ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
Защо натякват на българинът, че е прост, завистлив и некадърен?
    #2926580 - 13.07.2012 22:27

С такова впечталение оставам от хора, които живетя в България.
Хора, да речем над 50-60 години. Постоянно повтарят как българите сме били такива и онакива в лош, отрицателен аспект. Според мен това се натяква и преповтаря с умисъл от медиите в БГ. Българинът може да е беден, но не е нито некадърен, нито завистлив, нито прсот. Тези качества може да му се приписват единствено за да не му се каже в очите, че е беден като църковна мишка. Разбира се някои хора развиват отрицателните качества под бремето на нищета, но като цяло българинът е с благородна натура, гостоприемен, ведър, услужлив и образован.
Това си го мислех от много време и постоянно споря с мои близки и приятели, че българинът не е това, което някой им натяква, че е.

А ето случайно прегледах линковете с новини на алл.бг, не го правя често и какво открих:

http://news.ibox.bg/news/id_783674081

Какво би накарало тези млади хора да се занимават с такова дело и то без да искат възнагрждение.
Ами точно това, което се опитвам да кажа и аз - че ставаме за много неща!

Лошото, е че много малко българи могат да си позволят лукса да обиколят някои зтрани и то страни на дереджето на България, да видят хората дали там са толкова по-различни от българите.
Продължавам да твърдят, че разлките м/у хората не са националност, религия, раса, а социлано положение.
Ситият на гладния никога не е вярвал.

Хора от БГ няколко пъти ми споменават, че са доволни от сегашното правителство - усилено се строи казват, пътища, магистрали... ето вчера приятел ми каза, че последните 2 годи Пловдив много са го възтановили - центъра, културни паметници.

Слабите страни на това правителсво за мен, обаче си остават съдебната и образователната система.
Това са 2-а аспекта, които не само, че нямат развитие, но мисля, че и умишлено се занемаряват.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Re: Защо натякват на българинът, че е прост, завистлив и некадърен?
    #2926585 - 13.07.2012 22:35 [Re: Кукера©]

Цитат:

Българинът може да е беден, но не е нито некадърен, нито завистлив, нито прсот. Тези качества може да му се приписват единствено за да не му се каже в очите, че е беден като църковна мишка.

Значи причината за това да е беден е друга.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Кукера©
борец на капитализма

#2926594 - 13.07.2012 22:54 [Re: admiral]

Според мен българинът, както всеки нормален човек развива отрицтелни качества под въздействието на нищетата, не че е беден заради това, че е прост, завислив и некадърен, а обратоното.

И това, че някои хора са такива, не бива да се приписва на българите като цяло, да им се слага с лека ръка такъв етикет.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

admiral
на андорския флот

#2926610 - 14.07.2012 01:04 [Re: Кукера©]

Ако търсиш причинно-следствена връзка само между нищетата и изброените от тебе качества вечно ще се въртиш в кръг. Значи първопричината е извън тези неща.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2926615 - 14.07.2012 01:16 [Re: admiral]

Тези негатични качества ги дадхо за пример, не визирам точно тези.

Може да си позволих лукса да търся причинно-следсвена връзка, което не мисля, че ми е по силите. Не съм дорасъл до там.

Въпросът ми беше защо българинът се облъчва от медиите, че е по-малко човек от някои други (нации примерно)?
Защо се облъчва постоянно с черни, негативни новини, както от телевизия, така и от печатни издания? Насажда му се негативизъм и накрая той си повярва в това, което му говорят от тук и от там.

--------------------

admiral
на андорския флот

#2926616 - 14.07.2012 01:31 [Re: Кукера©]

Не съм на мнение, че това амплоа му се насажда от медиите. Не съм чул по радиото или телевизията родна да му се втълпяват такива неща. Напротив, един от любимия тип гости за всяко токшоу е успелият (у нас или в странско) българин. Което по-скоро сугерира: и ти можеш!

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#2926628 - 14.07.2012 02:55 [Re: admiral]

С друго впечатление оставам като гледам БГ телевизия. Не че го правя редовно. Относно новините от страна и света - БНТ и бТВ са под всяка критика, особено сега лятото като парламента реално не работи.

--------------------

strawberry
ветеран

Регистриран: 24.10.2009
    #2926657 - 14.07.2012 10:56 [Re: Кукера©]

Това не е ново явление,за съжаление... Оптимистична теория за нашия народ
Цитат:

Думите „българин“ и „българска работа“ у нас често се употребяват като най-унизителни нарицания. Българинът, в черните очила на нашето самоподценяване, е онова двукрако без перушина, което населява сивите пространства от двете страни на Балкана и което заради парче хляб е способно на всичко. Фанариотската теория за хондрокефаловщината на българина звучи като ласкателство в сравнение с оня миризлив букет от качества, които ние си приписваме с презрителния термин „българин“. „Българска работа“ (конгрес, културно тържество, състояние, обществено предприятие и пр.), това е работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръководство или нескопосно ръководена, която сякаш по задължение свършва със скандал, за да послужи само за позорна регистрация на печалните си герои.

.......

Ала най-лошото тук не са погрешните обобщения, до които се стига: че в случая се касаело не до социални явления, а до прояви на българската кръв; че сме имали работа не с една историческа преходност, а с някаква вечна национална субстанция; че това били грехове не на една обществена епоха, а вечна участ на българския народ, която никаква обществена система не ще бъде в състояние да промени; че с пасивното салдо на днешния обществен баланс трябвало да се задължи не сметката на носителите на днешната епоха, а сметката на целия български народ, и то за всички времена! Най-лошото е, че тези обобщения от областта на логиката минават в областта на практиката и нанасят съдбоносни поражения върху националната ни участ. Убиват се чувствата на национална гордост. Пепели се социалният патос. Гаси се напрежението на историческия ни устрем. Политическото безразличие се изтъква като висша мъдрост. Историческото мъжество на борците за новото, вместо да се прославя като върховен дълг, се карикатури като историческа наивност.

--------------------
"Човек, който не разбира от история и да почни да ти проповедва со нея, това е много смешно! Ние не искахме да влизаме в повече разпри с него и затова го зарезахме."- Васил Чекаларов

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2931605 - 01.08.2012 16:50 [Re: Кукера©]

Цитат:

Слабите страни на това правителсво за мен, обаче си остават съдебната и образователната система.
Това са 2-а аспекта, които не само, че нямат развитие, но мисля, че и умишлено се занемаряват.

Съдебната система хем е независима - прави си каквото иска, хем лицата в нея се избират по партиен признак. Бойко няма власт над нея затова тя се у*сира така. Съдебната система е превърната в машина за правене на пари - по-богатия получава "справедливост". Повечето съдебни заседания са закрити за да не може да се вижда какви гадости вършат някои съдии и някои адвокати. На това му викат - "да не се пречи на съдебното заседание" а всъщност целта е всичко да остане скрито. Нормално е на открито заседание ако се пречи следващите да са закрити ако пречката е неотстранима но още от първото да е закрита... Както казват някои адвокати - ми ние от това печелим големите пари от това да отърваваме виновни, кой ще плати много ако е невинен?

bratpitbul
член
**

Регистриран: 18.05.2011
    #2932425 - 05.08.2012 15:11 [Re: Кукера©]

Българите са мързеливи, невъзпитани, ограничени и комплексирани социопати. На всичкото отгоре и миришат на вкиснато, щото се къпят само от време на време, дори и през лятото.

Хората които се разпознават в този профил, много лесно се обиждат на темата и вдигат пушилка. Напълно нормална реакция, няма защо да се притесняваш.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2031

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.116 seconds in which 0.106 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.