ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
sofmak
рекордьор

Регистриран: 20.10.2011
аз пък се опитвах да обясня
    #2960007 - 29.09.2012 12:29 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Јас се држам до суштината на темата и зборувам само за начинот на гледање кон минатото.

защо днешните българи така скачат срещу Биляна. Те разсъждават така: Как може македонските българи да считат за Родина Република Македония?
Просто тогава още не е имало Република Македония.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
Re: аз пък се опитвах да обясня
    #2960010 - 29.09.2012 12:32 [Re: sofmak]

Цитат:

Цитат:

Јас се држам до суштината на темата и зборувам само за начинот на гледање кон минатото.

защо днешните българи така скачат срещу Биляна. Те разсъждават така: Как може македонските българи да считат за Родина Република Македония?
Просто тогава още не е имало Република Македония.

Мислам дека тоа "Република" со црвено ти е излишно во случајов. Инаку да, и јас мислам дека тоа е причината. Но ми изгледа првосигнално и непромислено да се реагира според таа логика.

Пaт

Регистриран: 09.01.2012
    #2960013 - 29.09.2012 12:34 [Re: Гай Баньо]

Е ајде бе, сега Софмак сака да се прецизира Р. Македонија од 1945 година. Можеби и во секунди сака...И таа Македонија можеби нема ништо заедничко со другите две. Не оди тоа така, не оди

--------------------
Ridentem dicere verum

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #2960016 - 29.09.2012 12:37 [Re: sofmak]

Цитат:

защо днешните българи така скачат срещу Биляна. Те разсъждават така: Как може македонските българи да считат за Родина Република Македония? Просто тогава още не е имало Република Македония.

А още по-малко е имало македонизъм като държавна идеология на БЮРМ!

Следователно, да го кажа малко по-брутално - между тогавашното свято българско име Македония и днешната БЮРМ (с тази си държавна идеология) няма и не може да има нищо общо!

А като се каже в днешно време Македония, не е ясно какво точно се разбира - дали географския регион, дали държавата РМ, дали историческия идеал на падналите хиляди борци ... ?

Гърците поне са си уеднаквили терминологията, а при нас всеки си плямпа каквото му падне и Билян Гюргюффски е живо доказателство за това!

sofmak
рекордьор

ти май ме разбра
    #2960020 - 29.09.2012 12:39 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Мислам дека тоа "Република" со црвено ти е излишно во случајов. Инаку да, и јас мислам дека тоа е причината. Но ми изгледа првосигнално и непромислено да се реагира според таа логика.

исках да кажа съвременната държава. За по накратко го написах с уставното име.
Просто критикуващите искат да кажат, че македонците от онова време не са си представяли днешната независима държава по този начин, по който тя се държи днес.
Сега ще се отвлека малко с нещо, което научих за дедо ми от крстоарец. Ако вече си го чел, извинявай за повторението.
Та той ходил при партизаните (по време на ВСВ) и им бил казал: Това, за което се борите - Македония в рамките на Социалистическа Югославия, няма да е добро за Македония. Партизаните нищо не са му направили. Вечерта се прибрал в селото.

Тълмачъ
рекордьор

Регистриран: 16.09.2012
От: Варна
Re: провокацията се състои в следното
    #2960022 - 29.09.2012 12:40 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Цитат:

И това смесване с миналото и днес е вече провокация.

Впечатленията ми от този форум, доколкото може да е представителен за обществените настроения в двете страни, ме навеждат засега на следните изводи:
1. Наивно е да се мисли за някакво доброволно обединяване между двете страни, а за "принудително" да не говорим - просто е нелепо.
2. Напрежението между обществата в двете страни би могло да се потуши с възприемането на един общ и коректен възглед, според който ние имаме общо историческо, културно и езиково минало. При един такъв общ възглед биха отпаднали много проблеми. Разбира се, споровете в научна литература, медии, форуми и на маса за това коя страна има по-голяма заслуга за това общо минало, сигурно ще продължат, но общият ни корен остава безспорен.
3. Напълно съзнавам, че не бих могъл да оспоря днес македонското самоосъзнаване на Път, Югич или Андрей, както и те моето българско, или това на хора като Георгиев (някъде по средата). При наличието на второто условие, тези различия ще се окажат несъществени.

--------------------
Където е текло, там пак ще тече.

Негатор
Античен вагабонтин

Re: ти май ме разбра
    #2960023 - 29.09.2012 12:41 [Re: sofmak]

Цитат:

македонците от онова време не са си представяли днешната независима държава по този начин, по който тя се държи днес.

+1
Много деликатно и елегантно казано!

sofmak
рекордьор

хайде сега
    #2960026 - 29.09.2012 12:45 [Re: Пaт]

Цитат:

Е ајде бе, сега Софмак сака да се прецизира Р. Македонија од 1945 година. Можеби и во секунди сака...И таа Македонија можеби нема ништо заедничко со другите две. Не оди тоа така, не оди

не съм казал, че няма нищо общо.
Но тъждествено равенство между народ македонски със държава Македония не може да има.
Да се върна на моето упорито изявление: Географска Македония не е етническа Македония.
Тук подкрепям Стингерса. Не на узурпаторите (на името).

Гай Баньо
комшията

Регистриран: 01.02.2011
От: Журче
    #2960028 - 29.09.2012 12:46 [Re: Пaт]

Цитат:

Велам јас, проблем на овој форум е што секој однапред знае што сакам да кажам. Ако речам дека небото е сино, тоа нема по автоматизам да биде верно. Важно ќе биде дали верувам дека Земјата има форма на топка. Така и за Македонија - не можеш да речеш дека Македонија била родина за македонските Бугари, бидејќи зависи од тоа какви се твоите задни намери. Еба ти идиотштината.

Негатор
Античен вагабонтин

#2960030 - 29.09.2012 12:49 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

не можеш да речеш дека Македонија била родина за македонските Бугари, бидејќи зависи од тоа какви се твоите задни намери

Била ли е или не е била? ДА или НЕ?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 32 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *
Брой показвания: 2785

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.