ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
madjohn
новак

Регистриран: 28.02.2012
Банка за превод до Австралия
    #2931229 - 30.07.2012 19:25

Здравейте,

предстои ми плащане на сума за assessment към TRA.(приемат check или money order). Може ли да ме посъветвате през къде да направим превода?
Банката, в която имаме сметка не работи с австралийска валута, питахме в друга, там пък не работят с чекове.
Този money order - пощенски запис дали е надежден, нещо много архаично ми звучи... И къде се правят такива пощенски записи (Български пощи ли що ли?).
Налагало ми се е да превеждам пари за чужбина, но от сметка в сметка, има account number има реципиент и всичко е ясно, но сега ми е непозната материята и ще бъда благодарна за мнения по въпроса за начина по който плащахте и евентуално банките които ползвахте.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NikiG
емигрирал

Регистриран: 11.01.2010
От: Окланд, Нова Зеландия
Re: Банка за превод до Австралия
    #2931236 - 30.07.2012 19:48 [Re: madjohn]

Питай в любимата ми банка - ЦКБ:

http://www.ccbank.bg/uf/TarifaCCB/Tarifa.pdf (раздел 7, т. 2):
Чл.2 Издаване на банкови чекове 0.15%, мин. EUR 10,
макс. EUR 200

Но трябва задължително да поискаш чекът да е в AUD. Иначе най-вероятно няма да могат да го осребрят. Прочети внимателно guidelines там. Явно в момента не могат да приемат кредитни карти (временно), но нищо не пише кога очакват пак да приемат. Другия вариант е някой познат да издаде в ОЗ такъв чек и да ти прати по пощата.

madjohn
новак

#2931239 - 30.07.2012 19:58 [Re: NikiG]

Ще попитам Ники! Тъкмо закрихме в ЦКБ сметката, за да преместим крупната сума в Райфайзен (че да ни е обща сметката)Благодаря за отговора! По въпроса за кредитната карта TRA пише точно тъй - temporary unavailable. Инструкцията им е : If you pay by cheque or money order from outside Australia, use an international bank cheque or money order drawn on an Australian bank. Което пак ми е малко умотано. Познат нямам, уви.
А за този money order някакъв opinion да имаш?

RosDi
ориентиран

Регистриран: 19.01.2012
    #2931273 - 30.07.2012 21:55 [Re: madjohn]

Пробвай в Асет Банк те са партьори на Commonwealth Bank Australia и изплащат и издават чекове в австралийски долари, това съм сигурен дори мисля, че ако провериш в тарифата им имат и ниски такси за
австралия, но един съвет питай с по централен офис,че не натиснеш ли служителите по клоновета са малко неинформирани какво предлага банката в която работят, или най-добре питай в централата им.

RosDi
ориентиран

#2931274 - 30.07.2012 22:01 [Re: RosDi]

http://www.iabank.bg/bg/page/130 - това е линка

NikiG
емигрирал

#2931277 - 30.07.2012 22:12 [Re: RosDi]

И ние направихме обща сметка в Райфайзен, защото май по онова време не можеше да се прави съвместна в ЦКБ.

"check drawn on Australian bank" = да бъде уважен и да може да се осребри от австралийска банка.

За ИАБ - питай дали могат да ти издадат чека на място в БГ, защото според горния линк искат да го пращат директно на организацията, но за съжаление това противоречи на инструкцията на ТРА да е прикачен най-отгоре на купа документи (ако го няма там ще върнат документите). Друг вариант е отново ако имаш познат в ОЗ да купиш и да пратиш чека до него както и документите и да разчиташ да ти ги прати на теб. И последно - да поискаш да ти пратят чека на теб от ОЗ и да си поемеш рисковете. Много тъпа ситуация с тези чекове. В САЩ е много по-опростена системата.

Тъкмо погледнах тарифата на ИАБ - 0.1%, мин. 4 евро - помоли да ти го издадат в БГ и ако откажат не се предавай поспори малко (без да вдигаш тон и без негативи) и помоли да извикат управител на клона или да се обадят в централата на банката, защото най-вероятно човекът срещу когото ще седнеш не е чувал за подобна операция

RosDi
ориентиран

#2931289 - 30.07.2012 23:08 [Re: NikiG]

Ники, е прав да настояваш и да изискваш, но ако си платиш разходите за доставка на чека до България обикновенно е около 50 евро и ще ти го доставят и тук и после ще го прикрепиш правят тази услуга, малко е тъпо да ти го връщат до България, но се прави убеден съм в това, дори ако си по настоятелен, може и доставката да е около 10 евро защото в една пратка от австралия обикновенно с DHL Асет получават и фирмени и други чекове теглени срещу тях, Прави се но трябва да си по запознат с тарифата и да искаш малко повече да се размърдат, дори според мен първо са обади и поразпитай преди срещата в банката на сайта им има клиентски телефон.

madjohn
новак

#2931295 - 31.07.2012 00:05 [Re: RosDi]

Благодаря за мненията. Днес разговарях със служителка на въпросната ИАБ и тя ме информира, че с чекове не работят... Ще отида на място да поразпитам отново. Ще питам и в ЦКБ и ще пиша какво е станало.

RosDi
ориентиран

#2931315 - 31.07.2012 06:44 [Re: madjohn]

Щом го има в тарифата и на страницата работят, сега дори служителката ти е дала повод да ги понатиснеш, ако не знае какво предлага банката от, която тя си получава заплатата може да не работи там.Издават и ги доставят и можеш да си го получиш

NikiG
емигрирал

#2931323 - 31.07.2012 08:59 [Re: RosDi]

madjohn: ама аз пророк ли съм, какво ли? Виж ми предното мнение, последните 3 реда - и съветът към него

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 143221

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.062 seconds in which 0.047 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.