ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Dimito

Регистриран: 01.05.2012
От: София
Re: Една сага в София февруари 2012 г.
    #2897118 - 01.05.2012 10:56 [Re: admiral]

Минала съм по този път и искрено съчувствам на всеки, на когото предстои това негативно преживяване. Това е част от нашата родна действителност, за съжаление.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Dimito

Регистриран: 01.05.2012
От: София
    #2897119 - 01.05.2012 10:57 [Re: admiral]

Минала съм по този път и искрено съчувствам на всеки, на когото предстои това негативно преживяване. Това е част от нашата родна действителност, за съжаление.

dianka33
неориентиран

Регистриран: 05.07.2011
    #2905560 - 16.05.2012 13:59 [Re: ]

Продължение на сагата (който не иска, да не чете).
Опитвам се да отговоря на въпроса "Защо не искам вече в България?"
Новото заглавие ще е май: Одисея на абсурдите в България

......Не знаех, че ще има продължение на сагата, но има. Такаааа, след като продадох жилището, трябва да се сменят партидните номера, нали така? Ток, вода, парно...
Тук искам да похваля ЧЕЗ и Софийска вода, които съвсем културно ми обясниха, че е нужен само нотариален акт, сметките да са платени и ще се прехвърли всичко. Нооооо, (както бях писала вендъж- всяко добро за зло в милата ни държавица)това не е всичко. Отново "любимата" ми топлофикация. Звъня на топлофикация, обяснявам случая, те ми съобщават следното:
1. Нотариален акт- ок
2. Последна сметка-платена- ок
3. и вече трябва много да се внимава- Нотариално заверено споразумение на кого ще се води изравнителната сметка за парно и топла вода. Понеже, както споменах, сметката не може да излезе преди юли-август месец, а аз няма да съм в страната тогава, трябва топлофикация да знае от кого да си търси парите. Даааа, спънка. Какво ли съм очаквала все пак? ОК, примирих се- звъня на нотариус. Обяснявам случая. Нотариусът обаче ми казва- не мога да Ви издам заверено такова пълномощно без да знам на каква сума Вие декларирате, че ще поемете. А сега,де? Звъня отново на топлофикация. Обяснявам- Вие, хубаво, че искате от мен такова нотариално заверена декларация кой ще плаща накрая, но пък нотариса не може да направи такова нещо без да знае сума. Много любезната жена от там ми отговаря: "Ами, госпожо, не знам какво да направите. Оставете парите на някое доверено лице тук, то да Ви плати сметката когато излезе и така".
Започвам отново да се усещам, че влизам в някакъв кръг от неразбирателство и се чудя дали съм обяснила правилно. Вие ми кажете дали този въпрос: "Как мога да си прехвърля партидата на новият собственик на жилището, при положение, че ми искате нот. заверка, а такава не се издава без сума, която Вие сега не можете да ми кажете?"
Хайде, мога да го разбия на няколко по-мали въпросчета:

Аз-Нотариална заверка от нотариус, нали така?
Отговор Топлофикация- Да!
Нотариус пита- за каква сума?
Отговор Топлофикация- не можем да кажем сумата, щото изравнителната сметка излиза август.
Нотаиус към мен: Не мога да Ви заверя такава декларация без сума.
Аз към Топлофикация-кажете ориентировъчна сума.
Тополофикация- не можем, чакайте август.Такъв е редът, губите ми времето само. Това е!

Та, на въпроса: как да прехвърля проклетата партида?
След като зададох въпроса по всички възможни начини, (ако ги опиша тук, ще ме обвините в писмена логорея), накрая получих следния отговор: Даааа, г-жо, елате тук на място (4-ти км) и ще се разберете с новия собственик пред мен и ще прехвърлим партидата. Питам: значи- един лист с подписите на двамата кой поема разходите по изравнителната сметка е достатъчен, така ли? Без нотариус? Тя: Ами, не е редно така, но ще видим. Защото..... и се втурна да ми обяснява последиците как бъдещия собственик ще дойде после и ще каже, че той не ги е изразходвал тези "единици" и т.н. и няма да иска да плаща и т.н.....
Мен това, въобще, ама въобще не ме интересува. Искам всичко да си изплатя и да се махам, дето се казва:-)
Това "ще видим" ме хвърля в паника отново. Какво означава- ще видим? Ще видят колко съм хубава, дали са ми честни очите, дали са ми черни или сини, дали съм облечена добре или дали и вдъхвам доверие, така ли?

Моят съвет към тези, които продават панелката си в България: Не продавайте когато имате изгодна цена!! Или когато ви се появи клиент! Продайте само, когато на топлофикация и излязат всички изравнителни сметки, когато и е угодно на нея, не на Вас. Когато се уверите, че "компютрите" в паспортна служба работят, за да си вземете паспорта за чужбина (защото и за там имах "историйка"), когато се уверите, че всички от които зависи да си заминете от България (а те са много, вярвайте ми) са си свършили работата и подавайки декларацийки за каквото си искат, търпите грубото им отношение към Вас, а и си плащате за това, и тогава вече можете да напуснете държавицата като честен човек. Ама пък ще се измислят още по-сигурни начини да ви спрат да сте честен и накрая ще махнете с ръка и да става каквото ще, ще си наемете фирма за транспорт, която да Ви пренесе багажецът (без ДДС, естествено, да живее сивата икономика) и ще заминете далече, далече...
П.П. Не чистих България за един ден. Откакто комшията си изхвърли пружината от леглото си през терасата и за малко да убие едно бездомно куче на поляната, не вярвам, че можем да се "изчистим" за 1 ден. Лошото е, че не можем да се "изчистим и за Х години".

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
    #2905820 - 17.05.2012 12:06 [Re: dianka33]

аз бих се разбрала с новия собственик оттук нататък да поеме сметките, а като излезе изравнителната сметка " мой доверен човек" ще му занесе парите

dianka33
неориентиран

Регистриран: 05.07.2011
    #2906049 - 17.05.2012 20:33 [Re: Сияйна]

Да, Сияйна, точно така ме "посъветва" служителката от Топлофикация.
Така и ще направя. Но, темата ми е за абсурда, в който се въртиш и си плащаш за всичко с пари, нерви, време и каквото там ти изхабят.:-)

Siska_Y

Регистриран: 17.07.2011
От: The Sunshine State
    #2906210 - 17.05.2012 23:43 [Re: dianka33]

Много мои познати така и не успяват да ме разберат защо психически и физически не издържам в България! Тупат се гордо в гърдите "Аз никога няма да напусна страната си!" Явно има някаква цака да се примириш и история като вашата да е абсолютно нормална Уви, аз не се научих

Стискайте зъби, разбирам че още малко ви остава и ще се спасите

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
    #2907709 - 21.05.2012 10:48 [Re: Siska_Y]

Знаеш ли, хората са различни, отношението им към света също е различно.Ти не разбираш твоите познати - те теб.
Един пример: Аз и живеещите в София не ги разбирам, това да бъхтиш 1-1.5 часа до работното си място, задръстванията..., мръсния въздух..
Имам приятелка, която от 10 години е там, тя казва: свиква се
Ама аз не искам да свиквам.За няколко дни ми харесва, но за по-дълго време- не.....
Това къде да живееш е въпрос на личен избор, тук няма грешни отговори, трябва да си там където си щастлив.Големия град е притегателен център за доста хора, там се чувстват на мястото си.
Същите тези хора не си познават съседите, те са чужди за заобикалящите ги. Големите градове в чужда държава са същото, само че езикът не е родният ти , а нечий друг.
Разни хора-разни идеали -е казал бай Алеко
Това, което е предимство за един човек е недостатък за друг.
Защо написах горното: не е необходимо да разбираш избора на другия, а да го приемаш такъв, какъвто е.Ключовата дума е толерантност, все пак "светът е едно малко село" с напредъка на технологиите

Mailo
харабия

Регистриран: 15.05.2010
От: Mars
    #2907837 - 21.05.2012 15:50 [Re: dianka33]

само се закачам и да вметна,че при онлайн банкиране и плащане на битови сметки, след всяко плащане фактура,касова бележка или както искай го наричаш се изпраща до банката където са ти фиксирани комуналните плащания, върви във клона на съответната банка и в досието си имаш поща която трябва да си получиш!

--------------------
Всеки един миг е още един шанс ...... да се усмихнеш!

Emma
член

Регистриран: 09.04.2012
    #2907882 - 21.05.2012 17:04 [Re: dianka33]

Цитат:

Продължение на сагата (който не иска, да не чете).
Опитвам се да отговоря на въпроса "Защо не искам вече в България?"
Новото заглавие ще е май: Одисея на абсурдите в България

......Такаааа, след като продадох жилището...

Първо поздравления за този успех!
Много хубаво е написано,разсмя ме, но и искрено ти съчувствам и както се казваше в една реклама "ЗНАМ ЗА КАКВО ГОВОРИТЕ !!!"
Дано всички тези абсурди един ден са само минало, но за сега това е жестоката действителност, мила родна картинка, мдаа. И аз съм в процес на вадене на един АБСОЛЮТНО ИЗЛИШЕН документ, толкова безмислено, колкото само в България може да е.
Успех от мен! Добре пишеш, увлекателно и с чувство за хумор.

--------------------
Не е важно какво казваш на тревата.Можеш и да си измисляш разни думи;важното е чувството, че 'и се радваш и че се отнасяш с нея като с равна.

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3058

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.