ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1
Нам Бок
лъжец

Регистриран: 02.05.2011
Емотокрация
    #2888770 - 26.03.2012 15:57

Замисли ме много една статия. В реалния свят и дори, и в конвенционалните електронни меди, тези отпреди интернет, емоцията е нещо спонтанно. Усмивката ни идва неволно, ако е фалшива то това си личи, плача, сърдитата физиономия, тези неща са без наш контрол, идват заради ситуацията, породени от някого или нещо. В интернет, обаче това не е така. Изписването на усмихнато или намръщено лице е волеви акт. Такива са и коментарите под статия, клип или линк. „Ужасно е, защото..., Възмутен съм, понеже..., Гот ми е.... Духайте... и т.н.
И ако предположим, че електронните медии влияят на влстта все повече и повече. Ако това което се случи с организацията на протестите по света чрез фейсбук е тенденция, а не изключение. И ако стигнем докрай – ако съвсем логично предположим, че това е бъдещата реална власт. То тогава ние даваме тояга на идиот. Ще бъдем управлявани според най- многобройните и силни емоции. Не най- грамотните, не най- обективните, дори не от групата на засегнатите. Просто силната емоция става закон.

Примерите в статията са от отнемането на децата от българския баща и даването им на полската майка и от изповедта на сляпото талантливо момиче относно жестокия и насилник. В тези примери властта бе упражнена. Насилника – наказан с грамаданската тояга на телевизията(независимо дали е виновен или не), момичето/ бащата наградени – независимо дали лъжат или не.

По въпросите на изменчивостта на мнението (доксата) на тълпата се разсъждава от времето на Платон. Преди век Льо Бон и Тард анализират странния феномен на тълпата, в която индивидът загубва моралните си устои, здравия разум, та дори идентичността си. Тъкмо опасността от безотговорното люшкане на масовия човек от емоция към емоция кара мислителите поне до Монтескьо да бъдат скептични към демокрацията. Съвременната „демокрация на мнението” (Жак Жулиар), „видеокрация” (Ален Дюамел), „демокрация на емоциите” (Антъни Гидънс) сякаш доказват прозорливостта на старите философи.

Линк:
Стихията на виртуалните емоции

--------------------
— Ако ти си Нам-Бок — говореше Опи-Куан, — тогава ти си най-опасният и най-удивителният лъжец, който съм виждал

Редактирано от Нам Бок (26.03.2012 16:00)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
Re: Емотокрация
    #2888794 - 26.03.2012 18:43 [Re: Нам Бок]

Независимо дали иде реч за медиите в днешния свят или тълпите от началото на миналия век, масата, тъпата си запазват характеристиките. Разликата днес е, че медиите пристъстват 24 часа в нашия живот, за разлика от времената преди.
http://bozhkova.dir.bg/masite.htm
http://chitanka.info/text/12595/9

Към всичко това мога да добавя и Московичи.
Ще следя темата ти с интерес, дано се получи смислен дебат. Междувременно в "Говорилня" съм пуснала линк към един филм, повторение на експеримента на Милграм.
Отново касае медиите, мисля, че ще ти бъде интересно.
Социалната психология е удивителна...

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2888797 - 26.03.2012 19:03 [Re: Нам Бок]

Eмоционалната интелигентност е не по-малко важна от интелектуалната.

Цитат:

...емоцията е нещо спонтанно.

Нам Бок
лъжец

#2888909 - 27.03.2012 09:44 [Re: Tanya.]

И много по- опустошителна.
:-)

--------------------
— Ако ти си Нам-Бок — говореше Опи-Куан, — тогава ти си най-опасният и най-удивителният лъжец, който съм виждал

Нам Бок
лъжец

#2888911 - 27.03.2012 09:49 [Re: kapitoliq]

Много точен линк. Благодаря!

Масата незабавно стига до крайности, изказаното съмнение веднага се превръща при нея в непоколебима вяра, зрънцето антипатия – в дива омраза.
...
… И накрая, масите не познават жаждата за истина. Те искат илюзии, без които не могат да живеят. Иреалното винаги има приоритет за тях пред реалното, нереалното им влияе почти толкова силно, колкото и реалното. Масите демонстрират явната тенденция да не виждат разлика между тях."

Фактически, социалните интернетски мрежи правят от нас тълпа. Това е първо - лесно и второ - желано. Тълпа се управлява по- лесно от индивиди. Временно явление е че тази интернет или по- точно "електронна" по генезис тълпа не се управлява от никого. Лоста го има, ръцете вече се протягат. Който изпревари, той ще натовари.

--------------------

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #2888974 - 27.03.2012 15:58 [Re: Нам Бок]

мне.

Цитат:

И много по- опустошителна.
:-)

По-скоро обратното.
Без емоции обстоятелствата губят смисъл.

Нам Бок
лъжец

#2888979 - 27.03.2012 16:37 [Re: Tanya.]

Прав си, Кривчо! Обаче само ако става въпрос за отделния човек. За индивиди емоционалната интелигентност, дето викаш, е пак толкова важна, колкото тая умствената, на знанията, паметта, възпитанието и т.н. Гледай колко интелегентности намерихме. Един всестранно интелигентен човек се очаква да бъде рационален донемай къде. Будител, строител и опора на мадафака обществото.

Обаче ако става въпрос за тълпа и рационалност, емоцията е само вреда, никаква полза. Никога няма да ми дойде наум да помоля хора от Сонисфеър да ми прекопаят градината.

--------------------

Редактирано от Нам Бок (27.03.2012 16:38)

ЙOH
тэ®®о®izато®

Регистриран: 08.12.2007
От: Глаgнiъ леs®
    #2889603 - 30.03.2012 22:40 [Re: Нам Бок]

Цитат:

Ще бъдем управлявани според най- многобройните и силни емоции. Не най- грамотните, не най- обективните, дори не от групата на засегнатите.

Доколко това ще е нещо ново и уникално на този свят?

Странно, че се акцентира толкова на медиите, в частност интернет пространството под формата на човеко-определящ фактор.

--------------------
Peacekeeper & Peacemaker.

filame
буквалист

Регистриран: 23.08.2011
    #2907378 - 20.05.2012 03:27 [Re: ЙOH]

Сладко начало на края, би било

Нам Бок
лъжец

#2911631 - 01.06.2012 17:30 [Re: ЙOH]

Цитат:

Цитат:

Ще бъдем управлявани според най- многобройните и силни емоции. Не най- грамотните, не най- обективните, дори не от групата на засегнатите.

Доколко това ще е нещо ново и уникално на този свят?

Странно, че се акцентира толкова на медиите, в частност интернет пространството под формата на човеко-определящ фактор.

Ново, уникално че и даже невероятно би било ако от това излезе нещо добро.
хихи
нищо ново вика

--------------------

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 816

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.