връзка с това, което историйката е пуснала- подчинени и безхаберни сме. И не, не е защото сме малки. Малки сме, защото сме се направили такива.

Както и да е, отдавна избягвам да пиша по такива теми.

admiral
на андорския флот

#2890620 - 05.04.2012 09:28 [Re: ]

Цитат:

Чувството за принадлежност дали е фактор човек да се чувства по-щастлив?

Зависи.
Има хора у нас, които именно по тази причина се чустват по-нещастни.

--------------------

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2890712 - 05.04.2012 19:12 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

Какво беше там за преклонената главица ...
http://www.eurochicago.com/2012/02/tayno-vrashtat-vshevron-u-nas/

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890716 - 05.04.2012 19:38 [Re: Shogoun]

Не съм изненадана...Очакваше се Шеврон да се борят с всички средства. И знаеш ли къде е ключето, защо всъщност ще позволят политиците ни мили това да се случи? Ето тук: "Как точно Морнингстар е успял да обработи всички не е известно, но хора, запознати с маниера на американските политици, разказват, че техният арсенал включва убеждаване, натиск и изнудване чрез компромати". Толкова са им кирливи ризите на нашичките, начело с ББ, че сами си свалят гащите и се надупват. Не би трябвало политик, който е с всичкия си да позволи това да ес случи с държавата и хората. Щетите ще са огромни, а ползите-съмнителни. И не говоря само за това, което ще причинят на природата, а това, което ще се случи с хората.

Анонимен
Нерегистриран

#2890718 - 05.04.2012 19:44 [Re: ]

Редактирано от _Arwen_ (05.04.2012 20:24)

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890744 - 05.04.2012 21:49 [Re: ]

Не, в Норвегия не се добива шистов газ! Статойл са инвеститори в Щатите, но скоро май ще се оттеглят. Франция забрани хидравличното разбиване за извличане на шистов газ! Сондажи на шистов газ докарват земетресения в Северна Англия! Темата за случилото се в Еквадор дори няма да я зачеквам.

Малко интересни факти:

1. Фирма „Шеврон” е осъдена в САЩ за укриване на данъци с общ размер 3.25 милиарда долара /от 1970г. до 2000г./, чрез схеми на надписване на продажните цени за всеки барел произведен петрол.
2. Фирма „Шеврон” безотговорно е замърсявала територията на Еквадор в продължение на 20 години /между 1972г. и 1992г./ и на 15 февруари 2011г. е осъдена да заплати 8.6 милиарда USD, заради замърсяването на територията и водите в Еквадор. Делото започва през 2003г.
3. Фирма „Шеврон” е изляла е над 68 милиарда литра токсична вода в Амазонските гори.
4. Фирма „Шеврон” е освободила над 11 милиона литра токсични отпадъци в Ричмънд, Калифорния, без да предупреди живущите в щата. В следствие на замърсяването, силно са се повишили респираторните заболявания и са нараснали раковите заболявания в района.
5. Фирма „Шеврон” е осъдена в Ангола на 2 милиона USD за компенсация от нефтени разливи.
6. Фирма „Шеврон” е осъдена в Калифорния да заплати 6 милиона USD глоба за нарушение на закона за чистия въздух и на 1 милион USD за екологични проекти.

И сега малко за добивът на шистов газ. Аз писах в една друга тема, ето и сега:

Добивът на шистов газ представлява хоризонтален сондаж в глинести почви. След като пробие вертикално, сондата пробива хоризонтално на голямо разстояние, след което се наливат хиляди тонове вода, пясък и тонове изключително вредни химикали. Води до масивно отравяне на подпочвени води, реки и въздух, чешмяната става токсична и горима, населението започва да страда от сериозни нелечими болести...

Всичката тази информация я има в нета. Ако наистина те интересува темата, гледай Gasland. Има го и в YouTube.

А...и да попитам- що все си ми анти напоследък? Нещо да съм те засегнала?

Анонимен
Нерегистриран

#2890745 - 05.04.2012 21:58 [Re: ]

Редактирано от _Arwen_ (05.04.2012 22:50)

saharrah
Нерегистриран

#2890779 - 06.04.2012 01:54 [Re: ]

Май действително не сме в позиция да отказваме инвестиции/индустрии от подобна величина, или поне проверка дали изобщо имат бъдеще. И АЕЦ-ите могат да причинят трагедии, но България не е в най-земетръсните региони, а и технологиите през 2012 са достатъчно напреднали. Така или иначе докато (ако) се направи проучване, всичко е напълно хипотетично и за пореден път сякаш се прави много шум за нищо, на хората се дава повод за излишно настройване "за" и "против", редица спекулации и отнемане на вниманието от други нехипотетични, а реално съществуващи проблеми... после политиците пак за всичко ще са виновни...

Или пък ние наистина отново искаме да сме наобратно на "останалия свят", може би от 1944 до 1989 така сме си свикнали и е важно да поддържаме тази тенденция във всичко възможно. Сигурно след време добиването така или иначе ще се случва в много държави, било то за САЩ или за някой друг гигант, само ние разбира се няма да участваме. Може пак да сме известен брой години назад, ама май и с това вече сме свикнали и не ни е толкова зле.

Цитат:

Шистовият газ е природен газ, добиван от шисти. През първото десетилетие на 21 век шистовият газ увеличава значението си като важен източник на природен газ в САЩ. Интересът към него се подхранва и от възможни шистови находища в Канада, Европа, Азия и Австралия. Американската администрация за енергийна информация смята, че находищата на шистов газ в САЩ могат да осигурят пълна независимост в доставките на природен газ за страната до 2030 г.

Според експерти добивът на шистов газ ще се увеличи драстично през следващите години и той ще стане основен енергиен източник. В свое проучване "Института Бейкър за публични политики" в Университета в Райс стигат до заключението, че увеличаващият се добив на шистов газ в САЩ и Канада може да намали високите цени на газа, който Русия и държавите от Персийския залив изнасят за европейските страни.

от уикипедия - американско зло в български вариант

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890796 - 06.04.2012 08:54 [Re: ]

Специално за АЕЦ Белене- земетръсна зона си е и още как. Не знам дали си чувала за Вранча, но аз не само съм чувала, но и усетих земетресението в Свищов 77-ма година и пред очите ми загинаха хора! Ако те интересува темата, можеш също да прочетеш и за трите огромни подземни реки в района. Ето Тук е описано добре, ако ти се чете.

Относно шистовия газ- ето също извадка от уикипедия:

"Objections to its potential environmental impact have stalled governmental support for extraction of shale oil in some countries, such as Australia.[68] Shale oil extraction may involve a number of different environmental impacts that vary with process technologies. Depending on the geological conditions and mining techniques, mining impacts may include acid drainage induced by the sudden rapid exposure and subsequent oxidation of formerly buried materials, the introduction of metals into surface water and groundwater, increased erosion, sulfur gas emissions, and air pollution caused by the production of particulates during processing, transport, and support activities.[52][69] Surface mining for ex situ processing, as with in situ processing, requires extensive land use and ex situ thermal processing generates wastes that require disposal. Mining, processing, spent oil shale disposal, and waste treatment require land to be withdrawn from traditional uses.[8][70] Depending on the processing technology, the waste material may contain pollutants including sulfates, heavy metals, and polycyclic aromatic hydrocarbons, some of which are toxic and carcinogenic.[71][72] Experimental in situ conversion processes may reduce some of these impacts, but may instead cause other problems, such as groundwater pollution.
A photograph of dark gray/silver piles of spent shale lumps.
Spent shale often presents a disposal problem

The production and usage of oil shale usually generates more greenhouse gas emissions, including carbon dioxide, than conventional fossil fuels.[70] Depending on the technology and the oil shale composition, shale oil extraction processes may also emit sulfur dioxide, hydrogen sulfide, carbonyl sulfide, and nitrogen oxides.[73] Developing carbon capture and storage technologies may reduce the processes' carbon footprint.[74]

Concerns have been raised over the oil shale industry's use of water, particularly in arid regions where water consumption is a sensitive issue.[75] Above-ground retorting typically consumes between one and five barrels of water per barrel of produced shale oil, depending on technology.[29][76] Water is usually used for spent oil shale cooling and oil shale ash disposal. In situ processing, according to one estimate, uses about one-tenth as much water.[77] In other areas, water must be pumped out of oil shale mines. The resulting fall in the water table may have negative effects on nearby arable land and forests.[8]

A 2008 programmatic environmental impact statement issued by the United States Bureau of Land Management stated that surface mining and retort operations produce 2 to 10 U.S. gallons (7.6 to 38 l; 1.7 to 8.3 imp gal) of waste water per 1 short ton (0.91 t) of processed oil shale.[76]"

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890797 - 06.04.2012 09:05 [Re: ]

Чакай, чакай- прави разлика в добиването на природен газ и шистов газ. Къде се намират, какви са технологиите по извличането. А Норвегия още от 60-те е водеща страна що се отнася до опазване на околната среда- почистване, превенция, пречиствателни системи. По-късно ще пиша още и подробно, явно темата ви интересува.

Офф: Не, не се обиждам бързо, но да бъда държана отговорна за това, което правят или не норвежците само, защото съпругът ми е норвежец е смешно.

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2890833 - 06.04.2012 12:26 [Re: ]

Никак не ми беше ясно до сега каква е разликата между шистов и другия природен газ,благодарение на дискусията се поразтърсих и попрочетох из нета за разликите в технологиите при добива. Сега една идея малко по- грамотна се чувствам. Намерих и че все още се правят проучвания какви точно са вредите от това. А тази Шеврон...абе чудя се на нашите управляващи толкова ли е трудно да чекнат само " chevron scandals" из гугъла.Или може би са проверили и са се зарадвали, че Шеврон са известни и с даване на подкупи . Изплаших се като прочетох какви са ги сътворили из други държави. Но не е много чудно. На територията на страната ни и други проекти се правят от компании, които са изгонени от други страни и им е забранено да извършват там повече дейност.
Изобщо за този шистов газ има ли някакви предположения колко е и дали си струва да се дълбае заради него?
Гледам, че и бензенът, който се използва за добивът на шистов газ е силно канцерогенен и е докладвано, че е бил откриван във водите близо до райони в които се дълбае.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

saharrah
Нерегистриран

#2890902 - 06.04.2012 17:13 [Re: ]

Аз не съм споменавала АЕЦ Белене. Не прекратиха ли окончателно плановете за него - не съм следила темата в България, това е последното, което бях чувала? Знам за земетресението през 1977, визирах по-скоро региони като Мексико, Близкия Изток или някои части на Южна Америка, в които това за съжаление се случва сравнително често (и за още по-голямо съжаление с голям магнитут). У нас земетресения също има (например последното в Сливен), не знам дали обаче понеже населението е значително по-малко, за щети не се съобщава в такава величина (и Слава Богу).

Иначе за шистовия газ наистина знае ли се изобщо има ли (достатъчно)? Ако не, докато други държави правят пари, ние просто протестираме без дори да знаем има ли защо. Проучването би превърнало темата от хипотетична в реална. Мисля, че силите на обществото трябва да са в друга насока - не разбирам защо веднага се обединяваме, когато трябва да отричаме/опонираме нещо (в случая даже не знаем има ли, няма ли причина).

Интересно е дали имаме ресурси/финанси да заменим такава инвестиция с друга с подобни мащаби. По света и АЕЦ-и имат, и шистов газ добиват, ние едвам си крепим язовирните стени. И от тях стават бедствия, може би не са толкова трогателни, че да се организират протести - жалко, че обаче са съвсем реални.

kovanick
ECE
*

Регистриран: 03.04.2012
От: вън
    #2890918 - 06.04.2012 19:04 [Re: ]

Относно шистовия газ.

По география в училище съм учил, че добивът на шистов газ в България е нерентабилен заради няколко основни причини. Няма да се отплесвам в обеми, но само ще спомена, че сравнения с "други страни, които правят пари" не са особено удачни в конкретния случай. Защо? Най-вече заради факта, че има значителни различия в подземните пластове. Да вземем например една Полша, която добива газ от този тип скали. Ами, територията й е част от континенталния ледник (така си спомням).

В същото време Добруджа е привидно доста сух регион (на картата там почти няма реки), но всъщност се намира върху гигантска мрежа от водопропускливи скали - дълбоко разположени артезиански и карстови водни басейни. Тоест - едно евентуално замърсяване в региона би било много трудно да бъде локализирано и отстранено поради разчленеността на подземната "водопреносна" мрежа.
От Уикипедия:

Цитат:

Дунавската равнина е богата на подземни води. Грунтови води се разкриват в алувиалните отложения на река Дунав и по-големите вътрешни реки. Карстовите води има в източната и най-западната част на равнината. Тези води подхранват реките и обуславят както по-големите водни количества, така и по равномерен режим. Реки с карстово подхранване са Русенски Лом, Девня, Провадийска и др.

А по въпроса с учените, подкрепящи всячески добива на шистов газ - ами, Димитри Иванов го казва много точно: "rent-a-parliamentarian", "rent-a-scientist".

Поздрави,

--------------------
“To avoid criticism say nothing, do nothing, be nothing.”
― Aristotle

saharrah
Нерегистриран

#2890921 - 06.04.2012 19:13 [Re: kovanick]

Хубаво, тогава - щом така или иначе не може да се добива - отпадат всичките потенциални замърсявания, заедно с тях и потенциални приходи.

Сега въпросът е ще се организират ли хората за реални каузи като проблемите с уличните кучета, заводите за боклук, корупцията ?! Или те не си струват и не е нужно да се вдига шум...

И ако пари няма да изкарваме от шистов газ - имаме ли други варианти? Няма да сме замърсени, та спокойно ще можем да развиваме друга "индустрия" - ще се случи ли?

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2890932 - 06.04.2012 21:12 [Re: kovanick]

Поляците и те са разбрали, че им е нерентабилно, че разходите са няколко пъти по-големи от очакваното, така че и те са на път да прекратят с добива.

Както и да е, темата е друга. Ако някой иска, да отвори нова, макар че темата е дъвкана достатъчно и никой никого няма да убеди в нищо...

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2890943 - 06.04.2012 22:01 [Re: ]

Злите езици в Гърция говорят, че България се е отказала от петролопровода Бургас-Александруполис пак под натиска на американците, защото щял да е конкурентен на техния. И сега човек наистина се замисля, предвид, че оправданието беше опасност от евентуално замърсяване, а шистовия газ май е в пъти по-опасен. Та така България освен възможността да играе стратегическа роля, предвид, че тръбата щеше да продължи и до Италия, изгуби парите по проучването, че и може да плати компенсации...

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
    #2891000 - 07.04.2012 02:36 [Re: Shogoun]

Каквото и да ви говорят - става въпрос за пари. Номера е да се досетите от къде,колко и за кого
А това че някой си щели да го изнудват не звучи сериозно. Просто БГ-електората не се впечатлява от кирливи ризи, някак си ги приема като нещо нормално.

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2891688 - 10.04.2012 21:08 [Re: mati8800]

Aбсолютна глупост.
Държави като Бангладеш и подобни неизменно са сред най-щатстливите в подобни класации.
Българите имаме нагласата да сме вечно нещастни , но със сигурност сме доста по-щастливи от поне едно 80 % от населението на Земята...
Докато човек не поопознае света не може да разбере какво има.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

saharrah
Нерегистриран

#2891691 - 10.04.2012 21:25 [Re: canon]

Надявам се искрено много повече от 80% от населението на Земята да не живее в държави, в които изразът "кучета ги яли" излиза от преносното си значение. Със сигурност има и други, освен България. Едва ли обаче са в Европейския съюз.

canon
На изток от рая

#2891694 - 10.04.2012 21:34 [Re: ]

Нека претеглим процентно шанса да те изяде куче в България спрямо да си жертва на масова стрелба в САЩ
Да кажем 5 човека годишно в България са жертва на бездомни кучета ( едва ли има чак толкова смъртни случаи , но просто давам пример) .
Това на 8 милионна България е около 0.0000006 %
Какъв ли е процента на жертвите на случайна стрелба в САЩ ?

Изобщо такива нелепи случки не може да са критерий за национално щастие/ нещастие.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Редактирано от canon (10.04.2012 21:34)

saharrah
Нерегистриран

#2891699 - 10.04.2012 21:55 [Re: canon]

На фона на 300 милиона - може би не толкова голям. Едва ли и това е повод за национално нещастие (изключваме тероризъм и показни убийства на политически фигури).

За мен обаче въпросната случка беше повод за много размисли, които ме наведоха на немалко "нещастие" - накъде точно е тръгнала и докъде е стигнала България за 20+ години, след като тези кучета съществуват откакто се помня, без особени индикации този проблем да се реши - на фона на липса на поводи за национално нещастие като войни и епидемии (вече бях писала логиката си за това, че и корупцията, и мръсотията, и т.н. сами си ги правим, същевременно протестирайки за далечни тематики, вместо за належащите).

Освен този проблем, много други си остават нерешени, като например липсата на магистрали, които смея да твърдя водят до немалко нещастия на "национално" равнище. Та просто си мислех, като млад що-годе глобален човек, все пак обичащ родината си, без предразсъдъци че ще ми е "тоооолкова зле ако се върна", самата аз имам ли бъдеще там някога докрая на живота си изобщо - ако въпреки липсата на съществени причини (споменати вече), обществото не върви в никаква посока... особено пък ако съм настроена "положително", че ако всички искаме да се оправят нещата и работим по въпроса - те току-виж изненадващо биха се оправили... Някъде обаче има някаква спънка, не ми се ще да мисля, че е в самите нас, но досега не съм успяла да стигна до други изводи. Ако някой има друга теория.....

canon
На изток от рая

#2891703 - 10.04.2012 22:26 [Re: ]

Mного от лошите новини всъщност не са това което са :

Изненадваща нова версия за изнасилването на момиче в столичен хотел
http://dnes.dir.bg/news/iznasilvane-knyazhevo-taxijia-10930362?nt=4

П.С. Още от самото начало версията на "пострадалата" ми се стори доста съмнителна - провинциално момиче от Монтана идва да си търси работа в София и отсяда в хотел в Княжево ???
Знаем какво предлагат повечето такива хотели.
На прибиране от нощен клуб към хотела , таксиджията я изнасилва в собствената и стая без никой да ги види на влизане в хотела ???

Разбира се форумите гръмнаха , как това може само в България и прочие глупости...

--------------------

saharrah
Нерегистриран

#2891724 - 10.04.2012 23:32 [Re: canon]

За мен тази част от текста в линка е достатъчно лоша, за съжаление:

Цитат:

Той има 3 присъди за притежание на наркотици и хулиганство. Има и десетки регистрации в МВР за притежание на дрога, съпротива на полиция и грабежи. Николов работи за фирмата "О'Кей Супертранс". От компанията засега отказват коментар.

Бих искала да се надявам, че в България съдебното минало има значение при наемането на работа, свързана с постоянно общуване с хора.

canon
На изток от рая

#2891732 - 10.04.2012 23:59 [Re: ]

Хващайки сама такси посред нощ в Ню Йорк чустваш ли се напълно сигурна защитена знаейки строгите регулации за наемането на персонал ?
В тоя бизнес навсякъде по света не работи каймака на обществото.

--------------------

saharrah
Нерегистриран

#2891733 - 11.04.2012 00:15 [Re: canon]

От "не каймака на обществото" до "осъждан престъпник" разликата е голяма. Усещам, че пак ще ми се налага да защитавам това, което съм писала, по-скоро поради това, че съм "студентка в Ню Йорк", отколкото заради мнението ми само по себе си...

Приключвам с това, че ми се иска и за тази случка много скоро да излезе "опровержение":

Здравният министър откри 16-годишни деца в дом в Плевен, които тежат по 10 килограма

...пък дори и накрая отново никой да не поеме (съдебна) отговорност, стига само да се окаже, че не е било вярно...

canon
На изток от рая

#2891758 - 11.04.2012 07:43 [Re: ]

Извинена си , че си студентка в Ню Йорк .

Както и да е , тия теми винаги стигат до " А Вие защо биете негрите ?" , защото кусури има навсякъде.

П.С. Що форума тази сутрин има друг фейс ???

--------------------

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #2891795 - 11.04.2012 12:30 [Re: canon]

И винаги стигаме до извода, че е по-важно кьде са по-малко кусурите, които пьк са обратно пропорционални на тьрпението и гражданската отговорност на хората в страната.

П.П.
Вярно, че има ново лице форума.

--------------------
Човекът е човек, когато е на път!!!
----------------------

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2891818 - 11.04.2012 14:48 [Re: canon]

Цитат:

П.С. Що форума тази сутрин има друг фейс ???

Предполагам началството се опитва да увеличи трафика, но понеже вече казаха че няма да махат системата на звездичките, затова сега ще се наслаждаваме на по-богати цветове...

Въпрос на дни, ако не на часове да се съживи форума

PraefectumМодератор

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #2891889 - 11.04.2012 16:47 [Re: NVU]

Да бе и мен ме изненадАха тази сутрин ...

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

NVU
Legend

#2891899 - 11.04.2012 17:13 [Re: Praefectum]

За мен по-голямата изненада е, че повече от час мнението ми още не е преместено в коша и после заключено, каквато напоследък е съдбата на опитите ми да пиша тук

saharrah
Нерегистриран

#2891909 - 11.04.2012 17:44 [Re: NVU]

а може и изненадите да продължат, когато започнем да обсъждаме/критикуваме "мнения", вместо "личности" - и за да не сме съвсем оффтопик - от което България (и форумът) могат да станат по-щастливи

NVU
Legend

#2891914 - 11.04.2012 18:00 [Re: ]

Цитат:

когато започнем да обсъждаме/критикуваме "мнения", вместо "личности"

Кодак - чудесни филми за фотоапарати правеха, но като задуха вятъра на дигиталните снимки, началството им реши че те са по-големи от клиентите си и като магаре на мост се запънъха, фотоленти та фотоленти... и 100+ годишната им история беше дотам. А имаха огромен шанс.

MySpace - същата история с други главни герои...

Palm (Treo)- същата история с други главни герои...

Печатното издание на Encyclopaedia Britannica - същата история с други главни герои...

Форума на алл.бг - времето ще покаже дали ще се окаже същата история, но като гледам накъде върви не е трудно да се предположи края.

RIM

Регистриран: 19.05.2010
От: Broward County
    #2891916 - 11.04.2012 18:05 [Re: NVU]

Само изказвам мнение, не претендирам за точност:
Визията и навигацията са "дървени", така аз го усещам.
Информацията е безценна.
Мотивацията за промяна би била единствено материална, до тогава - всичко ще е на доброволни начела.

plain
Flâneur

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #2892024 - 12.04.2012 04:44 [Re: NVU]

Аз се чудя къде се изгуби - пък то ти си бил репресиран.

--------------------
C'est vraiment dégueulasse.

michel*
IT specialist
**

Регистриран: 18.02.2012
    #2892103 - 12.04.2012 13:40 [Re: mati8800]

България е една западаща държава. Явно твърде дългата ни и славна история е нещо като бреме, защото няма как да надскочим миналото си величие, че и да го стигнем няма как и това ни комплексира. Не искам да звуча песимистично, но колко държави от миналото са останали? Явно и нашата върви по този пагубен път. Така както вървят нещата след векове може и да ни няма на картата, но още по-вероятно е населението ни след години да изглежда като това на Индия...то и сега много наши известни личности имат ромски корен.

pplk
рекордьор

Регистриран: 20.02.2009
    #2892154 - 12.04.2012 19:44 [Re: michel*]

Имам доста познати, като теб, които не спираха да се оплакват от живота в България , заминаха и се промениха.
Сега не спират да се оплакват от живота в чужбина

--------------------
По една случайност един от съседите на Турция е Русия. - конска мъдрост.

michel*
IT specialist
**

Регистриран: 18.02.2012
    #2892156 - 12.04.2012 19:49 [Re: pplk]

Аз въобще не се оплаквам от живота тук. Но е факт, че тази държава няма бъдеще.

pplk
рекордьор

Регистриран: 20.02.2009
    #2892157 - 12.04.2012 19:58 [Re: michel*]

Цитат:

Но е факт, че тази държава няма бъдеще.

Факт е на баба ти хурката, останалото са предположения!

--------------------
По една случайност един от съседите на Турция е Русия. - конска мъдрост.

Metallica
делфинче

Регистриран: 14.08.2005
От: looks like heaven but could be...
    #2892164 - 12.04.2012 20:41 [Re: pplk]

Напоследък работя с доста латиноамериканци и ми прави впечатление, че са винаги усмихнати, енергични и някак не им личи да са стресирани. А работата е тежка, всеки търчи, бърза, изключително много работят, но все ще намерят време да се усмихнат, да помогнат, да кажат добра дума.Много приятно и лесно се работи с такива хора. Винаги съм им се чудила как го правят Не знам дали са щастливи по принцип и дали мръкнат и се оплакват, но имаме доста да учим от тях...

--------------------
Аз искам слънце цял живот да имам и дланите ми винаги да парят, да нося дъх на слънце негасимо
и буйно да горя, да не догарям.

canon
На изток от рая

#2892168 - 12.04.2012 21:14 [Re: Metallica]

Kaкво значи латиноамериканци ?
Аз познавам хора от Аржентина и Чили и са страшно готини , и позитивни

--------------------

canon
На изток от рая

#2919865 - 22.06.2012 15:37 [Re: canon]

Българинът се представя за нещастен, не обича да споделя щастието си

Цитат:

Измерено количествено, българите са по-скоро щастливи в индивидуален план. В живота на всеки един от нас има ежедневно много неща, които могат да ни носят щастие, просто трябва да се настроим на тази вълна", заяви по време на представянето на изследването основателят на Фондация Credo Bonum Цветелина Бориславова.

http://dnes.dir.bg/news/prouchvane-tzeluvka-11414095?nt=9

--------------------

khalhalla
шматка от класа
**

Регистриран: 18.05.2012
От: Rochester, NY
    #2924446 - 06.07.2012 14:35 [Re: canon]

Ти пък си намерил коя точно мафиотка да цитираш....
Как да не са нещастни българите, като едвам свързват двата края?!?!?!!

commandore
неориентиран

Регистриран: 16.10.2012
    #2969107 - 17.10.2012 07:52 [Re: canon]

И аз вярвам,че по скоро сме щастливи.Моята баба например е най - щастливата жена в цяла Европа,с нейните 85 евро пенсия,от които само за лекарства разхода е 42 евро.Бащя ми пък е толкова щастлив,че вече 8 месеца работи само на аванс,без заплата.Мама,и тя е много щастлива,понеже едно от задълженията и в къщи отпадна.Готвенето,просто няма продукти.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4063

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.061 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.