ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1
Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
Остров Сими
    #2910566 - 29.05.2012 12:51 Прикрепен файл (65 тегления)

Всеки посетител на Родос трябва да си остави един ден в програмата да отиде до Сими. Островчето е съвсем наблизо , има еднодневни круизи, пътя е между 45 мин. и 1,5 часа в зависимост от корабчето. Изключително живописно островче, рай за фотографите, застинало в безвремието между миналото и настоящето. Познато е с историческия манастир на Архангел Михаил - Панормитис широко известен с чудотворната си икона. Освен заливчето с манастира и още 2-3 до някои от които се стига само по море има едно селце - Сими, разпростряло се около силно врязан залив. Острова е скалист, безводен и обикновено е много горещо затова под всяка тента има вентилатори, а родосци го избягват през летните месеци. Поради релефа и ограниченото място къщурките са накацали една над друга по склоновете. Има един стръмен път по който криволичат малки рейсчета и няколко таксита, инак навсякъде се стига по стълби. В миналото са били много известни бързите дървени рибарски каици строени от местни майстори. Жителите му се славят с работливост и практичност. Много от мъжете стават капитани, силно уважавана в миналото професия, забогатяват и строят големи къщи, коя от коя по-хубави и показни. Около Втората световна война хората обедняват и масово емигрират. Пръснати са по света, къщите безвъзвратно се рушат, наследници много или незаинтересувани на ги поддържат и само някои запустели зидове свидетелстват за миналото величие. Входните врати са били красиво оформени, почти произведения на изкуството, въпреки сегашния си окаян вид. Домакините са известни с чистотата и спретнатостта на дома им. От старите прозорци през дантелата на пердетата срамежливо наднича душата на сръчна жена. Уличките понякога са толкова тесни, че ако снимаш не можеш да хванеш в кадъра цялата насрещна сграда. По безводната камениста земя трудно се отглеждат растения, но въпреки това от всеки двор надничат цветя, а от скали и каменни зидове се подават храстчета, кактуси и сукуленти. До съвсем нова и поддържана сграда се мъдрят стари руини. Крайбрежната уличка през лятото гъмжи от туристи около скъпите магазини, таверни, кафета, а по високите калдъръмени сокаци цари тишина, спокойствие и морна летна нега. Островчето е пълно с противоположности и всеки може да намери нещо от това, което търси. Огледален образ и умален модел на цяла Гърция...

Манастира

Сими

Понякога строителството е по собствено усмотрение само...

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Редактирано от Shogoun (29.05.2012 13:02)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Mailo
харабия

Регистриран: 15.05.2010
От: Mars
Re: Остров Сими
    #2910582 - 29.05.2012 14:33 [Re: Shogoun]

Изглежда наистина красиво!Поздравления за пътуването!

--------------------
Всеки един миг е още един шанс ...... да се усмихнеш!

zozinia
почетен член

Регистриран: 24.04.2009
    #2912175 - 02.06.2012 22:01 [Re: Shogoun]

Красиво е... Изглежда типично гръцко островче !

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2913683 - 06.06.2012 17:52 [Re: Shogoun]

Хубави са островите и някак си автентично...нищо общо с лудницата Атина.

Не мога да проумея що толкова милиони са се наблъскали там

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2913686 - 06.06.2012 18:02 [Re: Shogoun]

Хубави снимки.
Последния път нямах много време да го разгледам Сими.
Кръчмите там как са тази година?
Специално кокино-то?

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2914397 - 08.06.2012 18:35 [Re: admiral]

То снимките са доста прецакани де, но който има ФБ и иска може да види повечко тук https://www.facebook.com/media/set/?set=a.296267180466385.68327.100002493156014&type=3 Има и снимки от кръчми, още не са се напълнили обаче. Иначе са добри, качеството и интериора ми допаднаха, намирам ги малко скъпички, но то с тази криза вече и светогледа ни се поизмени... Обаче една селска салата 8,50Е при цена на доматите около 1,70Е си е малко соленичка. Аз кокино не пия през лятото, наблягам на левко-то и беше хубаво на вкус и добре охладено.

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2915276 - 11.06.2012 09:50 [Re: Shogoun]

Красиво! Много благодаря за разходката. Местенцето определено е мой тип. И какво синьо море...

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2915881 - 13.06.2012 01:24 [Re: Shogoun]

Цитат:

една селска салата 8,50Е

Лелеее, тез хора еврото за нищо го нямат вече. Не се чудя, че са в криза.
Единствената вечер, която прекарах там 6 хора екипаж минахме с 40€. Но това беше 2006.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 1827

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.