ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936163 - 15.08.2012 17:46

Изминатите месеци низ сите градови во Македонија се одржуваат манифестации, чествувања и концерти по повод 100 години независност (на Албанија).

Во продолжение чујте ја песната испеана од скопјанецот Адриан Гаџа создадена по тој повод која пред 2 дена ечеше низ центарот на Скопје.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936171 - 15.08.2012 17:54 [Re: Македонец]

Shkupi, Tirana, Prishtina

Shekujte vinin ngarkuar me luftra,
armiqet dyndeshin me furi drejt maleve,
por malet s'jepeshin.

Ku do qe shkoj neper bote,
une kthehem perseri,
ne vendin tim,
qe e mban emrin Dardani.

Aty kam varret,
nenen, baben edhe gjyshin plak,
me histori te shkruar,
me shume luftera e shume gjak.

Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete,
Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete.

Sa here qe kane tentuar,
ta sulmojne e ta shkatrojne,
por djemte e Shqipes,
si luana diten qe ta mbrojne.

Une jam Shqipetar,
dhe e jap jeten per atdhe,
kur do qe duhet Shqiperi,
ja ku me ke.

Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete,
Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete.

Ku do qe shkoj neper bote,
une kthehem perseri,
ne vendin tim,
qe e mban emrin Dardani.

Aty kam varret,
nenen, baben edhe gjyshin plak,
me histori te shkruar,
me shume luftera e shume gjak.

Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete,
Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete.

Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete,
Shkupi, Tirana, Prishtina na therret,
guri i rende peshon vetem ne vendin e vete.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936174 - 15.08.2012 17:55 [Re: Македонец]

Превод на германски.
На другите јазици преведете си сами.

Skopje, Tirana, Prishtina

Jahrhunderte kamen belastet von Kriegen,
die Feinde rueckten mit Wucht Richtung Waelder auf,
doch die Waelder gaben nicht auf.

Wo ich auf der Welt hingehe,
kehre ich wieder zurueck,
zu meinem Land,
das den Namen Dardanien traegt.

Dort habe ich Graeber,
Mutter, Vater und den alten Opa,
mit geschriebener Geschichte,
mit vielen Kriegen und viel Blut.

Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land,
Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land.

Wie oft sie versucht haben,
es anzugreifen und zu zerstoeren,
doch die Soehne der Albaner,
schuetzen den Tag wie die Loewen.

Ich bin Albaner,
und gebe mein Leben fuer meine Heimat auf,
wenn du mich brauchst Albanien,
hier hast du mich.

Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land,
Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land.

Wo ich auf der Welt hingehe,
kehre ich wieder zurueck,
zu meinem Land,
das den Namen Dardanien traegt.

Dort habe ich Graeber,
Mutter, Vater und den alten Opa,
mit geschriebener Geschichte,
mit viel Kriegen und viel Blut.

Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land,
Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land.

Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land,
Skopje, Tirana, Prishtina ruft uns,
ein schwerer Stein wiegt nur in seinem eigenen Land.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936180 - 15.08.2012 18:04 [Re: Македонец]

Shekujtë дојде натоварен со војни,
непријатели притисната со гнев кон планините,
но s'jepeshin планини.

Каде што ќе одат низ целиот свет,
Јас се врати повторно,
во мојата земја,
што го носи името Дарданија.

Тие имаат знаци,
мајка, татко и дедо се стари,
пишана историја,
повеќе војни и повеќе крв.

Скопје, Тирана, Приштина не повика,
тежок камен тежи само на самото место,
Скопје, Тирана, Приштина не повика,
тежок камен тежи само на самото место.

Секогаш кога Јас се обидов,
да го нападне, да shkatrojnë,
но момчињата на орел,
како Luana ден да се брани.

Јас сум Албанец,

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Гай Баньо
комшията
***

Регистриран: 01.02.2011
Мнения: 7165
От: Журче
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936185 - 15.08.2012 18:08 [Re: Македонец]

Баш вчера во разговор со пријатели ја спомнавме оваа песна. Инаку не е нова, прв пат ја начекав пред 3-4 години на бугарската ТВ "Балканика".

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936193 - 15.08.2012 18:19 [Re: Гай Баньо]

Еве ти точна информација кога и од кого е создадена.

Me rastin e 28 nentorit, Dita e Flamurit Kombetar dhe Dita e Pavaresise, ylli i kenges zbavitese shqiptare Adrian Gaxha realizoi bashkepunim me Levizjen Qytetare ZGJOHU! nga Shkupi ne pregaditjen dhe promovimin e video spotit per kengen "Shkupi, Tirana, Prishtina". Ky proekt u mbeshtet nga Komuna Cair.
28 nentor 2009
JEMI NJE!

www.youtube.com/
watch?v=4I0N8rBhH7U

По повод 28 Ноември, Националниот Ден на знамето и Денот на независноста, албанската ѕвезда Адријан Гаџа оствари соработка со Граѓанското Движење Разбуди Се од Скопје во подготовка и промоција на видео спот за песната "Скопје, Тирана, Приштина". Овој проект беше поддржан од страна на Општина Чаир.
28 ноември 2009
ЕДНО СМЕ!

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936194 - 15.08.2012 18:20 [Re: Гай Баньо]

Цитат:

Гаџа сними спот во музејот на ОНАПоп- пејачот Адриан Гаџа сними нова песна која тој ја нарекува љубовна. Песната со наслов "Скопје, Приштина, Тирана" е снимана по повод денот на Албанското знаме, 28 ноември, и е проект на Општина Чаир и граѓанското движење ЗГЈОХУ.
Кадрите во кои се појавува Гаџа се снимени во музејот на ОНА на Битпазар, но поп-пејачот ни изјави дека во песната нема политика.
- Јас сум комплетно аполитичен. Во спотот има стари слики од избори на Мис во Скопје, Тирана и Приштина, избор на најдобри спортисти, и текстот е љубовен, а не политички. Јас мразам политика", ни рече Адриан пред промоцијата на спотот кој се одржа вчера во општина Чаир.
Во спотот, главни се кадрите од откривањето на споменикот на Скендер Бег во Скопје, потпишувањето на рамковниот договор во 2001 година, славањето во Приштина по осамостојувањето на Косово, посетата на екс претседателите на САД Џорџ Буш и Бил Клинтон на Приштина, извадоци од говорите на Али Ахмети... Изборот за Мис на Косово и снимка од концерти на класична музика во Приштина се куси, и сосема на крајот од видеото. Адриан Гаџа пее качен на балкон во новиот музеј на ОНА во Чаир.
На промоцијата, претставниците на општина Чаир се обратија на албански јазик. Поради тоа што не ги разбравме, се обративме за превод на Емин Гаџа, таткото и менаџер на Адриан.
- Текстот на песната зборува за поновата историја на Албанците, од рушењето на Берлинскиот ѕид па наваму. Во песната се вели дека сите ние имаме глава и мозок за да мислиме и очи за да да гледаме. Треба да се преговара, доста е од војни, е главната порака на песната", ни рече Гаџа сениор. Автор на текстот е Авни Ќаили.
На промоцијата, популарниот пејач сосема кусо и срамежливо им се обрати на присутните. Колку што разбравме, им се заблагодари на соработката. (М.Џ.)
http://www.vest.com.mk/?ItemID=367A70604A22E34089588EC903E90B31&arc=1

Треба ли коментар?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Македонец
неантички
****

Регистриран: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936195 - 15.08.2012 18:23 [Re: Пaт]

Нормално дека песната е љубовна. Љубов кон Велика Албанија, којашто е веќе реалност.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936197 - 15.08.2012 18:26 [Re: Македонец]

Па и сега тој Алмакос каде што не буткаат „пријателите“ е добро осмислен начин сами да си ја ставиме јамката околу вратот. Тоа е....

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пиринец
Татар
***

Регистриран: 14.12.2011
Мнения: 3497
Re: Shkupi, Tirana, Prishtina
    #2936208 - 15.08.2012 18:40 [Re: Пaт]

Единственото хубаво нещо от това, че не се обединихме през 20-ти век е че няма албанска сган в българската държава. Тоя симпатяга в други времена щеше да върти зимни ваканции в Белене, а летни ваканции в Голи Оток.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
2 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 909

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.